Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Eve i ja da napisam 2-3 reda,prezadovolen sum od Lomo 18-ka,rabotam dvokratno,sabajle na tajmer se pali u 5h na 23 stepena za da postigne bez forsiranje koga stanam u 8h da mi bide taman,ja gasam pred 9h i posle na pauza za rucek raboti od 13-16h i povtorno na vracanje od 20h do fajront okolu 1h sabajle.Sabota i nedela koga se nerabotni,a bogami imavme i dosta praznici preku den ne se gasese do 1h sabajle.Celo vreme e na 23,togas mi e najprijatno.Koga bese ladno edno 2-3 noci ja ostavav da raboti cela noc na 18 stepena,smetkata letoska mi e prosek 1800den,sega mi stigna za Dekemvri 3600 :)
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Еве ме и мене да се пофалам со мојата лепотица :) Fujitsu ASYG18LFC ,утре ќе ја монтирам :) Поздрав
So zdravje da ja koristes, veruvam deka ne si pogresil, gi znam karekteristikite. Moj prijatel so 24kata lfca gree stan od 80 m2, plaka smetka za struja ne poveke od 4000 denara vo najladnoto. Vrv klima

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Toa sto ti go kazuvas e "odlicna izolacija". Neznam nekoj da stava 15cm stiropor, posto nemoze ni da se najde vo redovna prodazba.
Dobra izolacija bi bilo 8-10cm.
Moe mislenje e deka Fujitsuto e mnogu blisku do Mitsubishito vo mokjnost. Taka da ako moze da go zeme za 750eur so povrat na DDV, voopsto ne treba da se misli. Ako stanuva zbor za stan, ako e kukja podobro 18-ka.
Jas so "standardno dobra izolacija" bez problem zagrevam 42m2 so klima so slicna mokjnost kako Fujitsuto. (stan)[DOUBLEPOST=1452762784][/DOUBLEPOST]@DarkoGv
Kako Hansolot vo gostivar? Se izgubi otkoga go stavi.
Ustvari podobra informacija ke imame koga ke pomine slednata nedela. Gledam prognoza e deka cela nedela nema da se kaci nad 0 temperaturata so minimumi od -15 za Skopje
Izolacijata e 12 cm, vo nova zgrada, pravena za rodnini i prijateli na izveduvacot,.i toj i negovite brat majka tatko kum, zivejat vo nea. Znaci e pravena za merak.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Sto ubava prognozava
upload_2016-1-15_13-53-20.png [DOUBLEPOST=1452862731][/DOUBLEPOST]Ovaa ja najdov pred dva tri meseci, malku potocna od wunderground mi deluva kako ja pratev ova vreme
upload_2016-1-15_13-58-34.png
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Sto ubava prognozava
Прегледај го приврзокот 136852[DOUBLEPOST=1452862731][/DOUBLEPOST]Ovaa ja najdov pred dva tri meseci, malku potocna od wunderground mi deluva kako ja pratev ova vreme
Прегледај го приврзокот 136854
Golem kuk, si ja nasol pred 2-3 meseci, idi kupi termometar cincar eden site imame internet za ova, meri ti kaj klimata[DOUBLEPOST=1452892051][/DOUBLEPOST]
Eve i ja da napisam 2-3 reda,prezadovolen sum od Lomo 18-ka,rabotam dvokratno,sabajle na tajmer se pali u 5h na 23 stepena za da postigne bez forsiranje koga stanam u 8h da mi bide taman,ja gasam pred 9h i posle na pauza za rucek raboti od 13-16h i povtorno na vracanje od 20h do fajront okolu 1h sabajle.Sabota i nedela koga se nerabotni,a bogami imavme i dosta praznici preku den ne se gasese do 1h sabajle.Celo vreme e na 23,togas mi e najprijatno.Koga bese ladno edno 2-3 noci ja ostavav da raboti cela noc na 18 stepena,smetkata letoska mi e prosek 1800den,sega mi stigna za Dekemvri 3600 :)
Drugarti so Fujitsuto za 4000 80m2 cel stan gree, i ne gree ssamo za pauza ;)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
upload_2016-1-15_22-35-19.png

Eve ova mi bese privatna poraka. Neznam zasto, sto, kako. Po posledniot post za prognozata i negoviot odgovor gore. Dali odlepi?
Ne ocekuvav vakvo nesto od strelec. Mislev e posaglam covek.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@ogledaloogledalo Nema vese so postot za temperaturata toku zatoa sto na dadenata informacija sto prethodno ti ja napisav na PP, ti ne oseti potreba edno Fala da napises ( i ne ti e prvpat koga sum ti daval informacii), a toa sto ne si razbral zasto ti e napisano samo go potvrduva toa sto sum ti go napisal odposle na PP.
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
@ogledaloogledalo Nema vese so postot za temperaturata toku zatoa sto na dadenata informacija sto prethodno ti ja napisav na PP, ti ne oseti potreba edno Fala da napises ( i ne ti e prvpat koga sum ti daval informacii), a toa sto ne si razbral zasto ti e napisano samo go potvrduva toa sto sum go napisal odposle.
Сите знаеме дека е со нешто испровоцирано пишувањето, ама од јавно навредување не гледам некое добро што може да следи. Како и да е не треба да има навреди без разлика на причините. Мислам дека овде сме сите возрасни тоа да го сватиме . Поздрав

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Sakam da prasam ness vo vrska so lomo 3.5 zosto koga e isklucen i feelot klimata pokazuva deka temperaturata kaj vnatresnata sekogas e poniska za 2-3 stepenj od zadadenata , dodeka so uklucen i feel i na termometar pokazuva 22 stepeni kolku sto e i zadadena i klimata raboti mirno , termometar postaven na 1 metar a dalecinskoto na klub masa. I denes posle 5 casa rabota klimata napravi defrost na T 1C i sneg i golema vlaznost no primetiv deka cela voda ne tece niz crevoto od tacnata tuku i niz dve dupcinja na tacnata? Dali da gi zatvoram i tie dve dupcinja poso mi pravi voda na terasata?

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Sakam da prasam ness vo vrska so lomo 3.5 zosto koga e isklucen i feelot klimata pokazuva deka temperaturata kaj vnatresnata sekogas e poniska za 2-3 stepenj od zadadenata , dodeka so uklucen i feel i na termometar pokazuva 22 stepeni kolku sto e i zadadena i klimata raboti mirno , termometar postaven na 1 metar a dalecinskoto na klub masa. I denes posle 5 casa rabota klimata napravi defrost na T 1C i sneg i golema vlaznost no primetiv deka cela voda ne tece niz crevoto od tacnata tuku i niz dve dupcinja na tacnata? Dali da gi zatvoram i tie dve dupcinja poso mi pravi voda na terasata?

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Na displejot od klimata ti pokazuva pomalku (so Temp dugmeto) zasto toa e senzorot vo vnatresnata koj e iskljucen t.e. nemeri so IFEEL ukljucen, togas aktiven temperaturen senzor e samo toj vo daljinskoto. Samo na ladno kako sto e sega se pokazuva kolku vredi taa opcija, na potopli denovi so +7 i nemoze tolku da se oseti no sega ke si ja pokaze svojata funkcija preku stabilna temperatura vnatre.
Za kukji so poslaba izolacija ova e posebno funkcionalno i must have opcija za odrzuvanje konstantna temperatura vo prostorot bez postojani varijacii toplo/ladno.
Fala sto napisa za defrostot, toa i se ocekuvase od klima so vgraden LCLH kit, greacite od kitot(za nekoj tuka nebitni) sega ke si ja odrabotat svojata rabota pa vo ladniov period ke produciraat ubedlivo najmal broj defrosti sporedeno so onie bez greaci. Za 5,5kite Lomo zaradi golemiot gabarit ne se ni somnevam deka retko ke imaat defrosti, ama cim i 3,5kive se slicni puna kapa.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.443
Fala @Vanlok imavme takvo razmisluvanje uste lani problemot e sto se nema dovolno prostor za postavuvanje na bilkive na mesta kaj sto bi gi fakjalo sonce dovolno a plus spored botanicarkata so koja se muabetese navecer ispustaat CO2 i odredeni drugi supstanci zavisno od bilkata i od delot od denot i ako se ima malo bebe koe de zaspalo u dnevna de u spalna ne e preporaclivo da se pravat po doma vakvi proekti duri da porasne..
Хмм... навистина не знам за тоа како влијаат разни билки на мали деца. Но во врска со испуштањето СО2 навечер, тоа генерално е повеќе од дупло помалку отколку што дење испуштаат кислород. Интересен исклучок е Свекрвиниот јазик, или Sansevieria trifasciata
https://en.wikipedia.org/wiki/Sansevieria_trifasciata
Таа навечер испушта кислород, и се препорачува за во спални соби. Консултирај се со цвеќарката, сигурно знае за ова.


Понатаму сите тие билки од линкот од НАСА препорачаните за филтрација на воздухот, се многу толерантни на услови со малку светло. Некаде чинам се спомна дека повеќето потекнуваат од џунгли, каде е и онака е полумрак.
https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study#Chart_of_air-filtering_plants
 

Kajgana Shop

На врв Bottom