Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
edna rabota ne mi e jasna (moze i dve)

1. za elektroluksov na videovo vikaat deka ova e 9000BTU klima ama davala 18000 (demek mnogu jaka ja ispofalija) malku troshi mnogu dava



e sea ako e toa tochno togash

2. elektroluks viking mene mi lichi na gree amber (i dalechinskoto i vnatreshnata im se isti plastikive) bashka nosi gree kompresor. togash kako moze elektroluks da e podobar od gree ako ovde site go "plukaat" amberot?
A koj go pluka.? Amberot e za golema prostorija nad 40 m2,
inaku i mene milici na amber nordik
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
gree ako ovde site go "plukaat" amberot?
Никој овде го нема плукано Амберот, така како што напиша!
Обично замерките кон него(и генерално Грее) се дека не знае ниско да модулира, бар за тие што тоа го сакаат..
И дека беше претставуван како 8мо Светско Чудо од некои продавачи со триредни изменувачи, греачи и битурбо компресори…

За парите сосем одлична клима што добро грее! (Што не беше и случај кога испадна, оти кошташе скоро како фх35 или сузуми 16ка тогаш!)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
edna rabota ne mi e jasna (moze i dve)

1. za elektroluksov na videovo vikaat deka ova e 9000BTU klima ama davala 18000 (demek mnogu jaka ja ispofalija) malku troshi mnogu dava



e sea ako e toa tochno togash

2. elektroluks viking mene mi lichi na gree amber (i dalechinskoto i vnatreshnata im se isti plastikive) bashka nosi gree kompresor. togash kako moze elektroluks da e podobar od gree ako ovde site go "plukaat" amberot?
Original Gree Amber
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Никој овде го нема плукано Амберот, така како што напиша!
Обично замерките кон него(и генерално Грее) се дека не знае ниско да модулира, бар за тие што тоа го сакаат..
И дека беше претставуван како 8мо Светско Чудо од некои продавачи со триредни изменувачи, греачи и битурбо компресори…

За парите сосем одлична клима што добро грее! (Што не беше и случај кога испадна, оти кошташе скоро како фх35 или сузуми 16ка тогаш!)
ah jas i mojot nachin na govor

ne vo smisla plukaat deka ne topli tuku deka premnogu topli, troshi, pregreva i ne modulira dobro .. a deka e skapa kako model.

vikash za parite... pa i sega neshto ne i se mali parite 53,999 ден bash kako 3.5ka daikin dali e podobra ne znam. dali bi i dal shansi vo dnevnata - da pod uslov prodavachive na gree da ne se epten prepotentni i da sakaat da objasnat shto dobivam a shto gubam ako zemam gree vo odnos na daikin.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
.. a deka e skapa kako model.

vikash za parite... pa i sega neshto ne i se mali parite 53,999 ден bash kako 3.5ka daikin
За остатокот од постот, целосно си во право.
Продавачите им беа кривци за 90% од лошиот имиџ, додека реално останатите 10% одеа на нејзина душа.

Да го образложам ова што го оставив цитирано!
Викаш не е ефтина?
А ако ти кажам дека пред 7-8 години кошташе 49 бона?!
И рачунај на целава оваа инфлација она отиде само пеес евра нагоре! Тој дајкин што го кажуваш во споредба е едвам влезен модел!

На времето за 1000€ се купуваше фх35, сузуми16, или панасоник зте35! Буквално врвни модели од јапанците! Како сега да земеш митсу ЛН. Е така нешто.
И во споредба со нив, амберот е запрежна кола!
Ама се сменија времињата, и сега такви споредбени модели коштаат дупло повеќе!
И затоа викам дека е добра клима за парите..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Elektrolouks nema proizvodstvo/fabrika za klimi da proizveduva, odamna sorabotuva so GREE i od niv zima del od modelite sto gi reklamira kako nivni, neznam sto e cudno ni Vivax nema fabrika za klimi pa prodava klimi.
Ovoj model e ona sto e AmberNordik kaj nas.
12kata e 53999, so 4.2kw na -15 prosecni e cista 5.5ka i bez problem topli 50m2 u nasi zimi i uslovi....koj neveruva neka si kupi 5.5ka Amber :)
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Ми треба помош при избор на економични инвертер климатизери.
Се работи за стара куќа во Охрид, прв спрат, ПВЦ дограма, таван од трска со 10 цм камена волна
(оваа зима, минимална температура беше -8 неколку дена, грееме на дрва, ако е згаснат каминот губи околу 6-8 степени на околу 12 саати без оган при 4-6 степени надворешна температура)
1. За дневна + трпезарија 37 m2. дали би била доволна клима препорачана за 40 m2, на пример како https://klimi.mk/product/481 или https://klimi.mk/product/451 ?
2. Дали се исплати инвертер мулти сплит за две спални од 18 m2 ако во едната се користи секојдневно а во другата поретко? Каде можам да најдам и кој уред би бил соодветен?
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Здраво. Ми треба помош при избор на економични инвертер климатизери.
Се работи за стара куќа во Охрид, прв спрат, ПВЦ дограма, таван од трска со 10 цм камена волна
(оваа зима, минимална температура беше -8 неколку дена, грееме на дрва, ако е згаснат каминот губи околу 6-8 степени на околу 12 саати без оган при 4-6 степени надворешна температура)
1. За дневна + трпезарија 37 m2. дали би била доволна клима препорачана за 40 m2, на пример како https://klimi.mk/product/481 или https://klimi.mk/product/451 ?
2. Дали се исплати инвертер мулти сплит за две спални од 18 m2 ако во едната се користи секојдневно а во другата поретко? Каде можам да најдам и кој уред би бил соодветен?
1. Не!
2. Да.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
210
Поени од реакции
285
Хмм зошто 1 Не?
Дека стара куќа со трска мислиш ќе има високи загуби?
Ете имал изолација на таван.
Мене ова Haori интересно ми изгледа.
Елегантен изглед преден панел од текстил.
20240327_231751.jpg
Супер енергетска ефикасност.
За овие 3.2 во средна да ги исполни по спецификации вели треба back up од 0.27 што значи на -10 дава топлина од 2.93kw
TOL Operating Limit -15 и тогаш капацитет на греење има 3.1 kw
Не би требало да има проблем да загрее 37 квадрати во Охрид каде што и човекот кажува дека нема многу ладни зими
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Здраво. Ми треба помош при избор на економични инвертер климатизери.
Се работи за стара куќа во Охрид, прв спрат, ПВЦ дограма, таван од трска со 10 цм камена волна
(оваа зима, минимална температура беше -8 неколку дена, грееме на дрва, ако е згаснат каминот губи околу 6-8 степени на околу 12 саати без оган при 4-6 степени надворешна температура)
1. За дневна + трпезарија 37 m2. дали би била доволна клима препорачана за 40 m2, на пример како https://klimi.mk/product/481 или https://klimi.mk/product/451 ?
2. Дали се исплати инвертер мулти сплит за две спални од 18 m2 ако во едната се користи секојдневно а во другата поретко? Каде можам да најдам и кој уред би бил соодветен?
Bilo koja od ovie mislam deka ke zavrsi rabota, edino sto bi smenil e pozicijata na vnatresnata da bide od drugata strana na prozorite/vratite za da ne duva vo garniturite kaj sto sedis tuku poveke vo trpezarsikata masa.
I mene kako i @Goran^^^ me interesira podetalno obrazlozeno zasto nema da se dovolni ovie klimi za toj prostor
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
I mene kako i @Goran^^^ me interesira podetalno obrazlozeno zasto nema da se dovolni ovie klimi za toj prostor
Исто живеам во куќа вез изолација, само со пвц. Греам од 30 до (60 квадрати со сите отворени врати). Велес.
Овој период е песна за климата. Ама на 0 и под, 30 квадрата тешко ги одржава т.е. работи на макс. Кај мене е пд2.4kw.
Ако падне саглам рецимо -5,-8ц нема шанса ни да стопли ко што треба.
Јас си палам ќумбе на минус.
Ако сака таква комбинација, тогаш може…
Инаку не верувам пд3.2 битна разлика да му направи. Или и да ги згрее, ќе работи на макс.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Bilo koja od ovie mislam deka ke zavrsi rabota, edino sto bi smenil e pozicijata na vnatresnata da bide od drugata strana na prozorite/vratite za da ne duva vo garniturite kaj sto sedis tuku poveke vo trpezarsikata masa.
Ne e toa dobra položba za vn edinica, sekogaš senzorot za merenje T vo prostorot e desno na klimata i vaka nabien vo desniot zid kade so garancija će ima topol vazdušen đep i lošo će meri.
Moj sovet e da si ostane kako na slikata so toa što klapnite vo izduvniot otvor za horizontalno usmeruvanje da se fiksiraat za 10-15 stepeni nalevo.
Za ladenje nema da e problem ama za greenje pri niski modulacii će mora da se fiksira perkata malce povisoko za da ne udira vo glava na toj što će sedi baš pod klimata.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Sto mislite za ovaa klima, VIVAX ACP-12CH35AEQ/M/I R32+ mi treba za garsonjera so prostor od 22 kvadrati vo dnevnata soba. Potrebna mi e samo za ladenje posto stanot e so parno.
I sto se razlikite pomegju ovie Q/M/I?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom