Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Просек 100 вати на саат, верувам!
не работи цело време, исклучува
инаку да ти појаснам поубаво за што се работи
значи таа е истата соба која што и ја грејам во зима, има два надворешни зида на север и запад, со 8см. стиропор. Имам дупли таван, едниот е од трска и над него има 5цм тервол, а другиот е спуштен таван од гипс картон исто и над гипсот му ставив 5цм тервол.Прозор имам еден на север 1.6х1.4 со обично стакло 3-ка (не е термопан), здравје кога ќе го сменам ќе имам уште помали загуби на Т. И сега замисли во таа соба има две клими, едно НЕО и едно чанге ( Gree ама не грее) што вика тетовчанецот дека не симнувало никако под 700w :D
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Огледало, ти во стан беше? Површина на станот и број на жители?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Stan, prilicno topol. So malo dete sme, veke 2 godini napravi.
Do Mart bea nonstop doma so nevestata,
od Mart navamu rabotni denovi nema nikoj doma do 17h. Zatoa se namalija smetkite na pod 1000. Inace Maj-Juni prethodno idea okolu 1100-1200.
Mart iako nemase nikoj preku den ja ostavavme klimata na 21 da raboti.
I otkoga sme vseleni vo stanot, pred skoro tri godini, se nemam pokrieno so nisto drugo osven so edno kebe. Isto i maliot, i koga bese bebe osven so edno kebe ne sme go pokrile so nisto drugo. Od start so klimata se greeme, veke tri sezoni.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Не за џабе мерачот со месеци го држев на климата :icon_mrgr:

Прва група фотки сликано 13-Декември-2015:
Вкупно мерено часови 2042 или 2,9месеци.
Климата била активна 61% од времето или 1258h, во Kw и пари... 662,6Kw/h или 3758ден
Прегледај го приврзокот 150434 Прегледај го приврзокот 150435

(За нова година 7дена небевме дома, мерачот е повтороно активиран на 8-Јануари-2016) Собна температура на 8ми Јануари по враќањето 11.5Ц :)
Прегледај го приврзокот 150439

Втора група фотки сликано 4-Мај-2016
Вкупно мерено часови 2806 (од 8 Јануар до 4ти Мај) или 3,9месеци
Работела 69% од времето или 1963h, во Kw и пари....1031Kw/h или 5709ден
Прегледај го приврзокот 150436 Прегледај го приврзокот 150437
Сметките за струја ми се меѓу 3500 и 5000 во овој период(Октомври-Мај) и една од 7400(Дек-Јан), но мерењето се однесува само за греењето со климата. Греjна површина дневна+куна+ходник отворен простор од 48м2(северна страна)..плус 2помали соби од 10 и 8м2 кои таа од 10м2(јужна страна) се догреваше во поладното со обична Он/Офф 9ka. Се користеше и парно на струја навеќер за догреванје на спална од 14м2.
Температури меѓу 21 и 24C.
Kako da ne komentiram aj kazi, ne veruvam deka ima drug nekoj koj gree 7 meseci a inverterot go koristi samo 60% od vremeto ili vkupno 4 meseci. I so tolkavo stedenje i ukluci-iskluci na klimata si potrosil 9.500 i se falis so toa, legenda si :zver:
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Znaci temava dojde skoro do 600 strani i 9000 posta od gluposti pisuvanje.
Ovoj tetoecot so "ne gree" stopati ima pisano kako plakja astronomski smetki za struja, a plus i kako da se gordee so toa. Kompjuterite sto mu lapaat kako termo pecka, i posle nemal greenje i ladenje.
gigovit ima seriozni problemi so sebe, sega malku mu gi otvoriv postovite na forumov, no comment.

A vidov i kandilce koristi Fujitsu klimi. (nesto utakmicive denes tapa)
Jas pred nekolku meseci kazav kako ja pominav proslata grejna sezona koja mi zavrsi na 1 April. Posle toa samo ednas ili dvapati na pocetok na Maj pustiv samo na kratko, dali po 5-6 saati. Stvarno nemase potreba kaj mene za greenje od April. Vkupno potroseno za greenje okolu 7000 den. 42m2 (30 dnevna kaj sto e klimata +12 soba nonstop otvorena) Klimata od sredina Noemvri -mislam deka bese, non-stop pustena na 22-23 stepeni, no i na 21 vo potoplite denovi koi gi imase zimovo koga i gasese sama ili nie ja gasevme. A takvi denovi imase nekolku vo Fevruari i Mart. Ako e nad 16-17 stepeni denot so sonce nema potreba od greenje kaj mene.
Se razesti utakmicava, dosta bese ovde
Slusaj neizbanjan da rabotea kompjuterite prosliot mesec ce gi spomenev. Ako ne odis kaj mama na rucek nema nisto ni zgotveno da probas zatoa placas po 1000 struja
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Kako da ne komentiram aj kazi, ne veruvam deka ima drug nekoj koj gree 7 meseci a inverterot go koristi samo 60% od vremeto ili vkupno 4 meseci. I so tolkavo stedenje i ukluci-iskluci na klimata si potrosil 9.500 i se falis so toa, legenda si :zver:
Oh bre Legendo po matematika....60% e za site 7meseci, zavisno od temperaturite nadvor, koga e rabotena po 24casa ima 99%~90% jan-mart, vo drugi periodi 40~50% pa e takov prosekot. Ti sigurno u Mart/April ne si greel po 24saaata (negrees po 15 ni vo Januar), baska sto samo serkas i skokas koa nemas niedno merenje bre.
I vtora rabota....Grean e prostor 50~65m2 na 21_24C, ne se ova tvoite 20m2 kade ti si meris so zadadena 20C pa dobivas SCOP 5:1 kako po flaerite sto pisuva :)
06-Februar 99%, 01-Mart 90%....
DSC_0467.jpg DSC_0507.jpg
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Oh bre Legendo po matematika....60% e za site 7meseci, zavisno od temperaturite nadvor, koga e rabotena po 24casa ima 99%~90% jan-mart, vo drugi periodi 40~50% pa e takov prosekot. Ti sigurno u Mart/April ne si greel po 24saaata (negrees po 15 ni vo Januar), baska sto samo serkas i skokas koa nemas niedno merenje bre.
I vtora rabota....Grean e prostor 50~65m2 na 21_24C, ne se ova tvoite 20m2 kade ti si meris so zadadena 20C pa dobivas SCOP 5:1 kako po flaerite sto pisuva :)
06-Februar 99%, 01-Mart 90%....
Прегледај го приврзокот 150448Прегледај го приврзокот 150450
:zver:
Kaj tebe se menuva klimata non-stop zima-leto izgleda. i balkonot cat-pat da ne go grees da dodades uste nekoj kvadrat, a koga se banjas zaboravi da kazes deka kacuvas na 28c, osekam te deka si zimorliv odvreme na vreme. Na denaro vujce vikas izgleda po slikite, jas bar znam da citam, odi raspravi na drugite i uci gi kako se koristi inverter.
:zver:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Energy consumption, xx kWh per year, based on standard test results.
Actual energy consumption will depend on how the appliance is used and where it is located.
Ova go pisuva sekade kade ima podatoci za godishna potrosuvacka, I Mitsu i Fujitsu i Samsing....ne site, ama skoro site go pisuvaat ;)

Koj ne procital ke si sanja i ke si trubi i ponataka deka ima COP/SCOP vo bilo koi uslovi koristena i na bilo koi vnatresni/nadvoresni T, bukvalno kako po flaerite sto procital :)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Energy consumption, xx kWh per year, based on standard test results.
Actual energy consumption will depend on how the appliance is used and where it is located.
Ova go pisuva sekade kade ima podatoci za godishna potrosuvacka, I Mitsu i Fujitsu i Samsing....ne site, ama skoro site go pisuvaat ;)

Koj ne procital ke si sanja i ke si trubi i ponataka deka ima COP/SCOP vo bilo koi uslovi koristena i na bilo koi vnatresni/nadvoresni T, bukvalno kako po flaerite sto procital :)
Ej ne sum znael toa, fala za info, tolku si potrosil so on/off koristenje zatoa znaci, :zver:
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Не за џабе мерачот со месеци го држев на климата :icon_mrgr:

Прва група фотки сликано 13-Декември-2015:
Вкупно мерено часови 2042 или 2,9месеци.
Климата била активна 61% од времето или 1258h, во Kw и пари... 662,6Kw/h или 3758ден
Прегледај го приврзокот 150434 Прегледај го приврзокот 150435

(За нова година 7дена небевме дома, мерачот е повтороно активиран на 8-Јануари-2016) Собна температура на 8ми Јануари по враќањето 11.5Ц :)
Прегледај го приврзокот 150439

Втора група фотки сликано 4-Мај-2016
Вкупно мерено часови 2806 (од 8 Јануар до 4ти Мај) или 3,9месеци
Работела 69% од времето или 1963h, во Kw и пари....1031Kw/h или 5709ден
Прегледај го приврзокот 150436 Прегледај го приврзокот 150437
Сметките за струја ми се меѓу 3500 и 5000 во овој период(Октомври-Мај) и една од 7400(Дек-Јан), но мерењето се однесува само за греењето со климата. Греjна површина дневна+куна+ходник отворен простор од 48м2(северна страна)..плус 2помали соби од 10 и 8м2 кои таа од 10м2(јужна страна) се догреваше во поладното со обична Он/Офф 9ka. Се користеше и парно на струја навеќер за догреванје на спална од 14м2.
Температури меѓу 21 и 24C.
Ne mi se sovpaga ova so dogrevanjevo na parno, so muabetov od pred nekoj mesec.
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
Prosto ce moram pak da se vmesam i da probam da ve uveram vo vistinskata sostojba, za da se si dojde se na vistinskoto mesto, da se dobie logicno objasnuvanje, trgovcive za klimi da ne ni prodavaat magla i nebulozi od tipot ova trosi 50% pomalce od ova. Za mnogumina ovde na forumov ova ce im bide smesno tvrdenje, ima dosta ludje sto vece sfatile pravilno sto vsusnost nudi invertorskata tehnologija i koi se prednostite, a tie sto razmisluvaat analiticki ce razberat deka e toa sepak taka kako sto pisuvam.
Ajde malce da se vratime 20-tina godini nazad (makar sto uredite za ladenje/greenje se podosta postara rabota) i koga postoese freonot R22 pa se gradeea uredi bazirani na potrebni pritisoci od max 25 bari (sto e priblizno 25 atm). So samite karakteristiki na ovoj gas koj nudese tocki na vrienje i isparuvanje so koi mozese da se pravat uredi koi mozea nekako da greaat do -7 ( najcesto -5) C ( za ladenje nema problem nikakov tuka) i tuka na ovaa granica edvaj ako se dobivase COP nesto pogolem od 1, pod taa T COP vrtoglavo odi vo minus, znaci povece trosi kompresorot od toa sto go dobivate na izduvot. Najdobri COP-ovi se dobivaa na +7 C i tie se zemaa kako reklamen faktor pri prodazba ( ne se ni dvizese povece od 3). So zakonskite zavrzlami za stetnosta na R22 se napravi kombinacija od tri gasa so novo ime R407b koj ima prakticno isti karakteristiki kako R22 samo sto bese poekoloski. Istovremeno pocnaa da se gradat uredi koi ce gi anuliraat negativnostite na ON/OFF sistemite so ona raboti, raboti na max, pa go nema nikade, T ce otide 2-3 stepena gore/dole i pak ce jurne so toplo/ladno, sto e ambientalno nepovolno za korisnikot. Do tuka nema NIKAKVA zasteda na energija od invertorskoto upravuvanje, naprotiv prvite AC invertori ( znaci naponot se pretvara prvo vo istosmeren, pa pak vo naizmenicen za kontrola na motorot na kompresorot) trosea povece nego obicna on/off klima. Za sreca ova vece ne postoi, sega se koristat isklucivo DC invertori so direkten naizmenicen napon i se mnogu popouzdani od AC invertorite .......
Do tuka raboite se EGAL.
Odednas se pojavuva freon R410a koj kogo tockite na vrienje/isparuvanje se podignati na pritisoci od 40-45 bara, sto ovozmozuva za nadvoresniot izmenuvac, ako e dosta golem da se "zalepi" mnogu povece toplina duri i na -20 C koja posle kompresorot ce ja ufrli vo prostorijata, pocna erata na uredi sto se sposobni uspesno da great na T -7 C i so COP3 i da se koristat i na -15 i -20 pak so zasteda od 50-tina procenti vo odnos na klasicen infra greac. Za da go postignat klima uredite ova treba da se vgradi vo niv 2-3 reden izmenuvac, da ima povece freon vo sistemot, rezervoar za visokot na freon (koga treba mnogu pomala kolicina freon da ima kade da se sokrie), mnogu povece davaci na temperaturi za pametni defrosti, specijalni ventili koi viserednite izmenuvaci (vnatresen i nadvoresen) gi pravi ednoredni, dvoredni ili troredni i najvaznito kapilarata ( dali ce gi ima povece) ili EMV koj dozira kako dizna na kola potrebna kolicina na freon.
Sega da si postavime prasanje dali seto ova ako go ima obicen ON/OFF ured (obicen vo smisla fiksni vrtezi na kompresorot) ce moze da go pravi i da gree do -20C. Sigurno deka ce moze da go pravi, sigurno deka nema da go dava udobnoto custvo so pauzite so struenjeto na vozduhot i sigurno deka nema da bide termodinamicki efikasen kako invertorskoto upravuvanje koe dava eden kontinuitet a ne stepenasti promeni, no toa SIGURNO nema da bide za smetka na pogolema potrosuvacka od 50% na el energija. Kaj "normalnite " T od -3 C pa nagore nema ni da ima razlika.
E sega ako upredime prosecen inverter od 30.000 den i prosecen on/off ured od 15.000 den( zborime za 12-ki) so koristenje na T od 0 C pa nagore nema ni da se primeti bitna razlika vo potrosuvacka na el. energija ( bidejci ovie ne se ni praveni so onie dodavki sto gi ima vo inverterot).
Razlikata e vo onie minusni T se do famoznata -7 (ili -10) koja se vika Tbiv kade naglo padjaat karakteristikite i na najskapte uredi, a ne na ovie prosecni invertori za koi nie ovde se penime bez potreba. Sigurno deka ce se dobie pozitivna energija i na -15C no treba da razmislime deka dali za tie nekolku dena ce ni pomognat i drugi obicni uredi za greenje koi na krajot nema za mnogu da vlijaat vo balansot na potrosuvackata na el. energija za greenje na zima.
So napisanovo skav da ukazam deka INVERTEROT si e eden prakticen ured koj treba da se ima, ama deka tuka sepak ne se raboti za perpetuum mobile koe ce ve gree so 150 W, kako sto nekoi ovde se uvereni deka e mozno.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Po mene kolku posirok opseg ima na rabota I auto dobro postaven podobar komoditet ke ima za nas potrosuvacite I postabilna temperatura, zatoa gree hansol me bendisva ima nizok min(120 w vidovme deka na tolku min raboti) za na potoploto da ne isklucva(toa go probav) I silen na max za na poladno I poniski temperaturi da ne se bara dodatno greenje. ( ova ke se proba narednata zima)
Site najskapi modeli( vrvni modeli) od daikin, Toshiba,I drugite imaa okolu 600 w min isporacana toplina ili ladenje ama kostat po 1500-2000€.a lg vo svojot vrven model(lg athena) ima min 300 w ama kosta 1200_1300 €.
Zatoa Gree Hansol gi sodrzi ovie karakteristiki gore dolu kako i najskapite po najpristapna cena sakal nekoj da priznae ili ne i najgolema garancija (5 god bezuslovna garancija) I e najdobra opcija po mene zatoa se odluciv za nego. Go uklucvas vo septemvri Oktomvri go isklucvas vo mart April gi cistis samo filtrite I neberis gajle. (y)
Komoditetot e na prvo mesto po mene Potoa smetkata plus minus 500 den ne se bitni za mobilni telefoni davame poveke( neka kazi nekoj deka ne e taka) I ne ni e bitno a na greenje ke se zastedi 500 den.
Pozdrav[DOUBLEPOST=1466160224][/DOUBLEPOST]Dali ima nekoj iskustvo za greenje ladenje so konzolnite uredi?
Ovaa ponuda od Greemak e mnogu dobra gledam za 12 kata ima 34 kg, nadvoresna ima 1.15 kg freonot,EEV i najvazno daikin kompresor ama i vnatresnata e slicna so hansolot ima 7 brzini na raspolaganje za najdobar komoditet, I e do -20stepeni.
images.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Ne mi se sovpaga ova so dogrevanjevo na parno, so muabetov od pred nekoj mesec.
Pa ni na mene ne mi se dopagja i sto sea, sum se greel so toa sto imam, mislis ja neznam deka 70m2 ne se great so edna 3,5ka i deka barem uste edna mi treba ?

Nego sto zakljucok pokusavas da izvadis ti sto se grees na drva ? Ako ti e pak muabetot za On/Off e isto so inverter kupi si On/OFF klimi napraj merenja pa dokazi deka e isto.
Mene mi e sosema Ok potrosuvackata i verovatno sekoj porazumen tuka ke go izvadi istiot zakljucok. Da ne sakas so 200W da gream 50m2 ?

Prvo po kvadraturata sto ja imam i vtoro sto neraboti Automodot kako sto treba i sakam realno imam potroseno kako nekoja prosecno eftina 5,5ka sto na -10 ke izvadi maksimum 3 do 4KW.
Klimata mi rabotela manuelno na 3 ili 4brzina sto e maximum izduv za nea....za toa sum zborel X pati deka manuelno ja rabotev. Dogrevani so parno e samo spalna odnosno prostor koj e predaleku i ne go fakja klimata, i toa samo pred spanje za da kacat 1-2stepena toa se 2 radijatora po 1saat pred spanje. Sto e do mene nemorase ni da dogrevam, za decata go pravev toa. Za slednata sezona ke bide namesten i ziden kontroler i ke se resi Auto modot i sigurno i pomalce ke potrosi.

Ovaa klima e edna od najekonomicnite sto se prodava kaj nas....Energetska klasa A+++ na -10 dava 3,6KW i COP =3,1...sve e super, samo toa napisanoto vazi ako grees na 20C i ako e stavena vo prostor 30-35m2 i toa dobro izoliran. Ja ne se falam so potrosuvackata kaj mene COPot e =2 zaradi nacinot na rabota i kvadraturata, ja samo informiram i uleti na informacija prvo se nezahvalni, vtoro so mocani 5posta nemas nikakov pridones na temava i ne ti dolikuva da mi repliciras. I nemas so sto, nemas klima se grees na kjumbe.
Za 6000den za 4meseca se 1500den mesecno na greenje, bez PVC prozori i bez stiropor na fasada...so ovie pari ti pola kubik drva mozes da kupis.... ama deka ke zgrees so toj pola kubik slicna kvadratura malo morgen.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Pa ni na mene ne mi se dopagja i sto sea, sum se greel so toa sto imam, mislis ja neznam deka 70m2 ne se great so edna 3,5ka i deka barem uste edna mi treba ?

Nego sto zakljucok pokusavas da izvadis ti sto se grees na drva ? Ako ti e pak muabetot za On/Off e isto so inverter kupi si On/OFF klimi napraj merenja pa dokazi deka e isto.
Mene mi e sosema Ok potrosuvackata i verovatno sekoj porazumen tuka ke go izvadi istiot zakljucok. Da ne sakas so 200W da gream 50m2 ?

Prvo po kvadraturata sto ja imam i vtoro sto neraboti Automodot kako sto treba i sakam realno imam potroseno kako nekoja prosecno eftina 5,5ka sto na -10 ke izvadi maksimum 3 do 4KW.
Klimata mi rabotela manuelno na 3 ili 4brzina sto e maximum izduv za nea....za toa sum zborel X pati deka manuelno ja rabotev. Dogrevani so parno e samo spalna odnosno prostor koj e predaleku i ne go fakja klimata, i toa samo pred spanje za da kacat 1-2stepena toa se 2 radijatora po 1saat pred spanje. Sto e do mene nemorase ni da dogrevam, za decata go pravev toa. Za slednata sezona ke bide namesten i ziden kontroler i ke se resi Auto modot i sigurno i pomalce ke potrosi.

Ovaa klima e edna od najekonomicnite sto se prodava kaj nas....Energetska klasa A+++ na -10 dava 3,6KW i COP =3,1...sve e super, samo toa napisanoto vazi ako grees na 20C i ako e stavena vo prostor 30-35m2 i toa dobro izoliran. Ja ne se falam so potrosuvackata kaj mene COPot e =2 zaradi nacinot na rabota i kvadraturata, ja samo informiram i uleti na informacija prvo se nezahvalni, vtoro so mocani 5posta nemas nikakov pridones na temava i ne ti dolikuva da mi repliciras. I nemas so sto, nemas klima se grees na kjumbe.
Za 6000den za 4meseca se 1500den mesecno na greenje, bez PVC prozori i bez stiropor na fasada...so ovie pari ti pola kubik drva mozes da kupis.... ama deka ke zgrees so toj pola kubik slicna kvadratura malo morgen.
:zver: si ej
od 9500 samo za klimata, padna na 6000 vidi vaka-tamu-onde-levo-desno-COP-SCOP-ali ja vaka ja taka.
Od klimata tie 9500 i najmalku uste 2500-3000 skrieni vo smetkite za struja od druga klima, parno na struja
i nekoi kartoni ako goris na terasa ali aj ne se bitni oni, ti ustvari imas minimum 12000 za cela sezona. Toa se laicki 4 kubika drvo. Za stan od 50-60 kvadrata (terasata ne ti ja racunam), ti podobro da si kupil kotel na drva, em ke si postoplen, em poeftino ke si pominal od start so kotelot, em ke si smenil stolarijata, ne znam samo dali bi ti ostanalo za stiropor. Epten si ja utnal izgleda. 4 kubika drvo moze i ke ti ostanalo fazla za dogodina kako sto znaes da stedis so ukljuci-iskluci na kaminot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom