Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Razbiram deka e reklamen materijal koj ne e namenet za odreden model na Gree no bi bilo ubavo dokolku objavite poveke informacii primer:
- Sto e tocno e toa G10 (malku google kazuva deka e nekoj patent na Gree no ne kazuva mnogu, plus se javuva i kaj modeli postari od 6-7 godini koi veke ne se na pazarot pa bi bilo ubavo da im se objasni na potencijalnite clenovi sto tocno toa znaci.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Тоа за HR35 е извадок само од сервисното за надворешната единица, а за SRK35 е во едно упатство и за внатрешна и за надворешна.
Така да, за HR35 тој проток е максимумот за надвор.... пошто има 3 брзини надворешната при мод греење.
Еве го извадокот од сервисното за внатрешната, максимален проток при греење 630м3/ч.
Прегледај го приврзокот 376476
Vaka e OK, no ostanuva konstatacijata za premalku freon i nerazbirlivo visok min od 900 W (verojatno e nekoja greška).
Podobar izbor e sekako SRK35 ete i so cena od 39900 den e baš po merka.....
Jas, da se razbereme ne sum gadliv na bilo što različno od japonsko i bi gi dal ovie 40000 den za nešto so ušte podobri karakteristiki pa neka e i kinesko.
A onie što preferiraat ete baš japonec ova i ne e loš izbor.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Vaka e OK, no ostanuva konstatacijata za premalku freon i nerazbirlivo visok min od 900 W (verojatno e nekoja greška).
Podobar izbor e sekako SRK35 ete i so cena od 39900 den e baš po merka.....
Jas, da se razbereme ne sum gadliv na bilo što različno od japonsko i bi gi dal ovie 40000 den za nešto so ušte podobri karakteristiki pa neka e i kinesko.
A onie što preferiraat ete baš japonec ova i ne e loš izbor.
Не е грешка туку ти ги мешаш работите.... тоа минимумот од 900w што го спомнуваш кај HR35 е минимум капацитет предадена топлина при греење а максимум 3700w.
Kај SKR35 таквиот минимум е 1000w.... а максимум 4600w... цели 900w повеќе што воопшто не е мала разлика.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Не е грешка туку ти ги мешаш работите.... тоа минимумот од 900w што го спомнуваш кај HR35 е минимум капацитет предадена топлина при греење а максимум 3700w.
Kај SKR35 таквиот минимум е 1000w.... а максимум 4600w... цели 900w повеќе што воопшто не е мала разлика.
Baš taka e.
Malce i ti gi mešaš rabotite: toj max od 4600 W može go dava pri opteretuvanje od 1650W, a toa e kratkotrajno, ne e navedeno no najverojatno ne poveće od 15 min da ne dojde do pregrevanje na kompresorot i služi za što pobrzo diganje T vo prostorot, pa ne e ni tolku biten.Kaj drugava klima ovoj podatok go nema računale ne e ni tolku važno.
Inače nominalen kapacitet dvete klimi imaat ist po 3700 W, a toj u stvari i e najbiten, kompresorite kaj 12- kite tuka se vrtat od 900-1000W so svojot nominalna snaga, snaga so koja možat da se vrtat trajno bez da se pregrevaat.
Ovoj podatok e i najbiten i treba da e što povisok bidejći na primer ako klimata na -10C može da dava COP od što znam 2.3, toa znači deka ako e nominalnata snaga na kompresorot 900 W vo prostorot će se ubacuvaat kontinuirano na dolg period 0.9x2.3=2.07 Kw, koi nie treba da si znaeme dali će se dovolni za greenje. Ako zadavame povisoka T, za kratko vreme kompresorot će povleče poveće, ovde po tabelava gledam za SRK35 e 1430W, no toa će bide kratkotrajno možebi pola čas dodeka ne se aktivira zaštitata i pak će spušti vo nominalen režim.....
Tvojata LN ima moćen kompresor i golemi izmenuvači i može da raboti vo mnogu povisoki režimi no toa e druga prikazna.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Baš taka e.
Malce i ti gi mešaš rabotite: toj max od 4600 W može go dava pri opteretuvanje od 1650W, a toa e kratkotrajno, ne e navedeno no najverojatno ne poveće od 15 min da ne dojde do pregrevanje na kompresorot i služi za što pobrzo diganje T vo prostorot, pa ne e ni tolku biten.Kaj drugava klima ovoj podatok go nema računale ne e ni tolku važno.
Inače nominalen kapacitet dvete klimi imaat ist po 3700 W, a toj u stvari i e najbiten, kompresorite kaj 12- kite tuka se vrtat od 900-1000W so svojot nominalna snaga, snaga so koja možat da se vrtat trajno bez da se pregrevaat.
Ovoj podatok e i najbiten i treba da e što povisok bidejći na primer ako klimata na -10C može da dava COP od što znam 2.3, toa znači deka ako e nominalnata snaga na kompresorot 900 W vo prostorot će se ubacuvaat kontinuirano na dolg period 0.9x2.3=2.07 Kw, koi nie treba da si znaeme dali će se dovolni za greenje. Ako zadavame povisoka T, za kratko vreme kompresorot će povleče poveće, ovde po tabelava gledam za SRK35 e 1430W, no toa će bide kratkotrajno možebi pola čas dodeka ne se aktivira zaštitata i pak će spušti vo nominalen režim.....
Tvojata LN ima moćen kompresor i golemi izmenuvači i može da raboti vo mnogu povisoki režimi no toa e druga prikazna.
Za tebe e komplicirano malce ova.
Goidni go ucis ova i ne mozes da go razberes,a tesko da go svatis.
Nominalnata vrednost sam si ja izbira proizvoditelot,za da prijavi razlicen COP odnosno SKOP vrednost i razlicen pdesing H.
Pri potpolno dva isti hardveri kompresori,izmenuvac,kolicina na freon, itn. so razlicen softver, od ist proizvoditel,isti model mozeme da imame dve i poveke nopminalni vrednosti.
Treba da si poelasticen vo razmisluvanjeto ,pa ako mozis ke svatis,ke razberis.
Nominalnata vrednost ja podesuvame kako sakame,zavisi sto sakame da dobieme,taa e promenliva kaj klimatizetot.
Istrazuvaj.
Pak ke ti napomenam ped da repliciras,smireno istrazi.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Mrsko mi e da te čitam, mi se povraća, lošo mi e. Zatoa znači si kupil klima za greenje čekalni na žel. stanica i si ja stavil doma vo 40 m2, nominalnata vrednost da ti bide rastegliva i poelastično da si ja podesuvaš kako promenliva. Bravo, se si svatil i si razbral, vo mal prst ti se klimive samo prodolži vaka odličen pet. Tebe dve ovci da ti dadat edna će izgubiš....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Baš taka e.
Malce i ti gi mešaš rabotite: toj max od 4600 W može go dava pri opteretuvanje od 1650W, a toa e kratkotrajno, ne e navedeno no najverojatno ne poveće od 15 min da ne dojde do pregrevanje na kompresorot i služi za što pobrzo diganje T vo prostorot, pa ne e ni tolku biten.Kaj drugava klima ovoj podatok go nema računale ne e ni tolku važno.
Inače nominalen kapacitet dvete klimi imaat ist po 3700 W, a toj u stvari i e najbiten, kompresorite kaj 12- kite tuka se vrtat od 900-1000W so svojot nominalna snaga, snaga so koja možat da se vrtat trajno bez da se pregrevaat.
Ovoj podatok e i najbiten i treba da e što povisok bidejći na primer ako klimata na -10C može da dava COP od što znam 2.3, toa znači deka ako e nominalnata snaga na kompresorot 900 W vo prostorot će se ubacuvaat kontinuirano na dolg period 0.9x2.3=2.07 Kw, koi nie treba da si znaeme dali će se dovolni za greenje. Ako zadavame povisoka T, za kratko vreme kompresorot će povleče poveće, ovde po tabelava gledam za SRK35 e 1430W, no toa će bide kratkotrajno možebi pola čas dodeka ne se aktivira zaštitata i pak će spušti vo nominalen režim.....
Tvojata LN ima moćen kompresor i golemi izmenuvači i može da raboti vo mnogu povisoki režimi no toa e druga prikazna.
Не ги мешам јас соодветно ти ги споредувам...
А тоа 15 минути на Тундрето можда.... ова Мицубиши е.

Еве во сервисното од HR35 може да се види дека 3.5kw моделот е доста пресистан, т.е. номиналната му е ептен близу до максималната моќност.
Capacity = 3.6 номинална (од 0.9 мин до 3.7 макс)
Што значи дека тие 15 минути максимум што ги искусувате кај кинезите не важат и кај јапанците пошто еве овој модел е предвиден номинално да работи скоро со максимална снага.

Не викам дека е добро што е вака и нема воопшто предвиден резервен капацитет, ама сепак е влезен модел предвиден за до -10С...

LN35 моделот е сосема друга приказна со номинална 4kw а максимална 6.3kw.... покажано и докажано во мои постови од пред 2 години дека може на максимум да работи со саати... а не само 15 минути...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Не ги мешам јас соодветно ти ги споредувам...
А тоа 15 минути на Тундрето можда.... ова Мицубиши е.

Еве во сервисното од HR35 може да се види дека 3.5kw моделот е доста пресистан, т.е. номиналната му е ептен близу до максималната моќност.
Capacity = 3.6 номинална (од 0.9 мин до 3.7 макс)
Што значи дека тие 15 минути максимум што ги искусувате кај кинезите не важат и кај јапанците пошто еве овој модел е предвиден номинално да работи скоро со максимална снага.



Не викам дека е добро што е вака и нема воопшто предвиден резервен капацитет, ама сепак е влезен модел предвиден за до -10С...

LN35 моделот е сосема друга приказна со номинална 4kw а максимална 6.3kw.... покажано и докажано во мои постови од пред 2 години дека може на максимум да работи со саати... а не само 15 минути...
Ti si razbran dečko, ova što go tvrdiš za Tundrata nema nikakva vrska so vistinata. Edinstvena mana e što ne sleguva pod 400 W, ako e toa mana, za mojot prostor i ne treba da sleguva. Eve zagledaj gi nejzinite tabeli koi ne sum gi pišuval jas, na ist način kako što gi tolkuvaš pogore.
dane techniczne.jpg

Dali e nominalno 3.6 pomalo od 3.7 da. Dali e (0.9-3,7) pomalo od (1.1-4.6) da pomalo i toa debelo pomalo. Ovie 4.6Kw gi dava koga kompresorot e na 1.5 Kw, koj se vo dadeniot interval, ne vo nekakov extra turbo mod, koj taa i go nema kako opcija. Inače ja nemam probano poveće od tri, četiri časa da raboti na poveće od 1400W od koga se koristi, bidejći nemalo ni potreba minatite zimi bea blagi.
A ti ne treba apriori po defolt da zemaš deka se što e kinesko e bez veze, a japonsko e dobro. Koj razbira što diskutirame će svati deka e mnogu podobro da dade 24000 den kako mene od 40000 den za daleku poslaba klima.
Eve ti i PRODUCT FICHE

img004.jpg

I tuka gubi tvojata so Pdiz 2.6 prema osetno pogolem 3.2Kw.
Ete si ima i japoncki kompresor Hitachi.
E sega kulturata na rabota kaj japonecov tvoj e ponapredna, toa i samo toa stoi, drugoto nema vrska, pa kako takva klima odgovara za mali prostori pod 20m2, tundrata tamu e loš izbor samo poradi visokata modulacija, vo se drugo e ista i podobra od klimite pogore.
Eve i EUROVENT
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@tzlatko уште само со @Gree info се немаш скарано
Tvojata primedba e baš dobrodojdena i e vo red, ja razbiram kako dobronamerna.
Diskusijata kako so imenjakov e ona vistinskoto i takva treba da bide bez navredi i niski udari. No koga nekoj bozađija će te uči tuka pogrešni raboti so zadna namera da uživa skrien zad tastaturata, togaš jas eksplodiram, imam kratok fitil i toa ti e.
Eve će se trudam da gi ignoriram ponatamošnite obidi za diskreditiranje i nema da reagiram bidejći ne e vo red kon ostanatite členovi na forumov da čitaat ovde se i sešto.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
I tuka gubi tvojata so Pdiz 2.6 prema osetno pogolem 3.2Kw.
Овде имам пишувано за PDesignH и дека за различни производители различно се толкува, накратко и твојата тундра и мицубишито (HR35) спомнато горе имаат ист реален PдизајнX од 2.6kw на температура од -10 за Average зона.

Цена, гаранција, Кина/Јапонија е друга приказна.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
ova što go tvrdiš za Tundrata nema nikakva vrska so vistinata.
Јас ништо не реков за тундрата, ти сам имаше пишано нешо такво дека максимумот и е само 15 минути после намалува ради прегревање на компресор....

toj max od 4600 W može go dava pri opteretuvanje od 1650W, a toa e kratkotrajno, ne e navedeno no najverojatno ne poveće od 15 min da ne dojde do pregrevanje na kompresorot
Inače ja nemam probano poveće od tri, četiri časa da raboti na poveće od 1400W od koga se koristi, bidejći nemalo ni potreba minatite zimi bea blagi.
Е јас ја имам мојата Мицубиши, ем на саглам зимски температури пониски од -7С работеше цела вечер на максимум со потрошна од 1850-2050w.

A ti ne treba apriori po defolt da zemaš deka se što e kinesko e bez veze, a japonsko e dobro. Koj razbira što diskutirame će svati deka e mnogu podobro da dade 24000 den kako mene od 40000 den za daleku poslaba klima.
Чекај сеа успори, ако ти 24к ја си ја платил Тундрата пред 5 години, колку тогаш чинеше Мицу HR35?
Сега моделот на 3.5ка Хаиер Тундра сличен на твојот е најевтин во Сетек и е 34к.... а за 40к имаш Мицубиши Хеви со подеднакви карактеристики бар на хартија.

I tuka gubi tvojata so Pdiz 2.6 prema osetno pogolem 3.2Kw.
3.2Kw со вклучен бекап-греач.... 2.6Kw без.... исто како и Мицуто.... што може да се види на еуровентот а и во Продук Фише-то што си го споделил.

Ete si ima i japoncki kompresor Hitachi.
E sega kulturata na rabota kaj japonecov tvoj e ponapredna, toa i samo toa stoi, drugoto nema vrska, pa kako takva klima odgovara za mali prostori pod 20m2, tundrata tamu e loš izbor samo poradi visokata modulacija, vo se drugo e ista i podobra od klimite pogore.
Башка новиве модели на тундрата што компресори носат? Пак Хитачи?
Култура на работа и лепенка гратис.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Овде имам пишувано за PDesignH и дека за различни производители различно се толкува, накратко и твојата тундра и мицубишито (HR35) спомнато горе имаат ист реален PдизајнX од 2.6kw на температура од -10 за Average зона.

Цена, гаранција, Кина/Јапонија е друга приказна.
Od kade ti e ova? Od rakav? Daj product fiche za HR35, kolkav e tamu greačot? Se e toa napamet kažano.
HR35 gledam po Eurovent ima 2.4Kw na -10 C, Tundrata 2.6Kw što ne e isto tuku podobro.
Mojata analiza pogore e realna i na praktičen čovek dovolna za odluka što da kupi zavisno od afinitetot, nekomu će odgovara i japonecot nekomu kinezot.
Imenjakov pak ja meša negovata LN vo muabetov što ne e vo red. Čista sporedba po tabelite HR 35 gubi vo najvažnite parametri a toa e jasno vidlivo od brojkite.
Za mene tuka diskusijava e završena, koj e pismen će si razbere koe što e i će si izbere.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Od kade ti e ova? Od rakav? Daj product fiche za HR35, kolkav e tamu greačot? Se e toa napamet kažano.
HR35 gledam po Eurovent ima 2.4Kw na -10 C, Tundrata 2.6Kw što ne e isto tuku podobro.
Mojata analiza pogore e realna i na praktičen čovek dovolna za odluka što da kupi zavisno od afinitetot, nekomu će odgovara i japonecot nekomu kinezot.
Imenjakov pak ja meša negovata LN vo muabetov što ne e vo red. Čista sporedba po tabelite HR 35 gubi vo najvažnite parametri a toa e jasno vidlivo od brojkite.
Za mene tuka diskusijava e završena, koj e pismen će si razbere koe što e i će si izbere.
Да, 2.4kw e, пошто горе пишавте дека е 2.6 ти или Златко или и двајцата мислев дека е 2.6, небитно во случајот, она што сакав да кажам е дека е ист ПдизајнХ со енергетската налепница и со продукт фишето што не е случај со сите производители.
Еве да не биде од ракав или напамет кажано.
1682436183115.png

1682436457817.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom