Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.965
Да споделам неколку слики, од пред малку.
Како работи Panasonic CU-E12CKP5 од 2004-та. Како модулира во зависност од зададена брзина на турбината на В.Е.
Порано ставав и дијаграм кој покажува дека
ПОДОБАР КОП ( COP ), се добива со ПОГОЛЕМА БРЗИНА НА ТУРБИНАТА.
Ги имате и температурите кај турбина и на 1 метар.
Значи кај овој модел разликата е околу 10% , повеќе троши во најмалата.
Прегледај го приврзокот 272560Прегледај го приврзокот 272561Прегледај го приврзокот 272562Прегледај го приврзокот 272563Прегледај го приврзокот 272564Прегледај го приврзокот 272565Прегледај го приврзокот 272566


:popce:
Против уроци, бидете добронамерни.
Znaci kolku pogolema Fan brzina na vnatresnata edinica tolku pogolem Cop i pomala potrosuvacka
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ги читам првичните страници од 2010 год. Тогаш членовите не верувале дека еден инвертер може да работи 10 год. Дури и упатени убедувале дека по 3-4 години ќе се намалел капацитетот, дека не вреди да се користи после 5-6 години.
Вистина дека овој Панасоник само догрева, ама работи барем 8 месеци, догревање, греење после 22ч. и ладење. Се палел- гасел и по 4-5 пати на ден.
Ви посакувам најискрено и вам да ви работи после 15 год. Ќе ви должам да измерам и сликам во најголемиот минус.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.965
Ги читам првичните страници од 2010 год. Тогаш членовите не верувале дека еден инвертер може да работи 10 год. Дури и упатени убедувале дека по 3-4 години ќе се намалел капацитетот, дека не вреди да се користи после 5-6 години.
Вистина дека овој Панасоник само догрева, ама работи барем 8 месеци, догревање, греење после 22ч. и ладење. Се палел- гасел и по 4-5 пати на ден.
Ви посакувам најискрено и вам да ви работи после 15 год. Ќе ви должам да измерам и сликам во најголемиот минус.
Zosto ne go ostavis Panasonic-ot da raboti non-stop 24/7 ili se grees na drug tip Greenje ?? i dali osven Panasonic-ot imas druga klima koja marka brend jacina ?
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Zosto ne go ostavis Panasonic-ot da raboti non-stop 24/7 ili se grees na drug tip Greenje ?? i dali osven Panasonic-ot imas druga klima koja marka brend jacina ?

Живеам во стан, имаме централно градско, ама во овој простор 35 м2 е доста слабо, ретко иде преку 20 степени. Северна положба, ќош, балкон, многу прозори .... после 22ч. исклучуваат, и брзо се лади. Ја купивме климата за ладење, меѓутоа на ладење работи по потреба 30-40 дена. На догревање наутро некој саат, навечер после 22ч, во преоден период, работи 6-7 месеци.
Другиот дел од станот е Југ, во Мај земав Митсубиши СФ 25 ВЕ.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Na productFiche pisuva Arcelik odnosno Turkey.!taka da nee Korejska
Автоматски споено мислење:


Najubav....klimata e 33k,bidejki e made in Turkey nee od korea ...a za kvalitetot,specifikacii itn ne znaeme ...
ne me fakajte za zbor ama kako sto znam beko go ima kupeno odelot na lg za klimi uste pred 7 8 moze i 10 godini taka da made in turkey se so godini. jas predhodnata lg vo 2007 sto ja imav zemeno bese proizvedena vo turcija a iam i beko zemena 2ipolka kopija na lg i bese ama made in china e klimata, taka da najubav lg e pod beko....
Автоматски споено мислење:

kolku da ima muabet od toshiba daisekai na cooper hunter "gree"
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.261
Поени од реакции
3.642
ne me fakajte za zbor ama kako sto znam beko go ima kupeno odelot na lg za klimi uste pred 7 8 moze i 10 godini taka da made in turkey se so godini. jas predhodnata lg vo 2007 sto ja imav zemeno bese proizvedena vo turcija a iam i beko zemena 2ipolka kopija na lg i bese ama made in china e klimata, taka da najubav lg e pod beko....
Автоматски споено мислење:

kolku da ima muabet od toshiba daisekai na cooper hunter "gree"
Na beko klima imam videno sega skoro vo neptun deka pisuva arcelik,
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.965
Porano beko klimite sekade bea LG sega beko samo vo turska se rebrendirani LG LINK inaku sekade beko sega e Midea ( beko e rebrendirana Midea )

Sto se odnesuva do Arcelic Arcelik e del od grupacija na LG a ne od beko

Inaku jas imav vakov model na beko on-off klima kupena 2007 godina proizvedena vo LG


 
Член од
22 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
zdravo ,koristam klima Gree u -crown.Zatopluvanjeto e odlicno ,no ne se isklucuva koga ke ja dostigne dadenata temperatura,pa me interesira od sto zavisi i kade se naoga toj termometar koj mu kazuva da se iskluci
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Porano beko klimite sekade bea LG sega beko samo vo turska se rebrendirani LG LINK inaku sekade beko sega e Midea ( beko e rebrendirana Midea )

Sto se odnesuva do Arcelic Arcelik e del od grupacija na LG a ne od beko

Inaku jas imav vakov model na beko on-off klima kupena 2007 godina proizvedena vo LG


Gi izmesa brzinite epten ovoj pat...imas link gore od wikipedia i vidi kaj e beko i od koj e odnosno procitaj istorija pa kazi koj e prv beko ili arcelik grupacija....a ovaa klima sto si ja imal pogore jas ima takva lg 3.5ka proizvedena vo turska a ista kopija takva beko e made in china jas mozam i slika da postiram a ti proveri si dali e proizvedena vo kina od lg ili od beko i dali uste od togas beko go zema delot za klimatizacija na lg i vadese poeftini klimi proizvedeni vo kina so nalepnica beko a kopija na lg proizvedeni vo turska.
Автоматски споено мислење:

zdravo ,koristam klima Gree u -crown.Zatopluvanjeto e odlicno ,no ne se isklucuva koga ke ja dostigne dadenata temperatura,pa me interesira od sto zavisi i kade se naoga toj termometar koj mu kazuva da se iskluci
Super cim ne se isklucuva taka treba a so kolku modulira dali imas merac
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
ne te razbrav so kolku modulira...merac vo sobata imam ,ja dostiga temperaturata i poveke no klimata seuste dua.Me unteresira dali klimata ima svoj termostat ,merac na temperaturata ,za da se iskluci.Na dalecinskoto mislam deka ima ,go stavam istoto blisku do klimata no ednas ke oskluci potoa ne tera dodeka racno ne ja namalam temperaturata
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.261
Поени од реакции
3.642
ne te razbrav so kolku modulira...merac vo sobata imam ,ja dostiga temperaturata i poveke no klimata seuste dua.Me unteresira dali klimata ima svoj termostat ,merac na temperaturata ,za da se iskluci.Na dalecinskoto mislam deka ima ,go stavam istoto blisku do klimata no ednas ke oskluci potoa ne tera dodeka racno ne ja namalam temperaturata
Ve prasuva za merac za potrosuvacka na struja...waat metar,a toa sto ne isklucuva e podobro otkolku da isklucuva najverojatno tie dobro dimenzionirana i tocno ti gi potpolnuva toplotnite potrebi/zagubi vo prostorot.!za isklucuvajneto e zadolzen toj senzor za merejne vnatresna T, ifeel vo daljinskiot(ako go koristis) i offSet podesuvajneto...
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Imam malo problemce, mi krcka vnatresnata koga zagreva i koga se ladi koga ke izkluci. Mozno li e deka e od ednata strana malku odlepena od zidot?
DSC_7599.JPG
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
zdravo ,koristam klima Gree u -crown.Zatopluvanjeto e odlicno ,no ne se isklucuva koga ke ja dostigne dadenata temperatura,pa me interesira od sto zavisi i kade se naoga toj termometar koj mu kazuva da se iskluci

Мораш да прочиташ барем последниот месец, што е пишано на форумот. Не даваш доволно податоци. Како што ти пиша погорниот колега, можно е " оф сетот" да треба да го наштелуваш. Имаат убаво објаснето во претходните недели.
Автоматски споено мислење:

Imam malo problemce, mi krcka vnatresnata koga zagreva i koga se ladi koga ke izkluci. Mozno li e deka e od ednata strana malku odlepena od zidot?
Прегледај го приврзокот 272644

Види со " вагрес" дали ти е внатрешната нивелирана. Притиснија во горниот десен ќош, културно силно, има " жабка" дали е влезена. Инаку некои пластики на некои клими крцкаат, ќе се навикнеш, а и пластиката ќе се малку прилагоди, со време.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom