Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Без разлика не можам да најдам ни што компресор носи моделов со B ознака.

Да не се лажеме 500gr разлика фреон е ден и ноќ. Каква сака нека е технологика 500 gr си е 500 gr.

LN 25 од митсу носи 1kg фреон, а во оваа 5 ка имаш 0.9kg. Hm...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.701
Уште фабриката реклама нема направено за овај модел ти очекуваш овие закочениве кај нас да ги сменат флаерите.[DOUBLEPOST=1544724694][/DOUBLEPOST]Дали има модели од даикин што никогаш не добиле еуровент??
Еуровентот е доказ за некој квалитет, или само ги покажува реалните перформанси на производот??
https://www.daikin.eu/content/dam/document-library/Installer-reference-guide/ac/split/RXF50-60B_RXF71A_RXP50-60-71L_4PEN513661-5A_2018_01_Installer reference guide_English.pdf

Ова сервисно е од јануари оваа година, зарем стварно веруваш во муабетите дека е пренов модел со што си ти најсреќен човек на кој по грешка му тупнале нешто што вреди повеќе. Климата се продава минимум една година, а сигурно повеќе, не е од ноември излезена од фабрика.
Сам кажа дека препродавачите добиле фактури со Б модел. Можеби и тие се изиграни, платиле за А, добиле Б, но тоа не ги оправдува да ги манипулираат крајните корисници. Имаат опција да ја вратат пратката или да ја продаваат. Доколку се одлучат да ја продаваат треба тоа да го прават со точни податоци. За да сменат една буква на нивниот сајт се потребни 30 секунди.
Но проблемот е што таа промена од 30 секунди може да врати 30 купувачи кои кога ќе проверат дека овој модел го нема на еуровент ќе се откажат од намерата да го купат.
Сега ја сфаќаш манупулацијата и намерното лажење? Ниту е пренов модел, ниту фабриката нема време за реклама, ниту ИСЦ нема време да смени буква.
Ова е класично македонско, мене ме заебаа, дај да заебам и јас да бидам на 0.

Еуровент е сертификат за перформанси. Ги тестираат во лабаратории и прикажуваат на колкава температура со колкава потрошувачка колку топлина оддава климата. За оваа Б верзија со 500 грама помалку гас, перформансите ќе бидат сигурно поразлични.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Што ти значи да нема еуровент модел.

Може да е одличен, може и да нечини. Ама со еуровент се е многу појасно.

Ах како не е задолжителен за нашиов пазар и за ЕУ, темава дали 20 страни ќе имаше. Се ќе беше стакло јасно.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Не верувам, затоа контактирав и во Чешка, а испратив и емаил до даикин европа. Ќе видиме што ќе кажат.
Да ти кажам ич не ми е битно сето ова , за климата немам платено ни денар можам да ја вратам и да не се замарам.Но се обидувам да соберам информации да помогнам за да знаеме што се случува не само јас туку сите, и никој да не биди излажан[DOUBLEPOST=1544726825][/DOUBLEPOST]Не верувам, затоа контактирав и во Чешка, а испратив и емаил до даикин европа. Ќе видиме што ќе кажат.
Да ти кажам ич не ми е битно сето ова , за климата немам платено ни денар можам да ја вратам и да не се замарам.Но се обидувам да соберам информации да помогнам за да знаеме што се случува не само јас туку сите, и никој да не биди излажан
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не верувам, затоа контактирав и во Чешка, а испратив и емаил до даикин европа. Ќе видиме што ќе кажат.
Да ти кажам ич не ми е битно сето ова , за климата немам платено ни денар можам да ја вратам и да не се замарам.Но се обидувам да соберам информации да помогнам за да знаеме што се случува не само јас туку сите, и никој да не биди излажан[DOUBLEPOST=1544726825][/DOUBLEPOST]Не верувам, затоа контактирав и во Чешка, а испратив и емаил до даикин европа. Ќе видиме што ќе кажат.
Да ти кажам ич не ми е битно сето ова , за климата немам платено ни денар можам да ја вратам и да не се замарам.Но се обидувам да соберам информации да помогнам за да знаеме што се случува не само јас туку сите, и никој да не биди излажан
Така треба. Не само паника и враќај. Да се расчисти ситуацијата е поважно зошто е важен модел - за ако нечини да знаеме!
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Стрелчо ме чуди не коментира ништо за А и Б верзиите, а пред некое време за една друга клима очите ни ги изваде[DOUBLEPOST=1544728802][/DOUBLEPOST]
Повеќето од тука луѓе што се објективни би ја вратиле одма климава без разлика дали имаш платено или не.
Бидејќи тие што се објективни си сакаат клима со црно на бело (еуровент), т.е. за парите што ги плаќаат сакаат да си знаат што очекуваат од тоа што го купуваат.
Позз и секое добро
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Стрелчо ме чуди не коментира ништо за А и Б верзиите, а пред некое време за една друга клима очите ни ги изваде
На монтажа е сигурно човекот :-D ќе кажи и тој нешто ќе разбара[DOUBLEPOST=1544729213][/DOUBLEPOST]
Стрелчо ме чуди не коментира ништо за А и Б верзиите, а пред некое време за една друга клима очите ни ги изваде[DOUBLEPOST=1544728802][/DOUBLEPOST]
Повеќето од тука луѓе што се објективни би ја вратиле одма климава без разлика дали имаш платено или не.
Бидејќи тие што се објективни си сакаат клима со црно на бело (еуровент), т.е. за парите што ги плаќаат сакаат да си знаат што очекуваат од тоа што го купуваат.
Позз и секое добро
Ќе ја вратам веќе се јавив кај мајсторот и му кажав го сакам моделот што го порачав. Среќа што кога го порачував точната шифра од моделот му ја испратив во порака, така да неможе да биде недоразбирање. Ако ми донесат rxf50a ќе местиме ако не ќе си ја земат. Ќе ме известат деновиве :-D
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Konechno najdov shto mi pravi problem vo spalnata. Golem problem imam so gubitok a toplina i ne znam kako ke uspeam da go resham. Ke viknam nekoj zidar pa ke vidam ideja. Jas ne znam koj mu ja proektiral kukjava na tatko mi i chiva ideja bilo da se naoravi spalnata onaka kako shto e napravena. Dali nekoj od niv razmisluval deka ovaa kukja ke se gree ili neoismeni bile site. Tatko mi nekogash e prepameten za negovo dobro, ama nego najmalce mozam da go obvinam bidejki znam iz shto pomina koga se gradeshe spratov. Toj zidot na koj shto mi e zakachena vnatredhnata edinica e nefasadiran od ednata strana, ne samo shto e nefasadiran nego ne znam kako go ostavile celiot neramen, so iskrsheni cigli, otvori na site strani od nadvoreshna strana. Mu staviv pred 2 meseci 20 cm kamena volna, ama ku*ac, toa samo pomogna da ne se lazi senzorot od klimata, inache seushte probiva laden vozduh direktno vo zidot i duri od ovie puknatinite po kraevive kade shto se spojuva zidot so knaufot se isekja struenje. Go staviv termometarot tuka, 17 stepeni mi pokaza, ke odeshe ushte nadolu ama se iznervirav i se trgnav deka mi doagashe da zemam se da iskrsham od nervoza. Ke ja pominam zimava vaka, ama na prolet ke zemam topukot i se ke iskrsham i nov zid ke sozidam. Mnogu sum nervozen. Ne od neshto drugo, nego od debilite na koi shto im teknali vakvo neshto da napravat. Masta mi izleze so ovoj zid.
Прегледај го приврзокот 201160 Прегледај го приврзокот 201161
Sega zasega zatvori gi fugite so akrilen(bel) silikon.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Што ти значи да нема еуровент модел.

Може да е одличен, може и да нечини. Ама со еуровент се е многу појасно.

Ах како не е задолжителен за нашиов пазар и за ЕУ, темава дали 20 страни ќе имаше. Се ќе беше стакло јасно.
Ако те чита ИЦС ја на ниовно место и сите вас чекачите да искочи сертификатот би им го вратил Еуровентот со нова цена, 75.000 за FTXF50-A.
Може тогаш ке ви дојде памет.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ако те чита ИЦС ја на ниовно место и сите вас чекачите да искочи сертификатот би им го вратил Еуровентот со нова цена, 75.000 за FTXF50-A.
Може тогаш ке ви дојде памет.
А пола кило помалку фреон?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
На монтажа е сигурно човекот :-D ќе кажи и тој нешто ќе разбара
Неплатена клима си донел дома за безпари, многу чудна комбинација, за безпари кој дава клими ?
Дај кажи како ти успеа па сите да си земат по една дома на чување....па ако ти пишат од Даикин да го фатат попустов :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Неплатена клима си донел дома за безпари, многу чудна комобинација за безпари кој дава клими ?
Дај кажи како ти успеа па сите да си земат по една дома на чување....па ако ти пишат од Даикин да го фатат попустов :)
E па кажав , ја порачав преку мајсторот што треба да ја монтира. Вчера ја доставија од Скопје и дирек ја донесоја кај мене да не им смета дома со план дека ќе се мести утре. Човекот соработува со нив башка тоа работи со парно,котли и зема материјал од таму еднаш неделно. По завршување на монтажата требаше да им платам за се комплет, но во меѓувреме излегоја глупостиве :-D Мајсторот комшија ми е :-D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
E па кажав , ја порачав преку мајсторот што треба да ја монтира. Вчера ја доставија од Скопје и дирек ја донесоја кај мене да не им смета дома со план дека ќе се мести утре. Човекот соработува со нив башка тоа работи со парно,котли и зема материјал од таму еднаш неделно. По завршување на монтажата требаше да им платам за се комплет, но во меѓувреме излегоја глупостиве :-D Мајсторот комшија ми е :-D
Мести ја побрзо дур не ја качиле цената на 75.000
Ако може 60.000ден да кошта Сузуми16 со 800гр фреон и многу послаб капацитет и на -7 и на -15 од FTXF-A/B за 58.000, онда со Сертификат ја погодив релната цена од 75.000ден пошто капацитетот ке и се израмни со Сузуми22 (обележана со плаво) која кошта ни мање ни више 79.000ден и тоа добиваш 34 кг надворешна и фреон 1050гр или само 150гр појше од Даикинот кој е бабачко со поголем изменувач. Од кај ги извади тогаш Сузумиво 4kw на -7 со толку мала надворешна бе докторе @vlavot од 150gr? да не прдел некој дур мереле ? :D
https://klimi.mk/product.php?id=257
1211.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom