Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ovde se mnogo prica o kompresoru a vrlo malo o drugim detaljima koji su jako vazni.Verovatno da je manipulacija i marketing sa pricom o kompresoru mnogo lakse iskoristiti i plasirati na forum.A sta je sa ostalim delovima klime.
INVERTERSKI SKLOP -- ELEKTRONIKA,, i ostalo.To majstori - serviseri, znaju najbolje koje i kakve probleme moze da stvore klime sa losim i jeftinim komponentama.Inverter klime bas zbog ovoga su problematicne za popravku, ako nastanu problemi sa inverterskim sklopom-elektronikom.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
"Strelec, post: 7848062, member: 1813" Mislam deka go znaes odgovorot....na IT forum da si baras mislenje.
Shukjur zamina :D ---- ne zaminuvam jas od tuka dodeka ti ne zamines
Da praam rezime na tvoevo (kratko) postoenje tuka?
Necini Gree kinez e nemal eurovent.....antireklama br.1---- ziva vistina posto site ovde zboruvate za toj eurovent, koj ima cini koj ne necini, ti sigurno imas nekolku posta so toj stav;
Necini Mitsu, Fujitsu, Hitachi...nemale twin za 40k....antireklama br.2----jas ne ni znaev dali imaat tuku se obiduvav da doznaam od tebe ;) a i ocekuvav da me ubedis so fakti i sliki i tabeli kako sto go pravis toa za gree;
Kupi Toshiba suzumi+ za 60k....jeeee zivo gjabe....reklama :) Bar ima li twin ? :D ---- pobi me deka ne e, so fakti i sliki i tabeli, slobodno sporedi mi ja so gree, no so podatoci od eurovent;
Ajt prijatno :)
Usput...deckoto so Vivaxot Multi i drugiot so electroluxot mi se svedoci za procentot, imalo i par Fujitsu i sekakvi drugi klimi sto nebile Gree..(nemozam da poveruvam, no sigurno ne bile tolku dobri kako gree) ..sekoj spored gjebot i moznostite.....niv prasaj gi kolku mi e procentot....i potseti gi za pivoto sto mi go duzat ! (gi potsetuvam, pite po edna rakija od mene zasto ne uspeal da ve ubedi da kupite gree)[DOUBLEPOST=1474663626][/DOUBLEPOST]@Strelcoooo da ne si legna
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
6
zdravo. Denes prv pat pocnav da ja koristam Mitsubishi FH35-VE. (denes mi ja montiraa). Ja zedov pred se za zatopluvanje. Znaci ziveam vo zgrada od 3 kata i jas sum na vtoriot kat. Zgradata e stara gradba zidana so polna cigla debelina 50 cm. PVC dograma. Spored site mislenja a dolgo se rasprasuvav dnevniot prostor od 35m2 ovAa klima ke go topli solidno do 25 vnatre i -10 nadvoresna temperatura. Ima i nekolku filtri sto isto mi treba. Navistina e 63 000 no mislam deka ke me spasi za barem narednive 10 godini.
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
15
Јас лани ова време купив whirlpool spiw 412l и се зафркнав. Беше на брзање, морав да одберам и одбрав шкарт клима која ја платив 34к плус монтажа. Грее климата ама не е тоа тоа. Сега сум во голема дилема, сакам да купувам уште две клими за дневна за во потопли денови кога не е мн минус, дневната е околу 35м2, и уште една за во детската на малиот, таа е околу 15 м2. И во двете соби има пвц дограма, детската соба е на југ, а дневната на север. Нема надворешна излолација на ѕидовите.
Се размислувам за Daikin за во дневната, не знам зошто но ми се чини дека со неа нема да се заебам како со Вирлпулот...
А за во детската со оглед на квадратурата мислам дека било која би бркала работа (молам да ме поправи некој ако грешам).
Ги замолувам сите добронамерни да ме посоветуваат, бидејќи буџетот ми е навистина ограничен мах 35к + 22-23к.
Гледам доста караници тука... не сакам да сум насреде сето тоа, просто барам совет...
Фала однапред.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ovde se mnogo prica o kompresoru a vrlo malo o drugim detaljima koji su jako vazni.Verovatno da je manipulacija i marketing sa pricom o kompresoru mnogo lakse iskoristiti i plasirati na forum.A sta je sa ostalim delovima klime.
INVERTERSKI SKLOP -- ELEKTRONIKA,, i ostalo.To majstori - serviseri, znaju najbolje koje i kakve probleme moze da stvore klime sa losim i jeftinim komponentama.Inverter klime bas zbog ovoga su problematicne za popravku, ako nastanu problemi sa inverterskim sklopom-elektronikom.
Eve vi go sminkerov ZPetrovic so kupil 2 klimi i dvete so twin-rotary...ima i Mitsu FH35VE u spalna, nie ni za u dnevna nemoze da go skrpime ne pa DDV da ripneme.
Kako toa Elektronikata za nego NE bila presudna koga gi kupuval negovite tuku za CUDO samo kompresor i kilaza, ja ko sto pamtam ovde ne ucese obratno koga go viknaa lani da trola i zbori kontra Gree i Hansol....mozda dila za nekoj i ovde ;)
Priznaj lepi da si ti ovo napisao :D
aaa.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
zdravo. Denes prv pat pocnav da ja koristam Mitsubishi FH35-VE. (denes mi ja montiraa). Ja zedov pred se za zatopluvanje. Znaci ziveam vo zgrada od 3 kata i jas sum na vtoriot kat. Zgradata e stara gradba zidana so polna cigla debelina 50 cm. PVC dograma. Spored site mislenja a dolgo se rasprasuvav dnevniot prostor od 35m2 ovAa klima ke go topli solidno do 25 vnatre i -10 nadvoresna temperatura. Ima i nekolku filtri sto isto mi treba. Navistina e 63 000 no mislam deka ke me spasi za barem narednive 10 godini.
63k so montaza??
Od kade ja zema?
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
zdravo. Denes prv pat pocnav da ja koristam Mitsubishi FH35-VE. (denes mi ja montiraa). Ja zedov pred se za zatopluvanje. Znaci ziveam vo zgrada od 3 kata i jas sum na vtoriot kat. Zgradata e stara gradba zidana so polna cigla debelina 50 cm. PVC dograma. Spored site mislenja a dolgo se rasprasuvav dnevniot prostor od 35m2 ovAa klima ke go topli solidno do 25 vnatre i -10 nadvoresna temperatura. Ima i nekolku filtri sto isto mi treba. Navistina e 63 000 no mislam deka ke me spasi za barem narednive 10 godini.
63k so montaza??
Od kade ja zema?
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Tolku ti smetam ? Neli dojde za sovet klima da kupis ? :D
Od tebe ne, fala ti sto se ponudi, ne mi se frlaat 1000 evra za tvojot mozok[DOUBLEPOST=1474665290][/DOUBLEPOST]
Tolku ti smetam ? Neli dojde za sovet klima da kupis ? :D
Od tebe ne, fala ti sto se ponudi, ne mi se frlaat 1000 evra za tvojot mozok
Eve vi go sminkerov ZPetrovic so kupil 2 klimi i dvete so twin-rotary...ima i Mitsu FH35VE u spalna, nie ni za u dnevna nemoze da go skrpime ne pa DDV da ripneme.
Kako toa Elektronikata za nego NE bila presudna koga gi kupuval negovite tuku za CUDO samo kompresor i kilaza, ja ko sto pamtam ovde ne ucese obratno koga go viknaa lani da trola i zbori kontra Gree i Hansol....mozda dila za nekoj i ovde ;)
Priznaj lepi da si ti ovo napisao :D
Прегледај го приврзокот 156820
A bas se cudam sto nesto pogresno pisal covekov???
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
"Strelec, post: 7848062, member: 1813" Mislam deka go znaes odgovorot....na IT forum da si baras mislenje.
Shukjur zamina :D ---- ne zaminuvam jas od tuka dodeka ti ne zamines
Tolku ti smetam ? Neli dojde za sovet klima da kupis ? :D

P.S Se otkrivas neli primetuvas ? Poleka so rakijata ke napises i koj te pratil tuka :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Јас лани ова време купив whirlpool spiw 412l и се зафркнав. Беше на брзање, морав да одберам и одбрав шкарт клима која ја платив 34к плус монтажа. Грее климата ама не е тоа тоа. Сега сум во голема дилема, сакам да купувам уште две клими за дневна за во потопли денови кога не е мн минус, дневната е околу 35м2, и уште една за во детската на малиот, таа е околу 15 м2. И во двете соби има пвц дограма, детската соба е на југ, а дневната на север. Нема надворешна излолација на ѕидовите.
Се размислувам за Daikin за во дневната, не знам зошто но ми се чини дека со неа нема да се заебам како со Вирлпулот...
А за во детската со оглед на квадратурата мислам дека било која би бркала работа (молам да ме поправи некој ако грешам).
Ги замолувам сите добронамерни да ме посоветуваат, бидејќи буџетот ми е навистина ограничен мах 35к + 22-23к.
Гледам доста караници тука... не сакам да сум насреде сето тоа, просто барам совет...
Фала однапред.
Prijatelov tuku sto ni spasi 34k + montaza
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Se izvinuvam sto ja zamarame temava so gluposti....mu go ostavam prostorot na bub00 da tropa gluposti :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Tolku ti smetam ? Neli dojde za sovet klima da kupis ? :D

P.S Se otkrivas neli primetuvas ? Poleka so rakijata ke napises i koj te pratil tuka :)
Ne primeti subav muabet se pocna aj idi legni si ne go rasipuvaj, ke se snajdeme i bez tvoite strucni mislenja[DOUBLEPOST=1474665797][/DOUBLEPOST]
Tolku ti smetam ? Neli dojde za sovet klima da kupis ? :D

P.S Se otkrivas neli primetuvas ? Poleka so rakijata ke napises i koj te pratil tuka :)
Da imav pieno rakija dosega ke me baniraa ama ja nemas taa sreka.
A ti kakvi apcinja pies?[DOUBLEPOST=1474666283][/DOUBLEPOST]
Јас лани ова време купив whirlpool spiw 412l и се зафркнав. Беше на брзање, морав да одберам и одбрав шкарт клима која ја платив 34к плус монтажа. Грее климата ама не е тоа тоа. Сега сум во голема дилема, сакам да купувам уште две клими за дневна за во потопли денови кога не е мн минус, дневната е околу 35м2, и уште една за во детската на малиот, таа е околу 15 м2. И во двете соби има пвц дограма, детската соба е на југ, а дневната на север. Нема надворешна излолација на ѕидовите.
Се размислувам за Daikin за во дневната, не знам зошто но ми се чини дека со неа нема да се заебам како со Вирлпулот...
А за во детската со оглед на квадратурата мислам дека било која би бркала работа (молам да ме поправи некој ако грешам).
Ги замолувам сите добронамерни да ме посоветуваат, бидејќи буџетот ми е навистина ограничен мах 35к + 22-23к.
Гледам доста караници тука... не сакам да сум насреде сето тоа, просто барам совет...
Фала однапред.
izvini prijatele ti go zemavme mestoto.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom