Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
https://hr.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe Toplinske pumpe su sustavi jeftinog i ekološki čistog načina grijanja, one mogu crpiti toplinu iz vode, zemlje ili zraka. Зрак на хр или воздух по нашки....Heat pump топлински пумпи се нарекуваат само Инвертерите (ми се чини само оние од повисока класа) кои што служат за греење, те затоплување на простории, но не и он-оф климите.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
https://hr.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe Toplinske pumpe su sustavi jeftinog i ekološki čistog načina grijanja, one mogu crpiti toplinu iz vode, zemlje ili zraka. Зрак на хр или воздух по нашки....Heat pump топлински пумпи се нарекуваат само Инвертерите (ми се чини само оние од повисока класа) кои што служат за греење, те затоплување на простории, но не и он-оф климите.
И он/оф се топлински пумпи.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
После долго време како пасивен посматрач и јас да се убацам во дискусија.

Ладното помина, па дојде време да се размислува за греење за наредна сезона.
За загревање имам цирка 38 m2, кујна, тарпезарија, дневна + мало ходниче, висина на плафон 2.6m, PVC столарија.
Станот е свртен на северна страна, без фасада, со сендвич ѕидови, под мене се на градско парно, околните станови кој се грее кој е празен.

Изборот сега за сега се сведе на 2 клими.

GWH18QD-K3DNA1G<LCLH>, Lomo-во изгледа како примамлива варијанта но, неможам да најдам сервисно, иако мислам дека е со капилара, што не ми се бандисува баш. Иако цената е ок.

GWH12TB-S3DNA3D, Цената е слична, башка оваа е со сите салтанати. Освен што е послаба + помал компресор.

Совет?

@Strelec :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Sega zasega samo Mits. electric se drzi so cenite vo okolnite zemji.
Ako saka nekoj da zeme kvalitetna klima mits. e najdobar izbor vlozeno-dobieno.
Bar jas taka gledam ako ne se lazam
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Zdravo
jas vcera zemav Vivax ACP-18CIFM50AECI Multi so dve podni edinici 18+9(samo tie gi imashe na lager) i razlikata od zidnite bese 8000den
uste ne mi e montirana no se nadevam deka ke ima razlika pri greenje posto zaradi toa i gi zemav :)
По која цена и каде го набави уредот?.која квадратура планираш да грееш? Ако можеш да споделиш повеќе информации
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Елф
Ако во најладниот период втората во списокот искочи слаба за греење на твоите 38м2 тогаш ни капиларата во Ломото нема да ти смени многу пошто секако ке троши нели ?
Ако си само со еден надворешен зид (ја сум со 2 и исто на север) за 38м2 доволно ке ти биде и Хансолот да го земеш одлична машина е тоа и вреди секој денар за Sanyo inside:)
...најаките модели на Fujitsu (ЛТ, Нокриа, LVCN, 18LFCA...) се опремени со Sanyo twin компресори па ти види дали е тоа ламја или не :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Каква мирна работа има тоа Sanyo може да проверите по клими кои се продаваат под марката Вилфа (норвежанчиња:cool:) идентични Виола-Нордик и тој податок им е објавен на сајтот (Барду5700 е 12ка Виола Барду5300 е 9ка Виола).
Барду5700 го носи истиот Sanyo компресор како и Хансолот C-6RZ110H1A, тежи 43кг, фреон 1,3кг и 2,5реда изменувач.
Битниот момент е што Вилфа имаат дадено два Тест-Репорта за Барду5700, едниот на Зхунаи, вториот на TUV.
Според Зхунаи на 65Hz (или едвај 5Hz над номинал) и на -7C генерира 2,8КW топлина и 2,5КW на -10C исто на 65Hz....со други зборови спие машинава и воглавно работи на номинала или под номинала.
Според TUV тестот добиените вредности се слични па на -7 генерира дури и повеќе од тестот на Зхунаи или поточно 3096W :cuc: Замислете колку топлина може да извади кога ке го заврти на 100Hz компресорот:rolleyes:....тоа тестoт на TUV го кажува ;)
1.jpg
 

Attachments

Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
По која цена и каде го набави уредот?.која квадратура планираш да грееш? Ако можеш да споделиш повеќе информации
67k me koshta bez montaza
Montaza 5k plus 600den po metar bakar
Od link solutions ja zemav
I planiram da grejam okolu 60m2 dnevna so kujna 35m2 i edna spalna 16m2 i hodnik okolu 10m2
Nemam nikakvo iskustvo so greenje na klima ova ke mi bide prva sezona pa ke vidime.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Луѓе ако му е потребен инвертер клима продавам нова неотворена 5000 денари поевтино.
Климата е нова неотворена,купена пред 5 дена. Мајстор монтер дојде и штом го виде просторот рече дека сум бил за 5.5 и џабе ќе се вади и монтира.
Се продава или менува за инвертер 5.5кв со моја доплата
Се разбира во замена доаѓа предвид само за ново. Половно никако.

Повеќе инфо на огласов

http://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Скопје/ДОМ-И-СЕМЕЈСТВО/Бела-техника-и-Апарати-за-домаќинство/Грејни-тела-и-Клима-уреди/Друга марка/Fuego/Nova-klima-Inverter-3-5kw-Energetska-klasa-A-itno/2438106
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Луѓе ако му е потребен инвертер клима продавам нова неотворена 5000 денари поевтино.
Климата е нова неотворена,купена пред 5 дена. Мајстор монтер дојде и штом го виде просторот рече дека сум бил за 5.5 и џабе ќе се вади и монтира.
Се продава или менува за инвертер 5.5кв со моја доплата
Се разбира во замена доаѓа предвид само за ново. Половно никако.

Повеќе инфо на огласов

http://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Скопје/ДОМ-И-СЕМЕЈСТВО/Бела-техника-и-Апарати-за-домаќинство/Грејни-тела-и-Клима-уреди/Друга марка/Fuego/Nova-klima-Inverter-3-5kw-Energetska-klasa-A-itno/2438106
Dali proba da ja vratish i da zemesh pogolema od neptun
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Вреди ли да се земе половна клима Vivax 5.5 geei за 22000 ? Или многу е ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Вреди ли да се земе половна клима Vivax 5.5 geei за 22000 ? Или многу е ?
GEEI servisnoto go imas na onoj ftp sajtot na Vivax (falat eden kup stranici vo nego).
GEEI.jpg
ProductCodovite za 18kata odgovaraat na Cozy18ka so ova bugarsko servisno. Tuka vkupno ima 3 nadvoresni 18ki...taa prvata od gore so xxx7800 na krajot treba da e ista GEEI.
Drugite kodovi navedeni kaj 18GEE(xxx3000, xxx3001, xxx1100) se za vnatresni edinici koi ke vidis od BG servisnoto idat vo kombinacija samo so taa nadvoresna so kod xxx7800. Vo PartList tabelata nema greac na tacna, do -7(-10) ke tera, difrostot prasanje kako ke bide. Ima i TUV test za taa serija Cozy ovde, samo za koja nadvoresna od trite se raboti :rolleyes:
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
GEEI servisnoto go imas na onoj ftp sajtot na Vivax (falat eden kup stranici vo nego).
Прегледај го приврзокот 152084
ProductCodovite za 18kata odgovaraat na Cozy18ka so ova bugarsko servisno. Tuka vkupno ima 3 nadvoresni 18ki...taa prvata od gore so xxx7800 na krajot treba da e ista GEEI.
Drugite kodovi navedeni kaj 18GEE(xxx3000, xxx3001, xxx1100) se za vnatresni edinici koi ke vidis od BG servisnoto idat vo kombinacija samo so taa nadvoresna so kod xxx7800. Vo PartList tabelata nema greac na tacna, do -7(-10) ke tera, difrostot prasanje kako ke bide. Ima i TUV test za taa serija Cozy ovde, samo za koja nadvoresna od trite se raboti :rolleyes:
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom