Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Здраво
Размислувам за топлинска пумпа , посто веќе имам парно со котел на дрва , дали некој прочитал некое искуство за Грее Версати 3 моноблок , или друг бренд во сличен ценовен ранг !
...сите ти испрепорачаа Т.П. Ама никој не ти кажа дека ако си на радијатори,а сам велиш си имал котел на дрва... значи 60-70ц на вода ти и да сакаш неможеш да се грееш на ТП!
Таа е за нискотемпературна инсталација! Не за гусани радијатори o_O (шала настрана,и алуминиумски да се... исто фајде).
По ова ќе видиш колку "квалитетен" совет доби тука!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.477
Поени од реакции
2.766
...сите ти испрепорачаа Т.П. Ама никој не ти кажа дека ако си на радијатори,а сам велиш си имал котел на дрва... значи 60-70ц на вода ти и да сакаш неможеш да се грееш на ТП!
Таа е за нискотемпературна инсталација! Не за гусани радијатори o_O (шала настрана,и алуминиумски да се... исто фајде).
По ова ќе видиш колку "квалитетен" совет доби тука!
Poglupo mislenje nemam procitano...
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој знае што е разликата помеѓу Midea MB-12N8D6-I и Midea MB-12N8D6-I.WIK ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Ми треба клима со добра модулација. 20 квадрати, висина 2,5м, три ѕида надворешни. Ѕид 20цм, внатрешна изолација 5цм тервол и 12мм кнауф. Плафон 12мм кнауф и 20цм тервол. Под ламинат и 2цм стиродур. Прозори стари дрвени со двојно крило, задихтани со леплива (сунѓер) лента. Врата обична, дрвена, со гуми за дихтување.
Надворешна фасада засега нема, во план е наскоро 5цм стиропор или евентуално камена волна.
Toshiba Suzumi ili Shorai 13 ili poevtino Daikin ftxb35c
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ми треба клима со добра модулација. 20 квадрати, висина 2,5м, три ѕида надворешни. Ѕид 20цм, внатрешна изолација 5цм тервол и 12мм кнауф. Плафон 12мм кнауф и 20цм тервол. Под ламинат и 2цм стиродур. Прозори стари дрвени со двојно крило, задихтани со леплива (сунѓер) лента. Врата обична, дрвена, со гуми за дихтување.
Надворешна фасада засега нема, во план е наскоро 5цм стиропор или евентуално камена волна.
ucrown-ot so kolku ti modulira denovive?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Монтери на клими Св.Николе и околина, да предложи некој или да даде контакт?
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
...сите ти испрепорачаа Т.П. Ама никој не ти кажа дека ако си на радијатори,а сам велиш си имал котел на дрва... значи 60-70ц на вода ти и да сакаш неможеш да се грееш на ТП!
Таа е за нискотемпературна инсталација! Не за гусани радијатори o_O (шала настрана,и алуминиумски да се... исто фајде).
По ова ќе видиш колку "квалитетен" совет доби тука!
Imam panelni radijatori delonghi , na drva so temperatura na vodata 50-65 se gream odlicno , denes bev vo greestore gi gledav TP versati i izgledaat seriozno , samo nema info koj protok na voda ima hidroblokot
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Колку зимаат за демонтажа на клима?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Imam panelni radijatori delonghi , na drva so temperatura na vodata 50-65 se gream odlicno , denes bev vo greestore gi gledav TP versati i izgledaat seriozno , samo nema info koj protok na voda ima hidroblokot
Еве во старт ти кажувам не сум експерт! Ама,за разлика од другиве експерти тука,ќе ти кажам една проста физика.
Сите мерења на КОП на еуровент беа на 30 или 35ц(треба да проверам). Ако тебе ти треба 60ц на вода,да точно има ТП и толку можат да извадат(ама на максимум и богзнае колку мал проток)! Тогаш нивниот КОП ќе стане полош за два дваипол пати!
Ако на -7 има КОП 4 (тоа е за 30ц што никој не ти го кажува!).
За да постигне 60ц ќе треба да работи со КОП 1.5 или дури и помошни греачи да уклучува!
Не е исто делта Т од 37 и 67 степени!! 30 степени плус разлика го отепува адиабатскиот циклус!

П.С.и ова важи за сите марки и модели без разлика оти е физика во прашање!
Побарај си податоци обавезно за делта/Т,потрошња на струја и проток на вода. Ова се трите варијабли што треба да ги знаеш,а за 5000€ богами и треба со клањање да ти ги дадат ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Еве во старт ти кажувам не сум експерт! Ама,за разлика од другиве експерти тука,ќе ти кажам една проста физика.
Сите мерења на КОП на еуровент беа на 30 или 35ц(треба да проверам). Ако тебе ти треба 60ц на вода,да точно има ТП и толку можат да извадат(ама на максимум и богзнае колку мал проток)! Тогаш нивниот КОП ќе стане полош за два дваипол пати!
Ако на -7 има КОП 4 (тоа е за 30ц што никој не ти го кажува!).
За да постигне 60ц ќе треба да работи со КОП 1.5 или дури и помошни греачи да уклучува!
Не е исто делта Т од 37 и 67 степени!! 30 степени плус разлика го отепува адиабатскиот циклус!

П.С.и ова важи за сите марки и модели без разлика оти е физика во прашање!
Побарај си податоци обавезно за делта/Т,потрошња на струја и проток на вода. Ова се трите варијабли што треба да ги знаеш,а за 5000€ богами и треба со клањање да ти ги дадат ;)
Што е тоа Делта Т ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Што е тоа Делта Т ?
Разликата од надворешна температура на воздух од која мора да се одземе топлина,до температура на вода на која мора да се предаде таа разлика,за да се постигне и одржава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom