Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Eve kako najednostavno da proverite dali vašata klima raboti dobro i ima dovolno količestvo na freon:
Potreben e infra termometar ili kako što se narekuva laserski termometar za brzo merenje.
Klimata treba da se stavi na maximalen fan i izbere 30 C.
Debelata cevka na izlezot od nadvorešnata edinica treba da e najmalku na 80C, a tenkata mora da bide na T pomala od T na usis.
Vnatre mora da ima bar 22 stepeni razlika pomeđu usis i izduv.
Ovie parametri mora da gi ima bukvalno sekoj inverter, ako gi nema togaš se krivi monterite a ne klimite.......

Znači voopšto ne se potrebni merenja so manometri i onoj cirkus što go pravat so niv, pa stavaat freon koj e mešavina od 2 ili postariot 3 komponenti, a klimata ako go ispušta eden gospod znae kakva kombinacija se dobiva so vakvo polnenje.
Ako propušta edinstveno pravilno e saniranje na mestoto na puštanje, vadenje na freonot i polnenje na vaga.
Браво ќе пробам да набавам инфра термометар,ќе пробам конечно нешто паметно фала за одговорот.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
zgolemi temperaturata za 1,5c. i dojde 23,5c od 22c posle 1h

Sto klima e toa za 1 saat da zgolemi samo 1.5 stepena a potrosuvacka od 2400w
Pa i toa sto odrzuvas doma na 22 stepena e ladno be drugar na mene ke mi e ladno mozebi ti si zamorliv pa sakas poniska kaj mene denje dostiga do 25 a navecer 24 stepena.
Kaj mene 7kw inventor Nemesis ovaa nedela kako fanaa niskit minisni temperaturi denje bidejki sum na jug cel den pece sonce raboti so okolu 1000w e navecer e promenliva potrosuvackata i raboti od 1250-1400w a znae da povlece i 4200 w posle defrost koj mnogu retko gi ima a trae okolu 3 do 4 minuti a grejam 80 kvadrata dnevna okolu 50 kvadrata hodnik i 2 spalni ispaga okolu 80 a spratot e 120 kade edna spalna i kupatilo ne se grejat.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Sto klima e toa za 1 saat da zgolemi samo 1.5 stepena a potrosuvacka od 2400w
Pa i toa sto odrzuvas doma na 22 stepena e ladno be drugar na mene ke mi e ladno mozebi ti si zamorliv pa sakas poniska kaj mene denje dostiga do 25 a navecer 24 stepena.
Kaj mene 7kw inventor Nemesis ovaa nedela kako fanaa niskit minisni temperaturi denje bidejki sum na jug cel den pece sonce raboti so okolu 1000w e navecer e promenliva potrosuvackata i raboti od 1250-1400w a znae da povlece i 4200 w posle defrost koj mnogu retko gi ima a trae okolu 3 do 4 minuti a grejam 80 kvadrata dnevna okolu 50 kvadrata hodnik i 2 spalni ispaga okolu 80 a spratot e 120 kade edna spalna i kupatilo ne se grejat.
So kakov merac meris 4 200w ?
Mene na 3 950w mi rikna vakov

1676017307390.png
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
@wiksa мешате модаулација и COP.
Значи COP можеш да пресметаш и кога климата работи со 100% од капацитетот или ете не мора максимум али кога брка да постигне трмпература.... а не само кога одржува веќе постигната.
Da se slozuvam deka moze, ama za da go napravi toa treba podatoci kako sto si gi prilozil ti vo excelot, a ne samo da ja zememe e ovaa temp mi ja drzese celo vreme na output i bum konstanta, plus stavil da brka 30 temperatura vo sobata a zima konstanta za vlezna temperatura isto taka.

Sakas da mi kazes deka ova e normalno?
Na zgolemen izduv koj e na 50+ stepeni temperaturata vo sobata ne se pokacuvala?
Kade e mereno u Kiruna (arkticki del od svedska, na ulica) pa zatoa ne uspeala temperaturata da se pokaci?
Dajte da bideme seriozni, ova nekoj od Gree ekipata da go pisese imase na glava da mu se kacite.

@wiksa vo pravo e za se @zlatko_ti412 pa i za COP, go preračunuva momentalniot ne maximalniot.
Presmetkata e približna bidejći ne zama vo obzir temperaturi so vlažen termometar, vlažnost na vozduhot, količinata na protok e epten približna, termometrite se mnogu netočni itn, no mene za sporedba na skapite klimi, koj na vakov način se merat po forumov, so mojava kinezarija mi e dovolno da se uveram deka ne zaostanuvaat skoro pa ič.
Normalno deka pri presmetka go stavam najgolemiot protok od 550m3, plus togaš vleče najmalce struja i se dobiva najgolem COP....
Kompresorot e na Hitachi, poentata e deka japonslite klimi ne se praveni od vonzemjani kako što se prikažani.
Da se razbereme i jas bi sakal da imam japonska koga bi imal pari za frlanje, do togaš može i kaj kinezive da se isčepka dovolno dobra so kvalitet klima.
1. Ova so bold cel post e kako zolt karton nesto? Demek sledno ke bide koristenje Caps Lock? Za da znam kako da go razberam i na sto pazam.
2. Na delot od tvojata klima osim Gree ekipata koja si gi fali nivnite isklucivo i se drugo kinesko e gjubre, i tie nekolku sto forsiraat isklucivo japonsko. Iskaca deka sum moze edinstven sto te poddrzuva deka ima i kineski klimi koi davaat dobri rezultati za cenata koja se plateni.

E sega ako ne go razbra toa sto go odgovoriv prethodno, a i pak vo ovoj post kade e citiran @zlatko_ti412 ne vikam deka taa formula sto ti si ja prezentiral za da pokazes nekoja presmetka ne dava tocni rezultati.
vo tvoj stil: komentarot e deka ne moze da brkas temperatura a da imas konstantna temperatura vo sobata vo period od cel saat.
znaci vo toj slucaj taa formula e kompletno neispravna zasto ne ja pretstavuva sostojbata vo periodot od cel saat
Kako za primer pogledni go ekselot sto zlatko go postirase gledaj gi temperaturite kaj nego kako varirale, i on ja primenil tvojata formula zasto ne se zalam na negovata presmetka? Zasto on zemal cesto podatoci i kaj nego krajniot rezultat e daleku poispraven (ako ja zanemarime taa greska na vlaznost na termometri ova ona)

Se nadevam sega e pojasno kade i zasto ja napagam "tvojava" formula.
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Браво ќе пробам да набавам инфра термометар,ќе пробам конечно нешто паметно фала за одговорот.
А внатре помеѓу усис и издув како ќе ги измерам со и инфра термометар или на друг начин?
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Не ми е јасно зошто не ставите на ауто и пријатно , нека си ја она мисли што како.
И од каде тоа дека тие што имаат ниска модулација не може да грејат со повеке.Колку е потребно толку си работат. Ако е 100км на автопат зар не можам да возам со 200.

Златко412 не можам од оваа год да споделам потеошувачка али сигурно би била помалку од лани како што велат нее толку ладно.
Лани имаше денови со минус 15 па ми трошеше и дури 12 кв на ден
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
1. Ova so bold cel post e kako zolt karton nesto? Demek sledno ke bide koristenje Caps Lock? Za da znam kako da go razberam i na sto pazam.
Ne, slučajno sum stisnal Ctrl+B, nemam namera da te iskaram ili nešto drugo, se izvinuvam....
Od kade ispadna deka e moja formula ne znam, gledaš deka i jas ja napađam.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
А внатре помеѓу усис и издув како ќе ги измерам со и инфра термометар или на друг начин?
Grubo da no daleku od točno, no za orientacija dovolno. Gađaj ja plastikata ne vozduhot i će e tuka nekade.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Samo da znaeš, verojatno i znaeš kolku si vo pravo. Na edna faza ne smee poveće od 3600W , taka se i dimenzioniraat kućnite instalacii.
Bidejki spomna za dimenzionirani instalacii, kako e redot po propis za 5.5ka klima da e vrzana ?
Nedelava na minusnite temperaturi, posle 22h, ja pustam na max 30 i max fan (5), klimata konstantno raboti od 2.2 do 2.6 kw,
pri sto kabelot od klima do steker posle nekoj saat rabota e mnogu topol, stanuva zbor za kabel 4 x 1.5mm, normalno e ova ili potrebno e pogolem presek, prasuvam bidejki ne se razbiram a pocnuva da me nervira toa greenje na kabel.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Bidejki spomna za dimenzionirani instalacii, kako e redot po propis za 5.5ka klima da e vrzana ?
Nedelava na minusnite temperaturi, posle 22h, ja pustam na max 30 i max fan (5), klimata konstantno raboti od 2.2 do 2.6 kw,
pri sto kabelot od klima do steker posle nekoj saat rabota e mnogu topol, stanuva zbor za kabel 4 x 1.5mm, normalno e ova ili potrebno e pogolem presek, prasuvam bidejki ne se razbiram a pocnuva da me nervira toa greenje na kabel.
Ke raboti i so toj kabel sega so go imas.
no pametno e da stavis presek x2.5 i nemas gajle. I po moznost, no ne e moralno, da go odneses direktno na razvodna tabla, na osigurac. Eden osigurac od 15A za nego i zaboravi go. Malku e predimenzioniran za taa jacina na klimata no ako se zeme predvid deka optovaruvanjeto e dolgotrajno i neprekinato, sekako deka e pametna merka za da imas 100% sigurnost.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Grubo da no daleku od točno, no za orientacija dovolno. Gađaj ja plastikata ne vozduhot i će e tuka nekade.
Како е во Тетово со монтерите, праваат вакуумизација некој или сите/никој?
пс.се обидов да ти пишам во порака ама нешто не ми дава , или ја не можам да му фатам ред :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ništo ne se razlikuvaat od ostanatite monteri so alibi vakuumiranje..... jas koga mojata sakaše da ja "vakumira" mu rekov ne se zamaraj, a toj začuden ama samo 5 min za proverka na holenderite. Aj mu dozvoliv, ama stavi troa maslo i ne ni treba da proveruvaš, gleam deka dobro gi napravil.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Jas nikogaš ne bi kupil rebrendirana klima, trgovcite kako Vivaks si naručuvaat paket po želba koj vo slučajov Midea treba da go sklopi. Normalno želbata im e što možno najgolem profit, a sepak nekako da se trkala.
Što misliš deka Midea nema profit? Pa na toj profit se ugraduva i Vivaks i se toa na smetka na kvalitet na proizvodot.
Poradi toa moj sovet kupuvaj od proizvoditel ne od trgovec.
Mnogu podobar izbor se oem brendovite bidejki Fabrikata ( primer Haier Midea Gree ) vo oem brendovite go vlozuva najkvalitetnoto dodeka vo svoite modeli samata fabrika stava od se ponesto Zatoa imse Gree Hansol so SANYO compressor koj bese ekstra i Gree Hansol so Gree Landa Compressor koj bese uzas zatoa velam mnogu podobar izbor se ( oem Midea Gree Haier ) odkolku Orginal Midea Gree ili Haier no nameneti za tret pazar odnosno tret kvalitet


Ако се одлучам секако,фала на мислење,и оваа нa gree е во игра ме фаќа око,секако и погоре спомантите vivax i hair.
Moj sovet osven Vivax Aeri i Haier Tundra Dobar model e i ovoj

 

Kajgana Shop

На врв Bottom