Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
neznam kako se pravi toa:(

Ako znaes da ti go pratam po mail katalogot pa prikacija datotekata[DOUBLEPOST=1417255607][/DOUBLEPOST]Dodeka nasive se svestat za Gree u-crown i da gi donesatvo Mk, na Vivax ke mu gi napravat i taka pobrzo ke dojdat vo Mk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Aj sega da go razgledame poimot Tbivalent, makar sto nesto pisuvav porano za ova. Pokraj ovaa T se deklarira i snagata pri taa T i COP-ot.
Porano starite On/Off klimi se deklariraa na nekoja T=+7 C, bidejci pod taa T pocnuva drasticno da gubat dusa. Ova go nasledija i invertorite i do neodamna toa bese i edinstven nekoj deklariran pokazatel, sega vo denesno vreme e porealen prikazot po katalozite, pokraj pokazatelite na +7 C se deklarira i T na bivalencija i uste na T od -15 kako krajna moznost za greenje na klimata, sto ovozmozuva (normalno ako se tocni ovie fabricki podatoci ) mnogu polesen izbor na ona sto nie potrebno a i vednas se gleda koja klima sto cvecka e.
-prviot pokazatel za +7 C ne e ni mnogu biten vo slucajov so invertorite
-tretiot za -15 C e i te kako vazen, no so ogled deka tuka prosecnite T se mnogi povisoki, denovite so extra niski T se malku, ne se ni isplati da kupuvame klimi koj imaat dobri pokazateli na ovie T ( tuka nema klima ispod 1000 e od popoznat brend ), pa zatoa ova i ne go esapam deka e od presudna vaznost.
-ostanuva ovaa Tbivalent koja e od sustestvena vaznost za mene, a se nadevam i za vas.

Voopsto ne e vazen maksimalniot COP koj se deklarira, eve da ja zememe za primer ovaa prethodnava FUJITSU 12LMCA koja ima COP 4 i so toa odi vo klasa A+ na greenje. Vo prevod toa znaci na +7 C ce mi dava 4 Kw a ce trosi 1Kw. Po sto sega mozam da se zagream i so klima so COP 3 ( sto e vo G klasa ) i pak ce mi trosi 1KW, me razbirate. Na ovaa T dnevno ce potroste 5-6 kwh , a so klima koja ima COP 4 ce potrosite 1kwh povece, mizi da te baem.
No na -7 C prikaznata e sosem poinakva:
Ova T e nocna mora za proizvoditelite, zatoa sto na nea doadja do drasticen pad na kapacitetot na klima uredot vozduh-vozduh . Poimot bivalencija e pozajmen od toplotnite pumpi vozduh-voda i oznacuva kriticna T na koja MORA da se napravi nesto za da temperaturata vo prostorijata ne pocne da padja nadolu namesto da se odrzuva, a uredot da ne raboti na granica na rentabilnost. Toa se postiga so bivalencija (do togas uredot bil monovalenten, znaci rabotel samo toj ), a ponatamu stanuva bivalenten t.e. mu se pridruzuva uste eden na pomos.
Ova kaj nasive split sistemi vozduh-vozduh go nema, no kako poim pocna da se koristi, fala bogu, po deklaraciiite na firmite koi drzat do sebe i posteno si gi kazuvaat manite/nedostatocite.
Za nas se ovie podatoci krucijalni, bidejci so snagata koja se deklarira na ovie -7C nie ce mozeme uspesno da se ZAGREVAME i edinstveno taa ni stoi na raspolaganje, ne ona kupi klima 3.5 Kw i ce si grees 30m2, ce si grees kurac na -7..................
Uste nesto tuka: pak se dadeni maksimalnite mozni snagi koi moze da gi dade klimata na taa Tbivalent, da ne zaboravime deka vo toj mod klimite rabotat kratko, ne povece od 10-15 min ( poradi toa sto epten se preopteretuva kompresorot), znaci od ovaa snaga mora de se spustime uste najmalku 20-tina % podolu so sto ja dobivame snagata sto ni e na raspolaganje, a i COP-ot koj sega ce se dvizi okolu 2.5 (kaj dobrite klimi, kaj podobrite e uste povisok ).
Eve pak da ja razgledame RSG12LMCA;
Na -7C ima P=3.1 Kw i COP 2.43, znaci ako se namalat za 20-25% opteretuvanjata dobivate na izlezot od 2,3-2,6 Kw, a ce trosite 1.2-1.3 KWh, sto e sosema pristojno po mene.
Uste nesto ovaa tkn Pdesign koja se deklarira na -10 C i za ovaa klima e deklarirana na 3.5 KW, mene ne mi e jasno koja e taa snaga i kolku vreme moze da ja oddava klimata (dali voopsto i moze na -10 C, koga se deklarira deka na -15 C dava 2.6 Kw). Znaci na -7 dava 3.1Kw, na -15 dava 2.6 Kw (sto e vo red) i opaa na -10 dava 3.5 Kw???????
Jas vaka gi gledam rabotite. Bi mi bilo interesno da otvorime diskusija i sekoj sto ima da kaze neka kaze, pa makar i pogresno, nikoj nema da se smee se razbira, za da dojdeme so zaednicki sili do vistinata.
Pozdrav do site.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas mislam deka e pecatna greska.(-10C=3.5kw)

Mislam deka pri niski temp (pr. -15C) klimata trosi pomalku struja nego li pri t=7C, bas poradi toa za da ne se pregree kompresorot, Samoto rabotenje na kompresorot e usloveno od masata na isparuvanje na samiot gas (freon), koj na niski t e mnogu pomalo a so toa ne mu se dozvoluva na kompresorot da raboti pri poln kapacitet, odnosno toj poln kamacitet e mnogu pomal (vrtezen monemnt) sto bi go imal pri povisoka nadv. temperatura.

Karikiram za nekoja si klima:

ako pri -15c vlece od mreza 1kw a oddava 2kw, cop=2
-7c 1.5kw 6kw, cop=4
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
Не се мачи со каталогот Sass -најдов упатство за Gree U-Crown.

Хммм....илустрацијата на страна 27. Дали тој блокот HZ08 е всушност рекуператор. Секако изгледа дека е.
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Ova sto go kazuvas e sega reseno so pogolema kolicina na freon (1300 gr imaat 12-kite sto se dobri kako tvoite GEXI ) taka da mozat i kompresorite da se opteretat povece. I molim te ne mesaj tuka vrtezen moment, ednas pisuvav za ova invertorski upravuvanite DC motori imaat KONSTANTEN VRTEZEN MOMENT, samo go menuvaat kapacitetot na pumpata so namaluvanje/zgolemuvanje na br. na vrtezi , rabotat so konstanten napon i struja , toa e apsolvirano, samo gi bunime citatelite.
Mene me interesira sto mislis za ova pogore sto go pisuvav?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
Gree-ventilacija.jpg
Уште поинтересно изгледа малава фотографија од упатството со мистериозен натпис пм2.5... ако навистина барем донекаде филтрира честики со големина до pm2.5 тогаш јас ова би го купил, па макар една од новиве клими да ги дадам на поклон на некој од блиските.


Eве гугл превод од делот од упатството за тој изменувачот на воздух, дали е рекуператор не знам ама извесно е некаков довод на филтриран свеж воздух.

Сплит клима уред «У-CROWN» DC-Инвертер • Водичи го корисникот
5.8.7 Во функција на прилив, екстракција и пречистување на свеж воздух
• Прилив / издувниот воздух во климатик направи специјална повелба
Novki модел HZ08 (сл. 5.9).
Слика 5.9
• Поставување на HZ08 обезбедува не само протокот на воздух, но, исто така, го чисти со
електростатски филтер технологија IFD.
• Во комплет воздух ionizer.
• Предупредување! Кога за првпат се поврзани со инсталацијата HZO8 воздух услови
Акционерите мора да се програмира работата на фабриката.
• Програмирање, според следниов редослед:
По инсталацијата, поврзете ја единицата со климатизација и снабдувањето со електрична енергија
tropitaniya статус Вклучено или Исклучено на далечинскиот управувач, притиснете и задржете
Белата копчето humidify повеќе од 3 секунди, додека додека не слушнете triply
NY звук и внатрешна единица се појавува на екранот
«CH».
• Овозможи / оневозможи на инсталацијата се прави од контролниот панел
копчето воздух.
• Кога протокот на воздух на тастатурата пали на "" симбол.
• Кога издувниот воздух осветлуваат "" симбол.
• Кога ќе го исклучите приливот поставувањата на екранот / издувните излегува.
• Инсталација HZ08 може да работи самостојно предмет на поднесување elektropita-
на внатрешна единица климатик.


Сплит клима уред «У-CROWN» DC-Инвертер • Водичи го корисникот
5.8.7.1 Технички спецификации HZ08
• спецификации во согласност со Табела 5.2.
Табела 5.2
Вредноста на параметарот
Проток на воздухот, m3 / h 20
Power Options, F / B / Hz ~ 220/50
Потрошувачка на енергија, 5,9 W
Работна струја од 0,03 А
Ниво на бучава 22 dB
Должината на цевката на дишните патишта (не повеќе), m 3
Внатрешниот дијаметар на цевка на дишните патишта, 40 мм
Должината на интерконекција (3 х 1,5 милиметри, се вклучени), m 3
Димензии (Ш x В x Д), 333 мм × 311 × 110
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Прегледај го приврзокот 107901
Уште поинтересно изгледа малава фотографија од упатството со мистериозен натпис пм2.5... ако навистина барем донекаде филтрира честики со големина до pm2.5 тогаш јас ова би го купил, па макар една од новиве клими да ги дадам на поклон на некој од блиските.


Eве гугл превод од делот од упатството за тој изменувачот на воздух, дали е рекуператор не знам ама извесно е некаков довод на филтриран свеж воздух.

Сплит клима уред «У-CROWN» DC-Инвертер • Водичи го корисникот
5.8.7 Во функција на прилив, екстракција и пречистување на свеж воздух
• Прилив / издувниот воздух во климатик направи специјална повелба
Novki модел HZ08 (сл. 5.9).
Слика 5.9
• Поставување на HZ08 обезбедува не само протокот на воздух, но, исто така, го чисти со
електростатски филтер технологија IFD.
• Во комплет воздух ionizer.
• Предупредување! Кога за првпат се поврзани со инсталацијата HZO8 воздух услови
Акционерите мора да се програмира работата на фабриката.
• Програмирање, според следниов редослед:
По инсталацијата, поврзете ја единицата со климатизација и снабдувањето со електрична енергија
tropitaniya статус Вклучено или Исклучено на далечинскиот управувач, притиснете и задржете
Белата копчето humidify повеќе од 3 секунди, додека додека не слушнете triply
NY звук и внатрешна единица се појавува на екранот
«CH».
• Овозможи / оневозможи на инсталацијата се прави од контролниот панел
копчето воздух.
• Кога протокот на воздух на тастатурата пали на "" симбол.
• Кога издувниот воздух осветлуваат "" симбол.
• Кога ќе го исклучите приливот поставувањата на екранот / издувните излегува.
• Инсталација HZ08 може да работи самостојно предмет на поднесување elektropita-
на внатрешна единица климатик.


Сплит клима уред «У-CROWN» DC-Инвертер • Водичи го корисникот
5.8.7.1 Технички спецификации HZ08
• спецификации во согласност со Табела 5.2.
Табела 5.2
Вредноста на параметарот
Проток на воздухот, m3 / h 20
Power Options, F / B / Hz ~ 220/50
Потрошувачка на енергија, 5,9 W
Работна струја од 0,03 А
Ниво на бучава 22 dB
Должината на цевката на дишните патишта (не повеќе), m 3
Внатрешниот дијаметар на цевка на дишните патишта, 40 мм
Должината на интерконекција (3 х 1,5 милиметри, се вклучени), m 3
Димензии (Ш x В x Д), 333 мм × 311 × 110
Go montiras ova doma i slucajno treba da patuvas za TETOVO, ovde PM 10 se redovno na 600-1000 (dozvoleno e samo 50 cesticki na M30), a PM2.5 ne se ni merat, sto mislis sto ce ti se sluci vaka nenaviknat nadisan doma cist vozduh.
Ova me potsetuva na eden bosanski vic: saraevcanec prvpat na Jahorina, edno izlaganje od kola padja vo besoznanie i morale da mu davaat vestacko disenje na auspuh.........
Vo Skopje e mnogu slicna situacijata na ovaa vo Tetovo, ce mora da nosis gas maska po ulica duri ne stignes doma.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
Ветувам дека ќе излегувам редовно во градските гужви, да одржам „кондиција„! ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Kineskite oznaki za U-CROWN se:
KFR-35GW(35581)FNDa-A2
KFR-50GW(50581)FNDa-A2
ima i uste edna 3,5ka neznam dali e taa nekoja nordic varijanta so oznaka:
KFR-35GW(35571)FNBh-1
Ali koja nordic varijanta koga e do -30 ?
Cenite po kineskive shop sajtovi se okolu 1000evra i pomalce....
Link (oznakite se pod sllikata na desniot tab ko ke kliknete)
Ima i nekoj PDF na tretiot tab(desno)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
http://www.youtube.com/watch?v=G0ueIUEojI0
http://www.youtube.com/watch?v=ei6ryqhnyB0


Zborot mi deka od videovo ova sto se vrti vo krug, na niski temperaturi ne mu e dozvoleno da se vrti mnogu za da ne se pregree, odnosno toa se slucuva na niski t koga masata koja isparuva e pomala (pretpostavuvam ima nekoja avtomatika za toa), iako ima 1300g, na -15 i na +7 ne e ista masata koja isparuva[DOUBLEPOST=1417261275][/DOUBLEPOST]I zatoa se tie temp. i cop koi gi pisav pogore
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Ima avtomatika koja meri T na kompresorot,dozvoleno mu e do 130 C , moze jajca so slanina da se przat bez problem na nego vo zima, posle toa avtomatikata go isklucuva. Pa toa ti velam gubitokot na masa za isparuvanje se nadoknaduva so dodavanje na pogolema kolicina na freon i se razbira vo srazmerno pogolem izmenuvac (koj ti vece go imas vo GEXI-to, imas izmenuvac od standardna 18-ka i poradi toa zgolemen kapacitet i snaga primereni za 18-ka). Sega povece e problemot vo delta T pomedju nadvoresniot vozduh i maksimalnata negativna T sto moze da ja ispari freonor R410a. Znaci -45 do -20 e delta T od 25 C sto e premalku za pogolemi COP-vi i snagi.
Jas mislam deka toa e maksimum sto moze da se izvadi od ovoj gas.... Zatoa sega se odi na drugi mesavini i drugi karnotovi levokruzni ciklusi ....
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Tokmu i toa go velam, koga isparuvanjeto e pomalo od ona koe vo negoviot raboten opseg (na kompresorot) togas nema dovolno freon vo smata cirkulacija i kompresorot pregreva, odnosno smata avtomatika ne mu dozvoluva na kompresorot da raboti pod poln kapacitet.

Ova se resava so injektiranje na razladno sredstvo vo samiot cilindar i prevzema del od toplinata, odnosno ladi.
Toa e principot na Zubadan, EVI (Enhaced Vapour Injection), i ovie topl. pumpi, (klima uredi) bez problem za samiot kompresor mozat da rabotat do -25C
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Konecno mi stigna smetkata za struja, potroseni 900Kw ili 4800denari. Za nekoj mozda mnogu no ako odbijam normalna potrosuvacka od 1500-2000den greenjeto mi e kolku 1kubik drva. Potrosenite kilovati se glavno od 28cata (10KW) koja e vrzana na tri 12ki, razmesteni prakticno vo 2 prostora, spoeni dnevna, kujna i trpezarija nadovrzani so hodnik i 2riot prostor spalna od nekoi 18m2....80-90m2 gream so aj da recam golemiot multisplit..maliot od 5Kw go pustam samo posle provetruvanje (nautro i navecer) i malku vlijae na potrosuvackata. Vratite gi drzam otvoreni pa del od taa toplina vleguva i vo spalnite kaj sto e 2-3 stepena i poladno no pak okolu 20C.
Temperaturata mi e podesena na 24C zasto sme so bebe a pod mene stanot ne go great pa podot e laden dosta. Oscilira od 23,5 do 24C. Ako od smetkava odbjam masini za pranje i sadovi koi mnogu cesto se On, friziderot e Samsung i malku trosi pa ne go racunam,mi doagja nekako deka stanov go zagrevam so 1-1.2KW na saat :)
dnevno okolu 30KW imam svevkupno potrosuvacka na struja a gream 16-18saata na 24C. So amper klesta koja mi e stavena na doznata 28cava oscilira megju 3,5 i 4,5 Ampera, osven nasabajle koga znae da povlece i do 19A no kratko trae do 30min, vo drugiot period na denot sve e vo tie vrednosti 3,5-4,5....na 3,5 go duva onoj ladnickiot mlak vozduh.
Toa sto imam primeteno e deka poveke struja vlece ako od trite 2 nerabotat(sami se iskljucile), togas ja brka T samo so ednata i diga 6-8A, dur ova go primetivme deka ni se gasat 2 od klimive ni izlapa kilovati :(
Minimumot i e 980W, malata potrosuvacka na 3(od4) vnatresni edinici se dolzi mislam na golemata kolicina na freon 2200gr prednapuneto vo nadvoresnata, plus dodadeni 15grm pri montaza, skoro 2,5Kg ima vo instalacijata. Koga ke se zagree taa kolicina freon na ovie >+7 temperaturi moze i saat vreme da duvka mlako i da go odrzuva toj pola stepen.
Za tie 1100 evra kolku sto kostase nadvoresnava 28ca dobiv, necujna nadvoresna (osven ko ke povlece nad 10A) elektricen ekspanzionen ventil a ne kapilara, kompresorot e Gree Landa i po se izgleda twin rotary, moznost za spojuvanje do 4 vnatresni. Defrosti imam primeteno nekollku pati mi ima napraveno a pri toa kapka voda nema pusteno ili zabelen izmenuvac, ednostavno ima Inteligent defrost koj vika....The whole unit is operating in low frequency for a long time....pricina za toa e toploto vreme.
Postov go pisuvam pred se da si razmislite za multisplit, cel stan moze da se zagreva so 1Kw do 1,5....poveke od pola zima ke isterate vaka. Za januar/februar ke vidam kako ke bide, no i duplo da bide smetkata od ova eden mesec ke bide, neveruam pojse od toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom