Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ne. Auto fanot ne cini bidejki namesto da ja zgolemuva silata vo pozidina i da go odrzuva izduvot ponizok, ocekuvam i da ja zgolemi silata i da go zgolemi izduvot. Koga ke se doblizi temperaturata nemam problem da ja namali brzinata na izduvot. Jas vaka ocekuvam da raboti auto-fan.

Ova sto go baram se postignuva so fiksnite brzini. Ako na izduv 3 zadadam 25 stepeni, ja zgolemuva moknosta i izduvot odi do 3. Koga ke se doblizi do 25 stepeni, brzinata na izduvot se namaluva, sto vo sustina e ona sto go ocekuvas od auto-fan.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Значи ставаш на 3 и готово. Не е комплицирано.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne. Auto fanot ne cini bidejki namesto da ja zgolemuva silata vo pozidina i da go odrzuva izduvot ponizok, ocekuvam i da ja zgolemi silata i da go zgolemi izduvot. Koga ke se doblizi temperaturata nemam problem da ja namali brzinata na izduvot. Jas vaka ocekuvam da raboti auto-fan.

Ova sto go baram se postignuva so fiksnite brzini. Ako na izduv 3 zadadam 25 stepeni, ja zgolemuva moknosta i izduvot odi do 3. Koga ke se doblizi do 25 stepeni, brzinata na izduvot se namaluva, sto vo sustina e ona sto go ocekuvas od auto-fan.
Kako toa ja stavash na 3ka izduv, a namaluva izduvot kako se doblizuva do zadadenata temperatura? Koga e na fiksna brzina, nemoze da namali brzinata na izduv....
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Па кај некои клими продолжува да дува кога ќе стигне до зададената температура или слично, во случајот на Mitsubishi се намалува издувот, но никогаш нема ни секунда намалена температура на издув.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Fan operates with desired setting when indoor HEX border temperature is reached. If compressor reduces the frequency, the fan automatically reduces fan speed with one step at a time in order to supply warmer air out of the unit = XRH logic.
Difference between Automatic fan and manual fan in XRH models: Automatic reduces sooner while manual reduces later.

If you set manual operation and fan speed 3 f.ex. then the unit operates only up to 3 and below range (quiet operation included)
Go najdov postot na FlegmaFX za autofanot. Dokolku ovie podatoci se navistina od izinieri na Mitsubishi togas moze da kazam deka vpecatokot za rabotata mi bil tocen.

Inace fixniot fan na najvisoka brzina kaj Hansolot ja namaluvase potrosuvackata za okoku 150W vo sporedba so autofanot za smetka na struenje na poladen vozduh. Megutoa so ogled na potrosnjata na SF vo odnos na Hansolot, koja maltene e identicna, iako SF gree duplo pogolem prostor, ne moze da se zeme za zlo, iako bi bilo interesno da se vidi kolku pomala potrosnja bi bila so konstanten fan na 4.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Вака или онака...
Ја монтиравме.
U-CROVN 12-ка.
Сега следува учење на функциите.
Има ли упатство на некој од екс-Ју јазиците?
Или евентуално да го преведувам ако го има во електронска форма?

@Strelec ???

Влечеше 800-900 вати, ја смалив температурата, сега мирува и влече 10-11 вати.
Photo0744.jpg Photo0745.jpg

Ах, ќе заборавев.
Продавам дрва, 6-7 метри, спремни за во шпорет.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Вака или онака...
Ја монтиравме.
U-CROVN 12-ка.
Сега следува учење на функциите.
Има ли упатство на некој од екс-Ју јазиците?
Или евентуално да го преведувам ако го има во електронска форма?

@Strelec ???

Влечеше 800-900 вати, ја смалив температурата, сега мирува и влече 10-11 вати.
Прегледај го приврзокот 223708Прегледај го приврзокот 223709

Ах, ќе заборавев.
Продавам дрва, 6-7 метри, спремни за во шпорет.
Super :) so zdravje dase koristi keja naucis ako sija startuval na 30° normalno deka ke kreni....W
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Вака или онака...
Ја монтиравме.
U-CROVN 12-ка.
Сега следува учење на функциите.
Има ли упатство на некој од екс-Ју јазиците?
Или евентуално да го преведувам ако го има во електронска форма?

@Strelec ???

Влечеше 800-900 вати, ја смалив температурата, сега мирува и влече 10-11 вати.
Прегледај го приврзокот 223708Прегледај го приврзокот 223709

Ах, ќе заборавев.
Продавам дрва, 6-7 метри, спремни за во шпорет.
so sreka da si ja koristis i pobrzo drvata da gi prodadis ;) gledam i kaj tebe ne e zatvorena dupkata kaj sto izleguva instalacijata isto kako i kaj mene... resi ja nekako... jas ja zatvoriv...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
so sreka da si ja koristis i pobrzo drvata da gi prodadis ;) gledam i kaj tebe ne e zatvorena dupkata kaj sto izleguva instalacijata isto kako i kaj mene... resi ja nekako... jas ja zatvoriv...
Однадвор е затворена со пур-пена. Одвнатре можам само малку да замачкам, колку да не се гледа. Ама тоа ќе почека малку, прво да извадам штекер за надворешната, па кога таму малтерисувам, и тука ќе го поправам.

Мерач.jpg
Овој добар ли е (двотарифен)? Моментално имам еднотарифен, а ваков ми порачале од Али Експрес.
Автоматски споено мислење:

Да си ги чуваш
Имам преку 12 метри. Подрумот ми е заробен. Затоа мислев оваа зима да се греам на дрва, ама одлучив сега да ја монтирам. Првобитната намера ми беше да ја монтирам во мај.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Вака или онака...
Ја монтиравме.
U-CROVN 12-ка.
Сега следува учење на функциите.
Има ли упатство на некој од екс-Ју јазиците?
Или евентуално да го преведувам ако го има во електронска форма?

@Strelec ???

Влечеше 800-900 вати, ја смалив температурата, сега мирува и влече 10-11 вати.
Прегледај го приврзокот 223708Прегледај го приврзокот 223709

Ах, ќе заборавев.
Продавам дрва, 6-7 метри, спремни за во шпорет.
Cestito klima dolgo da te sluzi a za ekonimicno da gree isklucigi greacite na kompresor i kondez :D
Drvata cuvaj si gi za zimnica ajvarce.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
@Паланчански bidejki displey-ot na vnatresnata edinica na u-crown e so 3 cifri odnosno primer 22,5c koga ke bide temperaturata pod 0 stepeni vidi dali na vnatresnata edinica ke kazuva nadvoresna temperatura vo minus so pritiskanje na dugmeto temp vakvo li ti e dalecinskoto na u-crown ?

OVA E DISPLEY-OT NA VNATRESNATA SO 3 CIFRI
gree u-crown.PNG
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Вака или онака...
Ја монтиравме.
U-CROVN 12-ка.
Сега следува учење на функциите.
Има ли упатство на некој од екс-Ју јазиците?
Или евентуално да го преведувам ако го има во електронска форма?

@Strelec ???

Влечеше 800-900 вати, ја смалив температурата, сега мирува и влече 10-11 вати.
Прегледај го приврзокот 223708Прегледај го приврзокот 223709

Ах, ќе заборавев.
Продавам дрва, 6-7 метри, спремни за во шпорет.
So zdravje da si ja sluzis!
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Здраво имам едно прашање дали некој од вас има клима GREE односно GREE AMBER и дали сте задоволни? Ние ја купивме пред 3 дена 5ка gree amber ама имаме еден проблем кога дува климата има лоша миризба исто како што викаме кога ке влезиме во кинеска продавница...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom