Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
strelec moze samo rice cooker bez klimata za isti pari, zasto za galicka ne mi se dava tolku pari ??
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Gi mesas modelite profesore
Ovie skart modeli na toshiba po 20kg
Seyia( mirai) = daikin atx modeli koi daikin vo malezija gi pravi
Suzumi = daikin ftxf modelite
Се мислев дали да одговорам на постот, и дали заслужува зошто е пишувано толку на некултурен и пазарски начин, а да не говориме за некомпетентноста. Ако секој аргумент се базира на неук коментар од типот килажа,Чкарт и мешање во штипки а немање одредено искуство за брендот и моделот кој се напаѓа тоа е доказ плус само дека за жал се уште иако се малцинство најгласни се оние кои немаат понаков начин да се натпреваруваат.Години и години инженеринг, иновации и одличи искуства во големите компании сигурно не чекаа да ги видат овие смешни коментари. Прво не се мешам за нештата со кои немам искуство што е основно ниво на култура и однесување на кој и да е форум, второ за она што се интересирам и те како сакам да споделам соодветни искуства и моите коментари не се деструктивни, напротив позитивни се. Јас не знам од каде е твоето искуство за да можеш за зборуваш и коментираш бренд со кој немаш никаков допир, а нит аспирации да имаш. Доколку имаш секако добредојдени се коментарите и позитивни и негативни. Во поглед на споредбата срамота е да даваш експертиза а од тоа што е очигледно дека таа фиктивна еспертиза се базира на плукање на се што е квалитено и докажано на сметка и цена да се крене рејтинг на друг.
Најдобронамерен совет е дека форумов треба да не зближи со добри и лоши искуства, а не со некултурни дофрлања до страна ко на "Утакмица".
П.С. Дури ни килажата не си ја проценил и претставил точно.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Скуп-Скап исти стап.....ти ако одговараш стапот ти ке го јадеш.
Ако си муж зимај Тушиба 2.5ка..
Најефтината Тошиба 2.5ка е со цена 29к Mirai sto veke e Out model i go nema od Triglava do Vardra....noviot model 2.5ка е 37к....
Twin нема ни едната нит другата....
Автоматски споено мислење:


Петле со ѓомити загарантирана субвенциja :)
Автоматски споено мислење:

@zlatko_ti412 ovaa dali vredi za 50.000den....vidis i nie pamtime стари ценовници и koi gluposti se prodavale od Mitsubishi kako 3,5ki.....baska i denes gi ma u cenovnik ovde...

Za 50k u Mitsubishi SAF 3.5 од 50к ima мизeрен ednoreden изменувач, Singl Rotary kompresor, слаби мушмули и лепенки колку што и си разбираш...Амбер12 ке го одува ova SF12 ко из шале бре заедно со tvojata LN35 :D
Ama posto diskutiras za ceni da te slusnam, dali ovaa SF vredi za 50k ? :D
За ѓомити субвенциите ите како и вам продавачите ви одговара, исто ко и лани кога само ги најавија, одма сите попусти и промоции ги укинавте.
Ионака народот ќе купува штојма на промоција да ги продавате нели?

За SF35 гледам сервисното вели компресор KNB092FNDMC. Не можам да најдам повеќе инфо за тој модел ама што не е Twin Rotary, не е.
Ам пак и поновиот LN25 не носи Twin Rotary. Додуша не го ни има кај нас.....
А дали вреди за парите не знам ама затоа човек треба да си види и прочита пред да купи.
Затоа е одлично тука да се пишат вакви работи, затоа што на обичен потрошувач му е тешко самостојно да најде таква информација!

Еве и вашиот нов модел Soyal12 не носи TwoStage компресор де.... па ти кажи дали вреди за парите?
55.990 денари го давате Soyal-от, 100еур повеќе од SF35 која викаш дека не вреди....


А за Амберот..... не фала, не сакам да ме издува.
Амбери 12ки ги имам 2 на спратот од брат ми над мене, во истата просторија (22м2) е ставен Амбер-от и е прејак и пребучен.

За 22м2 дневен простор, кој годинава ми е и канцеларија си зедов јас LN35. Битна ми е и комоцијата.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Скуп-Скап исти стап.....ти ако одговараш стапот ти ке го јадеш.
Не те разбрав......"ти ако одговараш стапот ти ке го јадеш"

Ако издејствуваш 10% може да размислам за Fairy

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
За да нема недоумици.....Тosot е бренд на Gree и ги увезува Гри мак, а ги продава клими.мк.
Така @Strelec ?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Не те разбрав......"ти ако одговараш стапот ти ке го јадеш"

Ако издејствуваш 10% може да размислам за Fairy

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
За плаќање во готово сите даваат 5-10% попуст, освен Енергија, тие се стиснале на 3%.
Побогу ако добро се разбараш можеш и 12% да најдеш, ионака по дистрибутерска им ги даваат со 15-20% на малопродажните салони.
@Ucrown неодамна се пофали дека земал Amber 12-ка за 39.000.

Пазарот за клими е како и на пазар за зеленчук, дури и бетер, овде можеш се по телефон.
И верувај, увозниците даваат најмалку попуст! (Енергија, ЕнергоСистем, ГрееСтор)
Треба да знаам... звонев на едно 20 места минатиот месец, и нормално зедов од кај што добив најдобар попуст.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Се мислев дали да одговорам на постот, и дали заслужува зошто е пишувано толку на некултурен и пазарски начин, а да не говориме за некомпетентноста. Ако секој аргумент се базира на неук коментар од типот килажа,Чкарт и мешање во штипки а немање одредено искуство за брендот и моделот кој се напаѓа тоа е доказ плус само дека за жал се уште иако се малцинство најгласни се оние кои немаат понаков начин да се натпреваруваат.Години и години инженеринг, иновации и одличи искуства во големите компании сигурно не чекаа да ги видат овие смешни коментари. Прво не се мешам за нештата со кои немам искуство што е основно ниво на култура и однесување на кој и да е форум, второ за она што се интересирам и те како сакам да споделам соодветни искуства и моите коментари не се деструктивни, напротив позитивни се. Јас не знам од каде е твоето искуство за да можеш за зборуваш и коментираш бренд со кој немаш никаков допир, а нит аспирации да имаш. Доколку имаш секако добредојдени се коментарите и позитивни и негативни. Во поглед на споредбата срамота е да даваш експертиза а од тоа што е очигледно дека таа фиктивна еспертиза се базира на плукање на се што е квалитено и докажано на сметка и цена да се крене рејтинг на друг.
Најдобронамерен совет е дека форумов треба да не зближи со добри и лоши искуства, а не со некултурни дофрлања до страна ко на "Утакмица".
П.С. Дури ни килажата не си ја проценил и претставил точно.
Jas so takvi kanti kako mitsu i toshiba si nemam rabota :)
Koj Dobronameren Sovet ? Primer ovaj
@mdeni koj gree so 3.5ka klima 80m2 i bil zadovolen. Malo sutra po ladot.
Ama bila mitsu e bitno.
Ili tvojot sovet deka Suzumi e povisoka klasa od daikin FtxF - idi begaj be:)
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ej stvarno se stavivte vo pogon posle zabranive, strelco ve vpregnal po salonite da jadete g.... Jas da imam dadeno 80karti za galicka i posle da mi ja namalis na 50karti bi ti ja tresnal od glava. pa kogo ovde pravite budali. e sega za popustite pisav pogore deka e induividualno i zavisi koj kako si presmetuva ama se povekke od 5% kon kraen korisnik e smesno i znaci cenite krajni se prenapumpani. izvini ama toa e pazarna logika. ;)
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Jas so takvi kanti kako mitsu i toshiba si nemam rabota :)
Koj Dobronameren Sovet ? Primer ovaj
@mdeni koj gree so 3.5ka klima 80m2 i bil zadovolen. Malo sutra po ladot.
Ama bila mitsu e bitno.
Ili tvojot sovet deka Suzumi e povisoka klasa od daikin FtxF - idi begaj be:)
Ако знаеш што реплицираш би било одлично. Па ако се разбираш барем малку ќе знаеш кои се влезни,напредни или хипер инвертери а нема да се трудиш да оцрнуваш докажани машини и брендови и сето тоа да биде на најниско можно ниво на култура.
Пред се и те како зборувам со респект за сите реномирани брендови Јапонски, но и Кинески - секако има за почит и од едните и другите. Уличното задржи си го за на улица ке те замолам. Форумот остави го за здрава дискусија и убава полемикаа тоа "idi begaj be" сепак одсликува со кого си имаме работа за жал тука само за да наметнат погрешен став на некој кој што сака да добие добронамерен совет. Не би сакал да навлегувам повеќе во дискусии кои не водат нигде.
Секое добро и со арно.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ако знаеш што реплицираш би било одлично. Па ако се разбираш барем малку ќе знаеш кои се влезни,напредни или хипер инвертери а нема да се трудиш да оцрнуваш докажани машини и брендови и сето тоа да биде на најниско можно ниво на култура.
Пред се и те како зборувам со респект за сите реномирани брендови Јапонски, но и Кинески - секако има за почит и од едните и другите. Уличното задржи си го за на улица ке те замолам. Форумот остави го за здрава дискусија и убава полемикаа тоа "idi begaj be" сепак одсликува со кого си имаме работа за жал тука само за да наметнат погрешен став на некој кој што сака да добие добронамерен совет. Не би сакал да навлегувам повеќе во дискусии кои не водат нигде.
Секое добро и со арно.
Posto sakas da izigravas "mudrec', sto ne mu drzis lekcija na "Baterijava", sto si se lajkate.
Aj ne prodavaj pamet, daleku si za takva rabota.
Sekoe dobro i so arno.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
293
Поени од реакции
237
Дај малце повише инфо околу амберов?? На промоција некоја да не е, и што гратис ќе има со него? И во која gree продавница ? И исто ме интересира во која модулација паѓа амберот ?
Ова со модулацијава и мене ме интересира, посебно на греење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom