Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
A koja klima od pred 12 godini nema Mitsubishi slicno u nea be ? Treba li da te potsetuvam na diskusiite deka starite klimi bile podobri i pokvalitetni ili samo za jadacki se ufrlas ?
Zemi procitaj i na slednive strani pa ufrli se pak, ke ima obrazlozenie i za @dominator7 mnogu se potrudil celi grafikoni iscrtal....od koj li pricini ;)
Сега ја отворив Беко-то GMCC компресор.А момакот од кај што ја земав ми рече Toshiba.

Добар е?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Сега ја отворив Беко-то GMCC компресор.А момакот од кај што ја земав ми рече Toshiba.

Добар е?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
GMCC(Guangdong Meizhi Compressor Co) e fabrikata za kompresori koja e pod kapata na Midea i Toshiba taka da ne te izlazal.
Eve procitaj tuka za joint-venture megju Midea i Toshiba/Carrier ili ovde kaj Midea
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
GMCC(Guangdong Meizhi Compressor Co) e fabrikata za kompresori koja e pod kapata na Midea i Toshiba taka da ne te izlazal.
Eve procitaj tuka za joint-venture megju Midea i Toshiba/Carrier ili ovde kaj Midea
Да да....читав пред малку.
А Gree што компресори ставаат?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Да да....читав пред малку.
А Gree што компресори ставаат?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Gree si ima svoja fabrika za kompresori Landa Compressor, proizvod na joint-ventureto megju Gree i Daikin. No stavaat i drugi marki na kompresori zavisi od modelot i goleminata na edinicata, stavaat i Sanyo i Mitsubishi i so Panasonic imalo modeli itn, postarite modeli pred da se razvie Landa (dokaj 2013/14) voglavnom idea so poznata marka kompresor, kako ke bide praksata vo idnina ke vidime.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Gree si ima svoja fabrika za kompresori Landa Compressor, proizvod na joint-ventureto megju Gree i Daikin. No stavaat i drugi marki na kompresori zavisi od modelot i goleminata na edinicata, stavaat i Sanyo i Mitsubishi i so Panasonic imalo modeli itn, postarite modeli pred da se razvie Landa (dokaj 2013/14) voglavnom idea so poznata marka kompresor, kako ke bide praksata vo idnina ke vidime.
За Hyundai мислев....по форуми негде читав дека биле као ребрендиран Gree а од скоро ребрендиран Midea.

Од кај што го земав Беко-то имаше и Hyundai.

Добар избор сум направил?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ке видиме на зима дали си направил добар избор :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
ај малку да подискутираме за тоа која е правилна температура која треба да ја зададеме на летниве горештини?
Кај нас дома преку ден е на 26степени, навечер ја гасиме.
Кои се Вашите примери.
јас кога сум дома и се ладам, обавезно ако не видам 23 на термометарот и тоа од Intos-Zagreb не ни помислувам да дигам степени
значи тоа изгледа вака поубаво да ви објаснам :
претежно го форсирам Неото кое по мое е многу појако на ладење од Gree инвертерот, на зададени 26с. има реални 24 на 80-90см. од подот
така е од старт првиот час, после тоа го ставам на 25 и знам дека кога спијам ми е таман, нити се потам нити ми е ладно, значи идеално е за мене, а другарите кога идат кај мене си носат обавезно пролетни блузи на долги ракави :P
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
GMCC(Guangdong Meizhi Compressor Co) e fabrikata za kompresori koja e pod kapata na Midea i Toshiba taka da ne te izlazal.
Eve procitaj tuka za joint-venture megju Midea i Toshiba/Carrier ili ovde kaj Midea
А да земам Toshiba од Енергија, и она има GMCC компресор?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2006
Мислења
80
Поени од реакции
6
GMCC (Toshiba) компресор?

Зошто оваа Беко што ја земав пред некој ден има GMCC компресор.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Беко не произведува клими исто како и Нео што си го имал претходно.
Беко-то најверојатно е препакувана Midea т.е. според она погоре партнерот на Toshiba во GMCC.
 
Член од
27 јуни 2016
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво, во план сум да земам инвертер за греење за просторија 35м2 (висина 2.7м сеуште нема солидна изолација на плафонот), прозорците се солидни и се имам греано со камин (6kW) без проблем цела зима.

Има некој искуство со Mitsubishi FH50VE, во план сум тој модел да го земам (можеби 35 ќе заврши раб али да не му мислам..)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom