Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Kolku znam ova e Gree so toyotomi lepenka
A taman sakav pogore da dodadam da ne im veruva na dobronamernite komentari deka bilo koja podobra marka e samo lepenka na klima so harver od Gree/Midea/hisense i sl. Ko samo kinezive da pravat klimi a nikoj drug veke ne se bavi so toj biznis. I site tie tvrdenja ne se zasnovani na nekoi analizi so otvoranje na hardverot ili sl, tuku na zaklucoci vrz osnova na "resetkite na maskata se skoro isti" ili "daljinskoto e isto" i slicno. Pa i da imaat japoncite kineski delovi, sepak ne e isto ostanatoto, nitu softverot, senzori, elektronika, kontrolata na kvalitet ... Od kade Toyotomi da e ist so Gree koga ovie pravele klimi koga osnovacot na Gree uste ne bil roden?! I da go frlat seto nivno znaenje i iskustvo pa da preprodavaat kineski proizvodi ?! Imalo i takvi nastani, no brzo se otkrivale i tie brendovi izgubile se i ime, renome, pazar, i veke gi nema (Grundig, Blaupunkt, Telefunken...)
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
Zravo, koja od ovie dve klimi bi bil podobar izbor za soba od okolu 28kvadrati, ili pak nekoj drug brend.
Ovaa s nordic bila demek nov model da ne znaj nekoj nesto poveke za neze

https://klimi.mk/product/657 Gree amber premium + 3.5
https://klimi.mk/product/697 Gree S nordic 3.5
На лошо место прашуваш за Gree зато што тука на овој форум има многу нивни продавачи кои што нормално ќе си го фалат својот производ, се додека не го продадат.
Генерално Gree Amber Nordic моделот со ознаки S6D им е најдобар. Можда и Gree Amber Premium. Се друго од Gree треба да се избегава.
Само кај нас во Македонија се вика Нордик, пример во Србија се вика Премиум. :)
А оваа што кај нас се вика Премиум во Србија се вика Комфорт. :)
Смешки се овие од Грее не можиш нзс да им најдиш.
Таа пак S Nordic којзнае под кое име се води во соседството.
Amber Nordic не се исплаќа пошо е скапа и за скоро исти пари имаш јапонски Daikin Sensira FTXF или Fujitsu KMCE.
Така да ако стриктно си се решил за Gree, што да ти речам, оди со тој модел Amber Premium или види нешто друго за иста цена.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
A taman sakav pogore da dodadam da ne im veruva na dobronamernite komentari deka bilo koja podobra marka e samo lepenka na klima so harver od Gree/Midea/hisense i sl. Ko samo kinezive da pravat klimi a nikoj drug veke ne se bavi so toj biznis. I site tie tvrdenja ne se zasnovani na nekoi analizi so otvoranje na hardverot ili sl, tuku na zaklucoci vrz osnova na "resetkite na maskata se skoro isti" ili "daljinskoto e isto" i slicno. Pa i da imaat japoncite kineski delovi, sepak ne e isto ostanatoto, nitu softverot, senzori, elektronika, kontrolata na kvalitet ... Od kade Toyotomi da e ist so Gree koga ovie pravele klimi koga osnovacot na Gree uste ne bil roden?! I da go frlat seto nivno znaenje i iskustvo pa da preprodavaat kineski proizvodi ?! Imalo i takvi nastani, no brzo se otkrivale i tie brendovi izgubile se i ime, renome, pazar, i veke gi nema (Grundig, Blaupunkt, Telefunken...)
I da si ja dovrsam mislata, ovoj trend na "se e isto, se e kinesko" jasno deka masovno se siri od prodavacite na kineskite proizvodi (osobena na ovoj forum), a naodja plodno tlo kaj del od korisnicite na istite, davajki im ubeduvanje deka dobro pominale so nabavkata na kineskiot proizvod. Daleku od toa deka kineskite ne cinat, no razlikata vo cena e se pomala pa .... Na sekogo ostanuva, a vrz osnova na sopstvenoto znaenje i ubeduvanje, da si proceni dali taa razlika vo cena vredi ili ne. Samo ne pagjate na toa "se e isto, kinesko" barem uste naredni 5-10 godini :)
Автоматски споено мислење:

Samo vnatresna kosta tolku bez nadvoresna edinica na Mitsu 18 kosta jas taka ja svakam ponudata,covekot bara do 50k,mozi ako saka konzolna 5,5 samo Vivaks Aeri od 18btu ili taka narecena 5,5kw
Da, imas pravo, ponudata e samo za vnatresnata. Nema ME 5-ka za tolku pari :)
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.331
Поени од реакции
4.755
I da si ja dovrsam mislata, ovoj trend na "se e isto, se e kinesko" jasno deka masovno se siri od prodavacite na kineskite proizvodi (osobena na ovoj forum), a naodja plodno tlo kaj del od korisnicite na istite, davajki im ubeduvanje deka dobro pominale so nabavkata na kineskiot proizvod. Daleku od toa deka kineskite ne cinat, no razlikata vo cena e se pomala pa .... Na sekogo ostanuva, a vrz osnova na sopstvenoto znaenje i ubeduvanje, da si proceni dali taa razlika vo cena vredi ili ne. Samo ne pagjate na toa "se e isto, kinesko" barem uste naredni 5-10 godini :)
Da ne me razberes pogresno ne e deka favoriziram kupuvanje na odreden brend ama toa "tuka nekade" so cenata ke moze da go podobjasnis?
Cist primer ke zemam Gree Amber premium, haier tundra, midea koja i da im bese vrvot

Spored cenite sto gi spodeluvavte tuka na forumov (vrska nemam kade da gi baram niz mkd i u koi prodavnici) im se dvizea 40-50k za 3.5kw uredite.
Mitsubishi LN35 (zasto neli ne zemavme od kineskive najniskoto nego gledame premium modelite sto gi nudat) masala vikavte deka e okolu 100k

Mene ova mi lici na 1:2 cena sto voopsto ne e za zanemaruvanje.

Drugo nesto sto ne razbiram koj e takviot merenje na koj mu e pogolem (COP-ot de) na temperaturi ispod -15?
Takvi temperaturi u mkd se brojat vo saati na edna raka i pretezno se navecer (ili podobro kazano vo utrinskite casovi). Jas licno bi gi ignoriral tie marketing trikovi mozela do volku do onolku i bi se fokusiral na toplinata sto ja dava do -10 eventualno -15 stepeni, ama bi mi igrala uloga i modulacijata zasto pogolem del od vremeto ke imas pozitivni temperaturi kade klimata ke treba da ti raboti nisko za da go zadrzi komforot odkolku sto ke raboti na max opteretuvanje i tie famozni -30 ili kolku i da se.

I na kraj doagame do samiot prostor sto ke mi e LN ili Daisekai ako prostorot e so 3 dzida i furi od sekade, tuka modulacija ne pomaga pa i kineskite ke se odnesuvaat poveke od odlicno (jer da bideme realni ne se tolku zaostanati so copot kako sto nekoi tuka gi pokazuva demek mojava pravi 10 a tvojata 2 nema da izvadi beter od panelka e)
Ama vo dobro izoliran prostor na povisoki temperaturi toj komfor mislam deka ke dojde do izraz jer ednata ke raboti konstantno a drugata ke pravi on/off
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
I da si ja dovrsam mislata, ovoj trend na "se e isto, se e kinesko" jasno deka masovno se siri od prodavacite na kineskite proizvodi (osobena na ovoj forum), a naodja plodno tlo kaj del od korisnicite na istite, davajki im ubeduvanje deka dobro pominale so nabavkata na kineskiot proizvod. Daleku od toa deka kineskite ne cinat, no razlikata vo cena e se pomala pa .... Na sekogo ostanuva, a vrz osnova na sopstvenoto znaenje i ubeduvanje, da si proceni dali taa razlika vo cena vredi ili ne. Samo ne pagjate na toa "se e isto, kinesko" barem uste naredni 5-10 godini :)
Автоматски споено мислење:


Da, imas pravo, ponudata e samo za vnatresnata. Nema ME 5-ka za tolku pari :)
Treba da im e jasno na lugeto da ne plakaat za nalepnici t.e. da predplakaat.
Toyotomi se proizveduva vo Gree i e demek japanka….Ist model kako S Nordic 3.5kw vo Gree e sega na promocija i cini 39’999 , a Toyotomi 49’900 ( samo 10’000 poveke ). Konzolna 3.5kw na Gree e 45’999 , na Toyotomi 59’890 ( samo 13’891 poskapa ). Toplinska Gree Versati 8kw monoblok e 139’999, na Toyotomi 8kw e 202’890 ( samo 62’891 poskapa ).
Za ist proizvod sisanje do daska.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.688
Поени од реакции
3.992
Treba da im e jasno na lugeto da ne plakaat za nalepnici t.e. da predplakaat.
Toyotomi se proizveduva vo Gree i e demek japanka….Ist model kako S Nordic 3.5kw vo Gree e sega na promocija i cini 39’999 , a Toyotomi 49’900 ( samo 10’000 poveke ). Konzolna 3.5kw na Gree e 45’999 , na Toyotomi 59’890 ( samo 13’891 poskapa ). Toplinska Gree Versati 8kw monoblok e 139’999, na Toyotomi 8kw e 202’890 ( samo 62’891 poskapa ).
Za ist proizvod sisanje do daska.
Fala kurcu i ti da napišeš nešto iskreno i suvislo.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Da ne me razberes pogresno ne e deka favoriziram kupuvanje na odreden brend ama toa "tuka nekade" so cenata ke moze da go podobjasnis?
Cist primer ke zemam Gree Amber premium, haier tundra, midea koja i da im bese vrvot

Spored cenite sto gi spodeluvavte tuka na forumov (vrska nemam kade da gi baram niz mkd i u koi prodavnici) im se dvizea 40-50k za 3.5kw uredite.
Mitsubishi LN35 (zasto neli ne zemavme od kineskive najniskoto nego gledame premium modelite sto gi nudat) masala vikavte deka e okolu 100k

Mene ova mi lici na 1:2 cena sto voopsto ne e za zanemaruvanje.

Drugo nesto sto ne razbiram koj e takviot merenje na koj mu e pogolem (COP-ot de) na temperaturi ispod -15?
Takvi temperaturi u mkd se brojat vo saati na edna raka i pretezno se navecer (ili podobro kazano vo utrinskite casovi). Jas licno bi gi ignoriral tie marketing trikovi mozela do volku do onolku i bi se fokusiral na toplinata sto ja dava do -10 eventualno -15 stepeni, ama bi mi igrala uloga i modulacijata zasto pogolem del od vremeto ke imas pozitivni temperaturi kade klimata ke treba da ti raboti nisko za da go zadrzi komforot odkolku sto ke raboti na max opteretuvanje i tie famozni -30 ili kolku i da se.

I na kraj doagame do samiot prostor sto ke mi e LN ili Daisekai ako prostorot e so 3 dzida i furi od sekade, tuka modulacija ne pomaga pa i kineskite ke se odnesuvaat poveke od odlicno (jer da bideme realni ne se tolku zaostanati so copot kako sto nekoi tuka gi pokazuva demek mojava pravi 10 a tvojata 2 nema da izvadi beter od panelka e)
Ama vo dobro izoliran prostor na povisoki temperaturi toj komfor mislam deka ke dojde do izraz jer ednata ke raboti konstantno a drugata ke pravi on/off
Nikade ne rekov deka kineskite ne cinat (a ima i takvi), obratno naglasiv "Daleku od toa deka kineskite ne cinat, no razlikata vo cena e se pomala..." Zborot mi e deka za nekoja marka od sredna klasa koja e malku prisatna na mak.pazar i so toa cenata i e popovolna, vednas i se zalepuva etiketa deka e kineski proizvod, po logikata Abe stom e eftina, mora da e kineska, a bez nikakvi dokazi i objektivnost. Ete i podolu objavata na SvB :) Ova ke go najdes na pr. za Carrier, Toyotomi, pa i Daikin. I normalno, poneupatenite se doveduvaat vo zabluda, sto ne e fer trgovsko rabotenje, da ne recam nekoj potezok zbor.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.331
Поени од реакции
4.755
Nikade ne rekov deka kineskite ne cinat (a ima i takvi), obratno naglasiv "Daleku od toa deka kineskite ne cinat, no razlikata vo cena e se pomala..." Zborot mi e deka za nekoja marka od sredna klasa koja e malku prisatna na mak.pazar i so toa cenata i e popovolna, vednas i se zalepuva etiketa deka e kineski proizvod, po logikata Abe stom e eftina, mora da e kineska, a bez nikakvi dokazi i objektivnost. Ete i podolu objavata na SvB :) Ova ke go najdes na pr. za Carrier, Toyotomi, pa i Daikin. I normalno, poneupatenite se doveduvaat vo zabluda, sto ne e fer trgovsko rabotenje, da ne recam nekoj potezok zbor.
pak ke prasam kako razlikata vo cena se namaluva toa ne mozam da go uvidam

pred nekoja godina tundra 35k sega 40k
gree amber 40k sega malku se ojacale 50k
mitsu daikin toshiba bile okolu 60-65k sega se 90-100k

i ti mi vikas se stesnuva gapot vo razlika vo cena

ova kako u temana na stanovi skupo bilo 900e m2 u belimbegovi zasto stan u karpos pred 10 godini bil 1500e m2
a toa sto denes toj u karpos go prodavaat 2500+ ne e bitno


razbiram da mi reces kinezive stigaat so cena ako poskapuvaat pobrzo od japancive, ama brate spored odredeni clenovi gree se uredi od druga planeta, ali zatoa spored mkd trgovci japonskive brendovi preku dve galaksii gi transportiraat drugo ne gledam sto im ja diga tolku cenata
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
S Nordic e nov model na GREE, sega ti e na promocija i e super opcija.
Што промоција е оваа ваква. Само на моделите што не се продаваат им е намалена цената.
Ако правиш вистинска промоција ќе речеш "Во наредни 20 дена цената на сите клими што ги нудиме се намалува за 10%"
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.688
Поени од реакции
3.992
@wiksa epten si vo pravo.
Kupuvam denovive klima, za vo mal prostor mi treba, vikam neka e DAIKIN SENSIRA poznat po niska modulacija.... ali vidi vraga FTXC35D ima Pdiz 2.2 kW i toa so pomoš na grealka od 200W, ima 750 gr freon (sosema ok) no košta tuka vo mk 45000 den, sekade okolu nas osven vo Bugarija e mnogu poeftin, okolu 30000 den. Znači nabiena cena do besvest za vlezen model, so za mene nerazbirlivo nazaduvanje vo odnos na postarata SENSIRA FTXF35 koja e podosta poskapa no so podobri karakteristiki i se toa so pomalku freon. Zaklučiv deka ne se naođam tuka, sepak TOSHIBA na primer se pokorektni i so ceni i so karakteristiki, o dimenzionalno ne mi odgovra vo prostorot.....
Čekam montaža na parapetna od VIVAX od slikata pogore.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Што промоција е оваа ваква. Само на моделите што не се продаваат им е намалена цената.
Ако правиш вистинска промоција ќе речеш "Во наредни 20 дена цената на сите клими што ги нудиме се намалува за 10%"
Promocijata e na novi modeli, a ne rasprodazba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom