Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Klimata vo momentov raboti tiho na 24 stepeni. Termometarot digitalen vo soba sto go imam stoi na 3 metri od klimata pokazuva 24.1 stepen, a kopceto koga ke go stisnam pokazuva 25 i posle se vrakja na 24. Sega da ja namalam klimata na 22 taa ke prestane da duva i posle temperaturata vo sobata opagja. Ke opadne primer 16 17 a klimata stoi na 22 i ne startuva odnosno ne gree. Koga kSi e ja pokacam temperaturata na 28 ili 30 pocnuva da gree.
Znaci kako sto ti posociv a toa ne bese slucajno klimata ke si raboti po temperaturnite senzori sto se vgradeni VO KLIMATA.
A toa se cita so Temp kopceto vrzan za senzoror na Klimata...
Super ti raboti klimata po toa sto klimata go izmerila
16/17 ako ti meri meraceto digitalnoto od Aliexpress znaci e so greska +-5c, si trebal piskapo da zemes, tocen instrument za temperatura e 500eu i vise
 
Последно уредено:

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Дечки разлика Amber Premium со Fairy Premium на Gree?
Гледам повисок Seer кај амберот али Scop е скоро ист.
Муабетот ми е дали вреди да се даде 100тина евра плус за Амбер премиум.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дечки разлика Amber Premium со Fairy Premium на Gree?
Гледам повисок Seer кај амберот али Scop е скоро ист.
Муабетот ми е дали вреди да се даде 100тина евра плус за Амбер премиум.
Vredi ako mene me prasuvas
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Здраво другари. Имам клима Gree Console 5.5kw и греам 32 квадрати. Климата работи супер и постигнува зададена температура брзо. Откако постигне зададена температура, се исклучува и температурата во собата почнува да опаѓа дури до 10 степени помалку од зададената, а климата не почнува да загрева. Дали знаете што би можело да биде проблемот?
Ne se aktivira voopsto. Se aktivira koga na dalecinskoto ke ja pokacam temperaturata na 28 ili 30.
Klimata vo momentov raboti tiho na 24 stepeni. Termometarot digitalen vo soba sto go imam stoi na 3 metri od klimata pokazuva 24.1 stepen, a kopceto koga ke go stisnam pokazuva 25 i posle se vrakja na 24. Sega da ja namalam klimata na 22 taa ke prestane da duva i posle temperaturata vo sobata opagja. Ke opadne primer 16 17 a klimata stoi na 22 i ne startuva odnosno ne gree. Koga ke ja pokacam temperaturata na 28 ili 30 pocnuva da gree.
Добредојде во светот на греење со кинески климатизер :(
А баш убава монтажа имаш... на сред соба без препреки да си грее отворен простор ама...
Get used to it..... климата така си работи во преодни периоди.....
Што и да прашуваш тука ќе добиеш одговор дека климата си е во ред и нешто друго не ти чини....

Јас бар во 5-6 наврати уназад тука имам опишувано како тоа изгледа искуство при греење на клима со он-офф мод на работа во преодни периоди...
Е сеа јас го правам да изгледало страшно.... тие што имаат такви клими навикнале и викаат ништо страшно... се трпи!
Ќе видиш ти едно друго чудо викано играње тетрис со дајлинско од Амберот... де да попуштиш.... де да намалиш (пошо сам тоа не знае во преодниве периоди)
Аако си добро наоблечен ќе го осеќаваш и тој "степен плус" кога ќе згрее и ќе треба да изгаси оти веќе си се спотнал, а богами и ќе го сетиш тој "степен минус" кога ќе те здрма ладно а таа уше нема абер да почни да дува... тоа ти е work-cycle во преоден период на климите кај кои ете некој одлучил дека испод 500w нема смисла тие да работат на греење.

Ова "степен плус" неретко не е само 1 степен, а тогаш разликата од гасење до палење е повеќе од 4 степена во амбиентална темература и тоа ите како се осеќа.
Автоматски споено мислење:

Дечки разлика Amber Premium со Fairy Premium на Gree?
Гледам повисок Seer кај амберот али Scop е скоро ист.
Муабетот ми е дали вреди да се даде 100тина евра плус за Амбер премиум.
Дали вреди 100че плус... не би рекол.... и онака и двете ќе работат он-офф и исто ќе трошат нели...
Ферито дури поснажна иди при греење (max 4.4kw спрема max 4.7kw) а и поголем компресор носи (9.6cm3 спрема 10.8cm3) според тоа што гледам дека пишале на сајтот во спецификациите...

Vredi ako mene me prasuvas
Океј, а зошто? Тие а+++ на ладење ништо не ми значат,за греење ми е битно.
хахах ова ми дојде као.... Црвенкапа го праша волкот дали вреди одењето низ шумата кај баба и.... И волкот рече.. ВРЕДИ ВРЕДИ! :P
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
I da e snzorot(makar cisto se somnevam),zosto togas smiot konstruktor na uredot ne go stavil na mestoto kado sto treba da bidi? Sto e dolzen krajnot potrosuvac toa da go pravi.
Dali e toa predvideno vo upatstvoto za rabota,deka samiot kraen potrosuvac treba da go stelova mestoto na senzorot?
Eve se raboti za nekoe slab tehnicki podgotven kraen potrosuvac,a nego mu ostanuva samo da si igra tetris so daljinskoto,ili da ceka pod 0c pa da raboti uredot kako sto teba,i toa cisto sumjam.
E toa e sto go diskutirame na forumov unazad.
Ostanuva uste za kapak na situacijata, zarobeniot topol vozduh na tavanot i 1,5metri pod nego.
CER termo peckata sto si ja koristev so COP 2 imase poosetlif of-set, ziceniot termometar na neize so 0,3c.
Не ми е јасно зошто ги прават така. Не можам да си објаснам ни јас.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Мислам дека проблемот е во сензорот за температура. Тој треба да се извади малку по надвор за да може пореално да мери температура, и да не се загрева од самиот изменувач.
Sosema si vo pravo, so mala ispravka senzorot MORA da bide vo strujata na turbinata.
Sum pravel probi kaj nekolku klimi epten e važno kade stoi, duri i milimetri se važni. Kaj mojata go potrefiv mestoto i sega raboti bez primetni oscilacii a e od ovie glupi kinezi..... probite so prodolžuvanje na kabelot i stavanje nadvor od na pola metar od tavanot tek ne se uspešni i ne se rešenie.
I da e snzorot(makar cisto se somnevam),zosto togas smiot konstruktor na uredot ne go stavil na mestoto kado sto treba da bidi? Sto e dolzen krajnot potrosuvac toa da go pravi.
Dali e toa predvideno vo upatstvoto za rabota,deka samiot kraen potrosuvac treba da go stelova mestoto na senzorot?
Eve se raboti za nekoe slab tehnicki podgotven kraen potrosuvac,a nego mu ostanuva samo da si igra tetris so daljinskoto,ili da ceka pod 0c pa da raboti uredot kako sto teba,i toa cisto sumjam.
E toa e sto go diskutirame na forumov unazad.
Ostanuva uste za kapak na situacijata, zarobeniot topol vozduh na tavanot i 1,5metri pod nego.
CER termo peckata sto si ja koristev so COP 2 imase poosetlif of-set, ziceniot termometar na neize so 0,3c.
I ti si apsolutno vo pravo, no taka e kako što e. Nema zošto korisnikot da šteluva senzori i da gata vo grav koja e vistinskata položba na senzorot.
Izgleda deka e malce posložena problematika povrzana so mestopoložbata na nadv. edinica, blisku do tavan ili bočen zid pa kinesčinjava se nesposobni da rešat edna ravenka so tri nepoznati.
No ete jas za sebe si najdov rešenie, a može bilo koj so malce poveće trpenie, a koj ne seka neka si plati poveće i će si dobie toa što će dobie.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Sosema si vo pravo, so mala ispravka senzorot MORA da bide vo strujata na turbinata.
Sum pravel probi kaj nekolku klimi epten e važno kade stoi, duri i milimetri se važni. Kaj mojata go potrefiv mestoto i sega raboti bez primetni oscilacii a e od ovie glupi kinezi..... probite so prodolžuvanje na kabelot i stavanje nadvor od na pola metar od tavanot tek ne se uspešni i ne se rešenie.

I ti si apsolutno vo pravo, no taka e kako što e. Nema zošto korisnikot da šteluva senzori i da gata vo grav koja e vistinskata položba na senzorot.
Izgleda deka e malce posložena problematika povrzana so mestopoložbata na nadv. edinica, blisku do tavan ili bočen zid pa kinesčinjava se nesposobni da rešat edna ravenka so tri nepoznati.
No ete jas za sebe si najdov rešenie, a može bilo koj so malce poveće trpenie, a koj ne seka neka si plati poveće i će si dobie toa što će dobie.
Абе вака испаѓа оти климите ги прават касапи,а не инжинери или оти Кинезите се глупи(А се светска економска сила и целата електроника е во Кина) а ние паметни..
Со поместување на сензорот ќе добие крушки..какви милиметри битни какви бакрачи..
Автоматски споено мислење:

Клима без модулација ти е глупост,особено за подна клима,па сеа ќе го прават Будала оти сензорот за температура од Али не му е точен..мојот е од Али и е точен скоро до степен..разлика е 0.5степени најмногу до 1степен..и чини 100денари
Тоа се вика со свој камен по глава..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Со поместување на сензорот ќе добие крушки..какви милиметри битни какви бакрачи..
Aj vaka kulturno da ti se obratam .....ODJEBI ..... mene ne možeš da mi prodavaš stručni mislenja. Ne možeš be vaka da trvrdiš nešto nekomu u lice, za nešto za koe što aber si nemaš, nemaš ni sram ni perde. A najteško e so dunsteri da se ubeduvaš, zatoa ne me komentiraj kako što jas tebe nikogaš ne te komentiram.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Ako fabrika vika deka konzolna 3.5 e za preporacana povrsina do 35m2, on so 32m prostor nema ni zasto da koristi 5.5, dal vo salon go prelazale, dal na svoja raka zel mn pojaka ama ke se maci so konzolna 5.5 vo 30m2 dodeka ne zaladi saglam, bidejki kaj mene na ovie visoki denski temperaturi prai on/off a e golem prostor, a ne pa vo 30m2

Edino ako moze kaj konzolnite da proba so eko mod sto go ima pisano strelec

 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Aj vaka kulturno da ti se obratam .....ODJEBI ..... mene ne možeš da mi prodavaš stručni mislenja. Ne možeš be vaka da trvrdiš nešto nekomu u lice, za nešto za koe što aber si nemaš, nemaš ni sram ni perde. A najteško e so dunsteri da se ubeduvaš, zatoa ne me komentiraj kako što jas tebe nikogaš ne te komentiram.
А што тврдам јас тоа е мое и немој да ми кажуваш дали смеам да те коментирам или не..Кога јавно излегуваш со мислење ..секој има право да излезе со контра мислење.
Каде се наоѓаш и каде е твојата овде култура кога ти смета туѓо мислење..тоа се самобендисани луѓе со ментален развој на мали дечиња..
И каде е запишано оти не смејам да те коментирам..
Се додека не навредуваш некого имаш право на коментар..
Е сеа каде јас тебе те навредив
Второ твоето тврдење сум го испробала 100 пати и сето тоа се глупости..а еве и оваа момчево со климата нека ја помести место положбата на сензорот па да видиме што ќе добие Едно големо ништо ..пак ќе работи така..
И пак те прашувам и те повикувам ..Јавно да посочиш,каде е забранет коментар и други мислење..
Во една политичка,медицинска,научна дебата ..каде е забранет коментар
Ама ќе молчиш..
Автоматски споено мислење:

Цел живот се бавам со електроника,за такви како тебе што продаваат демагогии сум експерт.
Автоматски споено мислење:

И да ја користам уште малку..
Човекот ставил клима 5.5 без модулација во 30м2. И ти сеа овде го набројуваш со глупости -пимести го сензорот..
Ептен голем стручнак си бил..
Автоматски споено мислење:

Sosema si vo pravo, so mala ispravka senzorot MORA da bide vo strujata na turbinata.
Sum pravel probi kaj nekolku klimi epten e važno kade stoi, duri i milimetri se važni. Kaj mojata go potrefiv mestoto i sega raboti bez primetni oscilacii a e od ovie glupi kinezi..... probite so prodolžuvanje na kabelot i stavanje nadvor od na pola metar od tavanot tek ne se uspešni i ne se rešenie.

I ti si apsolutno vo pravo, no taka e kako što e. Nema zošto korisnikot da šteluva senzori i da gata vo grav koja e vistinskata položba na senzorot.
Izgleda deka e malce posložena problematika povrzana so mestopoložbata na nadv. edinica, blisku do tavan ili bočen zid pa kinesčinjava se nesposobni da rešat edna ravenka so tri nepoznati.
No ete jas za sebe si najdov rešenie, a može bilo koj so malce poveće trpenie, a koj ne seka neka si plati poveće i će si dobie toa što će dobie.
Aj vaka kulturno da ti se obratam .....ODJEBI ..... mene ne možeš da mi prodavaš stručni mislenja. Ne možeš be vaka da trvrdiš nešto nekomu u lice, za nešto za koe što aber si nemaš, nemaš ni sram ni perde. A najteško e so dunsteri da se ubeduvaš, zatoa ne me komentiraj kako što jas tebe nikogaš ne te komentiram.
Абе како беше..Златко големиот инжинер експериментираше со местоположбата на сензорот на Хаиер климата и од он-оф клима ја направи со модулација..
Секоја ти чест..
Само плескаш нешто направи ова направи онаа..неможам до каде се оди со глупости е..
Така е кога некој мисли од клима без модулација ќе направи клима со модулација
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
А што тврдам јас тоа е мое и немој да ми кажуваш дали смеам да те коментирам или не..Кога јавно излегуваш со мислење ..секој има право да излезе со контра мислење.
Каде се наоѓаш и каде е твојата овде култура кога ти смета туѓо мислење..тоа се самобендисани луѓе со ментален развој на мали дечиња..
И каде е запишано оти не смејам да те коментирам..
Се додека не навредуваш некого имаш право на коментар..
Е сеа каде јас тебе те навредив
Второ твоето тврдење сум го испробала 100 пати и сето тоа се глупости..а еве и оваа момчево со климата нека ја помести место положбата на сензорот па да видиме што ќе добие Едно големо ништо ..пак ќе работи така..
И пак те прашувам и те повикувам ..Јавно да посочиш,каде е забранет коментар и други мислење..
Во една политичка,медицинска,научна дебата ..каде е забранет коментар
Ама ќе молчиш..
Автоматски споено мислење:

Цел живот се бавам со електроника,за такви како тебе што продаваат демагогии сум експерт.
Автоматски споено мислење:

И да ја користам уште малку..
Човекот ставил клима 5.5 без модулација во 30м2. И ти сеа овде го набројуваш со глупости -пимести го сензорот..
Ептен голем стручнак си бил..
Автоматски споено мислење:



Абе како беше..Златко големиот инжинер експериментираше со местоположбата на сензорот на Хаиер климата и од он-оф клима ја направи со модулација..
Секоја ти чест..
Само плескаш нешто направи ова направи онаа..неможам до каде се оди со глупости е..
Така е кога некој мисли од клима без модулација ќе направи клима со модулација
Jas javno tuka sum se pretstavil što sum po struka i ne se krijam zad zavesi kako tebe i ušte nekolcina ovde prisatni ebiveteri..... Ne me navreduvaš čitaš li be što pišuvaš? Sekako deka imaš pravo na mislenje pa makar i pogrešno, no nemaš pravo da me omaložuvaš razbra? Jas ako nekoj ima sprotivno mislenje ne go omalovažuvam tuku probuvam da svati deka greši, ako ne uspeam prekinuvam diskusija.
Ama ako nekoj igra kurot kako tebe togaš i će si dobie ona što i si go zaslužuva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom