Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
/// Cenim tvoju diskusiju ovde, ...... ali takodje mislim da nijedno pravo tehnicko lice ne veruje nikakvim pretpostavkama ---- vec relevantnim cinjenicama i dokazima. U nekoliko zadnjih tvojih pisanija ovde , .... bavis se samo pretpostavkama. I to nije ni lose. Lose je sto pokusavas da pretpostavke pretvoris u istinite cinjenice ......+...... da ubedis i druge da je su pretpostavke istinite i dokazane ///
Ne nemav takva namera i nitu mi pađa na pamet da ubeduvam nikogo vo nešto što samiot ne sum go probal. Nemam nitu Midea nitu Gree, imam HAIER i za nego se što sum napišal 1000 posto e točno. Imam ponataka potreba za ušte eden ured za vo spalna koj po potreba će raboti i vo prostor preku 30m2, znači mi treba ured koj ima možnost da raboti so niska modulacija no da može i dobro da povleće, ne bi se dvoumel za ušte eden HAIER, no toj ne odi dovolno nisko...
Gi izdvoiv MIDEA i GREE kako ozbilni kandidati po karakteristikive na nivnive sajtovi, ne sakam da licitiram i da ne veruvam deka ne stavaat točni podatoci za modulacijava, oti toa e baš špekulacija i bezobrazluk.
Poradi ova, a gledam deka ima i mnogu zadovolni i mnogu nezadovolni korisnici i tuka i vo okolinava, sakav da iniciram edna diskusija i rasprava na ovaa tema od korisnici na ovie klimi i da se iskristalizira nekakov zaklučok.
Ni na kraj pamet ne mi padna deka treba sega jas da dokažuvam deka se dobri so razni pisanija na nekoi korisnici, ušte poveće ima što ne se voopšto korisnici i davaat soveti, koi pak ako nemaat snimeno video ne bile relevantni ....
Pa ako se zainatam sega će vi najdam na net 100-tina negativni mislenja za bilo koj japonec, sosema isto kako i za sekoj kinez.
Zatoa dajte tuka korisnički mislenja na sopstvenici na ovie klimi koi bar malce će ja podignat maglata dali MIDEA i GREE so koi modeli možat da se pofalat deka rabotat po karakteristikite dadeni vo prospektite. So drugite podatoci za modelite so Eurovent sertifikat ne možat da vrdaat, veruvam deka i so modulacijava e taka.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Ne nemav takva namera i nitu mi pađa na pamet da ubeduvam nikogo vo nešto što samiot ne sum go probal. Nemam nitu Midea nitu Gree, imam HAIER i za nego se što sum napišal 1000 posto e točno. Imam ponataka potreba za ušte eden ured za vo spalna koj po potreba će raboti i vo prostor preku 30m2, znači mi treba ured koj ima možnost da raboti so niska modulacija no da može i dobro da povleće, ne bi se dvoumel za ušte eden HAIER, no toj ne odi dovolno nisko...
Gi izdvoiv MIDEA i GREE kako ozbilni kandidati po karakteristikive na nivnive sajtovi, ne sakam da licitiram i da ne veruvam deka ne stavaat točni podatoci za modulacijava, oti toa e baš špekulacija i bezobrazluk.
Poradi ova, a gledam deka ima i mnogu zadovolni i mnogu nezadovolni korisnici i tuka i vo okolinava, sakav da iniciram edna diskusija i rasprava na ovaa tema od korisnici na ovie klimi i da se iskristalizira nekakov zaklučok.
Ni na kraj pamet ne mi padna deka treba sega jas da dokažuvam deka se dobri so razni pisanija na nekoi korisnici, ušte poveće ima što ne se voopšto korisnici i davaat soveti, koi pak ako nemaat snimeno video ne bile relevantni ....
Pa ako se zainatam sega će vi najdam na net 100-tina negativni mislenja za bilo koj japonec, sosema isto kako i za sekoj kinez.
Zatoa dajte tuka korisnički mislenja na sopstvenici na ovie klimi koi bar malce će ja podignat maglata dali MIDEA i GREE so koi modeli možat da se pofalat deka rabotat po karakteristikite dadeni vo prospektite. So drugite podatoci za modelite so Eurovent sertifikat ne možat da vrdaat, veruvam deka i so modulacijava e taka.
Sega skoro ovde spomna deka po srpskite forumi i za Hisense imalo deka vadat dosta niski modulacii, pa stavi gi i niv vo kombinacija za nabavka. Da go odnesam meracot kaj sin mi vo stan na Hisensot pa da vidim sto ke izvadi, ama samo za pokratki periodi ke moze, stanot e prazen pa odam samo za vadenje cveke.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Sega skoro ovde spomna deka po srpskite forumi i za Hisense imalo deka vadat dosta niski modulacii, pa stavi gi i niv vo kombinacija za nabavka. Da go odnesam meracot kaj sin mi vo stan na Hisensot pa da vidim sto ke izvadi, ama samo za pokratki periodi ke moze, stanot e prazen pa odam samo za vadenje cveke.
Da taka e ama nemam nekoe golemo poverenje vo Hisense.
Istiot model, ovoj što ima dobri karakteristiki, vo Srbija košta mnogu mnogu pomalce, a jas sum mnogu gadliv na vakvi raboti so golemi razliki vo cena i golemi popusti, ne im veruvam na takvi proizvodi. Da beše so cena kako kaj niv ok. Se raboti za Energy Pro Plus 12K QG35 XVOE, tamu e od 60.000-75.000 din, a tuka celi 50.000 den toa e poveće od 50% razlika, nešto debelo ne štima.
Za klima so Pdizajn=2.6Kw ova se frleni pari, za 30.000 den kako vo Srbija da no za 50.000 den e ludost.
Inače ovcite se brojat navečer, klimite se merat na greenje, na ladenje može nisko da odi ama na greenje da ne može pod 400-500 W.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
@tigar4e прашањево беше погоре за тебе. Те цитирав, ама нешто не испадна ко шо треба. :)
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Da taka e ama nemam nekoe golemo poverenje vo Hisense.
Istiot model, ovoj što ima dobri karakteristiki, vo Srbija košta mnogu mnogu pomalce, a jas sum mnogu gadliv na vakvi raboti so golemi razliki vo cena i golemi popusti, ne im veruvam na takvi proizvodi. Da beše so cena kako kaj niv ok. Se raboti za Energy Pro Plus 12K QG35 XVOE, tamu e od 60.000-75.000 din, a tuka celi 50.000 den toa e poveće od 50% razlika, nešto debelo ne štima.
Za klima so Pdizajn=2.6Kw ova se frleni pari, za 30.000 den kako vo Srbija da no za 50.000 den e ludost.
Inače ovcite se brojat navečer, klimite se merat na greenje, na ladenje može nisko da odi ama na greenje da ne može pod 400-500 W.
Да, со тој модел на Хисенс чудна е разликата во цена со Србија, и таа цена 49,999 е кај неколку наши продавачи. Но затоа кај другите модели се чини не е така. На пр.KA35XR0EG (на хартија добар СЕЕР/СКОП 8,5/4,6) кај званичниот застапник за РСМ е 39,999, но на неколку други места е 32,999 ден. (Клими.мк, Тим комп., Кајгана шоп...), а во Србија е 61,600 динари српски. Во Грција е 620 Е а во Хрватска дури 699 Е ! Кој како ке формира маржи, ако се побара има секакви цени.
Кај Хисенс испаѓа дека застапникот е најскап, што додуше и не е редок случај.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Pred dva dena mi stigna Tuya Smart Universal IR Remote , golema blagodarnost na @vlatko251 što ja podeli so nas informacijata za ova korisno uredče.
Interesno e što pokraj se što nudi ( tajmeri, upravuvanje so uredi so IR dalečinski, pravenje svoe dalečinsko so komandi koi najčesto si gi koristiš itn) go rešava problemot na site klimađii so klimi so visoka modulacija i pali gasi ciklusi so razliki vo sobnata T od celi 4C.
Ovoj problem nekoj uspevaat da go neutraliziraat so koristenje na daljinskoto kako termometar, pa troši baterii, pa pak ima razlika od stepen dva, mnogu klimi i nemaat vakva opcija ..... ova uredče mnogu elegantno go rešava ovoj problem i toa točno vo mm što se vika.
Eve kako go rešava.
Vo opcijata scenario može da se izbere uslov i ured koi gi kontrolira. Za uslov birame T, a za ured klimata ( tuka se otvora izbor mod dali greenje, ladenje, sušenje, brzina na turbinata i T ) i birame da se pali ili gasi.
Će ni treba dve scenarija edno za palenje edno za gasenje.
Za palenje vo uslovot T se bira ako sakate greenje primer 22C se izbira pomalo od 22C. Znači klimata će dobiva sekogaš signal za palenje koga T vo sobata e pomala od 22C, koga će stane 22C za da uredčeto ja gasi klimata treba da se stavi vtoro scenario kade birame za T ednakvo na 22 C.
Za ladenje se e isto samo sega obratno so T izbirate prvin pogolemo za palenje posle ednakvo za gasenje i mod ladenje.
Baš bi sakal nekoj što će go ima ili go ima da gi proba ovie scenarija i gi podeli iskustva so nas. Za on-off klimive e baš idealno.
Mojava klima nema voopšto problemi so održuvanje na T vo zima iako pali gasi vo preodni periodi, a sega vo leto ne se ni gasi i održuva ona što e zadadeno, taka da ne ni probav kaj mene. Inače si raboti bez problem ima ogromen domet zatoa što korist adapter a ne baterii i so svoite 5W imitira mnogu jak signal.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Да, со тој модел на Хисенс чудна е разликата во цена со Србија, и таа цена 49,999 е кај неколку наши продавачи. Но затоа кај другите модели се чини не е така. На пр.KA35XR0EG (на хартија добар СЕЕР/СКОП 8,5/4,6) кај званичниот застапник за РСМ е 39,999, но на неколку други места е 32,999 ден. (Клими.мк, Тим комп., Кајгана шоп...), а во Србија е 61,600 динари српски. Во Грција е 620 Е а во Хрватска дури 699 Е ! Кој како ке формира маржи, ако се побара има секакви цени.
Кај Хисенс испаѓа дека застапникот е најскап, што додуше и не е редок случај.
Eve velis na energetskata nalepnica e SKOP/COP =8,5/4,6 vo sredno klimatska zona so 852kw potrosena energija na greenje.
Eve ti link od energetska nalepnica.
https://partners.gorenje.com/fts/EnLabel.ashx?ident=20003849&jezik=mk
Kako mozi vo topla klimatska zona istava da potrosi poveke energija 961kw,duri 109kw poveke.
Normalna klima bi potrosila duplo pomalce od sredno klimatska zona.
E ova e dovolen pokazatel kolku se veruva na tie energetski nalepnici,t.e deka klimata voopsto ne modulira na greenje,i kakov klimatizer ke imas.
Zatoa tie energetski nalepnici ne gi zemam zdravo za gotovo.
So ova ne sakam da da kazam deka klimatizerot ne go biva,samo da ve nateram malce da promozgate,da kopate i istrazuvate.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Eve velis na energetskata nalepnica e SKOP/COP =8,5/4,6 vo sredno klimatska zona so 852kw potrosena energija na greenje.
Eve ti link od energetska nalepnica.
https://partners.gorenje.com/fts/EnLabel.ashx?ident=20003849&jezik=mk
Kako mozi vo topla klimatska zona istava da potrosi poveke energija 961kw,duri 109kw poveke.
Normalna klima bi potrosila duplo pomalce od sredno klimatska zona.
E ova e dovolen pokazatel kolku se veruva na tie energetski nalepnici,t.e deka klimata voopsto ne modulira na greenje,i kakov klimatizer ke imas.
Zatoa tie energetski nalepnici ne gi zemam zdravo za gotovo.
So ova ne sakam da da kazam deka klimatizerot ne go biva,samo da ve nateram malce da promozgate,da kopate i istrazuvate.
Да, ова е нелогично. Дали и кај други клими си забележил вакви појави, во топла зона потрошувачката кај СКОПот да е повисока отколку во средна, или слични работи? Тоа би било уште еден докза дека енергетските ги пишувааат набрзина, со грешки и не се добри за ориентација.
Инаку, не ми беше целта да ја фалам климата или брендот, туку укажав на нелогични цени по држави и модели.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Да, ова е нелогично. Дали и кај други клими си забележил вакви појави, во топла зона потрошувачката кај СКОПот да е повисока отколку во средна, или слични работи? Тоа би било уште еден докза дека енергетските ги пишувааат набрзина, со грешки и не се добри за ориентација.
Инаку, не ми беше целта да ја фалам климата или брендот, туку укажав на нелогични цени по држави и модели.
Eve ja cuvam enrgetskata nalepnica od Toshibata od 24 btu.Sredna klimatska zona 2149kw sto e nornmalno za kvalitetna 24btu,a topla klima 863kw ili 2,5pati pomalce potroseni vo topla zona.
Kaj site kvalitetni klimi sto dobro moduliraat na greenje potrosuvackata e od 2,2 do 2,6 pati pomalce kw.
E seg kolku pogolem soodnosot tolku podobra modulacija modulacija.
E sega pronaj di mi kaj nekoj kineski klimatizeri da e soodnosot barem 2:1=sredna:topla klimatska zona.
Mnogu tesko ke pronajdes klimatizer,vo rangot kaj kineskite.Pobrzo ke pronajdes kaj LG i Samung.
https://klimacentar.com/proizvodi/klima-uredaji/fujitsu/fujitsu-klima-uredaj-super-eco-inverter-asyg18kmte-aoyg18kmta-955/
Eve baraj kaj kinezite nekoj dobar soodnos,ti pustiv link pogore.
Eve kaj Fugitsu 18KMTA e 1472kw : 576kw ili 2,55 soodnos.
Ajde sega najdi nekoj kinez so takov soodnos.
Malo sutra.
Stedlivos i modulacija O(kompir) :)
Koga ke najdis takov klimatizer javi se.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Eve ja cuvam enrgetskata nalepnica od Toshibata od 24 btu.Sredna klimatska zona 2149kw sto e nornmalno za kvalitetna 24btu,a topla klima 863kw ili 2,5pati pomalce potroseni vo topla zona.
Imam potpolno pravo da gledam obratno, što e apsolutno i logično t.e. deka klimata vo sredna zona troši 2,5 pati poveće otkolku vo topla zona zar ne, da ne zborime deka vo ladna zona će bide i 5 pati. Taka? Zošto vaka ne gledaš?
Aj sega bidi zrel i diskutiraj normalno bez upadici i navredi i otrovni streli. Ili ne možeš da se vozdržiš?
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Pred dva dena mi stigna Tuya Smart Universal IR Remote , golema blagodarnost na @vlatko251 što ja podeli so nas informacijata za ova korisno uredče.
Interesno e što pokraj se što nudi ( tajmeri, upravuvanje so uredi so IR dalečinski, pravenje svoe dalečinsko so komandi koi najčesto si gi koristiš itn) go rešava problemot na site klimađii so klimi so visoka modulacija i pali gasi ciklusi so razliki vo sobnata T od celi 4C.
Ovoj problem nekoj uspevaat da go neutraliziraat so koristenje na daljinskoto kako termometar, pa troši baterii, pa pak ima razlika od stepen dva, mnogu klimi i nemaat vakva opcija ..... ova uredče mnogu elegantno go rešava ovoj problem i toa točno vo mm što se vika.
Eve kako go rešava.
Vo opcijata scenario može da se izbere uslov i ured koi gi kontrolira. Za uslov birame T, a za ured klimata ( tuka se otvora izbor mod dali greenje, ladenje, sušenje, brzina na turbinata i T ) i birame da se pali ili gasi.
Će ni treba dve scenarija edno za palenje edno za gasenje.
Za palenje vo uslovot T se bira ako sakate greenje primer 22C se izbira pomalo od 22C. Znači klimata će dobiva sekogaš signal za palenje koga T vo sobata e pomala od 22C, koga će stane 22C za da uredčeto ja gasi klimata treba da se stavi vtoro scenario kade birame za T ednakvo na 22 C.
Za ladenje se e isto samo sega obratno so T izbirate prvin pogolemo za palenje posle ednakvo za gasenje i mod ladenje.
Baš bi sakal nekoj što će go ima ili go ima da gi proba ovie scenarija i gi podeli iskustva so nas. Za on-off klimive e baš idealno.
Mojava klima nema voopšto problemi so održuvanje na T vo zima iako pali gasi vo preodni periodi, a sega vo leto ne se ni gasi i održuva ona što e zadadeno, taka da ne ni probav kaj mene. Inače si raboti bez problem ima ogromen domet zatoa što korist adapter a ne baterii i so svoite 5W imitira mnogu jak signal.
/// ..... iako i ne znam sta da uopste kazem o ovakvom predlogu za kontrolu T uredjaja koji kosta i po 600-700-800e , pa i preko 1000e... ja nekako ovako razmisljam, ... a ti me ispravi ako gresim.....

//// Ako uredjaj zna sta radi --- on kaze sam sebi:

"Aha, ovaj moj gazda me tera na 24 ........ znaci ...... kada mi senzor meri 24+2=26C, ja idem u off i uzivam .... i palim se ponovo na najnize 26-1=25C, .... i radim i vrtim sto laganije-jer mi traze tu prokletu modulaciju i fin i mekan rad ..... tako se vrtim u krug, i extra mi je ovako, prosta mi matematika. Nemam sta da se mucim-----ne boli me glava. Jeste da me teraju da u svim situacijama sto duze ili non stop vrtim i duvam, ali moram -- jer mi tako i pise u specifikacijama. I samo molim Boga da ne dodju neki klinci, skljocaju non stop daljinski, gase me, pale me i teraju me da radim malo tezu metematiku, ili cak i vrlo tesku na mrazevima, da vracam freon i regulisem sve komplet itd itd. Cak i da se tako zezaju, valjda cu znati da se snadjem, jer sam dobro programiran i softver mi je extra usaglasen sa masinerijom."

///// Ali ...... ako uredjaj ne ume da najjednostavniju fukciju u klimatizaciji uradi kako treba, a ta funkcija je normalno i prihvatiljivo odrzavanje T, ..... sta mislis ... kako ce se on snaci u malo komplikovanijim situacijma i fukcijama, koje ce non stop biti izazvane nasilnim prekidom rada ? I da li je to dobro za ceo sklop ? Da li ga treba tako maltretirati ? Sta mislis o ovome .... da mozda kod takvih uredjaja uopste nije pogresno postavljen takav softver, vec da je softver potpuno kompatibilan elektro-mehanickom sklopu ? Tj da je uredjaj ---- jednostavno takav i najbolje za njega da tako i radi ? Pa kome se svidja ok, ko se zaj*** opet ok (gledace da ne ponovi gresku i veruje u lazne specifikacije na papiru), .....a ko hoce sa njim da greje prostore sa velikim toplotnim gubicima --- e taj nema na sta se zali.... pogodio je u centar ////
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Imam potpolno pravo da gledam obratno, što e apsolutno i logično t.e. deka klimata vo sredna zona troši 2,5 pati poveće otkolku vo topla zona zar ne, da ne zborime deka vo ladna zona će bide i 5 pati. Taka? Zošto vaka ne gledaš?
Aj sega bidi zrel i diskutiraj normalno bez upadici i navredi i otrovni streli. Ili ne možeš da se vozdržiš?
Tvojata izjava mi lici na ravenka:
Murgo e potezok od Sarko=Sarko e polesen od Murgo,
ili pak na ona narodnoto ,kako da se okrenes dupe je otpozadi.
https://klimacentar.com/proizvodi/klima-uredaji/mitsubishi-electric/mitsubishi-electric-klima-uredaj-inverter-msz-rw25vg-muz-rw25vghz-1269/ da i taa ravenka vazi kaj japonecot?!
372-856-2407kw kaj Mitsu RW 25 ili 2407-856-372kw
Dali si videl vakvo nesto sem kaj Japonec?
I so kaza so prethodniot post.
Nisto!

Ama ne se sekiraj.
Vo novite serii kakva so ti odgovara, kinezot ke ti ispecat energetska.ke si ja popravi greskata.
Koga e maher za pecatenje specifikacii,pa nema problem za energetska lesno e toa.
Ama dobra DeltaT so niska modulacija se uste nemam videno kaj Kinez,prezentirana kako kaj Zlateta so mitsu LN35
Ako vidam i jas ke go smenam mislenjeto.
Inace na kinezit mu priznavam,navistina se odlicni na xartija,duri i ponisko moduliraat od japoncive.
Dodeka ima ovci,ke ima i volna.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Pred dva dena mi stigna Tuya Smart Universal IR Remote , golema blagodarnost na @vlatko251 što ja podeli so nas informacijata za ova korisno uredče.
Interesno e što pokraj se što nudi ( tajmeri, upravuvanje so uredi so IR dalečinski, pravenje svoe dalečinsko so komandi koi najčesto si gi koristiš itn) go rešava problemot na site klimađii so klimi so visoka modulacija i pali gasi ciklusi so razliki vo sobnata T od celi 4C.
Ovoj problem nekoj uspevaat da go neutraliziraat so koristenje na daljinskoto kako termometar, pa troši baterii, pa pak ima razlika od stepen dva, mnogu klimi i nemaat vakva opcija ..... ova uredče mnogu elegantno go rešava ovoj problem i toa točno vo mm što se vika.
Eve kako go rešava.
Vo opcijata scenario može da se izbere uslov i ured koi gi kontrolira. Za uslov birame T, a za ured klimata ( tuka se otvora izbor mod dali greenje, ladenje, sušenje, brzina na turbinata i T ) i birame da se pali ili gasi.
Će ni treba dve scenarija edno za palenje edno za gasenje.
Za palenje vo uslovot T se bira ako sakate greenje primer 22C se izbira pomalo od 22C. Znači klimata će dobiva sekogaš signal za palenje koga T vo sobata e pomala od 22C, koga će stane 22C za da uredčeto ja gasi klimata treba da se stavi vtoro scenario kade birame za T ednakvo na 22 C.
Za ladenje se e isto samo sega obratno so T izbirate prvin pogolemo za palenje posle ednakvo za gasenje i mod ladenje.
Baš bi sakal nekoj što će go ima ili go ima da gi proba ovie scenarija i gi podeli iskustva so nas. Za on-off klimive e baš idealno.
Mojava klima nema voopšto problemi so održuvanje na T vo zima iako pali gasi vo preodni periodi, a sega vo leto ne se ni gasi i održuva ona što e zadadeno, taka da ne ni probav kaj mene. Inače si raboti bez problem ima ogromen domet zatoa što korist adapter a ne baterii i so svoite 5W imitira mnogu jak signal.
Vidi go pocituvam tvoeto znaenje ama so primerov koj si go pisal ni LNot na Zlate nit, mojava RW nit pak Amberkata na Strelco ke isporacaat rezultati :)
ako baras 22 i da go podesis uredot da gasi na 22 smetam deka e ludost, uste pomalku da pali odma pod 22 pa celo vreme ke si pravi pali gasi beter od on-off klima.

I sega ako baras 22 stepeni i mu dades plus minus nekoj offset kade ke mu bide dozvoleno da modulira moze i ke dobies nesto. Primer na barani 22 stepeni da se gasi ako temperaturata dojde 23 ili blisku do toa, a se pali na 21.5 ajde da razberam.

Drugo sto treba da se zapazi na ovie senzorcinjava (ne se sekavam bas na toa sto Vlado ili nekoj go postavi ama obicno imaat vrednost ±1 stepen, so samoto toa duri i moevo scenario e maltene nevozmozno a ne pak tvoeto.

Sepak ovoj ured e da go olesni(avtomatizira) upravuvanjeto na uredot a ne deka ke mu ja podobri modulacijata na istiot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom