Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
мица наспроти тошиба ти е исто ко мерцедес спрема опел :D
Ja imam astra od 2001 i do sega sum smenil samo gumi i 2 grejaca za dizelot a bratmi raboti auto kompjuterska elektronika i se zbogati na tie mercedesi. Da ti go ebem autoto na koe ce mu se isprazni akumulatorot ili si izvadil klema i kompjuterot se rasparil so bravata, taka da ja navivam za toshiba
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
ne mi e jasno so se palis tolku, kako da si kupil vila u dubai, dali si karil ili si u zabluda ti si znaes
jas ne se palam samo probvam da pomognam kako shto mene mi pomognale. a ti ako si nenaspan ili razdrazliv ili vo period si, ostani si takov.....[DOUBLEPOST=1435001819][/DOUBLEPOST]
Ja imam astra od 2001 i do sega sum smenil samo gumi i 2 grejaca za dizelot a bratmi raboti auto kompjuterska elektronika i se zbogati na tie mercedesi. Da ti go ebem autoto na koe ce mu se isprazni akumulatorot ili si izvadil klema i kompjuterot se rasparil so bravata, taka da ja navivam za toshiba
i jas ja imam istata kola ama jas smeniv 4 gumi bidejki kolata ja kupiv so corba gumi.
hahahahah
A GIGOVIT malce me iznenadi so komentarot i sepak nema da go izbrisham postot kade shto bev padnal na negovo nivo (nekolku reda pogore)
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
jas ne se palam samo probvam da pomognam kako shto mene mi pomognale. a ti ako si nenaspan ili razdrazliv ili vo period si, ostani si takov.....[DOUBLEPOST=1435001819][/DOUBLEPOST]
i jas ja imam istata kola ama jas smeniv 4 gumi bidejki kolata ja kupiv so corba gumi.
hahahahah
A GIGOVIT malce me iznenadi so komentarot i sepak nema da go izbrisham postot kade shto bev padnal na negovo nivo (nekolku reda pogore)
ne znam koj e razdrazliv, poentata ne e koj e podobar, dali mitsubishi ili toshiba ili nekoja druga, za tie pari ti so vikas deka si ja zel ja sumnjam deka e zubadan,tolku.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
ALO
Na slikata od mojot profil e slika od klimata koja ja imam ( jas znam so imam na zidot)
Mu rekov na drugarov deka za 1600 evra ima videno zubadan 12k a ne kirigamine
I ocigledno dubai ne so bil..
I CITAJ pred da replicirash naprazno
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Zubadan 12ka posledna cena od pred 7-8 meseci 1370eur, kaj nas vo Mk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.698
Поени од реакции
35.093
Каде стојат овие што продаваат дрва со камионите во Прилеп сега? Или контакт од некој.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Malce da isplaknete oci :)
GREE U-CROWN Grafik Kapacitet / Temperatura
UCrown_img1.png

U-Crown (indoor unit) moze da se vidi i kako raboti vo novootvorenata prodavnica na GREEMak vo bllizina na TC Bunjakovec.

DSC_0145.jpg
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
ima akcija vo amc,pa gledav vivax AEFI 3,5 so popust za 21500 den.ima A+ za greenje i ladenje.
dali e ok cenata? :D

ps.ima za 1000 poeftin model koj ima A++ ladenje i A greenje
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
ima akcija vo amc,pa gledav vivax AEFI 3,5 so popust za 21500 den.ima A+ za greenje i ladenje.
dali e ok cenata? :D

ps.ima za 1000 poeftin model koj ima A++ ladenje i A greenje
ако ти е за ладење купи си НЕО
кај мене растура денеска, после 13ч. го пуштив на 24с. и до сега има потрошено само 2.5KW. Ептен добар за ладење и доста економичен, цената му е само 15К
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
pretezno mi e za dogrevanje-zagrevanje.
sto mislis dobra li e klimava za taa cena?
imam fasada so izolacija,potkrovje-krov dobro izoliran.pvc so 4 sezonsko staklo,40 m2 e prostorot
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Се работи за куќа од 150м2 со индивидуално парно има некој стар електирчен греач од 24KW кој јаде струја како луд. Па се мислиме дали да ставаме печка на пелети за парното , нов термо елемент на парнотот или да се зезне се и да со оди со Клими и панели. Што мислите?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Се работи за куќа од 150м2 со индивидуално парно има некој стар електирчен греач од 24KW кој јаде струја како луд. Па се мислиме дали да ставаме печка на пелети за парното , нов термо елемент на парнотот или да се зезне се и да со оди со Клими и панели. Што мислите?
Kupite za pocetok edna 18000btu klima za dnevnot boravok, toa vi e najgolemiot prostor sto se zagreva (najgolem broj rebra/radijatori koj ke gi iskljucite)...so ova bi namallil 30% negde potrosuvacka so kotelot.
No bidejki si vo kukja i imas prostor (dvor/vizba) toj greac od 24Kw mozes da go napravis da trosi (vo pari) namesto 24Kw samo 12KW taka sto bi go vlkjucuval samo navecer(na eftina tarifa) i bi greel so nego na 90C okolu 2 tona voda smesteni vo akumulator ili go vikaat bafer. Dobar Bafer od 2Tona bi te kostal mozda i 2000evra, eftinata varijanta e da ti napravat takov rezervoar od plastika(izolliran so 10cmtervol i zakopan u zemja) i vnatre da vgradis izmenuvac (dolga bakarna cevka) niz koj ke pominuva toplata voda od kotelot so greacot. Denski tie 2Tona so meshacki ventil kako na slikata

ke se mesaat so povratot od radijatorite i ke ja ogranicuva topllinata na vodata primer na 60C, fakticki tie 2tona voda od 90C cel den ke te great bez da imas potreba da go pustas kotelot vo skapa tarifa.
Generalno denes za parnoto ima mnogu nova oprema i moze da se napravi tolku avtomatizirano i da ne trosi mnogu pa i da e kotelot na struja no toa bi ve kostalo kako vo cel stan da namestis klimi ili multisplit ili nekoi 3-4000eu. Voglavnom Avtomatikata i baferite se skapi. Prednosta e sto klimite ke ve sluzat dokaj 10-15god a parnoto ke trae barem 30god.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Malce da isplaknete oci :)
GREE U-CROWN Grafik Kapacitet / Temperatura
Прегледај го приврзокот 124233

U-Crown (indoor unit) moze da se vidi i kako raboti vo novootvorenata prodavnica na GREEMak vo bllizina na TC Bunjakovec.
A sto cena e U-crown?
Grafikot izgleda impresivno, na -20 vika 3,5kw.
Samo me buni sto prodolzuva kako prava linija, mora da odi nagore vo plus nad 100%. Maksimalna jacina kaj ovoj model 12-ka gledam deka e 5,4kw, a toa e 150% od nominalnata. Znaci mora da prodolzuva nagore do 150%.
Vaka se doveduva vo prasanje tocnosta na celiot grafik.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom