Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ja bi ti predlozil da pocekas uste nekoj den zasto od ponedelnik ke ja ima Evropskata verzija na Amber GWH12YC poznat model so niska modulacija.
Eve niska modulacija. Na tie što im treba "greenje" na 28 C im se ispolnuva želbata.Eve i Gree može nisko da raboti kako da e toa nešto neznam što. Se e samo volja na konstruktorot i negovo gledanje na načinot na greenje.
Za mene ova glupost, sondata meri na samiot izlez 28C, znači na pola metar nema ni 25C. A znaeme deka sekoe duvanje ponisko od telesnata temperatura od 37 C se doživuva kako neprijatna promaja. Za da bide topol vozduhot treba izduvot da se namali na najmal možen, a toa znači treba da ja gušneš klimata za da te zagree, podaleku od metar praktično nema greenje.
Po mene se ispod 350-400 W i izduv ispod nekoja sredna brzina nema da go gree celiot prostor podednakvo dobro.
Za ladenje e poželno vaka niski modulacii.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Za ladenje e poželno vaka niski modulacii.
Се согласувам апсолутно! Само да дополнам дека дури и за ладење (понекогаш) ниска модулација не е добро. На така ниска модулација ни изменувачот не е доволно ладен за да кондензира влага, а тоа и те како е пожелно понекогаш кога е спарно времето!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.211
Поени од реакции
3.594
Eve niska modulacija. Na tie što im treba "greenje" na 28 C im se ispolnuva želbata.Eve i Gree može nisko da raboti kako da e toa nešto neznam što. Se e samo volja na konstruktorot i negovo gledanje na načinot na greenje.
Za mene ova glupost, sondata meri na samiot izlez 28C, znači na pola metar nema ni 25C. A znaeme deka sekoe duvanje ponisko od telesnata temperatura od 37 C se doživuva kako neprijatna promaja. Za da bide topol vozduhot treba izduvot da se namali na najmal možen, a toa znači treba da ja gušneš klimata za da te zagree, podaleku od metar praktično nema greenje.
Po mene se ispod 350-400 W i izduv ispod nekoja sredna brzina nema da go gree celiot prostor podednakvo dobro.
Za ladenje e poželno vaka niski modulacii.
Se soglasuvam so tebe
Pod 400w veke duvajneto e gore/dolu okolu40° sto znaci ako imame T, nie 36° na 2m od klimata ni 35° nema da se i pomalce vo prevod namesto da toplime se ladime.!(promaja po makedonski)
Za ladejne obratno...
Автоматски споено мислење:

Pocituvani clenovi gledajte kako za nekoi raboti se soglasuvame od prva...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Се согласувам апсолутно! Само да дополнам дека дури и за ладење (понекогаш) ниска модулација не е добро. На така ниска модулација ни изменувачот не е доволно ладен за да кондензира влага, а тоа и те како е пожелно понекогаш кога е спарно времето!
Od licno iskustvo ke ti kazam, letovo kako sto imase temperaturi i nad 40, go pominav so spienje so Amberov nad glava...pusten na Quiet Fan, perkite najvisoko setirani ne se slusa deka raboti malku trosi i ne osekjav deka mi e ladno taman si bese....bez klima tesko vo Juli/Avgust vo Skopje
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
bez klima tesko vo Juli/Avgust vo Skopje
Зашто тешко??

Еве мојата дневна соба е ориентирана на запад па климата речиси никогаш не ја пуштаме, знаеш ли зашто? Проста работа е, имаме наседено дрвја што даваат убава сенка и на тој начин ем преку лето ни е таман ем преку зима зраците можат да пробијат и да не згрејат

Зашто толку се ослонувате на технологии за да ви биде пријатно? Постојат многу поедноставни и поеколошки начини.

planting_placement.gif
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Зашто тешко??

Еве мојата дневна соба е ориентирана на запад па климата речиси никогаш не ја пуштаме, знаеш ли зашто? Проста работа е, имаме наседено дрвја што даваат убава сенка и на тој начин ем преку лето ни е таман ем преку зима зраците можат да пробијат и да не згрејат

Зашто толку се ослонувате на технологии за да ви биде пријатно? Постојат многу поедноставни и поеколошки начини.

Прегледај го приврзокот 308961
A što da ti beše orientirana na jug, a pred tebe ulica i asfalt, a drva nema ni za lek, kako bez eden prost i ednostaven ured za eftini pari bi se čustvuval prijatno? Ova leto i tie što imaa debeli izolacii ne možea bez ladenje i imaa potreba o klimatizeri.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve niska modulacija. Na tie što im treba "greenje" na 28 C im se ispolnuva želbata.Eve i Gree može nisko da raboti kako da e toa nešto neznam što. Se e samo volja na konstruktorot i negovo gledanje na načinot na greenje.
Za mene ova glupost, sondata meri na samiot izlez 28C, znači na pola metar nema ni 25C. A znaeme deka sekoe duvanje ponisko od telesnata temperatura od 37 C se doživuva kako neprijatna promaja. Za da bide topol vozduhot treba izduvot da se namali na najmal možen, a toa znači treba da ja gušneš klimata za da te zagree, podaleku od metar praktično nema greenje.
Po mene se ispod 350-400 W i izduv ispod nekoja sredna brzina nema da go gree celiot prostor podednakvo dobro.
Za ladenje e poželno vaka niski modulacii.
Malce ke te popravam, klimata moze i mnogu potoplo da duva ako se zadade primer 24 i smali izduvot....poentata bese da se pokaze kolku koja klima moze da trosi minimalno vo taa cenovna klasa.
Neveruvam deka eden Haier ili Vivax od niska klasa kapilarka so cena od max 30k moze da modulira na greenje so 160w ni na +7...pod 400W nema da padne
No vazi i deka nemora da se platat 80k za niska modulacija...niska se misli pod 200W za 3,5ka
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
A što da ti beše orientirana na jug, a pred tebe ulica i asfalt, a drva nema ni za lek, kako bez eden prost i ednostaven ured za eftini pari bi se čustvuval prijatno? Ova leto i tie što imaa debeli izolacii ne možea bez ladenje i imaa potreba o klimatizeri.
Па подобро би било доколку е ориентирана на југ од причина што сонцето е највисоко преку лето и зраците не продираат директно во просторијата, за разлика од западно ориентирани соби каде што директно маваат зраците

Нашата куќа е централно поставена во дворот така што и на јужната страна каде што е улицата имаме дрвца кои не штитат.

Сите овие работи треба убаво да се испланирани пред да се изгради куќата...на тој начин се спречува беспотребно трошење на електрична енергија, а со тоа придонесуваме за почиста животна средина.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Malce ke te popravam, klimata moze i mnogu potoplo da duva ako se zadade primer 24 i smali izduvot....poentata bese da se pokaze kolku koja klima moze da trosi minimalno vo taa cenovna klasa.
Neveruvam deka eden Haier ili Vivax od niska klasa kapilarka so cena od macx 30kk moze da modulira na greenje so 160w ni na +7
No vazi i deka nemora da se platat 80k za niska modulacija...niska se misli pod 200W za 3,5ka
Da ama togaš treba 3.5 -ka da se stavi vo 15 m2, a ne vo 30m2 kolku što i e namenata.
Inače može i eftina nisko da modulira kako Vivax AERI so nekoi veštački zadadeni parametri na zadadeni T i izduvi da kažeme 250 W, a vo sobata temperaturata odi nadole.
Eve bar mojot HAIER pošteno kažuva min 400W i toa navistina i go pravi, pa vo mojot prostor od 30-40 m2 ( za taka e i kupena) i ne smee pomalku bi bilo premalce i neprijatno.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da ama togaš treba 3.5 -ka da se stavi vo 15 m2, a ne vo 30m2 kolku što i e namenata.
Inače može i eftina nisko da modulira kako Vivax AERI so nekoi veštački zadadeni parametri na zadadeni T i izduvi da kažeme 250 W, a vo sobata temperaturata odi nadole.
Eve bar mojot HAIER pošteno kažuva min 400W i toa navistina i go pravi, pa vo mojot prostor od 30-40 m2 ( za taka e i kupena) i ne smee pomalku bi bilo premalce i neprijatno.
Vivax и HAIER site modeli 3,5ki do 40k im se na kapilara a i 5,5kite....i niedna nemame videno deka spusta na 250w...kako da kazeme deka spustaat do 250w... na gravce da gledame li?
Иначе се слoжувам, за 15м2 попрво се зима клима со позната т.е ниска модулација, све друго е непознато, toa i e poentata na temava da se razoblicat reklamite a spodeli licno iskustvo....Amberot e dokazan model so niska modulacija 165w na greenje 85w na ladenje.
I toa go pravi Bez vadenje sondi i bakaraci ponisko spusta mnogu pod 400w...pokazano i videno.
Aeri i Haier ni na ladenje gi nemam videno po 400W ne pa na greenje....
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Зашто тешко??

Еве мојата дневна соба е ориентирана на запад па климата речиси никогаш не ја пуштаме, знаеш ли зашто? Проста работа е, имаме наседено дрвја што даваат убава сенка и на тој начин ем преку лето ни е таман ем преку зима зраците можат да пробијат и да не згрејат

Зашто толку се ослонувате на технологии за да ви биде пријатно? Постојат многу поедноставни и поеколошки начини.

Прегледај го приврзокот 308961
Еве јас живеам во куќа и ова теоријава иако убава на хартија е неизводлива во пракса! Да! Имам голем двор и дрвја, ама џабе кога влезот ми е на југ-југозапад на две метра од асфалтирана улица и тротоари!
Друга работа, ти свесен си колкави дрвја требаат за куќа од два-три спрата?! Јавор 500 годишен за сенка да ти направи!
Ете јас имам припомош од исток, ама до кај 10ч и после сонцето и онака е многу високо за дрво да држи сенка. И да имам на запад, тек после 17-18ч ќе бидат ефективни. Џабе! Најголемата жештина е баш меѓу 10 и 16ч.

И трето, нешто од искуство да ти кажам... тој архитектот/дизајнерот што ја цртал скицава очигледно у стан на 30-ти спрат живеел.
Вториот пример(исправниот!) е всушност грешен! Првиот "грешниот" пример е точен во една битна работа! Секогаш поблиску до куќата/прозорите се садат зимзелени дрвја, за да и зимно време гледаш зеленило место голи гранки. И зимзелените дрвца се пожилави, поотпорни на ветар и гнилење. Па нема опасност некоја трула гранка(која на висина може и да не ја забележиш) да ти тресне на кровот, или не дај боже невреме со јак ветер да го кутне цело дрво.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Haier ni na ladenje gi nemam videno po 400W ne pa na greenje
Veruvaj mi mene na zbor. Na ladenje letovo odeše i do 270W, bi sakal da može pomalce bidejći i toa e premnogu ledeno....na greenje znae da dojde do 400W, doduše kratko ama na 450W e pola od vremeto, a na mene baš mi odgovara.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Veruvaj mi mene na zbor. Na ladenje letovo odeše i do 270W, bi sakal da može pomalce bidejći i toa e premnogu ledeno....na greenje znae da dojde do 400W, doduše kratko ama na 450W e pola od vremeto, a na mene baš mi odgovara.
Ok ajde ke ti veruvam dek odela do 270W na ladenje ama neodela do 85W, za do 85w d aodi toa ima druga cena i modeli....toa 270W kako sto i sam kazuvas duva laden vozduh i e preledeno da spies so klima vklucena zatoaa sto nemoze da namali.
A ako se vratime na tvoite stari postovi deka EEV e podobro od kapilara(i sigurno poskapo) ne mi e jasno zasto se resi na klima so kapilara?
Moze li za kapilara-cevka da se isprogramira softwer za modulacija eve prosto prasanje koe na mnogu tuka ke im pomogne u dilemata sto da ocekuvaat od modelot.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom