Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ako nešto znači vo ravenkata, HISENSE proizveduva ogromni predobri OLED TV, ravni, a možebi i pointeresni od SAMSUNG, LG, SONY, PHILIPS i ostali. Toa e ogromna kompanija vo podem i jas bi igral na ovaa karta, ne kupuvaš avion na kraj kraeva, se e izmereno za slična cena sekogaš se dobiva sličen kvalitet....
Автоматски споено мислење:

Ај еве и јас сум за позитива!
Ама не заборавај дека во Март кога го акнаа карантинот,истите тие ќумбиња пукаа! А загадување немаше?! 2+2=?
Prikaznata deka zagaduvanjeto e od greenjeto na drva e samo za naivni. Studiite na okolnite državi kažuvaat deka glavnoto zagaduvanje e od vozilata, vo Albanija e preku 60 procenti, a kaj nas ne e ni 20, što e ordinirana glupost ili mestena rabota.
Pa nie godinava za prv pat će imame izednačena cena na dvata dizela od koi edniot, onoj poeftiniot kobajagi za zemjodelcite se stavaše vo dizelite so boš pumpa, vo ovie so direktno ubrizguvanje sreća što ne može, namesto 5 mil. litri se trošeše 50 mil litri, a ispušta 100 pati poveće sulfur. Imate li prestava što znači koga edno vozilo od 100 kW so instalirana moć da se great 10 domaćinstva, go iskoristvuva gorivoto edvaj 30-35 procenti i se dviži po ulica, a takvi ima stotici vo sekoj grad što mu pravi na vozduhot?
Za da bide pojasno: dizel vozilo za da bide EURO5 na pr. mora da bide so direktno vbrizguvanje, da koristi ekodizel, da ima katalizator, da ima DPF filter i da ispušta niz auspuh pomalce od 100mg na pominat km SULFUR. Ova za euro 0 ne važi, može da ispušta i do 1 gram na km. ako mu se stavi nafta za gorenje će zagaduva so 100 GRAMA NA KILOMETAR.
Ako na ova se združi TEMPERATURNATA INVERZIJA koja sekogaš e tuka vo zima i gorenje otpadni materii ete ja beljata...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Skapo e so drva plus cepenje skladiranje cistenje na kumcite sekoja godina treba krecenje
Najbotnoto zagaduvanje od Greenje so drva.
Напишав дека кај нас тоа е цена за дрва спремни за горење. Цепени. Што се однесува до кречењето, така е ако користиш влажни дрва или оџакот не ти е добар (неисчистен или лоша изведба). Ако се добро исушени дрвата и оџакот во ред, доволно е да кречиш на три години.
Загадувањето е друга тема, зборуваме за економичност, макар што и струјата е произведена со голео загадување.

За да нема произволни коментари:
Јас имам сопствена шума, ама одлучив да се греам на инвертер. Едноставно, ми се може. Но некому секој денар му е важен (до пред некоја година и јас бев таков), па го заболе за загадување, мора да помине поефтино.
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Prikaznata deka zagaduvanjeto e od greenjeto na drva e samo za naivni. Studiite na okolnite državi kažuvaat deka glavnoto zagaduvanje e od vozilata, vo Albanija e preku 60 procenti, a kaj nas ne e ni 20, što e ordinirana glupost ili mestena rabota.
Pa nie godinava za prv pat će imame izednačena cena na dvata dizela od koi edniot, onoj poeftiniot kobajagi za zemjodelcite se stavaše vo dizelite so boš pumpa, vo ovie so direktno ubrizguvanje sreća što ne može, namesto 5 mil. litri se trošeše 50 mil litri, a ispušta 100 pati poveće sulfur. Imate li prestava što znači koga edno vozilo od 100 kW so instalirana moć da se great 10 domaćinstva, go iskoristvuva gorivoto edvaj 30-35 procenti i se dviži po ulica, a takvi ima stotici vo sekoj grad što mu pravi na vozduhot?
Za da bide pojasno: dizel vozilo za da bide EURO5 na pr. mora da bide so direktno vbrizguvanje, da koristi ekodizel, da ima katalizator, da ima DPF filter i da ispušta niz auspuh pomalce od 100mg na pominat km SULFUR. Ova za euro 0 ne važi, može da ispušta i do 1 gram na km. ako mu se stavi nafta za gorenje će zagaduva so 100 GRAMA NA KILOMETAR.
Ako na ova se združi TEMPERATURNATA INVERZIJA koja sekogaš e tuka vo zima i gorenje otpadni materii ete ja beljata...
Се сеќаваш ли на скандалот со WV во Америка во 2015 година? Кога тие нови ЕКО дизел мотори за кои се тврдеше дека не загадуваат, беа фатени како ги фалшираат бројките и емитуваат 40 пати повеќе штетни гасови, што останува за сето ѓубре што се вози кај нас кое датира од пред 20-30 години? Се сложувам целосно со горенаведеното. Ама тоа никој нема да ти го каже , затоа што секоја држава си ја штити својата автомобилска индустрија ;). Исто и преработката на пластика. До пред некое време Кина беше најголем увозник на пластичен отпад , увезуваа и преработуваа се што треба и не треба, што доведе до енормни загадувања на воздухот.Моментално мислам дека го лимитираа увозот. Горење на пластика , најлон , и остали срања, тоа е опасна работа за дишење.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Напишав дека кај нас тоа е цена за дрва спремни за горење. Цепени. Што се однесува до кречењето, така е ако користиш влажни дрва или оџакот не ти е добар (неисчистен или лоша изведба). Ако се добро исушени дрвата и оџакот во ред, доволно е да кречиш на три години.
Загадувањето е друга тема, зборуваме за економичност, макар што и струјата е произведена со голео загадување.

За да нема произволни коментари:
Јас имам сопствена шума, ама одлучив да се греам на инвертер. Едноставно, ми се може. Но некому секој денар му е важен (до пред некоја година и јас бев таков), па го заболе за загадување, мора да помине поефтино.
Јас сум сличен случај, шумата одамна ја баталив како опција! Неколку години торбешите носеа поефтини дрва и тоа баталив од причина што горедолу ист есапот е! Утрово ја гледам сметката за струја, за овие 20 дена 2 клими потрошиле 2000до 2500 денари, помалку од м3 дрва.
Ок јас си дозволувам да греам 65 м2, не седам во едно собиче од 20 и само него да го топлам, што со дрва често е случај!
А приказната со уништување на шумите, кај нас не држи. Кај нас не се уништуваат и пренаменуваат и соголуваат шумите, едноставно се сечат и подмладуваат, пак за деве-три години имаш лисната маса на младики еднаква со таа пред сечењето.
Додајте дека 50% од порано раскрчените ниви сега се шуми, какви такви. Посебно пасивните краишта.
Автоматски споено мислење:

Напишав дека кај нас тоа е цена за дрва спремни за горење. Цепени. Што се однесува до кречењето, така е ако користиш влажни дрва или оџакот не ти е добар (неисчистен или лоша изведба). Ако се добро исушени дрвата и оџакот во ред, доволно е да кречиш на три години.
Загадувањето е друга тема, зборуваме за економичност, макар што и струјата е произведена со голео загадување.

За да нема произволни коментари:
Јас имам сопствена шума, ама одлучив да се греам на инвертер. Едноставно, ми се може. Но некому секој денар му е важен (до пред некоја година и јас бев таков), па го заболе за загадување, мора да помине поефтино.
Јас сум сличен случај, шумата одамна ја баталив како опција! Неколку години торбешите носеа поефтини дрва и тоа баталив од причина што горедолу ист есапот е! Утрово ја гледам сметката за струја, за овие 20 дена 2 клими потрошиле 2000до 2500 денари, помалку од м3 дрва.
Ок јас си дозволувам да греам 65 м2, не седам во едно собиче од 20 и само него да го топлам, што со дрва често е случај!
А приказната со уништување на шумите, кај нас не држи. Кај нас не се уништуваат и пренаменуваат и соголуваат шумите, едноставно се сечат и подмладуваат, пак за деве-три години имаш лисната маса на младики еднаква со таа пред сечењето.
Додајте дека 50% од порано раскрчените ниви сега се шуми, какви такви. Посебно пасивните краишта.
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Напишав дека кај нас тоа е цена за дрва спремни за горење. Цепени. Што се однесува до кречењето, така е ако користиш влажни дрва или оџакот не ти е добар (неисчистен или лоша изведба). Ако се добро исушени дрвата и оџакот во ред, доволно е да кречиш на три години.
Загадувањето е друга тема, зборуваме за економичност, макар што и струјата е произведена со голео загадување.

За да нема произволни коментари:
Јас имам сопствена шума, ама одлучив да се греам на инвертер. Едноставно, ми се може. Но некому секој денар му е важен (до пред некоја година и јас бев таков), па го заболе за загадување, мора да помине поефтино.
Проблемот се решава од коренот братче . Ама и тоа е проблемот , што не се решава , затоа што се нема волја. Јас верувам дека е сиромаштија , ама тоа не е решение. Не можи засекогаш да бидиме толку кусогледи и да размислуваме само на краток рок, затоа што порано или подоцна тоа ќе ни се удри од глава и ќе ги дадеме парите за лекарства и по болници. Зошто да го лечиш . кога може да го спречиш? Еднаш кога ќе се заебе работата нема назад :). И верувам дека се пронајде во мојот коментар за дрвата, затоа убаво имав напишано," нерегулирана сеча" . Тоа ти е исто како купуваш клима 6 со вида на филтри , и прво го вадиш витамин Ц филтерот :D , па био филтерот , па филтерот со незнам какви честички, па јонизаторот , па обичниот филтер , и оп , немаш филтер :). И после , абеее нешто мн прашина ми крева климава ...
Автоматски споено мислење:

Јас сум сличен случај, шумата одамна ја баталив како опција! Неколку години торбешите носеа поефтини дрва и тоа баталив од причина што горедолу ист есапот е! Утрово ја гледам сметката за струја, за овие 20 дена 2 клими потрошиле 2000до 2500 денари, помалку од м3 дрва.
Ок јас си дозволувам да греам 65 м2, не седам во едно собиче од 20 и само него да го топлам, што со дрва често е случај!
А приказната со уништување на шумите, кај нас не држи. Кај нас не се уништуваат и пренаменуваат и соголуваат шумите, едноставно се сечат и подмладуваат, пак за деве-три години имаш лисната маса на младики еднаква со таа пред сечењето.
Додајте дека 50% од порано раскрчените ниви сега се шуми, какви такви. Посебно пасивните краишта.
Автоматски споено мислење:


Јас сум сличен случај, шумата одамна ја баталив како опција! Неколку години торбешите носеа поефтини дрва и тоа баталив од причина што горедолу ист есапот е! Утрово ја гледам сметката за струја, за овие 20 дена 2 клими потрошиле 2000до 2500 денари, помалку од м3 дрва.
Ок јас си дозволувам да греам 65 м2, не седам во едно собиче од 20 и само него да го топлам, што со дрва често е случај!
А приказната со уништување на шумите, кај нас не држи. Кај нас не се уништуваат и пренаменуваат и соголуваат шумите, едноставно се сечат и подмладуваат, пак за деве-три години имаш лисната маса на младики еднаква со таа пред сечењето.
Додајте дека 50% од порано раскрчените ниви сега се шуми, какви такви. Посебно пасивните краишта.
Незнам дали е така секаде , ама тука братудечите од Тризла во Прилеп , ршум направија , дрвце не остана од прилепско езеро па нагоре. Во последниве години немам видено ново дрвце никнато или засадено ,само пустош, ама кога да одам натаму редовно ги среќавам со ладите угоре удолу преку 20 пати на ден , и нормално главната берба е пред избори :) . Башка тоа , ова се напредни братучеди , на
Creatine и Pre-Workout , 10х поефикасни ;).
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Не го разбирам нашиот народ, посебно луѓето што гледаат подалеку од својот двор.
Зошто од делумна вистина правите апсолутна.
Јас размислувам вака :
- Пример ми е Словенија, треба ли да објаснам зошто ! 90% од тоа што пишувате, таму е забрането.
- Дали некој прочитал што се' се прави во Македонски шуми, тоа податоците дека садат, се точни, ама другото !! Вие навистина ли гледате дека шумите во Македонија се погусти, позелени.
- Барем сите овде сакаат да истражуваат низ интернет. Толку ли е проблем да се видат податоците на загадувањето со воздух. Дали е поголемо кога се затоплуваат домовите или обратно.
- Јас сум видел каков е воздухот на Лето, а каков во Зима во познато туристичко место. Прашувам како е во Крушево или Берово , нека кажат тие што знаат.
- Во мојата котлина точно знам како е и од што е. Сообраќајот е најфреквентен , а сепак загадувањето е најголемо во Ноември- Фебруари.
- Скоро па најважно, СИТЕ сме виновни што дозволуваме да горат СЕ' САМО НЕ СУВИ ЧИСТИ ДРВА.
Они нас - ние вас - а овие од горе
И НАС И ВАС
Автоматски споено мислење:

""" Ako nešto znači vo ravenkata, HISENSE proizveduva ogromni predobri OLED TV, ravni, a možebi i pointeresni od SAMSUNG, LG, SONY, PHILIPS i ostali. Toa e ogromna kompanija vo podem i jas bi igral na ovaa karta, ne kupuvaš avion na kraj kraeva, se e izmereno za slična cena sekogaš se dobiva sličen kvalitet.... """

Ако создадат добра сервисна услуга и добра постпродажна корисничка подршка, нема зошто да не успеат. По мене имаат добри модели, со добри цени, барем во Србија.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Да го баталиме загадувањето, надвор од темата е.

Дали некој извршил кконтрола на „белите мерачи“?
Се поклопува ли потрошувачката со онаа на броилото?
Дали броилата и мерачите работат на ист принцип? Некаде прочитав дека броилата евидентираат реактивна енергија, мерачите не ја евидентираат.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Да го баталиме загадувањето, надвор од темата е.

Дали некој извршил кконтрола на „белите мерачи“?
Се поклопува ли потрошувачката со онаа на броилото?
Дали броилата и мерачите работат на ист принцип? Некаде прочитав дека броилата евидентираат реактивна енергија, мерачите не ја евидентираат.

Се консултирав со луѓе што имаат познавање, едниот има електро средно и поправа електриника. Кажува дека многу мала би требало да е разликата. Кажува дека од ЕВН броилата се баждарени до 4-5 децимала, а мерачите помалце, ваљда до 2-ра.
Значи не вреди за секирација, додека покажуваат, таа е вредноста.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
24
Поени од реакции
1
Ноќеска струјата неколку пати сецкаше. Сабајле приметив после мирување, почнува да работи надворешната единица, а на внатрешната и треба малку повеќе време да проработи што тоа не беше така вчера. Се работи за Гри инвертер клима. Бидејќи имам мерач колку троши можам да видам дека троши и до 1000 W, а таа уште не почнува да дува, малку реагира покасно. Може ли да има некое оштетување од струјата?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Vaka spored tabelata po db,se 6 ali nejse ...toa e koga nema oficijalni podatoci i tuka vo Mk se prodava se i sesto odis na web stranata pisuva edni oznaki baras po internet izleguvaat drugi odis vo salon sosema treti"
Автоматски споено мислење:

Ноќеска струјата неколку пати сецкаше. Сабајле приметив после мирување, почнува да работи надворешната единица, а на внатрешната и треба малку повеќе време да проработи што тоа не беше така вчера. Се работи за Гри инвертер клима. Бидејќи имам мерач колку троши можам да видам дека троши и до 1000 W, а таа уште не почнува да дува, малку реагира покасно. Може ли да има некое оштетување од струјата?
Snosti i kaj mene 2 pati secna strujata na 5 sekundi,imase ispad,prviot pat bev pod klima vednas koga iskluci samo ogromno sustejne se slusna i po otprilika 1min,prodolzi so rabota,vtoriot pat podolgo vreme i trebase da prodolzi kade sto zastanala....isto i kaj mene posle toa seckajne trgase dokaj 900w potoa se simna na nekoi 770w so koi i rabotese i pred snemuvajneto na 220v.
Dali ima nekoj problem ne znam nekoj poiskusen neka ti doobjasni
Evegi i 2ta ispadi od 740~770w na 900w
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
46
Здраво,

Користам Алфа Плам котел, температурата на воздухот достигнува +4 степени и котелот не се гаси т.е. не оди во Hold Request, само кога температурата на водата е +4 степени тогаш котелот се гаси. Дали ова е правилен начин на работа и зошто не се гаси и вкллучува котелот кога температурата на воздухот е +-4 степени , тоа функционра само за температурата на водата?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Не го разбирам нашиот народ, посебно луѓето што гледаат подалеку од својот двор.
Зошто од делумна вистина правите апсолутна.
Јас размислувам вака :
- Пример ми е Словенија, треба ли да објаснам зошто ! 90% од тоа што пишувате, таму е забрането.
- Дали некој прочитал што се' се прави во Македонски шуми, тоа податоците дека садат, се точни, ама другото !! Вие навистина ли гледате дека шумите во Македонија се погусти, позелени.
- Барем сите овде сакаат да истражуваат низ интернет. Толку ли е проблем да се видат податоците на загадувањето со воздух. Дали е поголемо кога се затоплуваат домовите или обратно.
- Јас сум видел каков е воздухот на Лето, а каков во Зима во познато туристичко место. Прашувам како е во Крушево или Берово , нека кажат тие што знаат.
- Во мојата котлина точно знам како е и од што е. Сообраќајот е најфреквентен , а сепак загадувањето е најголемо во Ноември- Фебруари.
- Скоро па најважно, СИТЕ сме виновни што дозволуваме да горат СЕ' САМО НЕ СУВИ ЧИСТИ ДРВА.
Они нас - ние вас - а овие од горе
И НАС И ВАС
Автоматски споено мислење:

""" Ako nešto znači vo ravenkata, HISENSE proizveduva ogromni predobri OLED TV, ravni, a možebi i pointeresni od SAMSUNG, LG, SONY, PHILIPS i ostali. Toa e ogromna kompanija vo podem i jas bi igral na ovaa karta, ne kupuvaš avion na kraj kraeva, se e izmereno za slična cena sekogaš se dobiva sličen kvalitet.... """

Ако создадат добра сервисна услуга и добра постпродажна корисничка подршка, нема зошто да не успеат. По мене имаат добри модели, со добри цени, барем во Србија.
Ajde sega proguglaj za TEMPERATURNA INVERZIJA i će ti bide jasno zošto vo leto i zima razlikite se frapantni.
Prosečno sekoe dizel vozilo ima instalirana moć od 70 kW, toa pokreten kotel što može da gree cela zgrada, iljadnici se dvižat pred našite usti i nosevi i tie vo leto ne zagaduvaat? Zagaduvaat rasturaat, ama ima vertikalno struenje koe vo zima go NEMA poradi taa TEMPERATURNA INVERZIJA.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom