Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Konkretno ako baras odgovor koja e razlikata megju modelot sto se prodava vo Tehnomarket i onaa sto @zlatko_ti412 go linkuvase na ICS...odgovorot e NEMA razlika....
Прегледај го приврзокот 325058
Чекав да видам Златко што ке одговори, а одговори дека не ја видел разликата а го знаеме дека е многу прецизен со податоци дијаграми и би рекол дека намерно создава конфузија да не се знае што модел кој продава од причина што Сенсира има многу модели како што кажав пред некоја страна...
Прегледај го приврзокот 325055Прегледај го приврзокот 325056Прегледај го приврзокот 325057Прегледај го приврзокот 325059
Како не.... јас тука тоа чекав некој за Даикин да праша па ја конфузии да праам...
Појма немав дека толкава разлика имале на еуровент.... пошто на сајтот им се ставени како Сенсира и Сенсира NEW... претпоставив понова генерација од истиот модел е... а не дупло спослаба клима...
Па ни појма имав дека постоеле 4 модела Сенсири....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Како не.... јас тука тоа чекав некој за Даикин да праша па ја конфузии да праам...
Појма немав дека толкава разлика имале на еуровент.... пошто на сајтот им се ставени како Сенсира и Сенсира NEW... претпоставив понова генерација од истиот модел е... а не дупло спослаба клима...
Па ни појма имав дека постоеле 4 модела Сенсири....
Таман си е...
Тоа производителите ловат во матно. И јас више појма немам која е која! А гледам и греевци ја презеле тактиката на Тошиба, па имаат Eco и Premium, а Тошиба Edge и Premium.
Само четири очи отварање и проверка на шифрата до последна буква и бројка!
Нема друго чаре...
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Denovive se rasprasuvav po firmive za klimi i 2 raboti nikako nemozam da razberam:
1.zosto multisplit e poskapo reshenie od 2 ili 3 edinechni koga prodavaat mnogu pomalku hardver plus pomalku ima za instalacija;

2.zoshto daikin, toshiba, mitsubishi se za minimum 50% poskapi od gree, midea i ostanati kinezi koi (barem na hartija) imaat podobri parametri od japoncive?



Moram da gi pofalam deckite od klimatizacija.mk.. Profesionalci

Прегледај го приврзокот 325305

Prede kako mache, dnevna soba 40m2 bez stiropor severo-istok bara ja pravi.
@bub00 ova midea li e? kako si zadovolen vo pogled na buchava?
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Denovive se rasprasuvav po firmive za klimi i 2 raboti nikako nemozam da razberam:
1.zosto multisplit e poskapo reshenie od 2 ili 3 edinechni koga prodavaat mnogu pomalku hardver plus pomalku ima za instalacija;

2.zoshto daikin, toshiba, mitsubishi se za minimum 50% poskapi od gree, midea i ostanati kinezi koi (barem na hartija) imaat podobri parametri od japoncive?




@bub00 ova midea li e? kako si zadovolen vo pogled na buchava?

Bratko, Tie pogore sto gispomna se 5 razlicni raboti i treba malku poveke sam da istrazuvas zatoa sto ovde nema da ti go dadat vistinskiot odgovor.
Bucavata kako sto rekov *prede kako mache*
PREZADOVOLEN
Автоматски споено мислење:

Denovive se rasprasuvav po firmive za klimi i 2 raboti nikako nemozam da razberam:
1.zosto multisplit e poskapo reshenie od 2 ili 3 edinechni koga prodavaat mnogu pomalku hardver plus pomalku ima za instalacija;

2.zoshto daikin, toshiba, mitsubishi se za minimum 50% poskapi od gree, midea i ostanati kinezi koi (barem na hartija) imaat podobri parametri od japoncive?




@bub00 ova midea li e? kako si zadovolen vo pogled na buchava?

Bratko, Tie pogore sto gispomna se 5 razlicni raboti i treba malku poveke sam da istrazuvas zatoa sto ovde nema da ti go dadat vistinskiot odgovor.
Bucavata kako sto rekov *prede kako mache*
PREZADOVOLEN
 
Член од
6 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, лани јули месец купив пулар еко 12. Вчера додека работеше падна осигурачот, после откако го уклучив на дисплејот покажа е6 прочитав дека тој ерор е дека нема комуникација со надворешниот урет. Претпоставувам дека нешто изгоре пошто падна осигурачот. Денеска пријавив кај сервисерот. Ме интересира што да очекувам дали ќе се вади селосно надворешноит урет или само електрониката? Ме загрижува тоа што се расипа во тек на работа и фреонот е низ цевките а ако се вади нели ќе испари дел од течноста.
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Здраво на сите, ми треба совет за одбирање на клима уред. Просторот е ~40квадрата и конкретно ми треба за зимно време, не дека летно нема да се лади но приоритетот е за зимоска.
Климата е потребна за догревање на просторот бидејќи веќе истиот се грее од парно поврзано на пелети (2 спрата).
Поентата ми е зимно време од тој простор каде што ќе биде климата да се догрева плус и останатиот дел од спратот, тука претпоставувам дека ќе треба да биде 5.5Kw за да не се мачи во пониските температири (насабајле).
Нема да биде секој ден 24часа пуштено бидејќи прајмари грејно тело е пелетите, ова ќе биде на некој начин одржувач на посакувана температура.
Буџет некаде до кај 40к
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Denovive se rasprasuvav po firmive za klimi i 2 raboti nikako nemozam da razberam:
1.zosto multisplit e poskapo reshenie od 2 ili 3 edinechni koga prodavaat mnogu pomalku hardver plus pomalku ima za instalacija;

2.zoshto daikin, toshiba, mitsubishi se za minimum 50% poskapi od gree, midea i ostanati kinezi koi (barem na hartija) imaat podobri parametri od japoncive?




@bub00 ova midea li e? kako si zadovolen vo pogled na buchava?
Овде таков одговор не добиваш, а и на друго место оти се само луге кои седнале и прочитале нешто на гоогле и седат по цел ден во раце со мерачите и се прават оти се знаат и оти тоа што го прочитале е навистина така без ден искуство или пракса, во принцип повеќето типла во ѕид не ставиле а не па нешто посериозно да поправале.
Автоматски споено мислење:

Освен желба за препирање,и правење паметен,и да биде по мое по секоја цена
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Овде таков одговор не добиваш, а и на друго место оти се само луге кои седнале и прочитале нешто на гоогле и седат по цел ден во раце со мерачите и се прават оти се знаат и оти тоа што го прочитале е навистина така без ден искуство или пракса, во принцип повеќето типла во ѕид не ставиле а не па нешто посериозно да поправале.
Автоматски споено мислење:

Освен желба за препирање,и правење паметен,и да биде по мое по секоја цена
Епа и ти сега...
Ај кажи му де!
3200 страни се пишувало, се расправало, се објаснувало... и трт сега у еден пост у еден одговор се сума сумарум!?
Не оди тоа така.
Нека си расчита постерот низ темава(сигурно ќе најде што го интересира), или нека постави конкретно прашање, ќе добие одговор!
Бар јас фермани сум пишувал...

@Red Zurla ти стигна ли прочистувачот?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
@Strelec
Другар Gree Fairy Nordic 5,5 72 бона на фактура од ГриСтор купена. За 40 м2 салон 6700 сметка за јануар. Изолација со 10цм стиропор плус пвц прозори, изолирани плочи. Што имаш на кажеш на ова, дали е економично ?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.573
Поени од реакции
9.147
Епа и ти сега...
Ај кажи му де!
3200 страни се пишувало, се расправало, се објаснувало... и трт сега у еден пост у еден одговор се сума сумарум!?
Не оди тоа така.
Нека си расчита постерот низ темава(сигурно ќе најде што го интересира), или нека постави конкретно прашање, ќе добие одговор!
Бар јас фермани сум пишувал...

@Red Zurla ти стигна ли прочистувачот?
Стигна брат. Тоа ти што рече сензорот реагира на мирис и штом отворам тераса овде кај нас у Скопјево Winix-от реагира портокалово или црвено и автоматски се засилува дувањето. Ова за пролет лето е закон иначе во зима кога е ладничко најдобро е да дува во комбинација со инвертер или клима. Ко што пишав ништо посебно штом прочистувачот го прочисти воздухот се намалува дувањето на минимум. Само се чувствува пријатен свеж воздух иначе ништо посебно.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Стигна брат. Тоа ти што рече сензорот реагира на мирис и штом отворам тераса овде кај нас у Скопјево Winix-от реагира портокалово или црвено и автоматски се засилува дувањето. Ова за пролет лето е закон иначе во зима кога е ладничко најдобро е да дува во комбинација со инвертер или клима. Ко што пишав ништо посебно штом прочистувачот го прочисти воздухот се намалува дувањето на минимум. Само се чувствува пријатен свеж воздух иначе ништо посебно.
Епа тоа е де! Не е нуклерна подморница :D

Btw нели од амазон го порачуваше?:confused:
Во Ск ти стигна?!?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.573
Поени од реакции
9.147
Епа тоа е де! Не е нуклерна подморница :D

Btw нели од амазон го порачуваше?:confused:
Во Ск ти стигна?!?
Не во Италија ми стигна а кај нас на граница за малку ќе ми го царинеа. Го проценија на триста евра ко што рече ти. Некако го донесов им кажав дека е од Амазон и не им се веруваше дека толку ефтино сум го платил. Во Италија ми стигна од Холандија.
Автоматски споено мислење:

Епа тоа е де! Не е нуклерна подморница :D

Btw нели од амазон го порачуваше?:confused:
Во Ск ти стигна?!?
Инаку кај нас се поефтини филтрите...
Screenshot_2022-03-16-20-05-25-90_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec
Другар Gree Fairy Nordic 5,5 72 бона на фактура од ГриСтор купена. За 40 м2 салон 6700 сметка за јануар. Изолација со 10цм стиропор плус пвц прозори, изолирани плочи. Што имаш на кажеш на ова, дали е економично ?
Smetkata e za cel stan!
So salon 40 stanot e sigurno pogolem, drugite sobi so sto se greeni?
Za 40-50m2 se zima Amber12, valjda salonot so taa izolacija nema 5.9kw gubitoci na -10 ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom