Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Вон грејна сезона сметките ми се 900-1100....
2012та за период...... 15Дек - 15Јан ф-ра.... 3200
2013та..........4970
2014та.........3,300
2015та.........3,250
2016та.........3,400
2017та.........4,600
сѐ греено со Термор панел конвектор САМО 16м2... температура 20-22*С
2018та греено 22 м2 со Тундра истиот период на темпе 22-24*С.......фактура 1,900,-
па раскажи ми дека само оваа зима е топла и дека разликата во сметките е 20%
Го гледам Еуровентот на Тундрата.... па баш и не ми е лош.... за парите!!!
Ispadja deka klimata potrosila:1900-1100=800 den, i po tvojava racunica iizleguva deka ako si trosel so panelka za 2013god 4970-1100( za period koga ne se gree)=3870, sega za istata soba neli so klimata samo 800 den, deka imas eden prosecen NEVEROJATEN COP od 3870:800=4.83 za mesec januari, sto e povece i od deklariraniot na proizvoditelot.
Ne znam dali i samiot si veruvas na ova sto samiot si go pisuvas.
Nemoj da me razberes pogresno, jas samo sakam da probame da od sumata gi gledame drvata, a ne obratno.
Sega go preprocitav ova sto si go napisal mora da nadopolnam deka epten pogresno si me razbral za ovie 20%. Pa ne 20% medju panelka i klima tuku medju tvojojata klima i da receme nekoja XY ON/OFF na primer GORENJE....
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Decki, edno prasanje...
Ako na primer podesam temp 25 stepeni i krene do 24, pa ja namalam na 20... Za da ja spusti na 20 klima uredot ke go ladi vozduhot ili go cirkulira topliot dodeka ne se oladi samiot 20?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Decki, edno prasanje...
Ako na primer podesam temp 25 stepeni i krene do 24, pa ja namalam na 20... Za da ja spusti na 20 klima uredot ke go ladi vozduhot ili go cirkulira topliot dodeka ne se oladi samiot 20?
:D
Друже бе... АЈ вака логички, што мислиш? Ќе лади?
Нормално дека нема, само ќе исклучи и нема да работи додека не се олади воздухот. Земи пробај, ќе видиш.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
:D
Друже бе... АЈ вака логички, што мислиш? Ќе лади?
Нормално дека нема, само ќе исклучи и нема да работи додека не се олади воздухот. Земи пробај, ќе видиш.
Ќе лади ако ја пушти на ладење :D
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Дечки, едно прашање поврзано со фамозниот еуровент, кој што е спомнуван тука во секој втор пост... дали се прави еднаш како тест за одреден модел, или тестовите се повторуваат на одредено време за истиот модел? Муабетот ми е, еуровент за клима Х покажува некакви резултати, но со тек на време производителот (хипотетички) го намали квалитетот на тој модел (било изработка или делови итн итн), или пак производителот ги „штелува“ резултатите за еуровент (како фолксваген со издувните гасови)... Немам досега таков пример видено, но дали тоа би било можно според вас?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Дечки, едно прашање поврзано со фамозниот еуровент, кој што е спомнуван тука во секој втор пост... дали се прави еднаш како тест за одреден модел, или тестовите се повторуваат на одредено време за истиот модел? Муабетот ми е, еуровент за клима Х покажува некакви резултати, но со тек на време производителот (хипотетички) го намали квалитетот на тој модел (било изработка или делови итн итн), или пак производителот ги „штелува“ резултатите за еуровент (како фолксваген со издувните гасови)... Немам досега таков пример видено, но дали тоа би било можно според вас?
Odlicno prasanje. Sepak paralelata so izduvnite gasovi ne drzi, gasovite ne trujat site nas i se odnesuvaat na site, a laznite deklaracii ce go ostetat samo djebot na kupuvacot. Inace stoi deka istiot za model ednas uspesno prikazan na EUROVENT, proizvoditelot moze da se olabavi i da proizveduva skart. Verojatno vo Evropa ne ce moze da prodava i proizveduva von ovaa deklaracija ako uslov za plasman e poseduvanjeto na istata. Tuka kaj nas moze sto saka da pravi, koga mozat da se uvezat fals lekovi sto ne bi mi mozelo i klimi.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Odlicno prasanje. Sepak paralelata so izduvnite gasovi ne drzi, gasovite ne trujat site nas i se odnesuvaat na site, a laznite deklaracii ce go ostetat samo djebot na kupuvacot. Inace stoi deka istiot za model ednas uspesno prikazan na EUROVENT, proizvoditelot moze da se olabavi i da proizveduva skart. Verojatno vo Evropa ne ce moze da prodava i proizveduva von ovaa deklaracija ako uslov za plasman e poseduvanjeto na istata. Tuka kaj nas moze sto saka da pravi, koga mozat da se uvezat fals lekovi sto ne bi mi mozelo i klimi.
Gresna informacija e deka za uvoz vo EU e potreben EUROVENT. Za uvoz vo EU NE E POTREBEN EUROVENT.
Za uvoz vo EU e potrebna deklaracija od proizvoditelot deka e po vazeckite EU standardi i energy label, TOLKU.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ispadja deka klimata potrosila:1900-1100=800 den, i po tvojava racunica iizleguva deka ako si trosel so panelka za 2013god 4970-1100( za period koga ne se gree)=3870, sega za istata soba neli so klimata samo 800 den, deka imas eden prosecen NEVEROJATEN COP od 3870:800=4.83 za mesec januari, sto e povece i od deklariraniot na proizvoditelot.
Ne znam dali i samiot si veruvas na ova sto samiot si go pisuvas.
Nemoj da me razberes pogresno, jas samo sakam da probame da od sumata gi gledame drvata, a ne obratno.
Sega go preprocitav ova sto si go napisal mora da nadopolnam deka epten pogresno si me razbral za ovie 20%. Pa ne 20% medju panelka i klima tuku medju tvojojata klima i da receme nekoja XY ON/OFF na primer GORENJE....
Незнам кој дел не е јасен... сметките за струја се тие! 1900 платив годинава (15,12-15,01) а колку сум плаќал назад за 5-6 год истиот период ги објавив (многу се поголеми) греено со панел конвектор француски - Термор.... ако сакаш можам да ти пратам пп. и пдф од фактурите... не ти ја разбирам математиката за пресметан COP, но сметките се тие верувај! Ништо не ми значи за да претерувам, зошто би кажувал невистини или би се лажел себе си!? Зошто од 1900 не одземаш 900 па да речеш дека сум се греел за 1,000 а не за 800!? Реков летните те вонгрејна ми се од 900 до 1,100.... Убаво рече предходно, потопла зима е оваа, а 2013та може беше како онаа претходната (па сум платил 4970), или можеби до година (истиот период) ќе потрошам повеќе и ќе платам наместо 1,900, илјада повеќе 2,900!... но сепак, многу помалку отколку кога би продолжил да затоплувам со панел Термор.... Тие се фактурите верувај!
Да не ме разбереш ти погрешно Горење не би купил ни шпорет, или фрижидер а камо ли клима....а клима он-оф (или нешто што не се нуди на ЕУ пазарот повеќе од 5 год) не би купил ни пијан сега кога цените им се толку близу (5-6К разлика) прво нема некоја понуда на он-оф второ поважно, инвертер технологија си е инвертер! .... Или велиш друг инвертер, можеби подобро!?....тоа е разумно, прифаќам, но 99% сум сигурен дека во тој ценовен ранг се слични сите на пазаров или нијанса Тундрата подобра! (Може грешам но тоа е мое мислење и избор)... Па колку што гледам, ниту ГРЕЕ, ниту Вивакс имаат Еуровент! (или вториве имаат преку Мидеа) Сепак не сум многу убеден дека моделот на Вивакс АЕМИ 3,5ка (клима која чини 22,000 е нешто подобра од Тундрата) ...
Е сега ако е декларирана оваа клима како вели Еуровентот ТОЛ до -10, а јас ја користам и до -15.... со ват? Продавачот ми дава гаранција 5 години (и на температура до -15), а јас реков за 5 г. ќе ја исплатам со разлика во цената на сметките!.... Или ако сите тие ''дури'' 50-60часа на надворешна од -14 имам COP 1...пак So What? Сезоната на греење е 5,5 месеци не 55 часа!... И ете ги виде сметките од 5-6 год кога сум се греел цело време со COP 1.... JBG тоа е!....Реков, да не се повторувам, во најладната зима измерена во последните 30 год (ланската) колку часа се измерени под -14 и колку температури пониски од -10..... малку!
се на сѐ еве скоро два месеци, задоволен.... препорака за Тундра!
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...Продавачот ми дава гаранција 5 години...
Doktore imas li info zasto setec na tundrata lani davale 5god garancija a sega samo voslivi 2..?
Opera Snapshot_2018-02-05_193854_setec.mk 2god garancija.png Stvarno bez veze, namesto da ja produzat ja kratat garancijata..
Energija dava 3god...i dali se znae koj e oficijalen serviser za Haier klimite vo mk..?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Spored mene pobitna mi e garancijata na proizvodot sto sum go kupil otkolku nekakov si eurovent kojsto ne e pokazatel za kvalitet. Pa dokolku kupuvam proizvod koj kosta nad 500evra povejke e bitno da trae podolgo vreme bidejki sekako I ne e taka mala suma za edna klima. Srceto na edna klima e kompresorot I toa e eden od najskapite delovi ako ne I najskap pa dokolku rikne I te kako e bitno dali klimata ima garancija od 10 god. Ili pak samo 3 god ili pomalku. I dobro prasanje imase postaveno @SpiderWeb vo pogled na eurovent I toa dali proizvoditelot ke se pridrzuva vo ponatamosno proizvodstvo kon toa sto go deklarira. Sepak nisto nema sigurnost na denesno vreme I duri mislam deka I vo prethodni postovi imase pishano za greska vo eurovent za odredena klima ili pa mozda gresam !
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Прашање е колку во Македонија важи гаранцијата.... Ни ваму ми таму си
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Doktore imas li info zasto setec na tundrata lani davale 5god garancija a sega samo voslivi 2..?
Прегледај го приврзокот 185184Stvarno bez veze, namesto da ja produzat ja kratat garancijata..
Energija dava 3god...i dali se znae koj e oficijalen serviser za Haier klimite vo mk..?
Очигледно не си трговец:).
Тоа со гаранциите е игра, тоест лотарија која ја игра производителот и дилерот , кај нас најчесто дилерот ;). За подигање на рејтинг на некој производ свесно се иде со "продолжена гаранција", која после увидуваш дека е бесплатна само 12 или 24 месеци.
Во мојата бранша тоа апла го продаваат како продолжена техничка подршка, за апгрејди на програми и дополнителни сервиси.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Kako kupuvach sekoj go interesira kolku god. Ima garancija kupeniot proizvod, a seto ponatamu e prasanje na profesionalnost od samata firma potocno od samiot servis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom