Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Според ова како тргна муабетов… ќе излезам како поборник за предимензионирање на клими :D
А далеку е тоа од вистината! Секогаш препорачувам некој да си ги дознае загубите и да одбере клима со соодветен пдизајн.

Ако ЛН35 е соодветно димензионирана… на прсти ќе се бројат климите кои би биле поекономични од неа.. (само топ модели)

Трета работа… еве практично постојат “ефтини” 7ци кои на парт лоад ќе бидат поефикасни од лн35 што ќе мора да работи речиси фулл.. на -5ц -10ц
Што ќе стане на +10 +15ц?!
Ќе можат ли да спуштат толку ниско?!
Очигледно не! И се што ќе заштедат на минус, ЛН35 ќе надокнади на позитивни Т.

Затоа и не се споредуваат баби и жаби. Затоа и нејќам хипотетички муабети..
Еуровент, хартија, црно на бело.

И да напоменам.. не се сите простори погодни за предимензионирани клими! Затоа некаде тоа може и да помине, ама некаде нема. Индивидуално, како во случајот на филипинец, одлично му е погодено. Во моите 60 квадрата ќе биде невозможно..
:)Како поборник на предимензионирани клими ми личиш и прочитав твој пост каде велиш плусовите на климите се варка за купувачите мислам дека си поборник и на тоа:)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Ova deja vu mi e nekako na sekoj 15 dena se diskutira istoto. moe mislenje-jaka klima so ultra nizok minimum, dobar auto i precizna elektronika e top kombinacija za izoliran prostor. Gree, ne osekas duvanje, efikasna e i ne ja slusas:) za zal golemite toplinski zagubi se vitalen problem koj ne sekoj moze da go resi i tuka pocinjaat ‘problemite’, a pak tie se gledaat od razlicni gledista od razlicni luge. Zatoa e najdobro da spodeluvame vpecatoci i iskustva a toa koj e najpameten i ke si izbere najdobra klima nek si odluci sekoj sam za sebe;)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
:)Како поборник на предимензионирани клими ми личиш и прочитав твој пост каде велиш плусовите на климите се варка за купувачите мислам дека си поборник и на тоа:)
Си ме помешал со филипинец!
Он си додаваше плувчиња :D
Автоматски споено мислење:

Ova deja vu mi e nekako na sekoj 15 dena se diskutira istoto. moe mislenje-jaka klima so ultra nizok minimum, dobar auto i precizna elektronika e top kombinacija za izoliran prostor. Gree, ne osekas duvanje, efikasna e i ne ja slusas:) za zal golemite toplinski zagubi se vitalen problem koj ne sekoj moze da go resi i tuka pocinjaat ‘problemite’, a pak tie se gledaat od razlicni gledista od razlicni luge. Zatoa e najdobro da spodeluvame vpecatoci i iskustva a toa koj e najpameten i ke si izbere najdobra klima nek si odluci sekoj sam za sebe;)
А што ти подразбираш под “јака клима”?!
Оти јака може и 3.5ка да биде..
И зошто баш јака клима во добро изолиран простор?!
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Jaka mislev predimenzionirana, da raboti na minimum i pod prva brzina. Da ne se osekja ni deka duva:) u neizoliran prostor kakva sakas klima stai ke bide tajfun, a mene toa ne mi se svigja;) moe mislenje neli…;)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Моментално Велес (според телефон)
Надворешна температура -2ц
Влажност 85%
Точка на оросување -4ц
Идеални услови за дефрост :unsure:
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Zatoa kazav preeska predimenzionirana so dobar min i elektronika so top izolacija taka ke imas poise pluscinja ;)))
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Zatoa kazav preeska predimenzionirana so dobar min i elektronika so top izolacija taka ke imas poise pluscinja ;)))
Тебе ти било одговорено и тоа пред 5 години :ROFLMAO:

Сме имале дискусија, и со @Strelec на овие страни…
Баш за ова, зошто помалите имаат повисок скоп од појаките клими..
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Zatoa kazav preeska predimenzionirana so dobar min i elektronika so top izolacija taka ke imas poise pluscinja ;)))
Ако имаш топ изолација земи под димензионирана така ќе имаш појќе плусчиња а и потвко ќе ти работи
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ако имаш топ изолација земи под димензионирана така ќе имаш појќе плусчиња а и потвко ќе ти работи
А да си земе клима според Пдизајнот што му одговара, и да не гледа плувчиња?
Автоматски споено мислење:

Да прашам...5.5ка со 3 плуса на греење неможам да најдам...да не знае некој таков модел и цена ?
Ќе ти препорачав една… ама по грешка у фабрика и залепиле дека е 3.5ка, па ништо од бизнисот…
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
А да си земе клима според Пдизајнот што му одговара, и да не гледа плувчиња?
Автоматски споено мислење:


Ќе ти препорачав една… ама по грешка у фабрика и залепиле дека е 3.5ка, па ништо од бизнисот…
Не знам што да ти речам више за овој пдизајнов Птицо Селицо:) Знам само дека јас би ставил клима предимензионирана во објект кој не се грее 24/7 Пример деловен објект слабо изолиран, температурата во објектот паѓа до 5ц. Тука е потребна предимензионирана клима со јак проток на воздух и да може да грее и во такви услови, а не да бара помошни греалки за да почне да грее
 

Kajgana Shop

На врв Bottom