Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Citaj ubavo,spomnav.Velam na nadvoresna -10c,a ambientalna startna 15c za 5h ke imam co mojot nordik bez greaci RAS 24 Toshiba EDGE bez problem 24c na termometar.Do tolku sum siguren vo nea,vo 40m2 so cetiri vrati e dnevniot prestoj,sekoj od nekade ke otvori.Slabicki se ovie Tosibite ,ne greele mmmmm.
Pa ti smeskaj se:).
Za 40m2 prvo e skapo 115.000den dase frli na klima i neznam zasto 7kw si zemal za 40m2 , zarem Toshiba 5.5kive se tolku slabi za 40m2 ? ;)
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
не се правам паметен и не ти правам пресметки што како зашто, ама пример мене цената на струјата ми варира секој саат во зависност од понудата/побарувачката па знае да иде и на над 1€ за киловат али океј, поштувам мислење и го ценам советот.
Исто како што ќе ја разгледам опцијата што ја предложи Златко па да видам што може од тоа да се изведе
Ubavo si mislis, nabavi si eden smart ured za kontrola ko sto ti predlozija. Toj e valjda ponova verzija. Ja go imam ovoj vise godini i nema utnato da dostavi komanda dosega:
€ 11,15 71%OFF | Broadlink Original RM Mini 3 WiFi+IR Smart Home APP Remote Control for Alexa Google Home IFTTT WiFi+IR+4G Wireless APP Broadlink
Baska e zgoden i zamenuva i drugi ir daljinska po doma a mozes i da si prais scenarija sekventno da se palat gasat uredi i sl...
Inace samo ovde na ovoj forum ima strucnjaci sto mozat da ti kazat za kolku vreme ke ti zagree klimata kaj tebe doma bez da znaat snaga, kvadratura, izolacija etc.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Za 40m2 prvo e skapo 115.000den dase frli na klima i neznam zasto 7kw si zemal za 40m2 , zarem Toshiba 5.5kive se tolku slabi za 40m2 ? ;)
Aaa,poevtino si jakupiv duri i od 100k,i toa orginal japanka DX151A1T-30N orginale japan komresor,i elektronika,samo lamarinata e od Tajvan.Barem orginal inverter e,ne e on of klima so lepenka inverter, za 80.000,oo i za 100.000, gi ima kolku sakas na popust se koj saka ke si kupi.
Site 24btu na Shori se so Japanski kompresor DX151A1T-30N,duri i starite24btu Toshibi suzumki se so ovoj kompresor DX151A1T-30N.
A Starata 16Toshiba Suzumi na R -410 ke si odi drug prostor.
Kazav deka i taa go toplese bez problem ovoj prostor,samo pod 0c bese bucna.Mora da raboti na 4 i 5 brzina,i mnogu mi e bucna.A i taa si imase snaga i uspesno si go greese 12 godini prostorot.50.000 rabotni casa,uste tolku da pominam pa ke odi vo old tajmeri:свиркам:.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Ubavo si mislis, nabavi si eden smart ured za kontrola ko sto ti predlozija. Toj e valjda ponova verzija. Ja go imam ovoj vise godini i nema utnato da dostavi komanda dosega:
€ 11,15 71%OFF | Broadlink Original RM Mini 3 WiFi+IR Smart Home APP Remote Control for Alexa Google Home IFTTT WiFi+IR+4G Wireless APP Broadlink
Baska e zgoden i zamenuva i drugi ir daljinska po doma a mozes i da si prais scenarija sekventno da se palat gasat uredi i sl...
Inace samo ovde na ovoj forum ima strucnjaci sto mozat da ti kazat za kolku vreme ke ti zagree klimata kaj tebe doma bez da znaat snaga, kvadratura, izolacija etc.
За да бидеш сигурен дали е вклучена или не климата (со ова горе на пример) плус комбинација со било кој smart мерач за потрошувачка и тоа е тоа...
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
A ako mesto samo noze nekoj saka da se istusira ama da ne nastine koga ke izleze kolku vreme ke i treba na tvojata klima?
Imas nekoi presmetki za ova ?? :)

A primetlivo e deka nikoj ne spomnuva sobna temperatura ni tini toj pred tebe. Ja toa sum go pominal i sum go napisal na temava, sum imal situacija da se vratam od pat i nacekam vnatresna 12c(togas nemase wifi) a nadvor minusna temperatura, i toa najskapiot model na Mitsubishi go imav za toa vreme Fh35 reklamirana kako jaka (bozem 4kw). 24casa pominaa dur stana 20c, Mitsu + Parnoto.
Da ne bea radijatorive i kotelot na struja nemase klimata sama da digne ni 5c za 24casa od tie pocetni 12c jer usis od 12/14c ne e isto so usis od 20/25, i e mnogu prosta formula da se presmeta, bez vasive boza konstatacii sta bi bilo kad bi bilo.
Се сложувам со тебе. Затоа квалитетен клима уред и задоволен клиент. Без замачкување очи , на плус 5 не е битно, ама на минус 25 какви резултати вади. Ти си професионалец, и реално знаеш што добива купецот за 1000 евра.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
За да бидеш сигурен дали е вклучена или не климата (со ова горе на пример) плус комбинација со било кој smart мерач за потрошувачка и тоа е тоа...
Go imam i toj :) ama vikam da ne se raspisam mnogu da ne go zbunam viksa prvo nek se informira ubavo za smart dalecinskoto.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Nego se mislam so ke se prai ako ne daj Bog ima prekini na struja ili restrikcii vo najladnoto.. Po zgradive ke mlachat so parno plus momentot na komorno greenje ke se drzat nekako ama individualni kukji so se great na inverteri ko mene ke imaat seriozen problem...
Znaci praime muabet za interventno greenje. Pecka na drva e edna opcija koja kaj mene ima dobra centralna pozicija vo dnevnata ama dupkata za odzak mi e negde na 75cm visina i automatski sum limitiran na eden ili dva modela pecki od koi poeftinata e okolu 260€ i koja vo slucaj na prekin na struja bi i trebalo nekoe vreme duri da se pripali nalozi i zagree. Problemot se drvata koi se otrov skapi i tesko se naogjaat (a nasive spasiteli cekaa cenata da go stigne vrvot pa da ja ogranicat kao eve intervenirame mislime na narodot, kubik drva 100€ meraci). Plus treba da obezbedis prostor za skladiranje na drvata, mknenje, cistenje pepel, spremanje odzak. E sea dobro e sto na peckata mozes da zagrees topla voda, speces nekoj kosten i sl.
Posle ima onie pecki na nafta, na benzin, na plin koi bi zavrsile rabota ama problem so niv e mirizbata i nasite ne bas kvalitetni goriva iako citam na skroutz po kritiki deka so kvalitetno gorivo mirisa samo dur se raspali i gasi t.e prvite i posledni 5-6minuti. Vidov i nekoj pecki na nafta so izlaz za odzak tie valjda ne mirisaat ama neam iskustvo.
Super opcija koja za nas ovde e mislovna imenka sto radi cena sto radi dostapnost i standard e benzinski inverter generator za struja koj bi mozel da ja zadovoli klimata, media uredi, Tv, Pc, svetla..
Bi sakal da slusnam mislenja i iskustva od cenetiot kolegium...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Nego se mislam so ke se prai ako ne daj Bog ima prekini na struja ili restrikcii vo najladnoto.. Po zgradive ke mlachat so parno plus momentot na komorno greenje ke se drzat nekako ama individualni kukji so se great na inverteri ko mene ke imaat seriozen problem...
Znaci praime muabet za interventno greenje. Pecka na drva e edna opcija koja kaj mene ima dobra centralna pozicija vo dnevnata ama dupkata za odzak mi e negde na 75cm visina i automatski sum limitiran na eden ili dva modela pecki od koi poeftinata e okolu 260€ i koja vo slucaj na prekin na struja bi i trebalo nekoe vreme duri da se pripali nalozi i zagree. Problemot se drvata koi se otrov skapi i tesko se naogjaat (a nasive spasiteli cekaa cenata da go stigne vrvot pa da ja ogranicat kao eve intervenirame mislime na narodot, kubik drva 100€ meraci). Plus treba da obezbedis prostor za skladiranje na drvata, mknenje, cistenje pepel, spremanje odzak. E sea dobro e sto na peckata mozes da zagrees topla voda, speces nekoj kosten i sl.
Posle ima onie pecki na nafta, na benzin, na plin koi bi zavrsile rabota ama problem so niv e mirizbata i nasite ne bas kvalitetni goriva iako citam na skroutz po kritiki deka so kvalitetno gorivo mirisa samo dur se raspali i gasi t.e prvite i posledni 5-6minuti. Vidov i nekoj pecki na nafta so izlaz za odzak tie valjda ne mirisaat ama neam iskustvo.
Super opcija koja za nas ovde e mislovna imenka sto radi cena sto radi dostapnost i standard e benzinski inverter generator za struja koj bi mozel da ja zadovoli klimata, media uredi, Tv, Pc, svetla..
Bi sakal da slusnam mislenja i iskustva od cenetiot kolegium...
Abe ne se sekiraj tolku,i ako ima ispadi ili restrikcii,ke bidat po 5-10 h maks.
A da snema voopsto stuja,po den dva tri,togas ke bide kolaps,i greenjeto e najmaliot problem.
A ako nema struja i tie sto se na parno ,pumpite nema da rabotaat,tie sto se na centralno greenje.
Ne se sekiraj te,ke se pomini,a mozi i zimata ke bide poblaga,da se nadevame.
Bez panika.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.145
Истиот начин за IFEEL држам 7 сек.така и го активирав и да го деактивирам исто е 7 сек.копче турбо но не се декатвира освен ско ја искл.климата и укл тогаш е се одново.
Кога не сум на IFEEL,внатрешната единица ми покажува секогаш од 24с до 29с варира а релано е 20с во просторијата па неможе реално да работи така кажано културно но ќе видам јас ја укл 5 пати до сега ќе залади ќе испитувам.
Bez ifeel ti pokazuva povisoka temp zosto toj senzor e postaven vo vnatresnosta na klimata toest na vnatresnata edinica i sekogas odcituva pogolema temp i zatoa klimata ti raboti izvesen period se gasi pa posle 5 min se vklucuva i se taka vo krug na poladno neznam kako bi rabotele zosto jas bez ifeel ne sum ja koristil klimata. Kaj mene ifeel se vklucuva so zadrzuvanje na kopceto 2-3 sekundi isto i se gasi a za turbo ednac pretiskas se vklucuva vtor pat pretiskas se gasi.
Автоматски споено мислење:

Abe ne se sekiraj tolku,i ako ima ispadi ili restrikcii,ke bidat po 5-10 h maks.
A da snema voopsto stuja,po den dva tri,togas ke bide kolaps,i greenjeto e najmaliot problem.
A ako nema struja i tie sto se na parno ,pumpite nema da rabotaat,tie sto se na centralno greenje.
Ne se sekiraj te,ke se pomini,a mozi i zimata ke bide poblaga,da se nadevame.
Bez panika.
Ajde ostaj domakinstvata ako snema struja ke se zgrees nekako drva, termo pecki tie sto skladirat preku nok toplina pa i ovie grealkite na plin sto se, dokolku snema struja na podolg period togas pisejte propast na ekonomijata pa i propast na drzavata (koja veke itekako e propadnata vo dugovi). 1 den nemanje struja za industrijata znaci stotici milioni zagubi desetici milioni neplateni danoci i taka natamu. Sto znaci ako snema struja na podolg period greenjeto e najmal problem.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
фала на препораката, овој повеќе ми одговара зашто вика дека работи со Гугл Хоме па лесно ќе го врзам секако 90% од куќата ми е врзана со смарт уреди
За да бидеш сигурен дали е вклучена или не климата (со ова горе на пример) плус комбинација со било кој smart мерач за потрошувачка и тоа е тоа...
Па не мора да е смарт мерач, доволно е смарт термометар у собата ако не се дига температурата тогаш нешто стварно не е како што треба :)
Go imam i toj :) ama vikam da ne se raspisam mnogu da ne go zbunam viksa prvo nek se informira ubavo za smart dalecinskoto.
Нема да ме збуниш у технолшкиот дел друже, повеќе ме бунат (читај сметаат) коментарите кај што си ги мерат на кој му е поголем за издувот де зборам. Или пресметки што ми направија без да знаат никакви детали ама океј и тие коментари некогаш знаат да бидат конструктивни

гледам темава ама ни малку не мрднала во позитивна насока освен секојдневните препукувања
2016 беше истата приказна кога барав совет за греењето во Скопје, 2018 иста приказна а прашав само за совет за подобро ладење на станот у Будимпешта исто беше и пресметки за греење ми средија и се, а не се диши у него зимно време од парното 25+ степени е инвертер таму за ладење ми треба и зимно време не за греење
Нит па еве сега крај на 2022 пак истото сосема неповрзани коментари али ајде може за следната ќе се смени нешто
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Здраво јас се двоумам дали да земам конзолна клима. Дали трошат исто струја како и другите имвертери? Кои се вашите мислења за и против и која марка би препорачале за простор од 40кв?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Jas da spodelam 12meseci smart plug od ali na tosot lclh, od 05.11.2021 do eve denes 05.11.2022
vo soba 31m2,bez stiropoli/fasadi/stiroduri itn obicen malter soba sever/istok
Vkupno greejne/ladejne(na ladejne mn, malce e koristena)
1683kwh :12m = 140 kwh mesecno 140:30=4,7kwh na den ili eve na max cena 5kwh x8mkd 40mkd na den, a nee tolku bidejki tuka ima i evtina tarifa... Ama eve zemam na maksimum
Taka da do site sto se prepiraat/opinaat/nerviraat deka Gree ne cini/deka se grealki/deka se gnoj itn, se vo golema zabluda!
Da januari 400kwh ili po 12.9 na 24h, ili po 537w na cas, ama januari Prilep bese 17/18denovi so magla i denskite okolu 0 nojkni dlabok minus...!
Setirana 22° na ifeel sprotivno/dijagonalno daljinskiot nasocen kon klimata ne bese dopren skoro 3meseci dek, jan, feb.(temperaturata bese 22~23°)
Dobra nojk i pozz do site.!
Poseben pozz do @Strelec
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Jas da spodelam 12meseci smart plug od ali na tosot lclh, od 05.11.2021 do eve denes 05.11.2022
vo soba 31m2,bez stiropoli/fasadi/stiroduri itn obicen malter soba sever/istok
Vkupno greejne/ladejne(na ladejne mn, malce e koristena)
1683kwh :12m = 140 kwh mesecno 140:30=4,7kwh na den ili eve na max cena 5kwh x8mkd 40mkd na den, a nee tolku bidejki tuka ima i evtina tarifa... Ama eve zemam na maksimum
Taka da do site sto se prepiraat/opinaat/nerviraat deka Gree ne cini/deka se grealki/deka se gnoj itn, se vo golema zabluda!
Da januari 400kwh ili po 12.9 na 24h, ili po 537w na cas, ama januari Prilep bese 17/18denovi so magla i denskite okolu 0 nojkni dlabok minus...!
Setirana 22° na ifeel sprotivno/dijagonalno daljinskiot nasocen kon klimata ne bese dopren skoro 3meseci dek, jan, feb.(temperaturata bese 22~23°)
Dobra nojk i pozz do site.!
Poseben pozz do @Strelec
Btw, so 250w,amberot 25° /nadvoresna +10
Samo da ima struja nema zima za nas....
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom