Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Бо бо бооо....
Мене мозоков пак попара со Грее моделиве и податоциве залепени на нив....

Амберот 3.5-ката од брат ми по продукт фише да ти барал 1.4kw бекап греење во ладна зона.... а мојот Хансол 3.5ка бара 0.4kw?!
И двата обеќаат 5kw со Pdesignh за ладна зона.

Чек чек сеа попара пак.... не требаше Амберот да е подобар?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sea ke ti objasnat ovie so krivi oci sho se botovive
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.714
Поени од реакции
4.040
@Коста Сениор
Toa e odlična klima, samo da ne e, a verojatno ne e čim raboti, pu pu da ne ja uročam daleku bilo, od edna serija baš od toa godište imaa golem problem so kompresorite.....
Posebno mi se dopađa što zema vozduh od ozgora, od napred i od levo. Toa po moe e mnogu podobro rešenie od denešnive "moderni" klimi kade svežiot vozduh vleguva samo od gore, polesno go zbunuva senzorot za merenje na T vo prostorijata i koristi samo mala površina od filterot, a dolniot del ostanuva čist.
Ete mene ne mi e jasno zošto site proizvoditeli prejdoa na ovoj način na konstrukcija, sigurno nešto ima ama ete ne kontam zošto.
Inače panasonikot si ima ubavo postaven senzor direktno na saćeto i bidejći zema vozduh i od napred i podaleku od plafonot precizno si ja meri T vo prostorijatata.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.187
Поени од реакции
5.084
@Коста Сениор
Toa e odlična klima, samo da ne e, a verojatno ne e čim raboti, pu pu da ne ja uročam daleku bilo, od edna serija baš od toa godište imaa golem problem so kompresorite.....
Posebno mi se dopađa što zema vozduh od ozgora, od napred i od levo. Toa po moe e mnogu podobro rešenie od denešnive "moderni" klimi kade svežiot vozduh vleguva samo od gore, polesno go zbunuva senzorot za merenje na T vo prostorijata i koristi samo mala površina od filterot, a dolniot del ostanuva čist.
Ete mene ne mi e jasno zošto site proizvoditeli prejdoa na ovoj način na konstrukcija, sigurno nešto ima ama ete ne kontam zošto.
Inače panasonikot si ima ubavo postaven senzor direktno na saćeto i bidejći zema vozduh i od napred i podaleku od plafonot precizno si ja meri T vo prostorijatata.
Panasonic bil e i ke bide vrv vo proizvodsvo na inverter klimi.

Samo sto za Makedonska prosecna plata se skapi klimi cenata im e visoka inaku kvalitet imaat ekstra.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
@Коста Сениор
Toa e odlična klima, samo da ne e, a verojatno ne e čim raboti, pu pu da ne ja uročam daleku bilo, od edna serija baš od toa godište imaa golem problem so kompresorite.....
Posebno mi se dopađa što zema vozduh od ozgora, od napred i od levo. Toa po moe e mnogu podobro rešenie od denešnive "moderni" klimi kade svežiot vozduh vleguva samo od gore, polesno go zbunuva senzorot za merenje na T vo prostorijata i koristi samo mala površina od filterot, a dolniot del ostanuva čist.
Ete mene ne mi e jasno zošto site proizvoditeli prejdoa na ovoj način na konstrukcija, sigurno nešto ima ama ete ne kontam zošto.
Inače panasonikot si ima ubavo postaven senzor direktno na saćeto i bidejći zema vozduh i od napred i podaleku od plafonot precizno si ja meri T vo prostorijatata.


Сензорот е десно горе од предна страна, накај електрониката
Автоматски споено мислење:

Panasonic bil e i ke bide vrv vo proizvodsvo na inverter klimi.

Samo sto za Makedonska prosecna plata se skapi klimi cenata im e visoka inaku kvalitet imaat ekstra.

За 53 000 има едеа " Етериа 12" добар Панасоник
 

Attachments

D

Deleted member 12196

Гостин
Eve priznavam sve je tako kako što pišuvaš i da će ja frlam diplomata i taka ne mi e poveće potrebna, penzioner sum. No samo da znaeš deka taa diploma rabotela, ne se sramela, na isto nivo so na pr. germanski inženeri na nekolku proekti i bila na nivno nivo.
I da na maš. fakultet vo Skopje postoeše i postoi katedra za greenje i klimatizacija...i da klimite gi ima ušte pred II Svetski rat, ama koj će čita polesno e da se trupa zeleni napamet.
Ušte me interesira što čkolija si završil ili ti e sram da kažeš.
Normalno koga se nema argumenti počnuvaat uvredi.
Jas ovde zastanuvam a ti teraj ako ti e dosadno.
Ако те навредив со вистината (за тебе) се извинувам. Во принцип избегнувам навреди додека од другата страна не се претера со нив.
Машински факултет во Скопје можеби имал катедра за греење и климатизација, ама што се учеше таму? Фрижидери (добро, нека бидат климатизери, но со капилара и обичен термостат, без електроника, значи обични фрижидери) на амонијак (иако фреонот веќе земаше широк замав). Тоа се учеше во Скопје. Се учеше за перални со механички програматор, се учеше за телевизори и радиопредаватели со електронски лампи иако транзисторската технологија веќе во голем дел ги имаше истиснато, а интегрираните кола (сега чипови) само бегло се спомнуваа.. Тоа се учеше во Скопје. На само 600 километри северозападно се учеше за транзисторска техника, за електронски програматори, за логички кола.
Напиши, нека знаат помладиве што се учеше тогаш, јас знам. Џабе катедра за климатизација (ако постоела) кога се занимавала со застарена програма.
И јас овде застанувам, додека пак не почнеш со контраверзно пишување и потценување на другите.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Бо бо бооо....
Мене мозоков пак попара со Грее моделиве и податоциве залепени на нив....

Амберот 3.5-ката од брат ми по продукт фише да ти барал 1.4kw бекап греење во ладна зона.... а мојот Хансол 3.5ка бара 0.4kw?!
И двата обеќаат 5kw со Pdesignh за ладна зона.

Чек чек сеа попара пак.... не требаше Амберот да е подобар?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sea ke ti objasnat ovie so krivi oci sho se botovive
Шузнам, го скокаат некако постов, или не се тука денес....
Да побараше некој совет за клима одма ќе понудеа тука се :)

Сетиќи ај вака ко ќе нудите клима без еуровент, баре продукт фише имате од сите што ги нудите, барем тоа споделувајте...
Ко шо гледаме чуда пишит таму!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.187
Поени од реакции
5.084
Член од
2 август 2014
Мислења
1.714
Поени од реакции
4.040
Машински факултет во Скопје можеби имал катедра за греење и климатизација, ама што се учеше таму? Фрижидери (добро, нека бидат климатизери, но со капилара и обичен термостат, без електроника, значи обични фрижидери) на амонијак (иако фреонот веќе земаше широк замав). Тоа се учеше во Скопје. Се учеше за перални со механички програматор, се учеше за телевизори и радиопредаватели со електронски лампи иако транзисторската технологија веќе во голем дел ги имаше истиснато, а интегрираните кола (сега чипови) само бегло се спомнуваа.. Тоа се учеше во Скопје. На само 600 километри северозападно се учеше за транзисторска техника, за електронски програматори, за логички кола.
Ajdeeeeeee možebi imalo katedra i se učelo za frižideri i maš. za perenje, tv so lambi i radia ...... ti čitaš što pišuvaš li? Pa toa e programa za zanaetčiski industriski sredni učilišta. Au au au so kogo ovde se ubeduvam!
Pa ovoj smer imaše celi 5 semestri so preku 45 ispiti za celosno proektiranje na zgradi bolnici itn so celosno proektiranje i rabotilnički crteži za greenje i ladenje. Prethodno 4 semestri fiziki, matematiki, termodinamiki čuda, ni trag id tvoite lambi i televizori.
Da te prašam što misliš koi se sega proektanti za greenje po birava za proektiranje, koj se potpišuva na elaboratite i proektite po tvoe? Možebi profesori po sociologia? Smeški živi ete doživeav nekojsi lik što aber nema od tehnika da me ocenuva, da mi se smee, da me omalovažuva, da mi ja gazi diplomata, da ispađa smešen so izjavite, da prodolžuva da tropoti.....ne znam pa jas što voopšto i te ubeduvam deka ne si vo pravo....stop nema ponatamu čao...ostani kakov što si.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Би сакал да прашам за препорака кој од овие два модели би го препорачале, би го користел пред се за затоплувње на просторија 25 квадрати без изолација во куќа.

Доколку мислите дека некој друг модел (во овој ранг на енергетска класа) би бил подобар слободно предложете.
Благодарам :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.362
Поени од реакции
3.726
Шузнам, го скокаат некако постов, или не се тука денес....
Да побараше некој совет за клима одма ќе понудеа тука се :)

Сетиќи ај вака ко ќе нудите клима без еуровент, баре продукт фише имате од сите што ги нудите, барем тоа споделувајте...
Ко шо гледаме чуда пишит таму!
Abe skokaci edni ^^^ so cuda pisuva tamu.???toa sto na bikoja druga klima ne go pisuva odbosno stoi xxx..???!toa sega ve stega vo glavata....
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Abe skokaci edni ^^^ so cuda pisuva tamu.???toa sto na bikoja druga klima ne go pisuva odbosno stoi xxx..???!toa sega ve stega vo glavata....
Скокач, одговори она што е прашано во постот... не дроби само колку да се пишело нешто ради реда да не биди дека чутуте се прајте не гледате.

Ете ти ги прикачени еден до друг продукт фише од Хансолот 12ка со не-грее (sanyo) компресор и вашиот преценет Амбер кој е најјачи од свите со Грее two-stage компресор.
И ај образложи ги која е појаката сеа? Еве двете ГРЕЕ клими се, не ти сучам мустаќ со Мицубиши да не плачиш.
Двете ги имам сум ги платил и еве сакам да знам која е појака!?
Толку!

Ама да не ве страф да си ја покудите ценетата Амбер.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ovoj e toj Panasonic
Na -10°C dava toplina od 3,2kw sto e odlicno no cenata malku e solena za nasi Mk platiВерно, " угоре високо, удолу длабоко,арно ама кога би знаел дека ќе работи повеќе од 15 год, човек ќе се замисли и за неа, ако чергата му дозволи.
Денес човек не знае која серија од која марка е погодена или дефектна, како кажа и tzlatko. Ете имало и од овој модел дефектни, како и од јапонските. Единствено вистина е дека јапонските во поголем процент покажуваат " фелер " маани. Ама некој што плаќа 1000-1500€ сигурно очекува и двојно поквалитетна, а дали е така.
Кај близок роднина купивме 2018 Грее Хансол, грее- лади стан од 60 квадрати, солидно изолиран. Презадоволни се, презадоволни. Ќе видиме за понатаму, ама не сум во можност да ја пратам, да пренесам искуство. Поздрав
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.362
Поени од реакции
3.726
Скокач, одговори она што е прашано во постот... не дроби само колку да се пишело нешто ради реда да не биди дека чутуте се прајте не гледате.

Ете ти ги прикачени еден до друг продукт фише од Хансолот 12ка со не-грее (sanyo) компресор и вашиот преценет Амбер кој е најјачи од свите со Грее two-stage компресор.
И ај образложи ги која е појаката сеа? Еве двете ГРЕЕ клими се, не ти сучам мустаќ со Мицубиши да не плачиш.
Двете ги имам сум ги платил и еве сакам да знам која е појака!?
Толку!

Ама да не ве страф да си ја покудите ценетата Амбер.
Skokac poleka malce,korona da ne ve fatila,?mislite toa vie se vo zivotot nekoj ke sedi i ke meri 50 pati vo 24h,kolku/sto/potrosilo..??? Ve letnal pametot, inaku ima soodvetni clenovi tuka ke vi objasnat zosto/sto/kako...se razbira ako sakaat na polovina od tuka prisutnite nestata im se objasneti xx pati ama..dzabe...
Автоматски споено мислење:

Здраво,
Би сакал да прашам за препорака кој од овие два модели би го препорачале, би го користел пред се за затоплувње на просторија 25 квадрати без изолација во куќа.

Доколку мислите дека некој друг модел (во овој ранг на енергетска класа) би бил подобар слободно предложете.
Благодарам :)
Amberot za 5x5 soba tie prejak toj e za +40m2,za tosibata ne znam kako raboti... Za 25 kvadrati odlicni performansi so eev ti treba tosot12 LcLh,ili nekoja slicna na nea...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.187
Поени од реакции
5.084
Здраво,
Би сакал да прашам за препорака кој од овие два модели би го препорачале, би го користел пред се за затоплувње на просторија 25 квадрати без изолација во куќа.

Доколку мислите дека некој друг модел (во овој ранг на енергетска класа) би бил подобар слободно предложете.
Благодарам :)
Gree Amber e mnogu mokna klima i e za prostor nad 40m2 bidejki iako Klimata e 3,5kw Gree Amber 3,5 kw e vsusnost 5,5kw ima kompresor od 5,5kw inverter klima

Zatoa za vo 25m2 najubavo Toshiba-ta

Bidejki ako ja kupis Gree Amber taa e mokna klima i ke raboti on-off i nema da moze da modulira
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.362
Поени од реакции
3.726
Gree Amber e mnogu mokna klima i e za prostor nad 40m2 bidejki iako Klimata e 3,5kw Gree Amber 3,5 kw e vsusnost 5,5kw ima kompresor od 5,5kw inverter klima

Zatoa za vo 25m2 najubavo Toshiba-ta

Bidejki ako ja kupis Gree Amber taa e mokna klima i ke raboti on-off i nema da moze da modulira
Taka e ubav toa i mu kazuvam na clenot deka tosot LcLh so 4.5kw max,na greejne so Eev i 7 fan brzini ke mu e odlicna iako ima toplotni zagubi...
A moe mislejne e deka za 25m2 ne vredi da dades 50/60k pa kakva saka neka e modulacijata i se ostanato
Ednostavno premala e sobata i nema da funkcionira kako treba...da se +40m2 ok...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom