Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Amberov vcera koga bese nad 80% vlaznost 2 ili 3 defrosta napravi na razlicni periodi, a ne kako po casovnik.
Ama denes kako vlaznosta padna pod 60% nekako epten mu se pogodi, kako zaladuva mislam deka sve potoplo ke gree :)
Vo 8casot duri 60°C pokaza vo eden moment. Ako se potera ubavo so 2Kw moze da si vlece so saati ama izduvot sve nad 55°C na 4ta ili 5ta Fan brzina(680 ili 730m3).

Usput nov strim za TVUzivo :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Amberov vcera koga bese nad 80% vlaznost 2 ili 3 defrosta napravi na razlicni periodi, a ne kako po casovnik.
Ama denes kako vlaznosta padna pod 60% nekako epten mu se pogodi, kako zaladuva mislam deka sve potoplo ke gree :)
Vo 8casot duri 60°C pokaza vo eden moment. Ako se potera ubavo so 2Kw moze da si vlece so saati ama izduvot sve nad 55°C na 4ta ili 5ta Fan brzina(680 ili 730m3).

Usput nov strim i TVUzivo :)
A inace brat, deka nemam procitano, kolkava kvadratura grees i koj Amber e ova? 5,5kata?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@tzlatko
Nema potreba da se zablagodaruvas drugar, iskren sum i ke bidam celo vreme na forumov, jas ne sakam da se pravam heroj tuka, nitu da se pravam deka sum napravil najpameten izbor samo poradi toa shto sum kupil japonska klima za 40k.

Sabota ke dojde majstorot shto mi ja montirase klimata, a i toj shto mi ja prodade ke go viknam da proverat dali slucajno klimata ima problem so termostatot, bidejki klimata celo vreme raboti pod "polna parea" e ne vleguva vo "ekonomicno rabotenje" iako ja postignala posakuvanata temperatura ili doshla na 1-2 stepeni od nea. Znam deka e poradi toa shto e zakacena na mnogu losh zid megjutoa sakam da dojdat i da vidat.

A toa deka "sekoja klima bi rabotela so izolacija" e izjava koja mozebi bi ti ja prifatil kako argument no samo vo situacija koga bi staval izolacija na cela kukja, a jas toa nema da go napravam, tuku ke stavam samo izolacija na zidcheto kade shto e zakacena klimata, a toa e 2/2,5 kvadrati zidche, mozes da go vidis kolkavo e na slika imav postirano kako izgleda. Od nadvoreshna strana, zidot e katastrofa.

A za toa dali sum se zafrknal ili ne nikogas ne mozis da kazis se dodeka ne doneses bilo koja druga klima na mestoto od mojata WN pa da vidime taa drugata klima kako bi se snashla vo vakvi uslovi. Se dotogas, muabetite ke se cista shpekulacija, pukanje seir i dezinformacija.
Da imase elementarni poznavanja od tematikava samiot ce zaklucese deka klima so programiran defrost koj odi po tajmer, pa na od sekoi 35 ili 40 ili 45 min odrabotuva 10 min ladenje, za da stopi nesto sto na +7C NEMA NI DA POSTOI, e najosnoven i najmizeren model pa makar i nosela ne znam kakvo zvucno ime. E sega tesi se japonecot da vgradil algoritam da ne go pravi ova i na pozitivni T ( zasto lesno moze da se sluci i toa).
Gledas li kako razmisluvas za izolacijata i stavanje na "edno zidce", pak pogresno. Prvo treba tavanot dooobro da go izoliras i site nadvoresni zidovi. Ako ostavis neizolirani zoni tkn termicki dupki tek togas ce imas problem od drug tip, kakov ce ti se ukaze samo.
Kaj gledas deka si pravam seir i deka pisuvam dezinformacii? Jas samo zdravopamatno razmisluvam i nosam zaklucoci od toa sto ti meris i pisuvas.
Zosto ne kaza deka spratot ti e vo potkrovje? Pa 55m2 so standardna visocina 2.5 ne e isto so prosecna visocina 2.0. Koga se pravi prva odokativna presmetka se zema priblizno 12-ka za 25-30 m2 prosecno izoliran prostor so VISINA 2.5 m, znaci do 70 m3 ili pak za sekoi 10m2 po 1KW gubitoci....
Dali ovoj sto ti gi prodade klimite napravi nekakov elaborat za gubitoci na objektot ili merese so cekori.
Probavme nekolcina da ti dademe soveti, koi ti samiot gi barase na forumov, ispadna deka nikoj tebe ne ti trebe, deka dovolno se prosvetli i bap sega otkrivas sto se mu fali na tvojot objekt.
Edinstveno dobro sto napravi e sto ne stavi instalacija so paleti, e tek togas bi ja utnal debelo.
Vaka so stavanje dobra izolacija, a ne potkini navrzi so zidcinja od 2-2.5 m2 ce si go resis problemot i so ova sto si go kupil, bez razlika sto mozese da pazaris em podobro em poeftino.
Gledam deka ti smetaat moite komentari, zatoa nema da ti repliciram ponatamu....
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@tzlatko
Drugar, nie izgleda ne se razbirame. Mene spalnata mi e 22m2, a za taa kvadratura kupiv 3,5ka inverter. Valjda ne trebashe da kupam 5,5ka? Klimata postignuva temperatura vo spalnata, ama ima problem shto termostatot od klimata ne uspeva da go prochita toa. Ako vo sobata mi e 25 stepeni na zadadeni 26, klimata tek ke mi namali so rabota koga ke stavam na dalinskoto 21 stepen, shto nema nikakva logika. Jas vo spalnata imam izgleda ogromen gubitok na toplina, shto od loshiot zid na koj e zakacena klimata, shto od dogramata shto ne raboti kako treba vo spalnata. Zavchera vecherta ja staviv rakata na rabot od vratata od balkonot, ni jas ni soprugava ne mozevme da veruvame kolku duvashe od vratata, kako klima na ladno stavena, toa beshe isto kako da ja ostavam klkmata da gree so otvorena vrata na kipanje.

A za defrostite, i mene me cudi tolku da pravat defrosti.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ce ti repliciram samo uste ednas: ne sum ti DRUGAR, nitu sum bil nekogas drugar,ne sum ni bil clen na komunisticka partija i ako imam 63 godini, mi se povracase od komunizmot.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Koga go citam @Fikshe1989 pocnuvam da se tesam sto ne staviv mitsibushi posto po muabetot so ladno duvanje i neregistriranje na vnatresnata temperatura rabota so max kapacitet i slicno ukazuva deka klimata ima nekoj problem ne sum ekspert ali taka mi izgleda. Inace i kaj mene dupkata ne e zatvorena i gleda na severna strana i kaj mene nema nikakva izolacija gorniot sprat mi e karabina ali daikinov duva zar na izduv. Bas cekav da padnat temperaturite da vidam kako kje bide so defrostite i ustanoviv deka sto poniska temperatura pomalku defrosti pravi . Pocna daikonot nekako da gi opravduva parite . Eve i slikice od mojata 20180226_131230.jpg
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Ce ti repliciram samo uste ednas: ne sum ti DRUGAR, nitu sum bil nekogas drugar,ne sum ni bil clen na komunisticka partija i ako imam 63 godini, mi se povracase od komunizmot.
ДРУГАР ај олади малку и јас сум 40 па не се однесувам како мома пред мажење, со ништо не те навредија и остај политика настрана од форумот.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ce ti repliciram samo uste ednas: ne sum ti DRUGAR, nitu sum bil nekogas drugar,ne sum ni bil clen na komunisticka partija i ako imam 63 godini, mi se povracase od komunizmot.
Izvinete, jas ne sum znael deka ste tolku povozrasen od mene, jas imam 28 godini. Ama moram da prasham edna rabota shto bi sakal da mi ja odgovorite, i toa ne samo Vie nego i povekjeto tuka. Dobro zashto site se odnesuvate eden sprema drug kako da sme neprijateli, znaci aman vekje, ke se izedite eden so drug. Kako da e grev najgolem, kako majka da sme vi opcule ako ne znaeme za toplinski zagubi, za kubikaza na vozduh, ili ako sme zele Mitsubishi, a ne Todhiba ili sum zemal Gree, a ne Daikin ili ne ti znam shto. Aman vekje. Ne e ni cudo shto citam deka edno vreme bila blokirana temava i ne mozelo nishto da se pishi tuka.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
ДРУГАР ај олади малку и јас сум 40 па не се однесувам како мома пред мажење, со ништо не те навредија и остај политика настрана од форумот.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
So drugar moze da mi se obraca nekoj sto navistina mi e drugar i go poznavam, inaku za mene e vakvo obracanje navredlivo i prosto. Dobar sovet mi dade, ce go prifatam, ama nemoj da me provociras ponatamu i ne izigruvaj psihijatar i SUDIJA na forumov, sekoj vtor post ti e "psihijatriski". Kako proceni da znam, deka so nisto ne me navredile, posmatrano so tvoja glava moze da e taka, sto ne znaci deka voopsto e tocno.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Calm down izbroite do 10 ili do 100 pa pishete, nema potreba za vreganje koj ne saka nekogo da cita moze da blokira, koj ne mu odgovara ton ili obrakanje ima moderator ili turn off od tema,samo smireno.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
@Fikshe1989 Koga davaa site soveti, komentarot bese "jas ke si viknam firma profesionalna, dojde profesionalec inzener, si izmeri se, i ke mi go resi problemot".
Najmalku 5 dusi dadoa komentar: stavi prvo izolacija, ama ne, "profesionalcite" ke mi dimenzioniraat i KE MI PRODADAT klimi.
I kako sto i pretpostavuvav, deka po 2 dena citanje ke stanes wannabe inzener i ke znaes se, a ustvari ides vo minus so znaenjevo, ne si ni na nula, i ke prasuvas 100 luge a nakraj ke ti gi " ucuka klimite" nekoj trgovec (da ne recam ke ti go ucuka),i tek problemite ke pocnat: vlaga, frleni pari, problemot si stoi.
Nemam nisto protiv izbranite klimi, bas naprotiv golem respekt imam za japancite, ama celiot koncept na razmisluvanje ti e pogresen od start, i te cekav da padnes na nos bidejki visoko letase.
Sega fati gi za usi "profesionalcite", stavi im po edna rakija vecer, neka se soblecat po kratki rakavi, i neka uzivaat vo toplinata od nivnite klimi.
Ne se pravam general posle vojna, pobaraj go mojot post od poodamna pred da prekinam da ti repliciram, ke vidis deka istovo ova najdobronamerno ti go zborev, ama ti se navredi i ti padna krunata.
Eve uste eden besplaten sovet: poracaj 1 merac, sto ke ti se 2? Ili pozajmi! Nema cel zivot da meris kolku ti trosi klimata
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Здраво ! Кој има Fujitsu и ги има подесено сензорите, сакам да ми кажи како да ги подесам Function settings на внатрешната единицa со далечинскиот управувач чекор по чекор и што ќе добијам плус ако ги наместам сензорите :) Фала однапред и поздрав ;)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@murto

Ti znam deka mi kaza za izolacijata beat, ama jas ti kazav nekolku pati deka pari za toa nemav, a ako uspeev nekako da dogovoram izolacija, ke nemav pari za da grupam grejni tela za naredna godina i pak ke bev na isto. Izolacija ke stavam, toa e sledno, ama izvini jas pak nemozam da te razberam kako ke mozev da se toplam samo so toa shto ke imav izolacija. Jas radi toa shto mnogu lugje mi rekovte za izolacijata i kolku e taa vazna, odma viknav covek da mi napravi ponuda, pravam planovi sega od levo i desno da vo najkratok mozen rok go resham i toa. Ama ke mi izvinis i ti brat, ne mi e gola kukjava pa sega da se pritresuvam neshto mnogu.

Problemot so spalnata e tehnicki i ke go resham, a zgora na toa nikogas vo zivot ne e greena taa soba kako treba, zidovite ladni, se vo nea ladno, i jas sakam za neceli 48 casa se da e perfektno. Ova snoshti vi kazav prvicnite merenja, eve denes mnogu podobro se odnesuva klimata, temperaturata e mnogu povekje izednacena niz sobata, klimata si postignuva temperatura i si namaluva na jacina na rabota, a snoshti isto taka super beshe.

Ushte ednas ti kazuvam, sleden cekor e izolacija ama edna od mozebi najgolemite pricini zoshto ne staviv prvo sega izolacija zatoa shto sakam ako se pravi, da se pravi cela kukja, a ne samo mojot sprat, a moite vo momentov voopshto nemaat tolku pari za da ucevstvuvaat za nivniot del pa odlucivme deka ne e voopshto strashno malku da se pocheka.

A 2 merachi porachav bidejki niz cel Ohrid nemase, pa rekov da si imam dva, shto znam mozebi tatko mi ke saka za nego pa ke mu go ostavam nemu.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Koga go citam @Fikshe1989 pocnuvam da se tesam sto ne staviv mitsibushi posto po muabetot so ladno duvanje i neregistriranje na vnatresnata temperatura rabota so max kapacitet i slicno ukazuva deka klimata ima nekoj problem ne sum ekspert ali taka mi izgleda. Inace i kaj mene dupkata ne e zatvorena i gleda na severna strana i kaj mene nema nikakva izolacija gorniot sprat mi e karabina ali daikinov duva zar na izduv. Bas cekav da padnat temperaturite da vidam kako kje bide so defrostite i ustanoviv deka sto poniska temperatura pomalku defrosti pravi . Pocna daikonot nekako da gi opravduva parite . Eve i slikice od mojata Прегледај го приврзокот 186414
Јас имам и Митцу и Даикин!
Исто се однесуваат, и по прашање на издуви и по прашање на дефрости.
Не може да заклучиш дека таа или друга марка е подобра, па да се каеш или да се тешиш!
Сега дури сум убеден и Грее или Вивакс да ставев, разликата во однесувањето при греење и дефрости ќе беше незначителна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom