Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Нас не ни се расипа компресорот, тој и на другите ретко се расипува во првите 7-10 год.
Нас ни се расипа електриниката, и после увезен " оригинален" од овластениот сервисер, се расипа за пола год.
Колку е гаранција на електрониката кај ЛЏ, па не само кај него, туку и кај другите.
Знам дека си " одушевен" од ЛЏ ама не мораш секојпат да негираш кога некој го споделува искуството. Знаеш дека постојано тоа го правиш ! Овде споделувам секогаш лично искуство - се однесува за ЛЏ.
Prijatel ne si me razbral ti si imal loso iskustvo so LG i toa e fakt no toa bilo pred 7 godini jas vikam deka sega e mnogu podobren kvalitetot na LG ne e kako pred 7 godini tuku e mnogu podobren kvalitetot na Inverter klimite LG toa jas vikam a ne negiram za tvoeto iskustvo.
Sega LG imaat 10 godini bezuslovna celosna garancija na kompresorot i 3 godini celosna garancija bezuslovna na elektronika

I cenata na LG im e prifatliva namesto da kupam Vivax AERI so single rotary compressor za 27.990 denari ke kupam LG S12EQ za 33.000 denari so two cilindricen kompresor

SINGLE VS TWIN ROTARY COMPRESSOR
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Prijatel ne si me razbral ti si imal loso iskustvo so LG i toa e fakt no toa bilo pred 7 godini jas vikam deka sega e mnogu podobren kvalitetot na LG ne e kako pred 7 godini tuku e mnogu podobren kvalitetot na Inverter klimite LG toa jas vikam a ne negiram za tvoeto iskustvo.
Sega LG imaat 10 godini bezuslovna celosna garancija na kompresorot i 3 godini celosna garancija bezuslovna na elektronika

I cenata na LG im e prifatliva namesto da kupam Vivax AERI so single rotary compressor za 27.990 denari ke kupam LG S12EQ za 33.000 denari so two cilindricen kompresor

SINGLE VS TWIN ROTARY COMPRESSOR


Пријател, и се да си во право ти, а јас да сум само спорадичен- редок пример на лошо искуство со LG, останува лошото искуство со корисничката подршка , овластениот сервис и продажбата. Не се кажува дека LG кој кошта под 50- 55 000 ден, не е направен во Кореа. Мојот можда и Турски беше, ама кој да ти каже. А зошто па новата оригинална електрониката -250€ не работеше 8-9 години.
Јас знам дека ни до уво нема да им стигне критикава моја на сите овие што ги прозивам, ама па мојата вистина не можат да ја сокријат.
Пријател, ти тврдиш дека сега се многу поквалитетни. Дали тие до 49 000 ден. тврдиш дека се Корејски. Да се повикаат на твоето тврдење ако имаат проблеми ? !
Не ми замерај, ама јас сум против злоупотреба на корисниците. Не си приметил дека цените се " ЗАБЕТОНИРАНИ " кај сите продавачи. Не гледаш дека ваков " СИНДИКАТ ЕДНОМИСЛЕН " ретко го има во другиите производи......
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Пријател, и се да си во право ти, а јас да сум само спорадичен- редок пример на лошо искуство со LG, останува лошото искуство со корисничката подршка , овластениот сервис и продажбата. Не се кажува дека LG кој кошта под 50- 55 000 ден, не е направен во Кореа. Мојот можда и Турски беше, ама кој да ти каже. А зошто па новата оригинална електрониката -250€ не работеше 8-9 години.
Јас знам дека ни до уво нема да им стигне критикава моја на сите овие што ги прозивам, ама па мојата вистина не можат да ја сокријат.
Пријател, ти тврдиш дека се сега многу поквалитетни. Дали тие до 49 000 ден. тврдиш дека се Корејски. Да се повикаат на твоето тврдење ако имаат проблеми ? !
Не ми замерај, ама јас сум против злоупотреба на корисниците. Не си приметил дека цените се " ЗАБЕТОНИРАНИ " кај сите продавачи. Не гледаш дека ваков " СИНДИКАТ ЕДНОМИСЛЕН " ретко го има во другиите производи......
Ovoj model na LG S12EQ IMG-9d45a5242f10d01e89b0b68c195080b4-V.jpg
IMG-26380a1ca84c4fffa9298a1970eb9e6d-V.jpg
sto ti kazav sto go ima prijatelov e napraven proizveden vo Turska a drugite kade gi pravat neznam inaku tocno Taka cenite na pokvalitetni klimi japonski korejski maleziski i drugi marki na klimi vo Mk se mnogu poskapi poradi monopolot na uvoznicite ( imaat golema marza ) za razlika vo sosednive drzavi
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Го чекам да дојде стрелчо и да каже како ова видео е снимено во лето на надворешна од 32 и како климата е пуштена на ладење наместо на греење, па да го извреѓа целиот труд и време потрошено малку од малку да видеме добра работа на клима.
А зошто стрелчо, па мојата клима деновиве троши по 0w, само навечер ја пуштив малку, 15тина минути.
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Go citam forumov nekoe vreme razgleduvav za klima i sega cekam da dojdat da mi montirat VOX. Kraj na krajot 5 god bezuslovna garancija na se komplet a ne kako nekoi po 1000 den koa ke presmetas ja kupuvam uste ednas a po izminuvanje na 10 god. Najverovatno keja frlam. Znaci pr. 23000 den platena i 9000 za garancija 32000den minimum.uslovnata garancija e farsa sprema mene kako osiguruvanje na kola. Site plakat za da pokrijat trosocite na odredeni nesreki. I tuka site ke plakat za da pokrijat greskite i defecite na firmata.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Пријател, и се да си во право ти, а јас да сум само спорадичен- редок пример на лошо искуство со LG, останува лошото искуство со корисничката подршка , овластениот сервис и продажбата. Не се кажува дека LG кој кошта под 50- 55 000 ден, не е направен во Кореа. Мојот можда и Турски беше, ама кој да ти каже. А зошто па новата оригинална електрониката -250€ не работеше 8-9 години.
Јас знам дека ни до уво нема да им стигне критикава моја на сите овие што ги прозивам, ама па мојата вистина не можат да ја сокријат.
Пријател, ти тврдиш дека сега се многу поквалитетни. Дали тие до 49 000 ден. тврдиш дека се Корејски. Да се повикаат на твоето тврдење ако имаат проблеми ? !
Не ми замерај, ама јас сум против злоупотреба на корисниците. Не си приметил дека цените се " ЗАБЕТОНИРАНИ " кај сите продавачи. Не гледаш дека ваков " СИНДИКАТ ЕДНОМИСЛЕН " ретко го има во другиите производи......
Mojata e lg made in korea 53karti kupena( tie togas od 30karti bea vo kina praveni)
Vo momentot lg i taa sto e 55karti e vo kina pravena bas ja gledav vo neptun nadvoresnata crna ( model neznam koj bese) i si rekov da vidam bas kaj e pravena.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Mojata e lg made in korea 53karti kupena( tie togas od 30karti bea vo kina praveni)
Vo momentot lg i taa sto e 55karti e vo kina pravena bas ja gledav vo neptun nadvoresnata crna ( model neznam koj bese) i si rekov da vidam bas kaj e pravena.

До пред некоја година гледав произведени во Кореа, ама беа преку 60 000 ден. цени без попусти.Верувам дека се далеку потрајни, поминуваат поригорозни контроли. Меѓутоа јас сум еднакво разочаран од после продажбата. Нити најдовме чаре, нити поминавме евтино, а нервози, па прилично.
Кај нас нити оригиналните модели доаѓаат, " јапанките " се всушност " тајванки и малезијки" а ете и " корејките " се без коси очи, нити после продажба можеш на подршка да се надеваш.
До кога само " надежта " ќе ни остане. ....

Кога сум кај оригиналите, дали некој знае, во европскиве- балкански комшии, дали кај нив јапонските се од Јапонија ......
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Mojata e lg made in korea 53karti kupena( tie togas od 30karti bea vo kina praveni)
Vo momentot lg i taa sto e 55karti e vo kina pravena bas ja gledav vo neptun nadvoresnata crna ( model neznam koj bese) i si rekov da vidam bas kaj e pravena.
Segasnite LG se Made in Turkey ili Made in Korea ne se kineski ete ima postirav slika pogore od LG S12EQ si pisuva Made in Turkey

Go citam forumov nekoe vreme razgleduvav za klima i sega cekam da dojdat da mi montirat VOX. Kraj na krajot 5 god bezuslovna garancija na se komplet a ne kako nekoi po 1000 den koa ke presmetas ja kupuvam uste ednas a po izminuvanje na 10 god. Najverovatno keja frlam. Znaci pr. 23000 den platena i 9000 za garancija 32000den minimum.uslovnata garancija e farsa sprema mene kako osiguruvanje na kola. Site plakat za da pokrijat trosocite na odredeni nesreki. I tuka site ke plakat za da pokrijat greskite i defecite na firmata.
Vox Klimite se rebrendirani proizvedeni vo AUX dobri klimi se so Gmcc Toshiba compressor se.

Od kade ja kupi Vox klimata ???

Vnimavaj na montazata minimum 3 metri bakarni cevki vakumiranje so vakum pumpa

bandaziranje na bakarnite cevki so bela bandaz traka

vnatresnata edinica od plafon da e odalecena 10 do 15 cm za dovolen protok na vozduh
I spodeli sliki od montazata na klimata
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Segasnite LG se Made in Turkey ili Made in Korea ne se kineski ete ima postirav slika pogore od LG S12EQ si pisuva Made in Turkey


Vox Klimite se rebrendirani proizvedeni vo AUX dobri klimi se so Gmcc Toshiba compressor se.

Od kade ja kupi Vox klimata ???

Vnimavaj na montazata minimum 3 metri bakarni cevki vakumiranje so vakum pumpa

bandaziranje na bakarnite cevki so bela bandaz traka

vnatresnata edinica od plafon da e odalecena 10 do 15 cm za dovolen protok na vozduh
I spodeli sliki od montazata na klimata
Klimata e zemena od riversoft na popust za 18000den +gratis wi-fi modul
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Deneska ja montiraa kaj moite Daikin Ftxf50, i mislam od toa sto sum citala tuka svee e izvedeno od monterite, od vakuumiranje pa se do bandaziranje na nadvoresnite cevki.
Od sprotivno od kaj mene doma monterite (drugi) lani gi ostavija malce cevkite nekoi 5cm pred delot kaj se spojuvat so nadvoresnata :/

inace postavena e na 23c (nekjat potoplo) vo autofan i potrosuvackata od 16 do 18:40 400w spored aplikacijats kolku e tocna nz. Sliki ke spodelam drug den
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Кајгана е форум бр.1,не знам што си барал
во Финска и Русија.Си се помачил ама си купил една од двете најдобри што може да се најдат на нашиов пазар другата е SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG.Може да работи и како 1.5-ка и 5.5-ка,
Даисеикаито 3.5ката ми беше и првичниот избор, после влезе во игра LN на Мицубиши и победи.

е сега останува да видиме кога надворешната еди. ќе го смени звукот дали
ќе ти брка работа за простор од 65кв.без изолација.
И нашите ќе имаат чар:) од споделените искуства.
Ах тоа не ни очекувам
Особено не со оваа дрвена дограма што ја имам моментално.... шанси нема... ама ќе држам разотворено додека не стегне посалам со минусни температури, за да видам како ќе се однесува, дали ќе навасува, колку ќе троши...
Ако не бива, затворам двете соби и ми остануваат 29м2 дневна+салон што си викам ќе ги грее без проблем

Освен ако не помине и оваа зима 95% над 0С
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ми треба мислење за toshiba shorai 5.5 kw како сте задоволни бидејќи нештово ќе ме чини 68к сосе монтажа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom