Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Jas meram so sezor na rešetkata nad klimata i tamu koga taa raboti e sekogaš od 5 do 8 C poveće od ambientot
A be Zlatko zlatko vo sto da veruvame vo tvoite prikazni eve gledas ti me narece zabegan i glup a ti se pridruzija i ptica selska i filipinkata kako mozelo kaj mene nad klima da e 24 stepena a ispred klima na dalecina od 8 metra da e 25 pa ti ova sto si go pisal sega deka nad klimata sekogas ti e od 5 do 8 stepena poveke od ambientalnata vo prostorijata pa se cudam be Zlatko kako moze da sedete vo soba na 19 ili 16 stepena minatiot pat napisa deka usisot ti e 24 a ti napisa deka od ambientalnata kaj tebe e 5 do 8 stepena povisoka nad klimat znaci 24 minus 5 do 8 stvarno ladno e kaj tebe.
So vreganje omalovazuvanje ne se postignuva nisto ako gledas deka nekoj ne znae poduci go ako gledas nekoj deka znae deka ne znae begaj od nego
Pozdravce ubav den i vikend eve i dva skrin sota od tvoite postiranja
 

Attachments

Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
287
A be Zlatko zlatko vo sto da veruvame vo tvoite prikazni eve gledas ti me narece zabegan i glup a ti se pridruzija i ptica selska i filipinkata kako mozelo kaj mene nad klima da e 24 stepena a ispred klima na dalecina od 8 metra da e 25 pa ti ova sto si go pisal sega deka nad klimata sekogas ti e od 5 do 8 stepena poveke od ambientalnata vo prostorijata pa se cudam be Zlatko kako moze da sedete vo soba na 19 ili 16 stepena minatiot pat napisa deka usisot ti e 24 a ti napisa deka od ambientalnata kaj tebe e 5 do 8 stepena povisoka nad klimat znaci 24 minus 5 do 8 stvarno ladno e kaj tebe.
So vreganje omalovazuvanje ne se postignuva nisto ako gledas deka nekoj ne znae poduci go ako gledas nekoj deka znae deka ne znae begaj od nego
Pozdravce ubav den i vikend eve i dva skrin sota od tvoite postiranja
Добро сега, факт е и тоа дека топлиот воздух е полесен и се крева нагоре па според тоа температурата горе кај усисот на климата ќе биде повисока за некој степен отколку температурата долу или таа амбиентална. Колку ќе биде таа разлика зависи од просторија до просторија, изолација...
Зависи и од позицијата на климата колку е до таван монтирана, затоа е и она правилото 10-15цм.
Нели велиме топлинските загуби се највисоки на таван. Тоа е поради тоа што топлината оди нагоре.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Добро сега, факт е и тоа дека топлиот воздух е полесен и се крева нагоре па според тоа температурата горе кај усисот на климата ќе биде повисока за некој степен отколку температурата долу или таа амбиентална. Колку ќе биде таа разлика зависи од просторија до просторија, изолација...
Зависи и од позицијата на климата колку е до таван монтирана, затоа е и она правилото 10-15цм.
Нели велиме топлинските загуби се највисоки на таван. Тоа е поради тоа што топлината оди нагоре.
Zemi sonda i meri što da ti kažam drugo. I da e 20cm pod tavan će e slično, saćeto ima od 50-65C, si zrači si go gree prostorot okolu klimata a najpoveće nad nea. Koga ne raboti razlikata nad nea i na metar visočina e 1-2C. Ne zboram ništo napamet kako što nekoi ovde se mešaat vo maški muabeti.
Ovie anomalii dobriot softver treba da gi zeme vo obzir za da može da gi pegla tie razliki vo temeperaturi vo mnogu različni scenarija so različni protoci na izduv i zadadeni T za da ne dozvoli brzo gasenje na klimata poradi pregrevanje i zbunuvanje na senzorot na saćeto...
Ova eftinite kineski modeli ne go možat i zatoa se gasat na mali izduvi i povisoki nadvorešni T.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Eve ako tolku te interesira preku brojot na vrteži može da se dobie:
3-ta brzina 550m3/h pri 1100vr/min
2-ra brzina 475m3/h pri 950vr/min
1-va brzina 400m3/h pri 800vr/min
Ova e pri greenje, pri ladenje se samo malku povisoki 550, 480 i 410m3/h.
Razlikata vo protocite na prv pogled izgleda mala no ne e taka, ima ogromna razlika vo učinokot pri greenje i ladenje.
Kvalitetnite 12-ki imaat protoci i preku 750m3/h ama tie imaat pogolem naprečen presek na otvorot za izduv i srazmerno pogolemi izmenuvači nadvor i vnatre za da možat da izvadat preku 5kW toplinski efekt.
Tundrata so ovoj izduv će vrti okolu 4kW.....
Normalno logikata veli deka po nekoja proporcija se naoggaat,i matematikata ti e tocna.
No,praksata veli deka vo pogolemite obrtaj izduvot za edinica obrtaj e pogolem izduvot za taa edinica obrtaj od kolku ka poniskite obrtaj,kade za edinica obrtaj kolicestvoto na izduv na vozduh m3 e pomala.
Eve ti primer od Toshiba na strana 36,i analiziraj go obrtajte na bilo koja dali 18,22,ili 24btu klima i ke vidime deka ne e pravoproporcionalen izduvot vo soodnos na obrtajte,od povisoki prema poniski ili obrtno.

I toa se ralikuva min vo odnos na maksimum obrtaj i do 35% izduvot vo soodnos so obrtajte
Toa e dokaz deka soodnosot ne e pravoproporcionalen,i deka vrz baza na obrtajte ne mozeme da odkrieme dokolnu imame samo poznata na maksim izduv i poznata na maksimum obrtaj.
Mozebi postoi uste nesto vo formulata,ama tebe toa treba poke da ti e jasno,sepak si pospremen i mozes da ni objasnis so se slucuva so tabelite na Toshiba.
Znaci prema tabelite na Toshiba tvoite propocii ne bi bile tocni,mozebi si propustil nesto.
Збунувачко е малку, може... а и многу веројатно оние максималните 900m3/h да се на ладење со 1050 обртаи...
Па за на греење би дошло малце пониско од првично горе што ти пресметав.

Ако при ладење нa High со 1050 обртаи се максималните 900m3/h
Греење на High со 950 обртаи би дошло 814m3/h,
Греење на Mid со 825 обртаи би дошло 707m3/h,
Греење на Low со 700 обртаи би дошло 600m3/h
Ne me cudi sto ti e zbunuvacko,zatoa sto i ti odis po proporcionalna presmetka.
Mozebi nesto e propusteno,razglrdaj gi tabelite za izduv sprema obrtajte upotrebeni kaj Toshiba,mozebi ke naides na nekoja logika.Toshiba ne racuna po pravoproporcionalnost.
Primer ka 18 btu da ja zememe,eve greenje.
So 550 obrtaj/min = 385m3/h
So 950 obrt./min = 988m3/h
Znaci voopsto ne se vo ednakov soodnos,pa duri i vo site brzini soodnosot e razlicen.
Vo povisokite obrtaj imame pojak izduv za edinica obrtaj,a vo pomalite obtraj imame pomal izduv za edinica obrtaj.
Mislam me razbravte so sakam da Vi kazam.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Sosema si vo pravo, presmetkata na protoci, dimenzioniranje na kanali i ventilatori e cela nauka i sekako deka ne e odnosot na brzinata na struenje na vozduhot i protokot pravoproporcionalen. Da e laminarno dviženje togaš da, no ovde e turbulentno so dinamički i statički pritisok......
Za volja na vistinata i tabelite na TOSHIBA se samo orientacioni bidejći za edni isti vrteži na turbinata vo zavisnost od položbite na klapnata i protokot ne e ist, primer na ladenje stvara najgolem otpor bidejći vozduhot se usmeruva prinudno nadole, a na greenje e horizontalna i dava najmal otpor.
Eve čitni ovde ako te interesira ovaa problematika so merenje protoci https://repozitorij.fsb.unizg.hr/islandora/object/fsb:3328/datastream/PDF/view
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
sto e problemot so aplikacijata Gree + (pisuva deka 2.4 gHz mrezata ima problem) nefunkcionira wi fi kontrola nad Gree klimite
 

Roronoa

Македонец
Член од
20 декември 2014
Мислења
61
Поени од реакции
59
Здраво луѓе.
Размислувам за стан кој е 76 квадрати голем (3 спални соби) и има инсталирано фенкојлер и клими во спалните соби.
Освен ако не одлучам да сменам нешто во тоа, јас не би имал никаков дополнителен трошок.
Дaјте ми мислење, дали ова задоволува потреби за греење и ладење.
Дали е изводливо и економично, во споредба на традиционално греење на само инвертери или парно на пример итн.
Ве молам да споделите реално мислење и работи што би требало да ги имам в предвид.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Искуства со тие што имаат Тошиба клима.
Имам Тoshiba Seiya ras-b13j2kvg-e кога е пуштена на греење, кога зголемувам температура од 20 нагоре или од 27 надолу, кога ќе дојде 24 на далечинското два пати дава звучен сигнал, како да е поставена дифолт таа температура. Имам термометар дома во таа соба и покажува 22-23 температура, па кога ја подесувам климата да дува на 22 степени не сака да почне да дува, мора да ја подесам на 25(да ја мине дифолтната темп и да дува). Подесена е на Heat мод, со автоматска брзина на вентилатор(пробано и на брзина 2 на вентилатор исто). Гледав на нет како да ја ресетирам фабрично, пробав но не успешно..
Мислам дека маката е тоа што го дава звучниот сигнал два пати кога стигам до 24 темп. на далечинското, а не знам како да го решам тоа..?
Оваа клима претежно ја користам да ја затопли спалната соба и ја зголемувам температурата кај 19часот навечер на 25 степени, кај 11 навечер ја намалувам на 22 и престанува да дува. Ја имам приметено само во утринските часови кај 4-5 часот дува понекогаш на 22 поставена.

Како за споредба во другата соба имам Мицубиши клима, кај неа се е нормално, подесена на 21-22 си дува нон стоп.
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Od kaj si ja zel, vrti tamu ke ti kazat valjda sto e… ja imam toshibi neam sretnato takva rabota
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
sto e problemot so aplikacijata Gree + (pisuva deka 2.4 gHz mrezata ima problem) nefunkcionira wi fi kontrola nad Gree klimite
Нема проблем апликацијата си работи него ти кажува дека кај тебе има проблем со WiFi мрежата на 2.4Ghz.
Ако имаш двоканален рутер коj може да зрачи и на 2,4Ghz и на 5Ghz прво провери дали 2.4Ghz не е исклучена, и втор совет (ако двете фреквенции се активни) да им смениш SSD за да се разликуваат, пример:
MojNet....на 2.4ghz
MojNet_5G...на 5Ghz
Тие мали IOT уредчиња у најголем процент се компатибилни само со 2.4Ghz WiFi мрежи заради дометот и заради малиот трафик, не им треба голем трансфер на дата на кратки растојанија што го нуди 5Ghz WiFi.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
Нема проблем апликацијата си работи него ти кажува дека кај тебе има проблем со WiFi мрежата на 2.4Ghz.
Ако имаш двоканален рутер коj може да зрачи и на 2,4Ghz и на 5Ghz прво провери дали 2.4Ghz не е исклучена, и втор совет (ако двете фреквенции се активни) да им смениш SSD за да се разликуваат, пример:
MojNet....на 2.4ghz
MojNet_5G...на 5Ghz
Тие мали IOT уредчиња у најголем процент се компатибилни само со 2.4Ghz WiFi мрежи заради дометот и заради малиот трафик, не им треба голем трансфер на дата на кратки растојанија што го нуди 5Ghz WiFi.
gotovo se povrzav ,sredeno :D
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Имам термометар дома во таа соба и покажува 22-23 температура, па кога ја подесувам климата да дува на 22 степени не сака да почне да дува, мора да ја подесам на 25(да ја мине дифолтната темп и да дува).
Eve pročitaj što si napišal. Ne razbiram što ne e vo red. Klimata i tvojata i bilo koja ako i zadadeš 22C nema da se vkluči se dodeka temperaturata ne stane 21C, baška drugi raboti....
Prvo nepoznato e kolku e toćen termometarot i kade e postaven i ako meri 22 ili 23 C kako očekuvaš da taboti klimata ako e stavena na 22C, možebi vo prostorot e 24C i zatoa i se vklučuva na 25C.
Vtoro klimata ne e el. grealka i ne se koristi na toj način. Ako sakaš greenje so klima i voednačena T vo prostorijata mora da se koristi poinaku bez česti paligasenja, koga će se zagreat site predmeti i zidovi na slična T togaš i klimata će si raboti kako što treba.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Vidov greemak pocnale da prodavaat solarni paneli i inverteri, ima posebna tema negde na forumov na taa tematika?
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Хеј дечки,

да споделам како сум задоволен од Vivax AEYIs на малку потопло време. Деновиве греам 30 квадрати (отворени врати), побарана температура 18.5 степени(пишував претходно дека климата има проблем мал што секогаш испорачува ~2 степени повисока температура од побараната), во собата обично прави околу 20.5 до кај 22 степени тука некаде уствари и е точката на on/off. Температурата во собата е мерена на 5 метри оддалеченост од климата на висина 1.65м. Искрено кога беа минусите на овие температури во собата ми беше ладно, но сега вака ми е комотно да шетам по кратки ракави, но јас како човек искрено не сакам многу облека на мене, па така и од дете подобро да ми е свежичко отколку дуксер да носам.

Дополнително ја открив дека вака знае да модулира и на 230/240w и ми троши нереално малку, односно околу 2-3.5kw* на ден, дури Daikin-от што модулира многу пониско нема толку мала потрошувачка. Реално климата во 60% од времето е како на off од on/off работење. Би сакал за споредба ако може некој да сподели колку трошат вашите клими на времево.
*Климата троши 2kw кога е цел ден уклучена на овие 18.5, а реално мене повеќето денови ми троши цел/пола киловат повеќе дека после бањање ја палам на 30 степени, а после тоа некој период е на 26 степени.

Следно лето планирам овие 30м2 да бидат 42м2 здравје дали еден дел или цел период од денот ќе видиме. И важно нешто, планирам тие додатните 12м2 да ги изолирам од сите 3 страни внатрешна изолација. Два надворешни ѕидови, еден ѕид граничи со тоалет. Дополнително изолација и на под дека ќе менувам паркет, а и на плафон веќе кога ставаме изолација. Така таа соба се надевам дека полесно ќе се загрева, па машинава од дневна би можела да ја покрива, а ако не може, греалката ќе ја упалиме тие 10 дена во годината.

Климичкава ако беше некои 5-6 од 10 оцена едно време, полека но сигурно ми оди на кај 8-9 од 10 оцена.
Високиот SCOP мислам дека игра значајна улога во целава прича за климава. Баш би сакал да измерам COP кога ќе се ослободам, се надевам ќе биде тоа поскоро.
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom