Најекономично греење (затоплување)

Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Ako sakas sigurno stedliva klima,sto ke gi zadovoli tvoite toplotni zagubi vo ladenje i greenje,a da e kvalitet i stedliv,baraj japonec od 24btu,od sredna klasa,da ne e vlezen model.
Cenite se okolu 1600 -1700 evra.Se drugo o znak? i predmet na diskusija.
Ke uspees da ja zagrees i kujnata od 15m2.
Можеш поконкретно да ми кажеш кои модели на јапонски инвертери би биле тоа и што значи да не е влезен модел?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Пробав да читам наназад али некако неможам да ве пратам само некои докажувања и препукувања гледав. Ми треба конкретен совет за спрат од куќа која има парно на струја од пред 30 години, моментално последниве 18 години се греел спратот на парно на дрва. Али во моментов живеат двајца таму а понекогаш и еден и нема есап и терет станува дрва и палење парно за сам човек. Муабетот е барем просторот дневна, трпезарија да се зазгрева и лади. Па како најок решение за сам чоек или двајца понекогаш раклучивме дека треба инвертер. Во просторот има обична клима што ја користат за разладуваање и понекогаш за есен кога не се пуштало парното. Просторот дневна и трпезарија е споен простор од 40м2, просторот нема изолација, куќата е изградена 1988г. Покрај квадратурата од 40м2, има 12.35м2 прозори големи во двете простории, површина на внатрешни ѕидови е 48.6м2, имам и пресметки од други елементи внатре али да не замарам, овие пресметки ги направив на некој си онлајн калкулатор за да се пресмета потребната моќност инвертер за квадратурата. Излезе дека треба 7019W за загревање и 5400W за разладување. Ориентацијата на овие соби е запад. Исто така има една кујна која е разделена од трпезаријата со дрвена лапмерја (како шанк ама затоврен целосно), размислувавме за опција дали ќе можи да се отвора врата или прозор од шанкот за да се догрева и кујната или нема да биде доволна јачината и да не се губи многу топлина на таа кујна која има 15м2 и ориентација на север.
Прашањето ми е следно, дали оваа моќност е доволна или премногу за просторот, и ако се одлучи да се оди со таа моќност на инвертер, кои модели би биле соодветни за да се загрева-разладува овај простор, добри енергетски ефикасни модели.

Се надевам не е многу комплексно прашањево и не ве изпозамарав, гледам луѓе со искуство тука, па и некој експерти, се надевам на соодветно мислење конкретно за прашањето.
Благодарам.

Za taa kvadratura 55m2 na prostor bez izolacija moj sovet ti e ovoj model na klimatizer


Здраво друштво, би сакал доколку некој може да сподели искуство и совет за best buy инвертер клима во однос на цена, потрошувачка и слично (можеби е отворена идентична тема, но има премногу страни и дискусии и неможам да најдам) која ќе се користи примарно за ладење во летно време, но по потреба и за топлење во зимен период. Имено ќе биде поставена во дневна просторија со големина од околу 35 квадрати без изолација со стиропор и во дилема сум дали да биде 3,5kw или 5.5kw ( споделете совет ), па затоа би ве замолил да споделите искуства и предлози за добар одбир при купување како модел, произведувач и од што сте најмногу задоволни. Ви благодарам многу од напред, секое добро.
Za 35m2 celosna prostorija bez izolacija eden od ovie modeli na klimatizeri



 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Što e tolku teško da priznaeš deka Tundrata e podobra od HR35, pa site parametri toa go govorat.
Оф ајде јас да признаам..... ете ти признав тоа што прочитав во еуровент сертификатите.
Во претходниот пост ти опишав колку тоа е подобра Тундрата.... цели 200w (со букви ЦЕЛИ ДВЕСТЕ ВАТИ) предадена топлина во услови на надворешна температура од -10С.
Пази HR има троа појак COP во тие услови... ама има поскапа лепенка :)

Зошто пак се враќаш на HR35 кога цело време од почетокот на дискусијава на членот му ја препорачуваме SRK-35ZSP а не HR35 и во поглед на капацитет и во поглед на цена?
Еве кажи сеа колку тоа е подобра Тундрата 3.5 од SRK-35ZSP и зошто сепак ти би ја одбрал тундрата?

Само овој пат моментални цени споредувај, нема врска колку тоа ти си ја платил твојата Тундра пред 5 години.... како што нема смисла сеа јас да споредувам со цена колку ја платив јас мојата Мицу LN пред скоро 3 години.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Можеш поконкретно да ми кажеш кои модели на јапонски инвертери би биле тоа и што значи да не е влезен модел?
Vlezen model znaci pocetniotmodel ,takanarecen najslab model od taa marka.Sekogas toj model ima poslabi karakteristiki,vo ekonomicnost,konfor,poveke e bucen pomalce dava za taa potrosuvacka na izlezna energija,pomali izmenuvaci itn.
1.Primer da zememe Fujitisu.
Eve eden vlezen model od 24 btu.
A eve podolu sreden model od istata marka od 24 btu.
Znaci prviot model e so pomala vnatresna edinica,koja e 80cm teska 10,5kgr i e pobucna od vtoriot model
so vnatresna od 12,5kgr. i e dosta potivka.
Znaci modelot 24 KMTA e podobar,i toj go preporacuvam.
Zatoa ke ti pustam linkoj od sredni modeli na japonski klimi od 24btu
2.https://www.elipso.mk/kupi/daikin-inverter-klima-ured-sensira-ftxf71d/
3.https://klimi.mk/product/461
4.https://bitel.mk/product/toshiba-shorai-edge-ras-b24j2kvsg-e-ras-24j2avsg-e/
Bilo koj od ovie klimatizeri da kupis se so eurovent sertifikat,i slobodno ke ti zavrsat rabota.
Ekonomicni,kvalitetni so dobra modulacija.
Jas licno go imam modelot pod red.br.4 i sum zadovolen.
Modelot pod red.br 3 i red broj 4 se so isti nadvoresni,isti kompresori,samo vnatresnata se razlikuva.
Pod red br.4 nema jonizatori i plazmi a pod r.br 3 ima. i formata na mojata Toshiba edge e pokockesta,so rabovi,ne e zaoblena kako pod red br.3,inace se isti klimatizeri.
Da napomenam ima i Mitsubuski Heavy i elektrik ama se malce poskapi.
1.https://bitel.mk/product/mitsubishi-msz-muz-ap71vgk/
2.https://klimi.mk/product/531 ova ovde ne e na lager,ama kontaktiraj so uvoznikot UNI 24 dosta dobar klimatizer.
Ednostavno site sto ti gi pustiv se 5-ka.
E sega dokolku ne mozes da si priustis japonec eveti kineska AUX ,bas taa sto ti ja posoci nikot Najubav.
I ovaa ke zavrsi rabota,samo znaj deka gi nema japonskite osobini.
Normalno,kolku pari tolku muzika.
Vidi kako ke se ispazaris ako plakas odma,mozi da izvadis nekoj popust.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Оф ајде јас да признаам..... ете ти признав тоа што прочитав во еуровент сертификатите.
Во претходниот пост ти опишав колку тоа е подобра Тундрата.... цели 200w (со букви ЦЕЛИ ДВЕСТЕ ВАТИ) предадена топлина во услови на надворешна температура од -10С.
Пази HR има троа појак COP во тие услови... ама има поскапа лепенка :)

Зошто пак се враќаш на HR35 кога цело време од почетокот на дискусијава на членот му ја препорачуваме SRK-35ZSP а не HR35 и во поглед на капацитет и во поглед на цена?
Еве кажи сеа колку тоа е подобра Тундрата 3.5 од SRK-35ZSP и зошто сепак ти би ја одбрал тундрата?

Само овој пат моментални цени споредувај, нема врска колку тоа ти си ја платил твојата Тундра пред 5 години.... како што нема смисла сеа јас да споредувам со цена колку ја платив јас мојата Мицу LN пред скоро 3 години.
Korektno e od tebe.
Ja odbrav HR35 bidejći drugata nema ni deklarirano kolku e Pdiz na -10C gledam deka i taa na -7C E POSLABA dava 2.66Kw so 2.64 COP, a Tundrata 2.8Kw so 2.83 COP. Ne e bitno toa, samo sakav da dokažam, a toa e očigledno, samo ima tuka glavonji koi ne sakaat da priznaat, deka po defolt i najslabata japonska klima ne e podobra od najslabata kineska. Eve gledame deka e taka.
Nekolku pati tuka sum izjavil deka ne bi platil za 12-ka poveće od 500e, a za TV gledam samo modeli nad 1000e. Japoncive so nabildanive ceni ne gi ni esapam koga baram što da kupam baš poradi ova. Sega gleam Tundrava e momentalno 33000 den, 35ZSP e 40000 den mislam, Tundrata e tuka nekade malce nad 500e, za ovie 40000 den možam da najdam klima od povisok rang......
Znači se što kupuvam od tehnika ne baram brendovi tuku parametri.
Eve Tv ako kupuvaš i vikaš PHILIPS ej marka, nema tuka P od nego....SONY japonec, nema otisoci na japonci na nieden del vo nego so godiništa nanazat, taka e i so klimive.
Jas tebe te razbiram so tvojot izbor. Ti si kupil ona što smetaš deka e dobro, ne se raboti za iljadnici evra, ne si pogrešil ništo vo izborot, si napravil zadovolstvo za sebe i domašnite. Kamo sreća site kupuvači da se kako mene i tebe, sami so svoja glava da nosat odluki pri kupuvanje a ne da baraat pomoš od kvazi stručni lica po forumi drug da im go rešava problemot.
 
Член од
26 април 2023
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво друштво, мислење и искуство за Hisense климите да сподели некој, во однос на квалитет модулација и слично, и што би бил по паметен избор во однос на Gree климите. Ви благодарам многу!
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Vlezen model znaci pocetniotmodel ,takanarecen najslab model od taa marka.Sekogas toj model ima poslabi karakteristiki,vo ekonomicnost,konfor,poveke e bucen pomalce dava za taa potrosuvacka na izlezna energija,pomali izmenuvaci itn.
1.Primer da zememe Fujitisu.
Eve eden vlezen model od 24 btu.
A eve podolu sreden model od istata marka od 24 btu.
Znaci prviot model e so pomala vnatresna edinica,koja e 80cm teska 10,5kgr i e pobucna od vtoriot model
so vnatresna od 12,5kgr. i e dosta potivka.
Znaci modelot 24 KMTA e podobar,i toj go preporacuvam.
Zatoa ke ti pustam linkoj od sredni modeli na japonski klimi od 24btu
2.https://www.elipso.mk/kupi/daikin-inverter-klima-ured-sensira-ftxf71d/
3.https://klimi.mk/product/461
4.https://bitel.mk/product/toshiba-shorai-edge-ras-b24j2kvsg-e-ras-24j2avsg-e/
Bilo koj od ovie klimatizeri da kupis se so eurovent sertifikat,i slobodno ke ti zavrsat rabota.
Ekonomicni,kvalitetni so dobra modulacija.
Jas licno go imam modelot pod red.br.4 i sum zadovolen.
Modelot pod red.br 3 i red broj 4 se so isti nadvoresni,isti kompresori,samo vnatresnata se razlikuva.
Pod red br.4 nema jonizatori i plazmi a pod r.br 3 ima. i formata na mojata Toshiba edge e pokockesta,so rabovi,ne e zaoblena kako pod red br.3,inace se isti klimatizeri.
Da napomenam ima i Mitsubuski Heavy i elektrik ama se malce poskapi.
1.https://bitel.mk/product/mitsubishi-msz-muz-ap71vgk/
2.https://klimi.mk/product/531 ova ovde ne e na lager,ama kontaktiraj so uvoznikot UNI 24 dosta dobar klimatizer.
Ednostavno site sto ti gi pustiv se 5-ka.
E sega dokolku ne mozes da si priustis japonec eveti kineska AUX ,bas taa sto ti ja posoci nikot Najubav.
I ovaa ke zavrsi rabota,samo znaj deka gi nema japonskite osobini.
Normalno,kolku pari tolku muzika.
Vidi kako ke se ispazaris ako plakas odma,mozi da izvadis nekoj popust.
Фала ти за деталниот одговор, па во средина на нареден месец би требало веќе да се направи изборот и да се среди таа работа.
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Здраво друштво, мислење и искуство за Hisense климите да сподели некој, во однос на квалитет модулација и слично, и што би бил по паметен избор во однос на Gree климите. Ви благодарам многу!
многу критики за нив,од лично искуство на пријател Не би ти препорачал.
Автоматски споено мислење:

Za Hr35 imam procitano mnogu zadovolni clenovi ako sakas nesto poeftino togas vivaks aeri+ 3.5, ama Mitsu si e br.1
Vivax aeri 3.5+ точно добра клима т.с за парите нормално јас ги имам и двете Aeri 3.5 i 5.5
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
426
Здраво друштво, мислење и искуство за Hisense климите да сподели некој, во однос на квалитет модулација и слично, и што би бил по паметен избор во однос на Gree климите. Ви благодарам многу!
Od licno iskustvo (kaj sinot) Hisens klima raboti sosem korektno, tivka dosta i gree solidno. Sega za jaki zimi ne znam kako bi bila, kupena e pred neceli 2 godini. So Wifi vgradeno za osnovnata cena i, sto posebno mi se dopadna i sto retko se srekava i kaj poskapite, levo/desno duvanje regulacija preku daljinskoto. Iako ovaa opcija ne izgleda mnogu bitna, za vo leto e bitna da si go svrtis ladniot vozduh da ne duva vo tebe (a nie ostanatite morame ko majmuni da se kacuvame do klimite za da gi svrtime perkite nastrana :)
Inaku togas bese najeftiniot model 3,5-ka za cca 22.000 den. E kolku ke trae, pa ko i sekoja kineska valjda. Inaku Hisens se ogromna svetska firma za razlika od Vivax, Favorit i slicni balkanski "brendovi" koi kupuvaat od najeftinite kineski pa lepat nivna nalepnica.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.953
Поени од реакции
6.164
Здраво друштво, мислење и искуство за Hisense климите да сподели некој, во однос на квалитет модулација и слично, и што би бил по паметен избор во однос на Gree климите. Ви благодарам многу!
Мој комшија има 18ка мислам Хисенсе еве 1 година не се пожалил на ништо и е задоволен, додека мојот чичко кога купи хисенсе ја монтираа и истата не работеше мислеа дека чичкоми незнае да ја рљботи па дојдоа наредниот ден увидоа дека климата не функционира па за 3 дена ја замениа комплет му донесоа друга и еве веќе 2 година по ред климата си работи супер и е задоволен од сметка исто и неговата е 18ка.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Ako se raboti za modelot Wind 18-kite nemaat problemi, no za 12- kite ima dosta poplaki.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Мое лаичко размислување и едногодишно искуство од аспект на обичен КОРИСНИК на греење со клими. За мене е најбитно дали станот ќе ми биде стоплен, колку инвестирав за купување на климите и колкава ми е потрошувачката на енергија. Лани летото го поставив овде тоа прашање што да купам за одлично изолиран стан од 70 квадрати и одговорите во основа беа поделени. За да го покријам цел стан ми беа потребни 2 клими и се решив за 2 „евтини“ Тесла инвертери од 3,5 кв (2 клими со монтажа 58.000 денари). Инаку имам и една НЕО 3,5 кв обична клима стара 3 години која претходно се користеше за ладење и евентуално догревање во меѓупериодот, а греењето ми беше поинаку решено. Истата си е и понатаму во функција, ама преместена во детската соба. Можеби зимава не беше репер околу греењето и трошењето, ама сепак исклучително се изненадив со потрошувачката. Највисоката сметка во јануари 4.000 денари, ноември, декември и февруари околу 3.000-3.500 денари (сума на вкупно потрошена електрична енергија , не само за греење), во ситуација кога едната клима работеше 24/7, а останатите 2 по потреба. А дома искрено по кратки шетавме цела зима. Ова веројатно оди во прилог на сите оние кои тврдат дека ако имаш сериозни загуби на топлина ти треба сериозна и по правило скапа клима. Во ситуација како мојата, делува дека било кој инвертер ќе си ја заврши одлично работата. Можеби грешам...
I tocno tvojot primer e pokazatel za situacija koga od niskata modulacija moze da se vidi kjar
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Pa togas kupi si ST i uzivaj vo kristalno cista slika
Isto kako tvoite nema razlika Lepenka si e Lepenka !!!
Автоматски споено мислење:

Od licno iskustvo (kaj sinot) Hisens klima raboti sosem korektno, tivka dosta i gree solidno. Sega za jaki zimi ne znam kako bi bila, kupena e pred neceli 2 godini. So Wifi vgradeno za osnovnata cena i, sto posebno mi se dopadna i sto retko se srekava i kaj poskapite, levo/desno duvanje regulacija preku daljinskoto. Iako ovaa opcija ne izgleda mnogu bitna, za vo leto e bitna da si go svrtis ladniot vozduh da ne duva vo tebe (a nie ostanatite morame ko majmuni da se kacuvame do klimite za da gi svrtime perkite nastrana :)
Inaku togas bese najeftiniot model 3,5-ka za cca 22.000 den. E kolku ke trae, pa ko i sekoja kineska valjda. Inaku Hisens se ogromna svetska firma za razlika od Vivax, Favorit i slicni balkanski "brendovi" koi kupuvaat od najeftinite kineski pa lepat nivna nalepnica.
Автоматски споено мислење:
Pola klimi na HS ne rabotat !
Здраво друштво, мислење и искуство за Hisense климите да сподели некој, во однос на квалитет модулација и слично, и што би бил по паметен избор во однос на Gree климите. Ви благодарам многу!
HS so mnogu losa Reputacija uste od sam start I seuste slusam losi komentari deka novi klimi ne se funkcionalni a sporedba so No.1 se tuka negde I dvete se LEPENKI!!
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
426
Isto kako tvoite nema razlika Lepenka si e Lepenka !!!
Автоматски споено мислење:


Pola klimi na HS ne rabotat !

HS so mnogu losa Reputacija uste od sam start I seuste slusam losi komentari deka novi klimi ne se funkcionalni a sporedba so No.1 se tuka negde I dvete se LEPENKI!!
Ne znam od kade ti e ovaa inf. deka pola ne rabotaat, ako imas nekoj dobar izvor ?
Ne se lepenki ni Hisense ni Gree, dvete se golemi multinacionalni kompanii, Hisens e postara (na pr. uste pred 20-tina godini vadea solidni monitori) no vo klimite se poslednive nekolku godini, imaat sirok dijapazon na el. ureddi, a Gree se specijalizirani za klimi. Toa e istorijat, vo kvalitetot ne navleguvam.
Tipicni lepenki za kaj nas i Balkan se Vivax i Favorit, sto sepak ne mora da znaci sekogas los kvalitet, se zavisi od kogo i po koja cena gi nabavuvaat. Taka na pr. nekogasnata lepenka Fonko mozese da bide Elektra, pa Beko, pa ... najposle se obidoa da kupuvaat kineski delovi i sami da gi sklopuvaat i zaglavija. Zborot mi e, i za lepenki stavanje treba vestina, ako gi lepis nakrivo, site ke te razberat :)
Za ST mislam ne treba komentar, site znaeme deka se nivni originalni proizvodi :) pa gi gledame nivnite pogoni za proizvodstvo:) Mi se cini deka toj kvalitet veke ni vo Kina ne se kupuva.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom