Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2008
Мислења
5.380
Поени од реакции
3.739
Kako sto znam ima HDT t.e. do -10C ne vlaga vo klasicen defrost, stom malce ke fati mraz vednas vleguva vo HDT i otopuva sto trae max 2-3 min i istovremeno duva so 35C. Super funkcija.
Ima power limit function , 100/75/50%, mnogu dobar swing dosega neviden, ednovremeno max gore i max dole.
Mislam deka ke bide top model vo ponudata, normalno dvoreden izmenuvac so EEV.
Aha...ova veke mi zvuci ekstremno dobro, i za dr,i so toj limit % a isto i 10 h, On toa kolku sto citam e opcija da nema off/on pri postignata T° ?ili sum greska ....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
HTD kaj Toshibata Shorai e isto taka ,samo go smetav deka e toa takanrecen suv defrost,ne go isklucuva komplet DF ,kako koga pobeluva nadvoresnata edinica a klimata si duva,samo i paga tmperaturata na izduf .Ne znaev deka toa se vika HTD.Jas si mislev deka e suv df.
Kaj starata Suzumi DF pravi samo koga ke pobeli nadvoresniot izmenuvac.
Vidi ti i Shorajo da ti imalo HTD.
A veke 50%-75% 100% go ima uste od Daisekai 8 serija.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.380
Поени од реакции
3.739
HTD kaj Toshibata Shorai e isto taka ,samo go smetav deka e toa takanrecen suv defrost,ne go isklucuva komplet DF ,kako koga pobeluva nadvoresnata edinica a klimata si duva,samo i paga tmperaturata na izduf .Ne znaev deka toa se vika HTD.Jas si mislev deka e suv df.
Kaj starata Suzumi DF pravi samo koga ke pobeli nadvoresniot izmenuvac.
Vidi ti i Shorajo da ti imalo HTD.
A veke 50%-75% 100% go ima uste od Daisekai 8 serija.
Pa dobro e gree, za mn,pomala suma go implementiral toa sto veke go imale japoncite... Ama parite se ogromna razlika 12ka 36/37k so japonskite
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Pa dobro e gree, za mn,pomala suma go implementiral toa sto veke go imale japoncite... Ama parite se ogromna razlika 12ka 36/37k so japonskite
Ama posto gi imam i dvete edinici,i mozam da ja setam razlikata.
I se cudev zosto Shorajto vaka mi raboti.Mnogu tesko ke ja videv klasicno pobelen nadvoresn izminyvac,kako kaj Suzumito.Ednostavno klimata raboti,ne e pobelen izmenuvacot,a voda tece od neize vo pomala kolicina(ne da kapi),a cetvotokrakiot ventil ne uklucuva so ona PSSSS zvuk.Posto imam merac na izduvot staveno ,paga temperaturata na izduf ama pak si gree,seto toa automatski.Poima nemav deka to ti bilo HTD.
Vo klasicen DF odese samo koga ke bese vlaznosta 95-100%.
Mnogu ubava funkcija.
Vidi ti do kade stignale Inzinerive.
Ako ima postrucen eve kako Zlatko,neka objasni kako e mozno da pravi HTD a da ne se ukluci cetvorokrakiot ventil.
Cudna funkcija.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.380
Поени од реакции
3.739
Ama posto gi imam i dvete edinici,i mozam da ja setam razlikata.
I se cudev zosto Shorajto vaka mi raboti.Mnogu tesko ke ja videv klasicno pobelen nadvoresn izminyvac,kako kaj Suzumito.Ednostavno klimata raboti,ne e pobelen izmenuvacot,a voda tece od neize vo pomala kolicina(ne da kapi),a cetvotokrakiot ventil ne uklucuva so ona PSSSS zvuk.Posto imam merac na izduvot staveno ,paga temperaturata na izduf ama pak si gree,seto toa automatski.Poima nemav deka to ti bilo HTD.
Vo klasicen DF odese samo koga ke bese vlaznosta 95-100%.
Mnogu ubava funkcija.
Vidi ti do kade stignale Inzinerive.
Ako ima postrucen eve kako Zlatko,neka objasni kako e mozno da pravi HTD a da ne se ukluci cetvorokrakiot ventil.
Cudna funkcija.
Ok kako i da e da se dvizime /odi napred so software/hardver, nekoi raboti si gi prepisuvaat-kopiraat/nekoi im se poedinecni zaslugi itn ...
Dobrata rabota e da moze sekoj da kupi, da ima pristapna cena/pomala potrosuvacka/solidni performansi ...
Bidejki sme vo Makedonija ...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Normalno,sekoj neka si ja pusti cergata kolku sto mu e dolga nogata.
Jas sum nemal iskustvo so suvi DF na Suzumito,i se si mislev deka ova so go praj Shorajto se suvi DF.Ne znam kako izdledaat suvite defrosti.Kaj mene celava operaciaj ako e da recime HTD, e od okolu minuta do minit i pol.
Dali koga ke se praj suv defrost se uklucucuva cetvoroklarakiot ventil ili ne,zapoznaen li si?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.915
mnogu dobar swing dosega neviden, ednovremeno max gore i max dole.
Neviden zasto zamizuvame koga pominuvame pored konkurenti ili?
FH montiran u 2016 ima vakva funkcija vo isto vreme da duva max gore i max dole ali dobro ke se pravime deka e nevideno.
Za nekoja godina ke ima novo nevideno da duva ne samo max gore i max dole vo isto vreme, nego ednoto da bide max levo, drugoto max desno (go nema mitsubishi ova, ama zatoa samsung/panasonic go ima)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
скептичен сум за ова што некој пробува да го избутка(изрекламира) како хибриден дефрост!
Ај да не речам, ама чиста глупост!

Панасоник има(а) heatcharge серија што можеше истовремено да дува топло додека дефростира, ама кошташе “Свети Петра кајгане”!

А сув дефрост и мојава дм си прави по тајмер кога работи со цела снага. Ако модулира ниско, по потреба тогаш…
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Ako ima postrucen eve kako Zlatko,neka objasni kako e mozno da pravi HTD a da ne se ukluci cetvorokrakiot ventil.
Mene vaka mi sečit umot.
Neam sretnato vakvo nešto no koga bi go dobil kako proektna zadača, prvo što mi odi vo glava e:
- mora dvoreden izmenuvač
- mora kapilara specijalno za ovoj samo za DF
- mora ili dva četirikraki ventili ili eden šestokrak
- nekolku neznam kolku elekromagnetni ventili za usmeruvanje na freonot
Pri vakov defrost bi trebelo da se gree samo nadvorešniot izmenuvač, vnatrešniot mora da sobira toplina (za greenje)....
I normalno softver da te zaboli glava.
Toshibata Shorai, ovde dosta izvikana po drugi raboti očigledno odlično si ja završilo rabotata i ne čuka vo talambasi.
Da vidime kako toa će izgleda vo režija na Gree. Od se srce sakam da e uspešno, vaka će mora da go rešat problemot so previsoka modulacija (kako inače će raboti 10 h prekin), inače od ovaa funkcija nema ništo.
Ako e se ko što treba će mi stanat i mene interesni.
Автоматски споено мислење:

скептичен сум за ова што некој пробува да го избутка(изрекламира) како хибриден дефрост!
Ај да не речам, ама чиста глупост!

Панасоник има(а) heatcharge серија што можеше истовремено да дува топло додека дефростира, ама кошташе “Свети Петра кајгане”!

А сув дефрост и мојава дм си прави по тајмер кога работи со цела снага. Ако модулира ниско, по потреба тогаш…
Ova od Panasonic e sosema drugo, tamu se koristi toplinata od kompresorot (toj se zagreva i preku 100C pri rabota) koja prigodno se sobira za da vo DF se ubaci vnatre vo prostorijata. Skapo i glomazno rešenie, ova pogore e baš baš interesno.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Mene vaka mi sečit umot.
Neam sretnato vakvo nešto no koga bi go dobil kako proektna zadača, prvo što mi odi vo glava e:
- mora dvoreden izmenuvač
- mora kapilara specijalno za ovoj samo za DF
- mora ili dva četirikraki ventili ili eden šestokrak
- nekolku neznam kolku elekromagnetni ventili za usmeruvanje na freonot
Pri vakov defrost bi trebelo da se gree samo nadvorešniot izmenuvač, vnatrešniot mora da sobira toplina (za greenje)....
I normalno softver da te zaboli glava.
Toshibata Shorai, ovde dosta izvikana po drugi raboti očigledno odlično si ja završilo rabotata i ne čuka vo talambasi.
Da vidime kako toa će izgleda vo režija na Gree. Od se srce sakam da e uspešno, vaka će mora da go rešat problemot so previsoka modulacija (kako inače će raboti 10 h prekin), inače od ovaa funkcija nema ništo.
Ako e se ko što treba će mi stanat i mene interesni.
Sigurno e nesto okolu copy paste na Toshiba,ama ne znam,a i do sega sum nemal iskustvo so suv DF samo opisuvam kako kaj Toshiba Shorai e toa reseno i zata ne mozam da potvrdam dali ima HDT(mozi kaj toshiba e toa standard).Posto gleam i ona so 50-75-100% so ogranicuvanja na kompresorot im e copy paste od Toshiba.
So sreka neka im e.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Сега гледам на Shorai-во некој држач на внатрешната е попуштен, вадев/ставав филтри, имам размрдано, не е ништо. Оти ја користам одреден период, сега се појави, претходно немаше ништо, малку ја чепнувам може цел ден да не се појави вибрација.
Инаку 3-4 метри сум имал цевки, @filipinec планирам уште една да местам на пролет, на неа да ставам 7 метри? фала за совет :D и друго да те прашам, дали менува перформанса на подолга цевка? настрана од вибрациите, перформансите се исти со сегашнава од 3-4 метри?

Во глобала топ е Shorai-во, би одел на втора
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
друго да те прашам, дали менува перформанса на подолга цевка? настрана од вибрациите, перформансите се исти со сегашнава од 3-4 метри?

Во глобала топ е Shorai-во, би одел на втора
Секое метро намалува перформанси, ама тоа е толку минорно, десетина од процент, што е скроз небитно.
Треба 15 метри да ставиш, а и тогаш тој 1.5-2% е занемарлив, во граница на грешка.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Jas će ti odgovoram, kaj site klimi ekspanzijata ili vtečnuvanjeto na gasot započnuva vo nadv edinica taka da cevkite se del od vnatrešniot izmenuvač i tie učestvuvaat vo procesot. Poradi ova treba da se so min dolž od bar 3 m, za da nema klokotenje i žuborenje na freonot, ušte podobro e 5 m, do 10 m obično ne se bara nadopolnuvanje so freon...
Od druga 3 m e dovolno vibraciite od kompresorot da ne se prenesat vnatre.
Nema potreba da ja prodolžuvaš instalacijata, nema da dobieš skoro ništo.
Inače jasno deka ako nešto e labavo mora da rezonira na nekoja ili nekolku frekfrencii.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom