Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Инаку fairy 7 ја пуштав на фиксните еко модови што ги постираше strelec, најниско спушти на 320, на најмал фан (750), тоа е прилично ладен воздух и под неа а да не збориме на 2-3 метра од неа, ладен ветер
јас лично не би стаил една 7ца во просторија колкава и да е, пре би две 3.5 ради комфор
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
I jas ne bi stavil 7kw vo 40m2,ama ete si staviv Toshiba.
Koga si ima kultura na rabot si ima. Ne se oseka laden vozduh ni provev.Mozi da raboti i kako 12btu,a i kako 24btu.
Kultura si e kultura na rabota. :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
I jas ne bi stavil 7kw vo 40m2,ama ete si staviv Toshiba.
Koga si ima kultura na rabot si ima. Ne se oseka laden vozduh ni provev.Mozi da raboti i kako 12btu,a i kako 24btu.
Kultura si e kultura na rabota. :)
Ona moze da e i najkulturna, za 40m2 ni najdobrata u svet 7, ednostavno min fan e 750, kolkava saka nek e golema vnatresnata, se osekja ubavo duvanje, a kaj se pogolemite fanovi, kako bi gi koristel?
Pa 1 200 coek fan koa ke ja pustam stolici ke prevrti, lusteri se nisat, slikine od dzid ke letnat
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ona moze da e i najkulturna, za 40m2 ni najdobrata u svet 7, ednostavno min fan e 750, kolkava saka nek e golema vnatresnata, se osekja ubavo duvanje, a kaj se pogolemite fanovi, kako bi gi koristel?
Pa 1 200 coek fan koa ke ja pustam stolici ke prevrti, lusteri se nisat, slikine od dzid ke letnat
Toshiba 24btu mozi i na 580 m3 ,a i ponisko da spusti,ti kazuvam ima kultura na rabota.
Koj ne videl Toshiba ne veruva.
Neznam kako se drugive japonci,Mitsu-ln znam deka i ona ima kultura na rabota,i mislam i ostanatite,ama jac znam za Toshiba.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Toshiba 24 mozi i na 580 m3 ,a i ponisko da spusti,ti kazuvam ima kultura na rabota.
Koj ne videl Toshiba ne veruva.
Neznam kako se drugive japonci,Mitsu-ln znam deka i ona ima kultura na rabota,i mislam i ostanatite,ama jac znam za Toshiba.
Sum videl, komsijava ima daiseikai, prefineto raboti, zbor nema, klimiste i zatoa ova sto go kazuas ti mi e cudno, zatoa sto em ja velicas tosibata, em si zel mn pojaka a za mal prostor, obicno japancinjava krepat mn pogolem prostor i od propisaniot, ti ja velicas tosibata i obratno, jaka u mal prostor i vikas dobar e izbor sedmica

Spored tebe iskaca, nema potreba od 9, 12 da proizveduvaat, ednostavno 18 i 24 btu, cim se tolku kulturni
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Sum videl, komsijava ima daiseikai, prefineto raboti, zbor nema, klimiste i zatoa ova sto go kazuas ti mi e cudno, zatoa sto em ja velicas tosibata, em si zel mn pojaka a za mal prostor, obicno japancinjava krepat mn pogolem prostor i od propisaniot, ti ja velicas tosibata i obratno, jaka u mal prostor i vikas dobar e izbor sedmica

Spored tebe iskaca, nema potreba od 9, 12 da proizveduvaat, ednostavno 18 i 24 btu, cim se tolku kulturni
Pa si sakam neforsirano da mi raboti,da si uzivam,a i imam prosecna izolacija,sepak e kuka.Neizoliran krov.
Pokrijan sum i na -20c so neize.A i bucnosta spema 16 btu,e poke od duplo namalena.
Conforot mi e najvazen.
Sepak sum od Bitola,kade znae da bidi mnogu loso,a taa mi e primarno greenje.
Ne mi znacat 200-300 evr plus.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Neka si raboti taka ako ti odgovaraat uslovite vo prostorijata. Ako sakas da isklucuva, namesti na vtora brzina ama togas ke treba i da ja zgolemis temperaturata za eden do dva stepeni za da ja imas istata toplina vo prostorijata kako sega. Ova e provereno. Mene mi davaa znaenje pa sega jas tebe
Вака е добро можеби и подобро од тоа да исклучува,денес беше и на 24 и си дуваше нормално со помлак воздух за да одржува.
Фала ти за одговорот
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
И Mitsu AP71 има прилично ниски издуви како за 7-ца, најниска брзина 612 па 690 втора и 792m3/h трета... четврта и петта се поголемки ама првиве 3 мислам се сосем океј особено што има огромна внатрешна единица 1100 × 325 × 257.
Не сум ја користел лично ама верувам без проблем би се користела во 40м2 и нагоре.
Инаку и јас секогаш би избрал 2 помалечки наместо една голема.

@filipinec пошол со 7ца ради тоа што старата 4.5ка му работела на максимум за да му го загрее просторот кога ќе стегне зимата Битолска.
А и го гледам многу му се радуваше на japan-made компресорот во 24ката ;)

Кај кинезите тешко се најдува модел со минимална брзина на издув испод 800m3/h што за помал простор е страшно особено ако не знае да модулира ниско па веднаш ќе прегрева простор и ќе гасне... после чекај ја кога ќе почни пак да дува.

Кај брат ми еве Амбер Нордик 3.5ка (за која велат дека уствари е 5ка) ставена во 20м2 и на овие услови од 0-5 надворешна, поставена на 25С си дреми угасена со саати... iFeel не помага.
Мора да ја попуштат на 27 и на поголем фан за да тргни оти сама несака да и текне а нив веќе им застудело низ дома.
Не знам што да ги советувам, му спомнав дека Стрелец има жичан контролер на истиот модел (ваљда не за џабе).
Ама да не не помогне ни тоа... да си фрли братот уште 100еур.... па ја да бидам крив :(
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
И Mitsu AP71 има прилично ниски издуви како за 7-ца, најниска брзина 612 па 690 втора и 792m3/h трета... четврта и петта се поголемки ама првиве 3 мислам се сосем океј особено што има огромна внатрешна единица 1100 × 325 × 257.
Не сум ја користел лично ама верувам без проблем би се користела во 40м2 и нагоре.
Инаку и јас секогаш би избрал 2 помалечки наместо една голема.

@filipinec пошол со 7ца ради тоа што старата 4.5ка му работела на максимум за да му го загрее просторот кога ќе стегне зимата Битолска.
А и го гледам многу му се радуваше на japan-made компресорот во 24ката ;)

Кај кинезите тешко се најдува модел со минимална брзина на издув испод 800m3/h што за помал простор е страшно особено ако не знае да модулира ниско па веднаш ќе прегрева простор и ќе гасне... после чекај ја кога ќе почни пак да дува.

Кај брат ми еве Амбер Нордик 3.5ка (за која велат дека уствари е 5ка) ставена во 20м2 и на овие услови од 0-5 надворешна, поставена на 25С си дреми угасена со саати... iFeel не помага.
Мора да ја попуштат на 27 и на поголем фан за да тргни оти сама несака да и текне а нив веќе им застудело низ дома.
Не знам што да ги советувам, му спомнав дека Стрелец има жичан контролер на истиот модел (ваљда не за џабе).
Ама да не не помогне ни тоа... да си фрли братот уште 100еур.... па ја да бидам крив :(
Super za Mitsu AP71,ne sum gi poglednal.
Sekako deka dve se podobri,ama sepak sum za toa da do kaj 50-60 celosen prostor prosecno izoliran ke brka edna kulturna edinica.Sepak klimata ne se lusteri,pa da klavame po 2-3 lusteri vo prostorot.Mene nefkusno mi izgleda dve klimi vo eden prostor,od strana na estetika.A vaka ja stavam vo trpezarija i konforno mi e vo dnevniot del.
Sepak zavisi od konfiguracijata na prostorot.
Kaj mene ne odgovara so dve,mene mi e grdo,kako natrupano mi idi.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
И Mitsu AP71 има прилично ниски издуви како за 7-ца, најниска брзина 612 па 690 втора и 792m3/h трета... четврта и петта се поголемки ама првиве 3 мислам се сосем океј особено што има огромна внатрешна единица 1100 × 325 × 257.
Не сум ја користел лично ама верувам без проблем би се користела во 40м2 и нагоре.
Инаку и јас секогаш би избрал 2 помалечки наместо една голема.

@filipinec пошол со 7ца ради тоа што старата 4.5ка му работела на максимум за да му го загрее просторот кога ќе стегне зимата Битолска.
А и го гледам многу му се радуваше на japan-made компресорот во 24ката ;)

Кај кинезите тешко се најдува модел со минимална брзина на издув испод 800m3/h што за помал простор е страшно особено ако не знае да модулира ниско па веднаш ќе прегрева простор и ќе гасне... после чекај ја кога ќе почни пак да дува.

Кај брат ми еве Амбер Нордик 3.5ка (за која велат дека уствари е 5ка) ставена во 20м2 и на овие услови од 0-5 надворешна, поставена на 25С си дреми угасена со саати... iFeel не помага.
Мора да ја попуштат на 27 и на поголем фан за да тргни оти сама несака да и текне а нив веќе им застудело низ дома.
Не знам што да ги советувам, му спомнав дека Стрелец има жичан контролер на истиот модел (ваљда не за џабе).
Ама да не не помогне ни тоа... да си фрли братот уште 100еур.... па ја да бидам крив :(
Amberot 12 ne e 5.5. Aman vekje so toa. Kaj mene istiot toj amber ne raboti taka. Postaven na 22, isklucuva na 24 so okolu 500w modulacija, a uklucuva na 21. Vo prostorijata e okolu 25 koga ke iskluci a okolu 24 koga ke ukluci. Ne deka moite 27 kvadrati (okolu 72m3) se nesto mn povekje od tie 20m2 kaj brat ti, ama pa i on pteteral so ovaa klima za 20m2. Inaku laj mene raboti fix fan speed 3. Neka ne se laze da ja stava na autofan. On moze vo toj prostor da proba so izduv vo vtora brzina.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Amberot 12 ne e 5.5. Aman vekje so toa. Kaj mene istiot toj amber ne raboti taka. Postaven na 22, isklucuva na 24 so okolu 500w modulacija, a uklucuva na 21. Vo prostorijata e okolu 25 koga ke iskluci a okolu 24 koga ke ukluci. Ne deka moite 27 kvadrati (okolu 72m3) se nesto mn povekje od tie 20m2 kaj brat ti, ama pa i on pteteral so ovaa klima za 20m2. Inaku laj mene raboti fix fan speed 3. Neka ne se laze da ja stava na autofan. On moze vo toj prostor da proba so izduv vo vtora brzina.
Зиморливи се... кој аутофан....
Внуката на 4ка и 5ка ја пушта и се нервира оти не сака да работи а е поставена на 25С.... а во собата сигурно не е толку топло... особено на комода пред ТВ на некоја висина од 50цм од под каде што е оставено далечинското со вклучен iFeel.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Зиморливи се... кој аутофан....
Внуката на 4ка и 5ка ја пушта и се нервира оти не сака да работи а е поставена на 25С.... а во собата сигурно не е толку топло... особено на комода пред ТВ на некоја висина од 50цм од под каде што е оставено далечинското со вклучен iFeel.
Neka go isklucat i feel. Ne funkcionira kako so treba. Prvo pregreva a potoa ne uklucuva. Nekako loso e kalibriran toj senzor za T vo daljinskoto. I feel Mnogu podobro raboti na pular eko modelot odkolku kaj amberot. Neka probaat so, eve na pr. Treta brzina i 23 stepeni ama neka go ostvat taka da raboti najmalku 24 casa.
Inalu, za toplotnata pumpa Canyon, mislam deka tebe te interesirase. Vo 100m2 (okolu 250 m3) prostor, za mesec dekemvri potrosi okolu 800 kw, samo izmenuvacot, buferot, i tie tri pumpi. Postaveno 22.5 stepeni, 24 casa. Tuka ne vleguva potrosuvackata na 4 golemi fenkojleri bidejki tie se vrzani na drugo broilo zaradi ova grupive. Nekako mnogu mi izgleda imajki predvid deka prostorot e poveke od dobro izoliran. Demit fasada so 5sm stiropor, na polovina od zidovite ima i vnattesna izolacija od 3sm stiropor, a na tavanot niz cela kukja ima 5sm tvrdo presuvan tervol pokrien so gips karton.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
@filipinec друже 7ка во тој простор, сигурно си пишал ама сум заборавил која тошиба ја имаш, чисто да видам дали тука ја има не ми е да и бркам карактеристики, чим ти си задоволен од неа тоа е најбитно

Тука гледав даисекаи 9.5 модел поголема од 3.5кв тука не продаваат, а и таа не ја препорачуваат многу многу зашто била минимално појака од 2.5кв моделот. 2.5ка им е како нај препорачана/продавана

Иначе за тоа што збориш пре една него две и јас се сложувам дека една поубаво изгледа, ама ако се повеќе соби и слично сепак подобро е две за порамномерна распределба на температурата
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Neka go isklucat i feel. Ne funkcionira kako so treba. Prvo pregreva a potoa ne uklucuva. Nekako loso e kalibriran toj senzor za T vo daljinskoto. I feel Mnogu podobro raboti na pular eko modelot odkolku kaj amberot. Neka probaat so, eve na pr. Treta brzina i 23 stepeni ama neka go ostvat taka da raboti najmalku 24 casa.
Inalu, za toplotnata pumpa Canyon, mislam deka tebe te interesirase. Vo 100m2 (okolu 250 m3) prostor, za mesec dekemvri potrosi okolu 800 kw, samo izmenuvacot, buferot, i tie tri pumpi. Postaveno 22.5 stepeni, 24 casa. Tuka ne vleguva potrosuvackata na 4 golemi fenkojleri bidejki tie se vrzani na drugo broilo zaradi ova grupive. Nekako mnogu mi izgleda imajki predvid deka prostorot e poveke od dobro izoliran. Demit fasada so 5sm stiropor, na polovina od zidovite ima i vnattesna izolacija od 3sm stiropor, a na tavanot niz cela kukja ima 5sm tvrdo presuvan tervol pokrien so gips karton.
Пробано секако со Амберот... ова со iFeel беше последно пробувано еве 2 недели а климава ја имаат веќе 2 сезони оваа и е трета.
И мене ми се чини дека многу потрошила ТП... со оглед дека беше пре-топол месецов.

@wiksa компресорот што го има во таа 3.5ка Daiseikai Nordic е (мислам) баш истиот што го има во 7ката на @filipinec.... само таму е во 3.5ка изведба затоа што Тошиба ветува да ги испорача тие киловати и на -30С.
2.5ките се најпопуларни таму затоа што се поекономични т.е. вадат подобар SCOP а притоа и куќите им се толку добро изолирани што и 2.5ка може да грее/одржува 100 и кусур квадрата.

Еве како е тоа објаснето за RW нордик моделот на Митсубиши што го дискутиравме пред некој ден.
3.5ката вика номинални 4kw, ама вика на -15С дава 5.3kw а дури на -25С паѓа на тие номиналните 4kw.

Screenshot 2023-01-11 at 00.50.41.png
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
@filipinec друже 7ка во тој простор, сигурно си пишал ама сум заборавил која тошиба ја имаш, чисто да видам дали тука ја има не ми е да и бркам карактеристики, чим ти си задоволен од неа тоа е најбитно

Тука гледав даисекаи 9.5 модел поголема од 3.5кв тука не продаваат, а и таа не ја препорачуваат многу многу зашто била минимално појака од 2.5кв моделот. 2.5ка им е како нај препорачана/продавана

Иначе за тоа што збориш пре една него две и јас се сложувам дека една поубаво изгледа, ама ако се повеќе соби и слично сепак подобро е две за порамномерна распределба на температурата
Jas ja imam RAS-24J2AVSG-E ete ti gore link od servis manuel.
Jas govoram za vo eden celosen prosecno izoliran prostor,od okolu kaj 50 m2,da se stavi edna edinica,a ne za prostor so lavirinti i sobcina.Mojava go imaa ovoj compresor orginal made in Japan DX151A1T-30N.Kompresorciste e toa so nominalni obrtai od 120rps.
I ova da go znaes i zapamtis,toa e zlatno pravilo.
Bilo koja klima sto e predimenzionirana za odreden prostor taa ke ima sekogas rezerva za vo niski negativni temperaturi i e eden vid NORDIC.
No ima samo edno.Taa klima mora da znae da go skroti svojot kompresor,a i izduvot da go prilagodi na nego.
E toakaj Knezive slabo im odi.Neznaat da go skrotat kompresorot a i obrtajte.
Ednostavno e,ne gi biva.
Kaj Vas na sever ne se prodavaat 24 oti pred se nekogas i 24 btu pokraj sto se iskazuva i greenjeto,se kazuva i ladenjeto vo BTU.E na sever klima od 24BTU za ladenje vo domasni uslovii e malce nesavtlivo.
Vakvi raboti na obicniot prosecen kupuvac nikogas nema da mu se jasni.
Zatoa kako mojata klima toshiba RAS-24J2AVSG-E pomalce e zastpena.
Vnatresnata edinica RAS-B24J2KVSG-E e siroka 105 cm, a site nordici sto se prodavaat se okolu 85cm -90 sirina.
I zatoa nadvoresni vo Svedska ke najdes so mojava dimenzija ,ama vnatresni tesko so 105cm dolzina.
Mozebi i da ima ama retko bi se koristela,oti kaj Vas pretezno se koristat za toplenje.
I ovaa mojava e malce pojaka za toplenje od Nordikot Toshiba,zasto i mu e otklucen kompresorot i do 120 rps.
Автоматски споено мислење:

Морам да признам, не очекував на темата да најдам толку heated ( :icon_lol: ) дискусии и различни табори на клима-фанови, ама мило ми е што има дискусија и луѓе кои посветиле време да истражат/споделат информации околу ова.

Иначе постов го пишувам за совет, ќе ставам клима на спратот кај мајка ми, примарно е за да се згрее дневна од 60-65 квадрати и соба од 15м2 (има уште една соба од 15, ама та стои затворена цело време).
На спратот каде што сум јас имам Gree Fairy Premium 24ка, просторот е слична квадратура, (малку помал волумен пошто поткровље) и ми врши добра работа, ама сакав и инпут од експертиве на темата за можда малце попаметен избор ако има таков. :))

Буџетот е 80.000 макс, и ги разгледував овие неколку опции:
Прегледај го приврзокот 361768
Првата е пошто ја имаат на лагер во продавница што ми е буквално преку улица, и според нив е многу блиску со таа што ја имам горе, втората е ради хајпањето на јапонците од членови на темава, третата пошто сум генерално задоволен од Gree-во горе.

Така да прашањето начелно ми е, дали вреди (и зошто) да се дадат повеќе пари за ентри-левел јапонска клима, иако (барем на хартија?) перформансите на кинескиве се подобри?

Да бидам искрен, мене најмногу ме влечи одлуката кон Амберот, ама сакам да слушнам мислење и од вас. :)

Поздрав!
Eveti servisno od ovaa Toshiba.Pred se nosi Twn rotacionen compresor KTN150D42UFZ od 15cm,istiot sto go ima i Daisekai od 16btu.
Na stranica 29 ke vidis deka ima 7 brzini koj dat od 380m3 pa se do 865m3 i e premnogu tivka vo rabotata .So eden zbor prekrasna kultura na rabota.Modulacija odlicna. Toa e neizinata p rednost vo odnos na drugite.
Ima samo poobicno daljinsko so ogranicuvanje na 70% na kompresorot,za da ne se sili,i nema horizontalno pomestuvanje na vozduhot izduvot preku daljinsko kako sto ima Toshiba Shorai,i nema osvetluvanje na ekranot od daljinskoto.Zatoa e vlezen model.
Idealna za sredno izliran prostot za od 35- 50m2.
E sega najdi mu gi servisnite upatstva na tie dvete do neize klimi pa ke ja sporedime.
Ama tesko ,pred se tie nemaat ni servisno ni nisto, diva liga.
Fakticki ti ne znais sto kupuvas,sto ti spakuval kinezot vo limot.
Ni sema ke vidis ni znajs dali e so EEV ili kapilarka.Kupuvas na slepo.
Jas i porano kazav ne kupuvam klima na slepo.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom