Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Денес заприметив влага од 20% во дневната, сигурно од климата што работи појако ова време, некој совет ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Денес заприметив влага од 20% во дневната, сигурно од климата што работи појако ова време, некој совет ?
Stavi si vod da ti se svari vo nekoj sad,ke ja varis se dodeka ne ti stane prijatno vo prostorot okolu 50%vlaznost.
Koga ke si vo sostojba ke si kupis ovlaznuvac.
I jas go imam istiot problem,mnogu mi topli suzumivo,pa mi paga vlaznosta.
Koga bese potoplo zatopluvav do 22c,setirana na 23
sega koga ja setirav na 25 se doblizuva prema 24c vo prostorot i mi go susi vozduhot.Samo sad so voda.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
sega koga ja setirav na 25 se doblizuva prema 24c vo prostorot i mi go susi vozduhot.Samo sad so voda.
24 ti bila u prostorot...znaci merac imas..samo merenjeto nikako da go vidime...24 vide nekoj ? Zad useto li e 24 ili kade...kaj mene pod leva miska e 35 zabole ne za tvoite u prostorot 24 od zadadeni kolku?
Srce telefon ko ti dale i zboris za temperaturi valjda svati deka toa kolku e T moze da go slikas
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.658
kaj mene pod leva miska e 35
Ова значи дека имаш хипотермија. Нормална температура треба да е околу 36.3 - 36.7.

Изгледа амберот не те топли баш како што треба. Пушти ја на појако, не се плаши од ЕВН.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Abe ako slikam mozam i 27 da go napram,ama sliki i videa ne reproduciram,ne sum sposoben reziser,ne me biva.
Kaj mene na 21 zadadena e 24,7 vnatresna...a moze da lupam i deka e 39....ama imam dokaz za 24,7 nemam za 39...Ti za sto imas dokaz?
Автоматски споено мислење:

Abe ako slikam mozam i 27 da go napram,ama sliki i videa ne reproduciram,ne sum sposoben reziser,ne me biva.
Tvoeto e jadenje burek a nisto nemas pokazano osven edna tvoja montaza....zatoa odmori i sej si madro
 
Член од
11 март 2018
Мислења
28
Поени од реакции
19
Mozebi ke se seti nekoj od clenovite imam gree amber 3.5kw prva sezona ja koristam. Na pocetokot reportirav cesti defrosti na temperatura okolu -1 , -2, -3.
Megutoa na pogolemi minusni temperaturi zaprimetiv deka ne pravi defrost. Vecerva ja zaprimetiv (-10 nadvoresna temp I vrne intenzivno sneg) celata nadvoresna edinica bese zamrznata a nemase problem si greese normalno no ne vleguvase vo mod na defrost pa morav da ja svrtam manuelno vo mod na ladenje da se rastopi. Znae li nekoj vo sto mozi da e problemot?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Mozebi ke se seti nekoj od clenovite imam gree amber 3.5kw prva sezona ja koristam. Na pocetokot reportirav cesti defrosti na temperatura okolu -1 , -2, -3.
Megutoa na pogolemi minusni temperaturi zaprimetiv deka ne pravi defrost. Vecerva ja zaprimetiv (-10 nadvoresna temp I vrne intenzivno sneg) celata nadvoresna edinica bese zamrznata a nemase problem si greese normalno no ne vleguvase vo mod na defrost pa morav da ja svrtam manuelno vo mod na ladenje da se rastopi. Znae li nekoj vo sto mozi da e problemot?
Nemaš nikakov problem, treba da ja ostaviš samata da prefrli na ladenje, vaka koga ti ja prefrlaš nema golem efekt bidejći nadvorešniot ventilator vrti i gi ladi rebrata od izmenuvačot poradi toa slabo će se stopi mrazot, dodeka vnatre isto turbinata vrti pa prostorijata drastično se ladi.
Sosema normalno e na pod +2C klimite da odat vo defrosti, normalno ako ja koristiš kako grealka na struja i ja teraš nabrzina da ja zagree sobata deka će ti vraća so defrosti na sekoj saat.
Moe mislenje e deka si se isplašil deka nešto ne evo red ako mnogu se zaleduva, no klimata si ima svoi davači i si znae pri koi mimimalni pritisoci da napravi defrost.
Sledniot pat ostavija sama da napravi defrost iako će ti izgleda deka ima premnogu mraz sepak će te gree iako so nešto namalen efekt.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Mozebi ke se seti nekoj od clenovite imam gree amber 3.5kw prva sezona ja koristam. Na pocetokot reportirav cesti defrosti na temperatura okolu -1 , -2, -3.
Megutoa na pogolemi minusni temperaturi zaprimetiv deka ne pravi defrost. Vecerva ja zaprimetiv (-10 nadvoresna temp I vrne intenzivno sneg) celata nadvoresna edinica bese zamrznata a nemase problem si greese normalno no ne vleguvase vo mod na defrost pa morav da ja svrtam manuelno vo mod na ladenje da se rastopi. Znae li nekoj vo sto mozi da e problemot?
Koe vrtejne na ladejne (server soba dane tie kade sto e postavena)?.....ajdeee>>>sto se nema da procita covek....abe ostavija klimata da si raboti,sigo videl zadniod red so mraz i mislis ne cini pa ima taa uste eden red pred nego...
Btw izminatite 24h 2df,zaprimetiv....
Ostavija klimata namesti si temperatura ako si na autofan po mene smeni fiksen, medium ili med-hi i nese zamaraj so daljinskiot ili so aplikacijata...koga neja cepkas najdobro raboti i najekonomicna e
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Mozebi ke se seti nekoj od clenovite imam gree amber 3.5kw prva sezona ja koristam. Na pocetokot reportirav cesti defrosti na temperatura okolu -1 , -2, -3.
Megutoa na pogolemi minusni temperaturi zaprimetiv deka ne pravi defrost. Vecerva ja zaprimetiv (-10 nadvoresna temp I vrne intenzivno sneg) celata nadvoresna edinica bese zamrznata a nemase problem si greese normalno no ne vleguvase vo mod na defrost pa morav da ja svrtam manuelno vo mod na ladenje da se rastopi. Znae li nekoj vo sto mozi da e problemot?
Spored mene vikaj servis, najgolemi defekti od ova nastanuvaat. Neka ne te maftaat tuka normalno bilo. Defrosti na ovaa vlaga koga paga sneg treba nonstop da pravi. Nikoj ne izmislil topla voda, da ne mrzne. Ama zatoa postoi DEFROST
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Mozebi ke se seti nekoj od clenovite imam gree amber 3.5kw prva sezona ja koristam. Na pocetokot reportirav cesti defrosti na temperatura okolu -1 , -2, -3.
Megutoa na pogolemi minusni temperaturi zaprimetiv deka ne pravi defrost. Vecerva ja zaprimetiv (-10 nadvoresna temp I vrne intenzivno sneg) celata nadvoresna edinica bese zamrznata a nemase problem si greese normalno no ne vleguvase vo mod na defrost pa morav da ja svrtam manuelno vo mod na ladenje da se rastopi. Znae li nekoj vo sto mozi da e problemot?
Batali go mislenjeto na botov "baterija" .
Klimata si e ok, ostavi ja da raboti i uzivaj.
Sepak imas Amber Nordic, perfektna klima za segasnava zima.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Mozebi ke se seti nekoj od clenovite imam gree amber 3.5kw prva sezona ja koristam. Na pocetokot reportirav cesti defrosti na temperatura okolu -1 , -2, -3.
Megutoa na pogolemi minusni temperaturi zaprimetiv deka ne pravi defrost. Vecerva ja zaprimetiv (-10 nadvoresna temp I vrne intenzivno sneg) celata nadvoresna edinica bese zamrznata a nemase problem si greese normalno no ne vleguvase vo mod na defrost pa morav da ja svrtam manuelno vo mod na ladenje da se rastopi. Znae li nekoj vo sto mozi da e problemot?
Слушај што ќе ти каже Свети Бот, па макар и погрешно било. Амбер е тоа, не е шега.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Слушај што ќе ти каже Свети Бот, па макар и погрешно било. Амбер е тоа, не е шега.
Ti nekazuvas, raboti li U-Crown, se grees li?
I ne se mesaj kaj sto ne ti e rabota, ako znaes nesto kazi, ako ne kuti si.
Автоматски споено мислење:

Pisete kako klimite, sega e test za moknosta na ovie niski temperaturi.
Kaj mene konzolna Gree 18K, super zadovolen, vnatresna 24C, zadadena 26C, fan 3 od 7mozni, gree 80m2 izoliran prostor.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ti nekazuvas, raboti li U-Crown, se grees li?
I ne se mesaj kaj sto ne ti e rabota, ako znaes nesto kazi, ako ne kuti si.
Автоматски споено мислење:

Pisete kako klimite, sega e test za moknosta na ovie niski temperaturi.
Kaj mene konzolna Gree 18K, super zadovolen, vnatresna 24C, zadadena 26C, fan 3 od 7mozni, gree 80m2 izoliran prostor.
Go promarsi najglavnoto.
Potrosuvacka?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ti nekazuvas, raboti li U-Crown, se grees li?
I ne se mesaj kaj sto ne ti e rabota, ako znaes nesto kazi, ako ne kuti si.
Се греам на камин.
Не е твое да цениш дали е моја работа или не е. Или имаш ексклузивно право да одредуваш?
Автоматски споено мислење:

Go promarsi najglavnoto.
Potrosuvacka?
Потрошувачката е тајна. Нешто помалку од кварцна греалка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom