Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Bas mi e cudno zosto vaka ne saka da povleci poveke Daisekaito.Da ne ti e premnogu topla prostorijata pa ne mozi da povleci poveke na input,da ne ne bese dovolno izladena prostorijata.Kaj mene Suzumito koga ke go startuvam povlekuva do 2250w vo ladna prostorija.
Kolkava ti bese ambientalnata vo prostorot koga go pravese testot?
Ako e premnogu toplo vo sobata taa nema da povleci ni 1650v.ama i soodnosot potrosuvacka prema temperatura na izduv ne e dobar odnosno e mnogu slab rezultat
za tolku skapa klima.Denes dojdoa serviserite mi rekoa falelo okolu 200g.freon vaka na prva mislam vo odnos na greenjeto ke bide podobro ama problemot so zvukot na ventilatorot mi ostanuva.Kako i da bide ako ne sum zadovolen se osloboduvam od ovaa klima (ke ja zakacam na reklama 5)i slednite merenja zdravje ke gi pravam od Mitcubisi LN35ve kako taa na @zlatko_ti412
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
:tapp::tapp::tapp: Fujitsu била бучна кај мене работи на 640м и нема врска со бучавост инаку ти споредуваш fujitsu so gree тоа ти е како Мерцедес и Опел да споредуваш инаку fujitsu Kmta 1200 серија е и појака од грее во снага а по цена се со иста цена
Автоматски споено мислење:

Ti planiraš da griješ komplet stan s jednim uredjajem , računaj da Fujitsu nema fiksnu brzinu fana , a to ti je potrebno da se zagriju udaljeni dijelovi..
Jedini način da odrziš fiksnu brzinu fana je da pojačaš tempersturu
Ti planiraš da griješ komplet stan s jednim uredjajem , računaj da Fujitsu nema fiksnu brzinu fana , a to ti je potrebno da se zagriju udaljeni dijelovi..
Jedini način da odrziš fiksnu brzinu fana je da pojačaš tempersturu na klimi za 2-3° od zadane i tako ćeš ( koliko- toliko ) imati fix brzinu , što opet utiče na potrošnju , komociju , pogotovo jer klimu planiraš da drzis u dnevnoj..
Fujitsu ti je inače klima za jedne sobe , nije za grijanje sistemom iz sobe u sobu , osim naravno ako ne žrtvuješ komociju , potrošnju...
Plus Fujitsu ima prvu brzinu ( quiet je beskorisna za grijanje ) već od 520-550m3 , što je prilično bučno a i jako za tako manji prostor kao kod tebe a i prostor ti je izolovan i nisu ti potrebne tako jake brzine fana osim na nekakvim jakim minusima.. Znači propuh i buka več u prvoj brzini..
Eto mali savjeti od mene da se ne zalijećeš kod kupovine ..
Ниедна клима не е за греење на повеќе простории подобро да си земе две поефтини клими отколку една за двете простории
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ako e premnogu toplo vo sobata taa nema da povleci ni 1650v.ama i soodnosot potrosuvacka prema temperatura na izduv ne e dobar odnosno e mnogu slab rezultat
za tolku skapa klima.Denes dojdoa serviserite mi rekoa falelo okolu 200g.freon vaka na prva mislam vo odnos na greenjeto ke bide podobro ama problemot so zvukot na ventilatorot mi ostanuva.Kako i da bide ako ne sum zadovolen se osloboduvam od ovaa klima (ke ja zakacam na reklama 5)i slednite merenja zdravje ke gi pravam od Mitcubisi LN35ve kako taa na @zlatko_ti412
A kako majstorite izmerija deka fali 200 grama freon,toa e 20%,da kazat deka fali freon OK ama toa sto ja utvrdija i kolicinata na freon mi e malku cudno.
I sega ako dodadat 200grama,direkno a ako ne go izvadat celiot,pa odnovo vakumiranje i da stavat freon prema upatstvoto so pisuva na nadvoresnata edinica,mislam bese 1000 gr,ke si proverat.
Strogo vadenje celiot freon,vakumiranje,pa stavanje prema potrebata,a ne od oko 200gr freon.
Pa mozi i zuenjeto da go predizvikuva nedostatokot na freon,mozi so toa i ke se izgubi,koga ke se napolni odnovo freonot.
Obavezno vakum.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Fujitsu LMCE je provereno dobra klima radi baš onako kako treba da radi jedan inverter.Dobra modulacija i kultura rada.U stvari sve Fujitsu klime tako rade ali evo kad se baš interesuješ za LMCE.Lepo greje i na -15 i na +15.Pustiš je da greje na auto fan podesiš temperaturu i zaboraviš na klimu.Ili odabereš brzinu po želji.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Fujitsu LMCE je provereno dobra klima radi baš onako kako treba da radi jedan inverter.Dobra modulacija i kultura rada.U stvari sve Fujitsu klime tako rade ali evo kad se baš interesuješ za LMCE.Lepo greje i na -15 i na +15.Pustiš je da greje na auto fan podesiš temperaturu i zaboraviš na klimu.Ili odabereš brzinu po želji.
I nikoj ne se najde da kaze so zafatnina imaata kompresorite na FUGITISU18 i 24KMTA
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Ti planiraš da griješ komplet stan s jednim uredjajem , računaj da Fujitsu nema fiksnu brzinu fana , a to ti je potrebno da se zagriju udaljeni dijelovi..
Jedini način da odrziš fiksnu brzinu fana je da pojačaš tempersturu na klimi za 2-3° od zadane i tako ćeš ( koliko- toliko ) imati fix brzinu , što opet utiče na potrošnju , komociju , pogotovo jer klimu planiraš da drzis u dnevnoj..
Fujitsu ti je inače klima za jedne sobe , nije za grijanje sistemom iz sobe u sobu , osim naravno ako ne žrtvuješ komociju , potrošnju...
Plus Fujitsu ima prvu brzinu ( quiet je beskorisna za grijanje ) već od 520-550m3 , što je prilično bučno a i jako za tako manji prostor kao kod tebe a i prostor ti je izolovan i nisu ti potrebne tako jake brzine fana osim na nekakvim jakim minusima.. Znači propuh i buka več u prvoj brzini..
Eto mali savjeti od mene da se ne zalijećeš kod kupovine ..
Ranije pisano, da li 2 klime, ili 1 kom+panel.

Ne treba brate njemu fiksna brzina fana za "udaljene" delove. Nije to magacin ili koliba, stan je. Ne treba mu da nista steluje, pravi uragane, gluposti nevidjene. Nevidjena buka, fujitsu ? ... :)

Treba brate da klikne na on, heat, fan auto i na 24C. Ukljuci oktobra, iskljuci aprila. Ne primetis ni cime si se grejao. Fujitsu mnogo prosto radi, prostije ne moze. Ne mora Fujitsu, neka uzme Daikin, slicno rade.
Koji crni fanovi, fiksne brzine, buke, muke itd itd, gluposti, gluposti beskrajne gluposti. Ali stvarno.
Da si 1 nom koristio Fujitsu, verujem da bi bez obzira na svu tvoju zaduzenost ovde, bio realniji, bar prema sebi-u sebi :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Дај олабавете со тој Фуџитсу! Дали пет души у цела Македонија имаат фуџитсу, ама петнаесет страни го отековте на темава,и посебно гостите од Србија. Да популарен е таму и супер! И пика-ап со V8 мотор е популарен во Америка па не гледам во темана за коли да филозофираат за пикапи...
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Дај олабавете со тој Фуџитсу! Дали пет души у цела Македонија имаат фуџитсу, ама петнаесет страни го отековте на темава,и посебно гостите од Србија. Да популарен е таму и супер! И пика-ап со V8 мотор е популарен во Америка па не гледам во темана за коли да филозофираат за пикапи...
U pravu si, ok
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Дај олабавете со тој Фуџитсу! Дали пет души у цела Македонија имаат фуџитсу, ама петнаесет страни го отековте на темава,и посебно гостите од Србија. Да популарен е таму и супер! И пика-ап со V8 мотор е популарен во Америка па не гледам во темана за коли да филозофираат за пикапи...
А зошто забрането е да се зборува за Fujitsu па оваа е форум за клими и секоја марка доаѓа од време на време како тема ,а еве кажи ти за што да зборуваме?
Автоматски споено мислење:

:pos::pos:
Дај олабавете со тој Фуџитсу! Дали пет души у цела Македонија имаат фуџитсу, ама петнаесет страни го отековте на темава,и посебно гостите од Србија. Да популарен е таму и супер! И пика-ап со V8 мотор е популарен во Америка па не гледам во темана за коли да филозофираат за пикапи...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
А зошто забрането е да се зборува за Fujitsu па оваа е форум за клими и секоја марка доаѓа од време на време како тема ,а еве кажи ти за што да зборуваме?
На пример за U Crown, за монтерите кои немаат основни познавања од монтажа, за ботовите кои од петни жили се трудат да ги оцрнат другите модели за да можат своето ѓубре да го продадат, за лагите што ги шират ако некој се пожали дека климата не е добра...
Има многу теми за дискусија (не велам дека за Fujitsu не треба да се дискутира).
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
А зошто забрането е да се зборува за Fujitsu па оваа е форум за клими и секоја марка доаѓа од време на време како тема ,а еве кажи ти за што да зборуваме?
Ти си еден од ретките што има Фуџитсу и баш ќе биде убаво да споделуваш искуство тука(уште ако и ват-метар си набавиш...)!
Ама баш ич не ме интересира лмца,лмце и слични остали клими што бел ден не виделе кај нас. Подобро за уруру-сарара да правиме муабет,барем може да се купи.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ти си еден од ретките што има Фуџитсу и баш ќе биде убаво да споделуваш искуство тука(уште ако и ват-метар си набавиш...)!
Ама баш ич не ме интересира лмца,лмце и слични остали клими што бел ден не виделе кај нас. Подобро за уруру-сарара да правиме муабет,барем може да се купи.
Така е но, но подобро да се зборува за нешто што го нема отколку нешто што го има и за мерачот ќе набавам само мене не би е битно колку повлекува и остало за мене е важно, колку ќе потроши за еден час и на саатот за е.енергија читам 800w со 52-53степени на одржување,а За даикин е исто топ оти имаат Scroll Compressor кои се најдолготрајни компресори ама не сакате и за оваа или за варијабилни компресори ама и ова не ви одговара оти ке се види зошто се скапи добрите клими Али освен абе што вреди таа и оцрнување ништо друго
Автоматски споено мислење:

Инаку само да додадам оти само кај нас е тема грее од ботовите инаку на сите форуми кај соседите ;од Србија,Хрватска па до Сад е Фујитсу а не грее
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Ako e premnogu toplo vo sobata taa nema da povleci ni 1650v.ama i soodnosot potrosuvacka prema temperatura na izduv ne e dobar odnosno e mnogu slab rezultat
za tolku skapa klima.Denes dojdoa serviserite mi rekoa falelo okolu 200g.freon vaka na prva mislam vo odnos na greenjeto ke bide podobro ama problemot so zvukot na ventilatorot mi ostanuva.Kako i da bide ako ne sum zadovolen se osloboduvam od ovaa klima (ke ja zakacam na reklama 5)i slednite merenja zdravje ke gi pravam od Mitcubisi LN35ve kako taa na @zlatko_ti412
Teshiba brat toa e , DAISEPOKAI so ja kupi (jas veke se kaam) a i dosta pari e platena ,toa e dodeka tera neka tera , naredna ke bide druga eve toa e moja preporaka za lugeto
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Moe mislenje e deka na forumov treba da ima što poveće korisnički iskustva za "buđetskive" klimi, bez razlika japonski kineski, po mera na narodecov naš siromašen, za onie među 20000-30000 den (zboruvam za 12-etki).
Za GREE se znae se, skoro pa nema iskustva za MIDEA, HAIER, HAISENSE ,a ima dosta korisnici.
Otekoa so skapive japonci od nad 1000 E, kako da sakaat sami sebe da si dokažat nešto, a po defolt se podrazbira ako e skapo plateno deka će e podobro.....
Štosot po mene e da se dade dovolno malce pari za nešto što će bide korektno vo svojata rabota.
Mojot izbor na klima od HAIER e baš takov, dajte da vidime kakvi se ostanatite pogore spomenati.... siguren sum deka među niv ima ite kako dobri klimi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom