Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Dali stvarno e najeftino greenjeto na drva?
Ne.
Proslata zima vkupno na greenje potrosiv 10-12.000 den. Kolku kubika drva se toa, mislam okolu 4. Dali so 4 kubika moze da se protera cela zima za zagrevanje na 40+ m2? Kolku bi bile potrebni? I sto e so periodite koga treba samo navecer i sabajle zagrevanje po nekolku saati, Oktomvri, Mart, April.
Ne go ni racunam ovde dimenjeto po doma, prljanjeto so drvata, pa cepenje i prostor za cuvanje...
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Dali stvarno e najeftino greenjeto na drva?
Ne.
Proslata zima vkupno na greenje potrosiv 10-12.000 den. Kolku kubika drva se toa, mislam okolu 4. Dali so 4 kubika moze da se protera cela zima za zagrevanje na 40+ m2? Kolku bi bile potrebni? I sto e so periodite koga treba samo navecer i sabajle zagrevanje po nekolku saati, Oktomvri, Mart, April.
Ne go ni racunam ovde dimenjeto po doma, prljanjeto so drvata, pa cepenje i prostor za cuvanje...
И јас сум се греел само една година пред едно 7-8 години на дрва и кога ќе собереш цена на потрошени дрва и струја која сепак ќе се троши доаѓа скоро па исто како на струја, а каде е маката да влечам дрва од подрум, да потпалувам, да чистам, да кречам а сепак грееш само една соба. Јас ги презирам комшиите кога ќе им стигнат дрва во мај, сите оцерени демек големи домаќини, и како тоа да е најважната работа на свет одма велат "тргните ги автомобилите ми доаѓаат дрва" и после ги сушат во двор едно 4-5 месеци, а јас немам кај да се паркирам.
Дрва, ДА за куќа ама за станови како кај мене по 60 м2, јас би забранил!!!
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ja da sum vlast bi gi poskapel drvata za 300% ili bi gi zabranil, pa ne se dise vece vo Tetovo. Kaj mene od 6 stana 5 se great na drva, prozor ne se otvara ni na 5 min. da proluftiras, mirisame vo stanov na hranata sto ja gotvime. UZAS!!!
Дрвата и јагленот (уште поекономичен) како огрев, може многу скапо да не чинат! После сообраќајот, Железарница и топланите ми се чини, оџаците (те греење на цврсто гориво) се трет најголем загадувач и причинител Скопје да биде најзагаден град во Европа http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i-hercegovina/218001-skoplje-najzagadjeniji-evropski-grad-sarajevo-na-12-mjestu.html. Ништо подобра не е ситуацијата во Битола и Тетово! Е сега ќе рече некој, ако не користиме цврстото, гориво ако ги затвориме топланите... на што тогаш да се загреваме!? И делумно би бил право!....Но сепак. тука се напишаа толку многу убави постови за термалните пумпи, инверторте, климите...кои како грејни тела не се така евтини. Иако обичната клима па и не е многу поскапа од една ‘‘ќумба‘‘ која загадува!
Изгледа дека немаме многу избор - опции!? Или ќе користиме поскапо, а еколошки не толку штерно, или евтино но крајно нееколошки, при што си го уништуваме здравјето и нашетоно уште повеќе на најмладите... детските болници се преполни зимно време! Не ќе да е само поради ладното време и грипот! Pm честичките знаат да бидат и многу опасни, а зимно време во Ск одат и до 2-3 пати повеќе од дозволеното! Еден прилог во Радио Сл Европа на темава. Цитат во врска загадувањето со загревање:
Грејната сезона, покрај поскапувањето на струјата придонесува кон ваквата ситуација, вели екс-министерот за животна средина и просторно планирање Тони Поповски.
http://www.makdenes.org/content/article/24815432.html
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
тргнете надвор од скопје кон периферијата на нашата мила македонија и прашајте кој ќе сретнете а ги има многу што имаат по 7-8000ден. месечно примања и натерете ги нека купат инвертер клима(700-800евра) да не го загадуваат воздухот па ќе видите што одговор ќе добиете
не зборам за скопје кај минималецот е над 20К
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
тргнете надвор од скопје кон периферијата на нашата мила македонија и прашајте кој ќе сретнете а ги има многу што имаат по 7-8000ден. месечно примања и натерете ги нека купат инвертер клима(700-800евра) да не го загадуваат воздухот па ќе видите што одговор ќе добиете
не зборам за скопје кај минималецот е над 20К
20к само ако гледаш Сител...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Место да ти купувам клима јас би ти треснал метак, најефтино ќе поминам.
Можи ке поминиш најефтино финансиски но немој да го занемариш фактот дека едно добри 10+ годни на некој ке му бидиш жена во келијата. Сега можи и во приватниот живот на некој му изиграваш жена па ти иди нешто како пресметан ризик.
Кај да те знае ,се крепи земјата:toe:[DOUBLEPOST=1421628976][/DOUBLEPOST]И добро е што проработи совеста кај загрижените граѓани за употреба на клими за греење. Се е тоа во ред, кој можи да си дозволи. Но сте размислиле од каде иди та струјата за тоа климите? Претпоставувам мислите дека РЕК Битола на пареа работи или на сончева енергија па вие така еколошки си се греете. РЕК инаку е скратеница од рударско енергетски комбинат. Што мислите дека рударат , злато ?
Јаглен бе пријатели, јаглен. Од него се прави струјата за вие еколошки да се греете.
Мене ми одговара да се премести Рек или да престани да работи. Секако барем во поглед на греење не сум зависен од нив. Ама тогаш што ке правите вие.Уште ке ви е еколошки греењето ако ви го тупнат Рек под носот? Или друга песна ке пеете.
Така да доста лицемерие, се работи за економично а не еколошко греење. А под економично си мислите вас ви е поекономично. Ве заболе вас за екологијата. А пошто вас не бе боли, мене икрено ич. Барем јас се греам со карбон неутрално гориво. Вие ?
Вака испаѓа дека јас сум поголем екологист од вас загрижените граѓани, така да ...
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Па и половна клима е подобра опција за некој што неможе да собере 700-800 евра за нова него да ги даде последните пари за печка и да се врзе 10год на дрва.
Мислам есента беше кога тука некој (мислам од тетово беше типот) спомна нешто за половни инвертери или клими од Швицарска дека брачедаму ке донел пар шлепери....@goran0505 вероватно ке се сети (му реплицираше нешто у стил локирани/закључени биле климите иако незнам што значеше тоа....има ли стварно нешто вакво second hand клими на ангро по тетово/гостивар ако знаат @goran0505 и @tzlatko добро би било са споделат инфо?

А половен инвертер од 150-250 евра и помалку ке фати како почетна инвестиција од некое најефтино ќумбе+дрва пошто струјата немора да се плати однапред налето како што е со дрвата и ќумурот.
И @moni_moja незнам колку заштедува со печката и колку е тоа економично греење ако самата печка е okolu 150евра + 10м3 дрва по сезона ете ги 650еврејки дадени уште налето, и ке грее само една поголема соба. А другиот дел од станот ? Есап у негатива.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
И мене не ми се допаѓа што некои членови сметаат дека затоплувањето на дрва наводно го загадувало воздухот


Затоплувањето на дрва е наполно еколошки вклопено во природата
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Zagaduvanjeto e kombinacija od poveke faktori koi prethodno gi spomenav.
VladeMKD dobro kaza deka golem del od strujata idi od REK koj raboti na jaglen. No bidejki e tolku dobar cinik, kolku shto e dobar i logicar, ne spomena deka najdobra, najeftina kombinacija za odredena kvadratura e greenje na klima vo kombinacija so drva (za onie koi nemaat dovolno sredstva da kupat poskap inverter). Klima od 200 evra za preodnite periodi i drva (buka II klasa) za poladnite e periodi. SIte ke se slozite deka toa e dobitna kombinacija (osven ako nemate uslovi za drva KAKO KAJ MENE).
Inace zatopluvanjeto na drva mozebi e ekoloski vklopeno vo prirodata no koga ima ekstremno golema potroshuvacka, kako kaj nas vo BT, posledicite koi gi osekame ili ke gi osekame se strashni. Koga vo BT bi imalo toplana koja raboti na gas, togash otpadnite gasovi bi vrvele niz filtri i zagaduvanjeto bi bilo minimalno. Ajde sega sporedi go toa so gorenje t.e. cadenje na site ovie individualno ogjaci od koi NITU EDEN NEMA NIKAKOV FILTER, plus gorat se i seshto od bor do peleni.......daleku e toa od vklopuvanje druze
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.710
Поени од реакции
4.028
Indirektno jas ja potiknav ovaa raspravija koja e sekako pozitivna, no nedostojno nepristojna, vulgarna i neprilicna i MORA da se sopre. Go razbiram vo potpolnost @MkD vlade i negovata (pa i moja) frustracija, REK Bitola e termoelektrana so instalirana snaga pogolema nego nuklearkata KRSKO vo Slovenija, no raboti na jaglen koj e zagaduvac BROJ 1, ja zagaduva Bitola, a nie ostanatite si ja trosime el. energija i se falime kako malku ni trosat klimite....
Jas podolgo ja pratam situacijava so vozduhot vo Tetovo vece treta godina, da ne zaboravime deka tuka nema termoelektrana a Tetovo e dvapati pozagadeno od Bitola. Po nekoja slobodna procenka, motorite vo spicot na denot digaat od 100-150 mikro gr/m3 PM10 cesticki, od zagrevanjeto na drva i jaglen ( drvoto ne e mnogu odgovorno za pokacuvanje na PM10, a jaglenot ubiva) uste tolku, a sto e toa sto pravi da odi do 1200 mikro gr/m3? Nesomneno Jugohrom koj i ponataka raboti bez nikakvi filtri a trosi JAGLEN i PALENJETO na smetot koj ne nosi samo PM10, eden gospod znae sto diseme, zatoa sto kriterium za merenje koga sogoruva kombinacija od plastika, hartija, bioloski otpad voopsto i ne e vospostaven.
Misteriozno e zosto zagaduvanjeto se pokacuva vo zima, a REK da receme raboti i na leto (dobro posmaleno), od druga strana nasite roditeli se greele isklucivo na drva i jaglen, a ova ne bilo ni priblizno vaka (dobro ne se merelo zagaduvanjeto), no jas dobro se secavam kako bilo. I togas rabotel Jugohrom (i toa pod polna parea) i ostanatata industrija, se trosese mnogu nafta za zagrevanje na site industriski i ostanati rabotni organizacii, ova sega sto go gledame od zagrevanje e detska igra prema togas, na sekoja strana curea odjaci, pa ne bese vaka.
Gi gledam ova dijagramive za zagadenost na Tetovo, ce zavrne ce se iscisti nekolku dena iako se prisatni zagrevanjeto i vozilata, se vrti okolu 150-300 zagaduvanjeto i koga ce rece vo nocnite casovi za 2-3 casa na 1000! Od sto e toa ? Samo od gorenje smet i JUGOHROM.
Inace najgolema satisfakcija mi e sto istiot ovoj vozduh koj jas go disam vo ovoj moment, go dise i g-ot pretsedatel Djordji Ivanov (sega vo momentov e tuka vo Tetovo), go disat niz cela Makedonija i ludjeto na vlast koj mozat vo sekoj moment da napravat da ziveeme podostojanstveno i pokvalitetno, no toa ne sakaat da go napravat od razni kauzalni odnosi samo na niv poznati.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Најевтиното затоплување е страшно добрата изолација. Тоа е непобитен факт.

Една работа е да имаш потреба од 15KW енергија на м2, друга работа е да имаш потреба од 120KW на м2, а трета работа е да имаш 250KW на м2 на годишно ниво. Најголемиот дел од објектите во Македонија не се ни во последнава категорија.

Да ја разгледаме ситуацијата сега кај становите, бидејќи греењето со клими како што видов најмногу се практикува кај станови.

Ако имаш стан од да речеме 100м2 тогаш ти треба 1500 KW енергија за целата година. Доколку се грееш со панелки кои да речеме имаат COP од 0,75 ќе требаат 1.875 KW по сегашната цена од да речеме 7 денари тоа се 13.125 денари.

Доколку се грее со инвертер а нема термоизолација математиката е следна.
120*100/4=3.000

Значи доколку се грееш на инвертер со COP 4 ти требаат 3.000KW годишно.
Дупло повеќе во однос на греење со панелки и термоизолација.

Становите имаат најчесто еден надворешен зид. Во просек 30м2. Термофасадата за 1м2 со страшно добра изолација (20цм графитен стиропор) со работна рака кошта околку 2.000 денари или 60.000 денари за еден стан. Колку што кошта и една подобра клима.

Во ваква ситуација математиката е едноставна. Помеѓу добра изолација и инвертер клима, климата е комплетно неисплатлива опција.

Што се однесува до загадувањето, вистина е дел од вината ја имаат возилата односно сопствениците на овие возила. Има многу ситуации кога наместо да се купи ново и помало возило со ЕУРО 5 или 6, се купува Ауди 4 или 6 со ЕУРО 2 или 3 за кое како прво нема никаква потреба од толку големо возило, како второ со сите сервиси кај возило со 250.000 или 350.000 километри цената е блиска до онаа на ново и помало возило. И на крајот не може да го одржува. Само една гума кај овие возила кошта колку 4 нови гуми кај помало возило. А да не правиме муабет кога на 300.000 треба да се промени катализаторот кој најчесто не е поевтин од 1.000 евра, па најчест начин на решавање на овај проблем е сечење на ауспухот на делот каде е катализаторот.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.710
Поени од реакции
4.028
Ova sto go pisuvas brat e naucna fantastika. Po tvoe ako gream so panelki i imam izolacija od 15 Kw za m2, 100 m2 za 5 meseci grejna sezona, vo prosek ce gi gream so:
5mes.x30dena=150 denax24 casa=3600 casa, 1875kw/h:3600= 520W/h
Koj e toj sto vo Makedonija ce gree stan od 100m2 so fasada od 30 m2 koja ce cini 1000e i ce se gree so 0.5 Kw/h potrosuvacka na cas? Pazite sto pisuvate! Kolku sto jas znam 50KW za m2 e super super izolacoja, a 150kw po m2 e prosecna izolacija.
Se nadevam deka ce se slozis deka nesto ne e vo red so gorniot post, bidejci ako e taka i jas bi se slozil so tebe deka klimata ne e najeftina investicija tuku vakva "kosmicka" izolacija greenje na sialici, kompjuter i TV, duri nema da mora ni panelka....
Inace ima objekti sto trosat 15 Kw na m2, to se tkn pasivni kuci, ama od obicen stan so pravenje na termoizolacija samo na nadvoresniot zid od 30 m2 so stiropor od 20 cm NEMA da se dobie objekt sto ce ima olku niski toplinski gubitoci. Odlicno e da se napravi stan so 80-100 m2 sto e nekoj visok prosek, no togas tvojata racunica ce bide poskapa za 7 pati .....
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Најдов на нет еден прилог, кој добро ја осликува проблематиката за која што дискутиравме малку... иако е вон темата (економично), сепак се работоти за затоплување... Во случајот загревање со дрва и јаглен... во случајот во Србија - град Ужице, веројатно по големина може целиот да го собере во арената Филип II.... (се извинувам што е на чужд јазик, ама добро го разбираме нели)? Поентата ми е штетноста од користење цврсто гориво за загревање:
http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:409907-Uzicane-davi-cadj
Užičane davi čađ
Milionske investicije i gasovod nisu smanjili katastrofalno zagađenje vazduha. Ordinacije pune dece. Jedini „lek“ prelazak na gas, ali narod nema para
UŽICE - Krivac što su ovih dana ordinacije na dečjim odeljenjima Doma zdravlja i Opšte bolnice u Užicu pune obolelih mališana, dobro je poznat - masovno grejanje na drva i ugalj. I ove zime prouzrokovano je katastrofalno zagađenje vazduha. Nivo čađi u užem centru grada u jednom trenutku bio je pet puta iznad dozvoljene vrednosti. Nepodnošljiv smog izaziva akutne i hronične probleme i zdravima, a kamoli najmlađima.
вели во написот: нивото на pM честички во кубен метар е 240 милрограми те. чад... (максимално дозволено е 50 иако СЗО препорачува пониски вредности) Во Скопје Битола Тетово... (тоа е чинам половина Македонија!?)... оди и до кај 500! Барем во Ск... кога имаше мерења! Сега незнам дали има, ама немам сретнато, ми се чини дека никој не објавува! Голем фактор и причинител што СК го става на листата на најзагадени градови во Европа на прво место!!!
Да, економично е и многу убаво, па и не многу штетно за оној во просторијата го користи, освен ако не спие нели во таа просторија - греењето на дрва, најубаво, најромантично - милина! Ама на Шапка, во Маврово, Кицбил, Боровец, Шамони или Гармиш Партен Кирхен.... ама не во Лондон, Београд, Москва, Париз... па и во помали градови како Скопје Битола Тетово...дури и уште помали! Ете го примерот со Ужице Србија. Ужице кое зимно време станува Узас-е....ни кажува дека ни помалите градови не се поштедени!....И да замислиме што би се случило, доколку властите дозволат, а народот се префрли од централно, плин или од струја на дрва... во Берлин Париз или Лондон...само 30% од домакинствата преминат на цврсто ‘‘романтично‘‘ затоплување!? Близу милион оџаци! Ужице во споредба би изгледал како ботаничка градина!
И уште нешто. Ќе повторам,скапите инвертори и клими се привилегија на богатите граѓани, но не сум убеден дека и клима уредите се!... Па видовме дека дузина луѓе на форумов, па и лично јас што познавам неколкумина ми имаат кажано користат и се презадоволни од загревање со обични клима уреди кои на пазарот чинат колку обична печка на цврсто гориво - толку цца 200 Евра! Да се потсетиме дека трошат 2-3 пати во просек помалку од било кое електрично грејно тело! Можат да се користат до -7 степени целзиусови... е сега, за сите 5-10 дена во годината, во кои температурата оди под -7 бил голем проблем!? Дури и во тој случај некои тврдат немаат проблем и на тие ниски температури, па ги користат без поголеми проблеми обични клими, секако на тие температури и COP факторот не е таков, те не се премногу економични, ама сепак се работи за десетина дена ... и верувам не би било трагично како опција, ако сите тие дестина дена со поларни температури во грејната сезона (поладни од -10) се користи и дополнително ел. грејно тело. Сепак грејната сезона не е 10 дена туку е 6 месеци! Не обидувајки се и немајки намера да ја оспорам вредноста и квалитетот на топлинските пумпи, инвертори... кои нудат и поголема економичност, подолготрајни се и овозможуваат многу поголем квалитет на загревањето..... но сепак и обичните клими можат да си ја вршат работата, а рековме чинат од 12-15К.... појаките или поквалитетни одат и преку 20К
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.710
Поени од реакции
4.028
Најдов на нет еден прилог, кој добро ја осликува проблематиката за која што дискутиравме малку... иако е вон темата (економично), сепак се работоти за затоплување... Во случајот загревање со дрва и јаглен... во случајот во Србија - град Ужице, веројатно по големина може целиот да го собере во арената Филип II.... (се извинувам што е на чужд јазик, ама добро го разбираме нели)? Поентата ми е штетноста од користење цврсто гориво за загревање:
http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:409907-Uzicane-davi-cadj
Užičane davi čađ
Milionske investicije i gasovod nisu smanjili katastrofalno zagađenje vazduha. Ordinacije pune dece. Jedini „lek“ prelazak na gas, ali narod nema para
UŽICE - Krivac što su ovih dana ordinacije na dečjim odeljenjima Doma zdravlja i Opšte bolnice u Užicu pune obolelih mališana, dobro je poznat - masovno grejanje na drva i ugalj. I ove zime prouzrokovano je katastrofalno zagađenje vazduha. Nivo čađi u užem centru grada u jednom trenutku bio je pet puta iznad dozvoljene vrednosti. Nepodnošljiv smog izaziva akutne i hronične probleme i zdravima, a kamoli najmlađima.
вели во написот: нивото на pM честички во кубен метар е 240 милрограми те. чад... (максимално дозволено е 50 иако СЗО препорачува пониски вредности) Во Скопје Битола Тетово... (тоа е чинам половина Македонија!?)... оди и до кај 500! Барем во Ск... кога имаше мерења! Сега незнам дали има, ама немам сретнато, ми се чини дека никој не објавува! Голем фактор и причинител што СК го става на листата на најзагадени градови во Европа на прво место!!!
Да, економично е и многу убаво, па и не многу штетно за оној во просторијата го користи, освен ако не спие нели во таа просторија - греењето на дрва, најубаво, најромантично - милина! Ама на Шапка, во Маврово, Кицбил, Боровец, Шамони или Гармиш Партен Кирхен.... ама не во Лондон, Београд, Москва, Париз... па и во помали градови како Скопје Битола Тетово...дури и уште помали! Ете го примерот со Ужице Србија. Ужице кое зимно време станува Узас-е....ни кажува дека ни помалите градови не се поштедени!....И да замислиме што би се случило, доколку властите дозволат, а народот се префрли од централно, плин или од струја на дрва... во Берлин Париз или Лондон...само 30% од домакинствата преминат на цврсто ‘‘романтично‘‘ затоплување!? Близу милион оџаци! Ужице во споредба би изгледал како ботаничка градина!
И уште нешто. Ќе повторам,скапите инвертори и клими се привилегија на богатите граѓани, но не сум убеден дека и клима уредите се!... Па видовме дека дузина луѓе на форумов, па и лично јас што познавам неколкумина ми имаат кажано користат и се презадоволни од загревање со обични клима уреди кои на пазарот чинат колку обична печка на цврсто гориво - толку цца 200 Евра! Да се потсетиме дека трошат 2-3 пати во просек помалку од било кое електрично грејно тело! Можат да се користат до -7 степени целзиусови... е сега, за сите 5-10 дена во годината, во кои температурата оди под -7 бил голем проблем!? Дури и во тој случај некои тврдат немаат проблем и на тие ниски температури, па ги користат без поголеми проблеми обични клими, секако на тие температури и COP факторот не е таков, те не се премногу економични, ама сепак се работи за десетина дена ... и верувам не би било трагично како опција, ако сите тие дестина дена со поларни температури во грејната сезона (поладни од -10) се користи и дополнително ел. грејно тело. Сепак грејната сезона не е 10 дена туку е 6 месеци! Не обидувајки се и немајки намера да ја оспорам вредноста и квалитетот на топлинските пумпи, инвертори... кои нудат и поголема економичност, подолготрајни се и овозможуваат многу поголем квалитет на загревањето..... но сепак и обичните клими можат да си ја вршат работата, а рековме чинат од 12-20К....
Vaka zvucat postovi koga ne se citaat po red, covece ti vo momentov dises (ako si od Skopje) 10 pati pogolema koncentracija na Pm cesticki od dozvolenata a pisuvas za Uzice.... Tetovo za tvoja informacija e NAJZAGADEN GRAD VO SVETOT, na vtoro mesto e grad od Iran koj e daleku pod Tetovo. Vo Tetovo stigna zimava i do 1200 sto e 24 PATI NAD DOZVOLENOTO.
Ova za greenje na obicni klimi na - 7 isto ne e tocno deka uspesno ce se grees 2 -3 pati poeftino. Za tvoja informacija obicna odlicna klima ima COP na ladenje 3.0, a na greenje 2.9 i toa nad + 7 C stepeni.....
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Па и половна клима е подобра опција за некој што неможе да собере 700-800 евра за нова него да ги даде последните пари за печка и да се врзе 10год на дрва.
Колку ќе врши работа клима кај некој што нема средства прозорите да си ги смени? А повеќето се такви. Повеќето живеат да преживеат, Не секој има знаење и дисциплина за да ги искористи овие уреди максимално. Луѓето се плашат од непознатото, со право се плашат. Една погрешна одлука може да ги чини парите за храна за цела зима. Или ќе мрзнат или ќе гладуваат а не се експерти за се. Ако имам некој како тебе дома лесно ќе е. Ќе измериш се ќе изолираш се и ќе го избериш најдобриот апарат ќе го подесиш најоптимално.Што е со следните 2000 куќи зад тебе што немаат таков како тебе дома (и еден на 2000 да сте добро ќе е).
Решението треба да дојде од оние што прават реклами имај трето дете отвори фирма плати ни данок и тн Бесплатно за пензионерите и тн
Значи бесплатното треба да дојде за тие што ќе го изберат некој оптимален метод на греење, нешто како повраток на средства по киловат (вака од памет вадам), а рекламата треба да е земете ваков еколошки апарат начин на греење што и да е, само тогаш може да биде масовно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom