Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2018
Мислења
206
Поени од реакции
60
Gledas,amberov durI poekonomicen,od suzumkava,ama ovaj gtec,mnogu arci,a mozi I prostorot mu arci.
Автоматски споено мислење:


Na kolku stepeni greese.Jas 23c,vklucena 24/7 auto.(TOSHIBA SUZUMI 16).Opisi na kolku stepeni ,se greese i dali auto fan ili kako ja rabotese.
Скоро секогаш 23 с,навечер 21, некогаш фан 1 некогаш ауто, но на ауто како повеќе да троши. Потрошувачката сега овие денови скоро идентична 15-16 кв на ден што пак иди околу 2000 ден ако прерачунаш. Просторот е без изолација само пвц.
Овие денови модулира почесто со 700-800 в.
Според она што го читам од вас ова изгледа многу.
На горниот спрат овие денови ќе се монтира сузуми плус 5.5 па ќе можам да направам споредба .
Ме интересира повеќе дали можно е да е нешто грешно бо монтажа или толку вистина троши овај модел.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Ами што бараш повеќе на форумов бе пријателе, за да ни кажиш дека ти се пуштени климите и дека ти е топло и дека ќе платиш колку што ќе дојде....
Што фајде форумов од тебе, што фајде ти од форумов....

Кога земаше клими и кога дојде да читаш на форумов, ако сите како тебе не се замараа, никој не мереше, никој не споделуваше, сите само викаа колку ќе дојдат сметките си ги плаќаат, не ги интересираше ни мерења ни COP-ви ни бутур... која ќе каже продавачот дека е најдобра... таа нека биде а?!
Ќе ти сменеше нешто форумов во твојот избор?
Ќе се вратеше ли уште еднаш на форумов?
Pa na forumov drugar ako pises nesto , na nekoj ne mu e verno i treba da se dokazuvas, da snimam recenzii za g tech ako ne, jas kazuvam tolku mi bila.smetka koj veruva veruva.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Скоро секогаш 23 с,навечер 21, некогаш фан 1 некогаш ауто, но на ауто како повеќе да троши. Потрошувачката сега овие денови скоро идентична 15-16 кв на ден што пак иди околу 2000 ден ако прерачунаш. Просторот е без изолација само пвц.
Овие денови модулира почесто со 700-800 в.
Според она што го читам од вас ова изгледа многу.
На горниот спрат овие денови ќе се монтира сузуми плус 5.5 па ќе можам да направам споредба .
Ме интересира повеќе дали можно е да е нешто грешно бо монтажа или толку вистина троши овај модел.
digni fan 3 ili bar dva ama kako poveke go digas pomalce trosi
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Pred 3 godini vo skopje 2-3 dena bese -20c. Taka da sega zimava ako e topla ne mozes da znaes naredna kakva ke bide ili za 5 god. Imas grejac na nadvoresna edinica sto znaci i da padne pod 0 nemas muka.
Да де, зимите 2011 и 2017 беа поладни...
Ама во Скопје, цели 2-3 дена да било толку длабок минус шанси нема..... Може два-три дена навечер да паднало толку ниско по неколку часа....

Како што се сеќавам јас, еве од Прилеп сум, имаше 2-3 недели јануари кога стегнуваше со подлабоки минуси.... ама тоа -20 -25 беше само во постудените градови (Битола, Берово, Крушево...) и тоа само навечер..... преку ден беше доста поблаго иако сепак постојано во минус.
Прилеп што памтам во 2011 најниска -22С беше на временска прогноза објавена... во Битола до -26 и врлаа тенџериња со врела вода правеа филмски ефекти Битолчани... а во Прилеп не можеше оти потопло беше :D

Мрзнењето на кондензираната вода во тацната мислам зависи од многу околности, едно од работењето на самата клима, друго од поставеноста на надворешната единица кон југ и дали воопшто ја фаќа сонце.... или пак строг север и нонстоп северко провев во некоја осојница...
Греачот на тацна како што сваќам повеќе го ставаат како некоја удобност отколку помош во работата при екстремни минусни температури.
Од 0 до -15 ако ти мрзне тацната, као прифатливо е кај не-нордик климите...
Кај Нордикот и на -25 да ти мрзне кондензираната вода во тацната да не мрзнеш и ти надвор греачот ќе ја топи.... ама нема никаква врска со капацитетот колкава топлина може да даде самата клима на толку ниска надворешна температура.

Скоро секогаш 23 с,навечер 21, некогаш фан 1 некогаш ауто, но на ауто како повеќе да троши. Потрошувачката сега овие денови скоро идентична 15-16 кв на ден што пак иди околу 2000 ден ако прерачунаш. Просторот е без изолација само пвц.
Овие денови модулира почесто со 700-800 в.
Според она што го читам од вас ова изгледа многу.
На горниот спрат овие денови ќе се монтира сузуми плус 5.5 па ќе можам да направам споредба .
Ме интересира повеќе дали можно е да е нешто грешно бо монтажа или толку вистина троши овај модел.
Искрено и мене многу ми се чини, особено што викаш грееш на пристојни 23С.... ноќе 21С...
Дај малку образложи како дојде до рачуницава од 2000 денари?

Ама на вака топло време, скоро и да немавме минусни температури ни навечер....
Во 20 квадрати да модулира со 700-800w треба да имаш големи загуби....а викаш нова PVC дограма...
Штознам, да не ти тиши од некаде а свесно да го игнорираш... провери под врати да не имаш голема луфта.... или некоја штуцна од оџак со решетка за луфтирање па да ја трга топлината константно низ оџак.... или пак аспираторот да буфта со саати во просторијата....

Pa na forumov drugar ako pises nesto , na nekoj ne mu e verno i treba da se dokazuvas, da snimam recenzii za g tech ako ne.
И то што е така така е.... јбг ама можеш колку толку да придонесеш....
Кој верува верува.... кој не не....
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Да де, зимите 2011 и 2017 беа поладни...
Ама во Скопје, цели 2-3 дена да било толку длабок минус шанси нема..... Може два-три дена навечер да паднало толку ниско по неколку часа....

Како што се сеќавам јас, еве од Прилеп сум, имаше 2-3 недели јануари кога стегнуваше со подлабоки минуси.... ама тоа -20 -25 беше само во постудените градови (Битола, Берово, Крушево...) и тоа само навечер..... преку ден беше доста поблаго иако сепак постојано во минус.
Прилеп што памтам во 2011 најниска -22С беше на временска прогноза објавена... во Битола до -26 и врлаа тенџериња со врела вода правеа филмски ефекти Битолчани... а во Прилеп не можеше оти потопло беше :D

Мрзнењето на кондензираната вода во тацната мислам зависи од многу околности, едно од работењето на самата клима, друго од поставеноста на надворешната единица кон југ и дали воопшто ја фаќа сонце.... или пак строг север и нонстоп северко провев во некоја осојница...
Греачот на тацна како што сваќам повеќе го ставаат како некоја удобност отколку помош во работата при екстремни минусни температури.
Од 0 до -15 ако ти мрзне тацната, као прифатливо е кај не-нордик климите...
Кај Нордикот и на -25 да ти мрзне кондензираната вода во тацната да не мрзнеш и ти надвор греачот ќе ја топи.... ама нема никаква врска со капацитетот колкава топлина може да даде самата клима на толку ниска надворешна температура.


Искрено и мене многу ми се чини, особено што викаш грееш на пристојни 23С.... ноќе 21С...
Дај малку образложи како дојде до рачуницава од 2000 денари?

Ама на вака топло време, скоро и да немавме минусни температури ни навечер....
Во 20 квадрати да модулира со 700-800w треба да имаш големи загуби....а викаш нова PVC дограма...
Штознам, да не ти тиши од некаде а свесно да го игнорираш... провери под врати да не имаш голема луфта.... или некоја штуцна од оџак со решетка за луфтирање па да ја трга топлината константно низ оџак.... или пак аспираторот да буфта со саати во просторијата....


И то што е така така е.... јбг ама можеш колку толку да придонесеш....
Кој верува верува.... кој не не....
Јас имам и грее лцлх 3.5 во стан од 50 м2 отворен простор е, стара зграда со стара дограма , баш пред малце бев на гости кај моите на 27 беше зададена внатре неможев да седам мн ми беше топло, најголемата сметка минатата зима беше 4500, сега сметката беше за во станот 2700 денари,све на струја е, заради тоа земав пак грее, а и на попуст ги начекав г течот ми, дега за сега стоплен сум , ќе видам следната сметка каква ќе биде, до едната имав проблем ама за два дена ми ја средија сервисерите.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Абе какви Љуге живеат на земјава добро е што се уште ги Држи.Не мерел па што да мери да се глупира да изиграва мајмун и циркузант кога на самата клима пишува се ама на некој толку му е дадено ,па зошто не мерите на колите колку километри оди ,и колку троши,и колку обвртаи има ,а за форумов доволно е да каже колку е задоволен со греењето,и квалитетот,и буџавоста,за софтверските решенија(дали затајува на одредени моменти)
Автоматски споено мислење:

Овде не се зборува за техничките параметри и веродостојноста на параметрите дадени на климите,не се зборува за кредибилитетот и интегритетот на фирмите ,за однесувањето на дистрибутерите и достапноста на резервни делови што е исто многу битна,и Друго,а се зборува за рекла казала и како демек јас сум попаметен дури и од инжинерите а повеќето слика да им дадеш со полжави полжавите до дома ке ги изгубат.
Автоматски споено мислење:

Јас имам и грее лцлх 3.5 во стан од 50 м2 отворен простор е, стара зграда со стара дограма , баш пред малце бев на гости кај моите на 27 беше зададена внатре неможев да седам мн ми беше топло, најголемата сметка минатата зима беше 4500, сега сметката беше за во станот 2700 денари,све на струја е, заради тоа земав пак грее, а и на попуст ги начекав г течот ми, дега за сега стоплен сум , ќе видам следната сметка каква ќе биде, до едната имав проблем ама за два дена ми ја средија сервисерите.
Како прво стан и кука е Небо и Земја особено кука без изолација а не до потрошувачката на климата,па уште не можел да седи кај мене е 27 па не се гушам само се занесувате како пијана кокошка а преку лето кога е 27 надворешна и тогаш да не се гушиш
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Како прво стан и кука е Небо и Земја особено кука без изолација а не до потрошувачката на климата,па уште не можел да седи кај мене е 27 па не се гушам само се занесувате како пијана кокошка а преку лето кога е 27 надворешна и тогаш да не се гушиш
Iskreno ne znam zosto tolku davas zor so taa 27C deka e normlano da se sedi, citaj go celiov forum i nema da najdes eden sto ja drzi klimata na 27 ili nagore.

Ne e normalna temperatura (vnatresna) da sedis vo nitu eden period od godinata!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.708
Поени од реакции
4.024
Абе какви Љуге живеат на земјава добро е што се уште ги Држи.Не мерел па што да мери да се глупира да изиграва мајмун и циркузант кога на самата клима пишува се ама на некој толку му е дадено ,па зошто не мерите на колите колку километри оди ,и колку троши,и колку обвртаи има ,а за форумов доволно е да каже колку е задоволен со греењето,и квалитетот,и буџавоста,за софтверските решенија(дали затајува на одредени моменти)
Автоматски споено мислење:

Овде не се зборува за техничките параметри и веродостојноста на параметрите дадени на климите,не се зборува за кредибилитетот и интегритетот на фирмите ,за однесувањето на дистрибутерите и достапноста на резервни делови што е исто многу битна,и Друго,а се зборува за рекла казала и како демек јас сум попаметен дури и од инжинерите а повеќето слика да им дадеш со полжави полжавите до дома ке ги изгубат.
Автоматски споено мислење:


Како прво стан и кука е Небо и Земја особено кука без изолација а не до потрошувачката на климата,па уште не можел да седи кај мене е 27 па не се гушам само се занесувате како пијана кокошка а преку лето кога е 27 надворешна и тогаш да не се гушиш
Ti ja razbrav poentata ušte od prviot post. Vo sekoj nareden go povtoruvaš istoto, samo so različni navredlivi zborovi.
Bi bilo ubavo da se zadrži osnovno nivo na komunikacija, što misliš deka jas ne se vozdržuvam? I mene ćesto pati kon odredeni členovi bi upatil mnogu ponavredlivi zborovi, ama mora da se koristi normalna komunikacija.
Gledam koga sakaš možeš i normalno da se izrazuvaš, ama koga ti doađa kako da si vo nekoj trans.
Moj tatkovski sovet, sekako sum postar od tebe, spusti loptu, što vikaat srbive.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Ti ja razbrav poentata ušte od prviot post. Vo sekoj nareden go povtoruvaš istoto, samo so različni navredlivi zborovi.
Bi bilo ubavo da se zadrži osnovno nivo na komunikacija, što misliš deka jas ne se vozdržuvam? I mene ćesto pati kon odredeni členovi bi upatil mnogu ponavredlivi zborovi, ama mora da se koristi normalna komunikacija.
Gledam koga sakaš možeš i normalno da se izrazuvaš, ama koga ti doađa kako da si vo nekoj trans.
Moj tatkovski sovet, sekako sum postar od tebe, spusti loptu, što vikaat srbive.
на него како мал другарчињата му ја краделе топката за тоа се понаша така ;)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дали некој се грее со инфрацрвени панели? Доколку има некој искуство со ова дали би можел да сподели цена, ефикасност и колкава е сметката за струја :)

http://www.aresesolutions.com/project/infratsrveni-grejni-tela-i-termostati/
Дечки никој нема мислење или совет за ова? Или да си ставам еден инвертер да не се заебавам :)
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Дечки никој нема мислење или совет за ова? Или да си ставам еден инвертер да не се заебавам :)
So infracrveni grejni tela se great samo objektite okolu nea a ne vozduhot, ova mi izgleda povekje za vo kupatilo nego da grees pogolema prostorija.. nz ja licno ne bi rezikuvala
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Абе какви Љуге живеат на земјава добро е што се уште ги Држи.Не мерел па што да мери да се глупира да изиграва мајмун и циркузант кога на самата клима пишува се ама на некој толку му е дадено ,па зошто не мерите на колите колку километри оди ,и колку троши,и колку обвртаи има ,а за форумов доволно е да каже колку е задоволен со греењето,и квалитетот,и буџавоста,за софтверските решенија(дали затајува на одредени моменти)
Автоматски споено мислење:

Овде не се зборува за техничките параметри и веродостојноста на параметрите дадени на климите,не се зборува за кредибилитетот и интегритетот на фирмите ,за однесувањето на дистрибутерите и достапноста на резервни делови што е исто многу битна,и Друго,а се зборува за рекла казала и како демек јас сум попаметен дури и од инжинерите а повеќето слика да им дадеш со полжави полжавите до дома ке ги изгубат.
Автоматски споено мислење:


Како прво стан и кука е Небо и Земја особено кука без изолација а не до потрошувачката на климата,па уште не можел да седи кај мене е 27 па не се гушам само се занесувате како пијана кокошка а преку лето кога е 27 надворешна и тогаш да не се гушиш
Со клима 27 степени и природна топлина 27 степени не е исто дечко. А ако ти е убаво и на 30 поставија како жена у климакс и уживај си.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Кај отидоа ROLLS климиве AUX што ги произведуваше пред околу 10 години ме интересира? o_O Или пак ROLLS беше уште еден од низата no name брендови што многу кратко опстојуваа на пазарот како Fillia :cool:
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Пријателе минимумот зависи од големината на просторот и копот
Minimumot zavisi od klimata.
Porano na r410 trebase so twin kompresor da ima minimum od 150-200w
Sega na r32 so.single kompresor vadat takvi minimumi.
Na greenje pravime muabet
Zosto.e toa taka nekoj postrucen moze da kazi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom