Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Како се грееш на 18? Кај сите ваљда држи степен два повеке штознам, кај мене околу степен ипол на 40 см од подот е.
Јас да и зададам толку ке се вклучи во август да лади.

Еве и од февруари кај мене во 30квадрата

 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Како се грееш на 18? Кај сите ваљда држи степен два повеке штознам, кај мене околу степен ипол на 40 см од подот е.
Јас да и зададам толку ке се вклучи во август да лади.

Еве и од февруари кај мене во 30квадрата

Искрено ме нервираше што одеше on-off дека се мрдаат перките нагоре надоле на 10-15 минути и си ја најдов оваа температура како некоја идеална на која ем ретко менува on-off ем ми е топ температура. Btw, на прочистувачот што ми е на 3.5м од климата, на висина 60см ми покажува 21 степен кога на климата и барам 18.5.

Ако и побарам 22 степени како во јануари, ќе ми прави 25 степени што ми е веќе доста топло како што не сакам да ми биде.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Дополнително ја открив дека вака знае да модулира и на 230/240w и ми троши нереално малку, односно околу 2-3.5kw* на ден, дури Daikin-от што модулира многу пониско нема толку мала потрошувачка.
Normalno ke trosi i od Daikinot pomalce.
Prvo, ekspozicijata na nadvoresnata edinica i e na juzna strana.
Vtoro,prostorot sto go grees e na juzna strana pa imas dopolnitelno toplinski pridobivki.
Samo ovie dve raboti mozat duplo pa dri i za 70% da ja namalat potrosuvackata,kaj Vivaksot vo odnos na Daikinot.
Dodeka so Daikinot i ako e prostorot ist sepak se naoga na severna srana ekspozicijata na nadvoresnata edinica a i nikogas sonce ne videl ni prostorot.
Zatoa ne e merilo toa.
Jas provetruvam denes sel den od sabajle otvoreno pa ne paga temperaturata pod 19c.Koga ne bi provetruval,i i da ne grejam ne bi padnala cel den pod 20c.
Neznam nekoj ko ke recat denje gream na 21c a noke ja namaluvam na 19c.
Jas noke da ja namalam na 19c nema se vkluci cela nok,isto kako da sum ja isklucil klimata.
I zatoa na vakvi topli denovi voopsto ne ja ni vklucuvam,ednostavno samo popladne,imame toplotni dobitoci a ne gubitoci,normalno sem ako ne se naogame na severna strana i klimata i prostorot.
Ednostavo za merenje na efikasnosta na klimatizerot e relevantno samo Delta T vlez izlez vo isti moment so dva termometri,pa soglasno so formulata,za M3 vozduh i potrosuvacka,pa da se najdi COP.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Хеј дечки,

да споделам како сум задоволен од Vivax AEYIs на малку потопло време. Деновиве греам 30 квадрати (отворени врати), побарана температура 18.5 степени(пишував претходно дека климата има проблем мал што секогаш испорачува ~2 степени повисока температура од побараната), во собата обично прави околу 20.5 до кај 22 степени тука некаде уствари и е точката на on/off. Температурата во собата е мерена на 5 метри оддалеченост од климата на висина 1.65м. Искрено кога беа минусите на овие температури во собата ми беше ладно, но сега вака ми е комотно да шетам по кратки ракави, но јас како човек искрено не сакам многу облека на мене, па така и од дете подобро да ми е свежичко отколку дуксер да носам.

Дополнително ја открив дека вака знае да модулира и на 230/240w и ми троши нереално малку, односно околу 2-3.5kw* на ден, дури Daikin-от што модулира многу пониско нема толку мала потрошувачка. Реално климата во 60% од времето е како на off од on/off работење. Би сакал за споредба ако може некој да сподели колку трошат вашите клими на времево.
*Климата троши 2kw кога е цел ден уклучена на овие 18.5, а реално мене повеќето денови ми троши цел/пола киловат повеќе дека после бањање ја палам на 30 степени, а после тоа некој период е на 26 степени.

Следно лето планирам овие 30м2 да бидат 42м2 здравје дали еден дел или цел период од денот ќе видиме. И важно нешто, планирам тие додатните 12м2 да ги изолирам од сите 3 страни внатрешна изолација. Два надворешни ѕидови, еден ѕид граничи со тоалет. Дополнително изолација и на под дека ќе менувам паркет, а и на плафон веќе кога ставаме изолација. Така таа соба се надевам дека полесно ќе се загрева, па машинава од дневна би можела да ја покрива, а ако не може, греалката ќе ја упалиме тие 10 дена во годината.

Климичкава ако беше некои 5-6 од 10 оцена едно време, полека но сигурно ми оди на кај 8-9 од 10 оцена.
Високиот SCOP мислам дека игра значајна улога во целава прича за климава. Баш би сакал да измерам COP кога ќе се ослободам, се надевам ќе биде тоа поскоро.
Другарче,ако намалиш на 16 и со не проветруваш,уште помалку ќе ти троши а scop ќе ти биде поголем.
 
Член од
26 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво дечки ми треба еден совет се работи за клима уред Midea Breezeless 3.5 монтирана пред неколку месеци. После некоа недела користење приметив околу климата е црно и ѕидот околу климата исто така редовно ги мијам филтрите дали некој може да каже совет. (n)(n)
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Здраво дечки ми треба еден совет се работи за клима уред Midea Breezeless 3.5 монтирана пред неколку месеци. После некоа недела користење приметив околу климата е црно и ѕидот околу климата исто така редовно ги мијам филтрите дали некој може да каже совет. (n)(n)
Ај закачи една фотка да видиме.
Големи се шансите да е мувла.Ми се има појавено и мене баш кратко после монтажа на клима.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Февруари доста економично, гледам прогнозава вика Март ќе е потопол....
Најверојатно толку беше од зимата...

Прегледај го приврзокот 408504 Прегледај го приврзокот 408503 Прегледај го приврзокот 408502
Кое Шели го користиш, што најевтино би ми бркало работа само како мерач (евентуално прекинувач) ?
 
Член од
26 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Nisto strasno si imal mnogu prasina prethodno vo prostorot ,no najbrzo sto mozis zakrpi go filterot dodeka ne se zatestil izmenuvacot a i filterov odamna lici deka bil za cistenje .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Три месеци вака е цело време црни, на недела дена ги чистам. А за дупката сам сум крив сега мора нови филтри, ке пробам и со прочистувач на воздух да видам не е работа ова. (n)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Три месеци вака е цело време црни, на недела дена ги чистам. А за дупката сам сум крив сега мора нови филтри, ке пробам и со прочистувач на воздух да видам не е работа ова. (n)
Ako ti rabotel jonizatorot na klimata celi tri meseci bez prekin zemi iskliči go, toj može da e "vinovnik" za mnogu fina i crna prašina.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
А за дупката сам сум крив сега мора нови филтри
Арно што ќе треба нови, туку затнија некако макар и залепија со салотејп за да не треба и изменувачот да го периш....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom