Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Vaka koga si se tesite za japankite mnogu ste interesni, ste se zaebale i toa e, na zdravje sisanje.
Zosto da se tesime.
I jas bi kupi Kineska klima,ama ni dener poveke ne bi dal za kineska od 600evra,i toa za 24 btu,ili 550 za 18 btu.Evo odma bi ja kupil Favorit od 24btu za 38 000 denari.Super ke go zagre prostorot od 40m2.A nisto pskapite kinezi ne bi bile podobri od neize.
I taka i taa i drugite kinezi se isto stedlivi,a i vo modulacija se isti.
Barem ne bi zatvoril 1000 i plus evrejki,za nekoj drug kinez.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.962
Поени од реакции
6.193
Ako mislis so Toshiba Shorai 3,5 ili 12btu ke ti e mala za 40m2,ti treba od 16btu.
Mozi i so 12 btu ama da imas podobra izolacija,da si vo stan i nekoj da te topli od dolu.
Zatoa za sekoj slucaj najmalce 16btu Toshiba Shorai,ili nekoja druga megu dimenzija.
Imas Misu,fugitisu,daikin,vidi i drugi opcii.
Japonec,i pomalce ke plastas za el.energija,slobodno ke ti vadi COP 5-6-7.
Kinez COP 2-2,5-3 do 3,5 najmnogu.
Korejancite se izmegu kinez i japanec vo sredinata.
Daj nekoj predlog, spodeli link, inaku stanuva zbor za kuka so 8cm stiropor i pvc prozori.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
ќе ја покачат од 0,6 денари на 1,3 денари
Ne si razbral dobro prenosot se namaluva, danokot se zgolemuva od 5 na 10% i pak cenata će bide slična t.e. 4 den za kW/h.
Автоматски споено мислење:

Japonec,i pomalce ke plastas za el.energija,slobodno ke ti vadi COP 5-6-7.
Kinez COP 2-2,5-3 do 3,5 najmnogu.
Korejancite se izmegu kinez i japanec vo sredinata
Ova se teški dezinformacii. Moj sovet ne nasednuvajte na vakvi soveti.
Toj što si naumil da kupi japonec neka ne nasednuva da kupuva poradi toa što će se gree poeftino za 2-2.5 pati, toa e ednostavo tolku netočno i tolku tendeciozno.
Japoncite vadele Cop 7 i 8 ama na18C nadvorešna, smešno e, tragikomično i nevažno.
Koga treba vistinsko greenje site klimi se tuka nekade, ne se razlikuvaat ni 0.5 vo COP-ot.
Ova e vistinata. Sega će počneš da se prepukuvaš so mene ama jas nema da se zamaram so tebe, živej si vo tvojot japonski son na izbor so uragan od 7 kW nad glava.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Daj nekoj predlog, spodeli link, inaku stanuva zbor za kuka so 8cm stiropor i pvc prozori.
Ova e od 14 btu kmcc
ova e 18btu KMTA FUGITSU so twin rot.compres.
I dvete odlicno moduliaat,normalno 18btu e pomokna.
Od Daikin bi ti go preporacal
FTXF 50D i voj e so odlicna modulacija,i ako e vlezen model.
Vnimavaj kaj Daikin nikako nemoj da razgleduvas model FTXC,poslabi se.
Toshba SHORAI EDGE 16btu e ovaj podolu.
A imas I Toshiba premium od 18.btu so tvin rotacionen kompresor.za 80.000den,dosta tivka i odlicna modulacija.
https://klimi.mk/product/460 samo ovoj e od 22btu a kosta 90.000 den.a ovaa e prejaka za tebe.
Vidi za Toshiba vo energija,ili vo airkcon.I dvete drzat Toshibi vidi kaj ti e najpovolno.
Mitu elektrik i Heavy se isto odlicni klimi no momentalno ne se konkurentni so cenite,nesto mi se nabieni i zatoa ne ti predlagam.
Vidi i pazari se.
Автоматски споено мислење:

Ne si razbral dobro prenosot se namaluva, danokot se zgolemuva od 5 na 10% i pak cenata će bide slična t.e. 4 den za kW/h.
Автоматски споено мислење:


Ova se teški dezinformacii. Moj sovet ne nasednuvajte na vakvi soveti.
Toj što si naumil da kupi japonec neka ne nasednuva da kupuva poradi toa što će se gree poeftino za 2-2.5 pati, toa e ednostavo tolku netočno i tolku tendeciozno.
Japoncite vadele Cop 7 i 8 ama na18C nadvorešna, smešno e, tragikomično i nevažno.
Koga treba vistinsko greenje site klimi se tuka nekade, ne se razlikuvaat ni 0.5 vo COP-ot.
Ova e vistinata. Sega će počneš da se prepukuvaš so mene ama jas nema da se zamaram so tebe, živej si vo tvojot japonski son na izbor so uragan od 7 kW nad glava.
A zar sega ne e vistinsko greenje.Eve za 2 dena Dedo Mraz ke ti vleze doma.Koga ocekuvas vistinsko greenje na Gurgovden.
Pa ne gledas deka jas ne mozam test da napravam pod 0c,ne mozam da nacekam tolku ladno vreme.
Pa se grejam so COP 5 na +2c i preku COP 6 na +7c.
A ti go cekas vistinskoto grenje za da mozes da go prepolovis tvojot prostor od 40m2 na 25m2 so armonika vrata.
Tebe modulacijata ti e so armonika vrata.
Svesni sme oti ti ne priznavas COP pogolem od 3.
Proveri to Tundrata mleko da ne imat mesto freon:facepalm:.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Kolku li gluposti na tolku mal prostor!
Dovolno kažuva tvojot izbor na 24-ka vo stamben prostor. Ti po narodnata od mnogu glava ne boli, epa boli be brat od uragan nad glava.
Imala širok naprečen presek na otvorot i zatoa bilo super. Otvorot normalno e pogolem za da 1200m3 na čas gi protera nadvor no tie se vrtat vo mal prostor e ne na avtobuska stanica za koja e i nameneta. Ti koga ja vide poeftina a TOSHIBA čoveče ne mu ja razmisluvaše mnogu.
Inače ova so COP-ov tvoj e tvoj COP ne na uredov, sam meriš sam računaš i sam prezentiraš ovde.
Za tvoja informacija za da tvojata klima ili bilo koja vadi dobar COP ( a COP5 na 2C e stvarno epten visok) će treba da raboti na MAXIMALEN IZDUV, a tvojata togaš obara stolici naokolu,a ti moraš vo prva brzina da ja koristiš, znači deka DEBELO LAŽEŠ.
Tolku od mene, a ti prodolži si da se lažeš sebe si i ponekoj od narodecov naokolu.
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Praktično ne postojat dva identični prostori, što znači vaka kažano bez kvadratura, visina, orientacija, izolacija, način na koristenje, vreme na upotreba, grad, država, izbrana T, snaga na klimata itn , potpolno e bezvredna tvojata izjava. A bidejći e spomnat model i brend zaklučuvam deka e tendenciozno kažano so namera site što nemaat takva se zaebale pri izborot.
Znači ne zemajte vo obzir necelosni izjavi i vakvi iskustva bidejći možat lesno da navedat na pogrešen izbor vo smisla premnogu pari za malku muzika.
Pretpostavuvam dotičniov će se javi kako nikogo ne tera da čita ili nema namera da ubeduva ili navreduva, no vo suština vakvo pišuvanje nikomu ne pomaga za pravilen izbor osven za lečenje kompleksi.... forumov treba da služi za relevantni iskustva na korisnici, vakvi se nepotrebni.

@tzlatko Сине немам што да те убедувам. Далеку сум од стручњак за клими. Ја купив по препорака, сум задоволен и сакам да споделам искуство. Овој форум е за споделување на искуствса и да си помогнеме еден на друг со корисни работи. Ај педаља :tapp:
Автоматски споено мислење:

Daj link od Toshibata sto si ja kupil?
@nik1 Изволте
Автоматски споено мислење:

Sakas da kazes deka za mesec dena si potrosil samo 200kw samo za klimata . deleno so 30 dena pa deleno na 24 saata ispaga deka ti e trosila po 260w.
Epa ke e taka ako zagrevas 20 i kusur kvadrata .
@Androit и мене не ми се верува на очиве, со оглед на тоа што Декември не беше многу ладен, ќе видиме Јануари. До лани на печка се греев и плаќав ко за цело Мариово. :jajce:
Автоматски споено мислење:

Ok razbravme go tepala promaja i doma sedel so debelo palto na 20 stepeni pustena klima.
Автоматски споено мислење:

Predlog klima do 35/40m2? Izolacija 8cm stiropor, pvc prozori i ke zagreva prvicno soba od 27m2 plus hodnik od nekoi si 12/13m2?

https://klimatizacija.mk/product/toshiba-shorai-edge-ras-b13j2kvsg-e/ <- ova mi stoe najdobra A+++/A+++ ladene/greene


Nesto sto najdov jas nis internet ako nekoj ima dobri iskustva so dr klimi neka spodeli link.
@nik1 од што мака би те лажел?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Kolku li gluposti na tolku mal prostor!
Dovolno kažuva tvojot izbor na 24-ka vo stamben prostor. Ti po narodnata od mnogu glava ne boli, epa boli be brat od uragan nad glava.
Imala širok naprečen presek na otvorot i zatoa bilo super. Otvorot normalno e pogolem za da 1200m3 na čas gi protera nadvor no tie se vrtat vo mal prostor e ne na avtobuska stanica za koja e i nameneta. Ti koga ja vide poeftina a TOSHIBA čoveče ne mu ja razmisluvaše mnogu.
Inače ova so COP-ov tvoj e tvoj COP ne na uredov, sam meriš sam računaš i sam prezentiraš ovde.
Za tvoja informacija za da tvojata klima ili bilo koja vadi dobar COP ( a COP5 na 2C e stvarno epten visok) će treba da raboti na MAXIMALEN IZDUV, a tvojata togaš obara stolici naokolu,a ti moraš vo prva brzina da ja koristiš, znači deka DEBELO LAŽEŠ.
Tolku od mene, a ti prodolži si da se lažeš sebe si i ponekoj od narodecov naokolu.
Odamna ne si bil na kontrola da go proveris diopterot.
Zar ne gledas deka tesot e praven vo I (pvra) brzina od mozni pet brzini.Ja vrati se nanazat proveri.
Da.
Toshibata mozi da vadi sto taka visok COP i pri pva brzina pa duri i vo tivok rezim na rabota.Toa se dolzi na stabilniot IMPUT,nema igrnje 300w-pa odime 1000w,pa poftorno 500w imput.Toa go zaprimetiv i kaj Mitsibushi LN na videata kaj Zlateta.
18-22 i 24btu kaj Toshiba SHORAI se so ista golemina na vnatresni edinici,i voopsto ne pravat provev.
Zamisli kako te ucev.Da si HUH-HUH-Huhas,a ne da svirkas:tapp:.
Nisto kako vrvi vremeto,se poveke ti se degradira diplomceto od masinskiot fakultet.
Za kratko vreme ako prodolzis so gluosti da tvrdis,tvoeto dimplomce nevalidno ke stane.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Toshibata mozi da vadi sto taka visok COP i pri pva brzina pa duri i vo tivok rezim na rabota.Toa se dolzi na stabilniot IMPUT,nema igrnje 300w-pa odime 1000w,pa poftorno 500w imput.Toa go zaprimetiv i kaj Mitsibushi LN na videata kaj Zlateta.
Ti probaj može i izgasena ušte pogolem Cop da dobieš. Interesno mi e što tvojte merenja gi smetaš za validni. Ti si be ko onoj po vicevine "kako mali Đokica zamisluva termodinamika".
Ti kako si ja fatil i struja će prodavaš naokolu so klimata!
Nepismen ne se veli IMPUT tuku Input, po toa gleam kolku si nepismen.
Nisto kako vrvi vremeto,se poveke ti se degradira diplomceto od masinskiot fakultet.
Za kratko vreme ako prodolzis so gluosti da tvrdis,tvoeto dimplomce nevalidno ke stane.
Daj da vidime što i kade ti si završil. Da pogađam? Po glupive raboti nemaš visoko obrazovanie ili nekoja viša, možebi maš. na tkn maš. fakultet vo Bitola koj beše žali bože i na vremeto.
Znam nemaš hrabrost dakažeš, žalosno e ama vistinito.
Jas mojata diploma i ne znam kade e ušte od pred 20 god, sfativ daka na ovaa država ne i treba ovoj kadar, poveće i treba mativodi, lopovi i slatkorečivi.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ti probaj može i izgasena ušte pogolem Cop da dobieš. Interesno mi e što tvojte merenja gi smetaš za validni. Ti si be ko onoj po vicevine "kako mali Đokica zamisluva termodinamika".
Ti kako si ja fatil i struja će prodavaš naokolu so klimata!
Nepismen ne se veli IMPUT tuku Input, po toa gleam kolku si nepismen.

Daj da vidime što i kade ti si završil. Da pogađam? Po glupive raboti nemaš visoko obrazovanie ili nekoja viša, možebi maš. na tkn maš. fakultet vo Bitola koj beše žali bože i na vremeto.
Znam nemaš hrabrost dakažeš, žalosno e ama vistinito.
Jas mojata diploma i ne znam kade e ušte od pred 20 god, sfativ daka na ovaa država ne i treba ovoj kadar, poveće i treba mativodi, lopovi i slatkorečivi.
Od daleku se sekava tvojata nemok.Vo ocaj koga nemas dovolni argumenti pocnuvas da baras pravopisni greski,dali mesto slovo N sum stavil M.Pa prsti debeli i vo blizina bukvite sum tipnal pogresno,a ne sum go preproccital i koregiral postov,i za tebe odma nepismen.
Kako be nepismen jas?
Pa jas so osnovno vecerno poke nauciv ovde od tebe.Tebe tri pati te zaebale.
Si kupil edna pa si mu ja dal na prijatel.
Pa si kupil Fonko za 46 000 den,i taa vo vizba ti lezi.
Treta solucija i bilo,pa si rekol:
Sega ke go zafrknam kinezot ke mu zemam inverter za 400 evrejki.
Ama ti Kinez ne si sposoben da zaebis.Toj pak ti stegnal ON-OF so lepenka inverter.
I navistina na ovaa drzava kadar kako tebe ne i treba.
Ti ne znaes za tebe da si izberis klima ne pak za ovaa drzava.
E jas sum napravil kalkulacija,mesto da stavam armonika vrata,si kupiv Japanec.
Eve ke ti predlozam nesto za tebe,za da ne upotrebuvas arominika vrata,a kinezot neka odi vo vizba.
Ili ako sakas COP 4,5 na 2c ovaa https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-seiya-ras-24j2avg-e Ke platis najmalce 30% pomalce el.energija i armonikata vrata nema da ja korstis.
Kako za kaj tebe e knap.
Razmisli!
Pa na forumov sme da si pomogneme,koga ne znajs da ti pomogneme nie so osnovno vecerno.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Не прочитав климата за која квадратура е наменета?
@nik1 ti pobara link od klimata inace jas zatopluvam 68 kvadrata so toa sto stanot e so odlicna toplotna izolacija i formata na stanot e kocka
Автоматски споено мислење:

Ti probaj može i izgasena ušte pogolem Cop da dobieš. Interesno mi e što tvojte merenja gi smetaš za validni. Ti si be ko onoj po vicevine "kako mali Đokica zamisluva termodinamika".
Ti kako si ja fatil i struja će prodavaš naokolu so klimata!
Nepismen ne se veli IMPUT tuku Input, po toa gleam kolku si nepismen.

Daj da vidime što i kade ti si završil. Da pogađam? Po glupive raboti nemaš visoko obrazovanie ili nekoja viša, možebi maš. na tkn maš. fakultet vo Bitola koj beše žali bože i na vremeto.
Znam nemaš hrabrost dakažeš, žalosno e ama vistinito.
Jas mojata diploma i ne znam kade e ušte od pred 20 god, sfativ daka na ovaa država ne i treba ovoj kadar, poveće i treba mativodi, lopovi i slatkorečivi.
Едукација и интелегенција се две различни работи
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Od daleku se sekava tvojata nemok.Vo ocaj koga nemas dovolni argumenti pocnuvas da baras pravopisni greski,dali mesto slovo N sum stavil M.Pa prsti debeli i vo blizina bukvite sum tipnal pogresno,a ne sum go preproccital i koregiral postov,i za tebe odma nepismen.
Kako be nepismen jas?
Pa jas so osnovno vecerno poke nauciv ovde od tebe.Tebe tri pati te zaebale.
Si kupil edna pa si mu ja dal na prijatel.
Pa si kupil Fonko za 46 000 den,i taa vo vizba ti lezi.
Treta solucija i bilo,pa si rekol:
Sega ke go zafrknam kinezot ke mu zemam inverter za 400 evrejki.
Ama ti Kinez ne si sposoben da zaebis.Toj pak ti stegnal ON-OF so lepenka inverter.
I navistina na ovaa drzava kadar kako tebe ne i treba.
Ti ne znaes za tebe da si izberis klima ne pak za ovaa drzava.
E jas sum napravil kalkulacija,mesto da stavam armonika vrata,si kupiv Japanec.
Eve ke ti predlozam nesto za tebe,za da ne upotrebuvas arominika vrata,a kinezot neka odi vo vizba.
Ili ako sakas COP 4,5 na 2c ovaa https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-seiya-ras-24j2avg-e Ke platis najmalce 30% pomalce el.energija i armonikata vrata nema da ja korstis.
Kako za kaj tebe e knap.
Razmisli!
Pa na forumov sme da si pomogneme,koga ne znajs da ti pomogneme nie so osnovno vecerno.
IMPUTE tažno e kolku nisko možeš da se spuštiš. Možeš ti i ponisko ne se vozdržuvaj.
@tzlatko Сине немам што да те убедувам. Далеку сум од стручњак за клими. Ја купив по препорака, сум задоволен и сакам да споделам искуство. Овој форум е за споделување на искуствса и да си помогнеме еден на друг со корисни работи. Ај педаља
Едукација и интелегенција се две различни работи
Samo mi beše namera kako mlad člen da ti ukažam nekoi raboti, no ti samo sakaše da kašeš deka so kupuvanje japonec site si gi zaebal, site koi kupile kinezi se glupi, pa i site obrazovani se glupi. Znači ispađa deka ti si mnogu inteligenten i pri toa normalno i mnogu neobrazovan. Ne navlagam vo toa ne me ni interesira no deka si mnogu bezobrazen toa stoi. Stoi i toa da ima moderator na temava bi trebalo da si vednaš opomenat ili pak baniran.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Човекот ваљда сакаше да каже дека му се погодила климата и е среќен заради тоа. Во твојот стан таа ти е полн погодок, да е некоја со висока модулација 80посто од времето ке еизгасена , вака цело време си грее со мала потрошувачка.

јас оваа год пошо не сум у Мк нема да ја користам, може таму во март ако е ладно да се пушта малку да догрева .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom