Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Напротив.
Можете и во малопродажба да ги пуштите по $150, ама јас по втор пат нема да земам таква клима. Само ако на пазарот нема друг избор, тогаш ќе земам. Еднаш се изгорев, втор пат не.
Izgleda togas nema da ima drug izbor, pa ke zemes.
Zatoa nikogas ne kazuvaj nikogas.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Мислење помеѓу

https://klimi.mk/product/351 LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I
и
https://klimi.mk/product/357 TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA

Сличен ценовен ранг се ако може совет која да се земе? Фала однапред.
Ако не ти се брза почекај во СЕТЕК ќе донесат овај месец Tundra поефтина ќе биде од клими.мк така на другар му рекле очекувале пратка да стаса
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ако не ти се брза почекај во СЕТЕК ќе донесат овај месец Tundra поефтина ќе биде од клими.мк така на другар му рекле очекувале пратка да стаса
Директно во енергија се јавив, ако ја зимам од кај нив ќе ја земам, сетек се ужас невиден.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мислење помеѓу

https://klimi.mk/product/351 LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I
и
https://klimi.mk/product/357 TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA

Сличен ценовен ранг се ако може совет која да се земе? Фала однапред.
Јас би одел на Тундрата. Ама внимавај. Лани ја рекламираа оваа, а всушност нудеа некоја друга.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Член од
29 август 2008
Мислења
5.214
Поени од реакции
3.599
Isto mu doaga kako gips karton.
Ista klasa.
Pristapen cena kvaliSHTET.
Kako vikase liceto severdzan Z.Z.?malo sutra.....!!!
Автоматски споено мислење:

Ако не ти се брза почекај во СЕТЕК ќе донесат овај месец Tundra поефтина ќе биде од клими.мк така на другар му рекле очекувале пратка да стаса
Od setec ni usb kable ne se kupuva pa kamoli nesto drugo.!!nekolku raboti sto sum zemal see otvoreno,prelepuvano,klimata edno pisuva na stranata sosema drugu oznaki na nea itn...servisot im e uzas i dr.raboti...
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
I jas sum nezadovolen od mitsu FH vo nacinot na rabota.
Treba samo sedenje na dalecinskoto i menuvanje brzini.
Zaebi eurovent sertifikat i a+++ koga e tapa vo podesuvanata za greenje I defrostite po casovnik.
Vo vrska so nea
Se zeznav sto ne go poslusav @Strelec
Ако си незадоволен од Митсу со А+++ Купи си Грее од класа G и нека преде на
аутофан:)
Gree Amber SCOP Klasa G
Gree Lomo SCOP Klasa G
Gree Bora SCOP Klasa G
Gree Fairy SCOP Klasa G

Haier Tide Green Topla Klima klasa A+++

Haier Tundra Plus Topla Klima klasa A+++
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ако си незадоволен од Митсу со А+++ Купи си Грее од класа G и нека преде на
аутофан:)
Gree Amber SCOP Klasa G
Gree Lomo SCOP Klasa G
Gree Bora SCOP Klasa G
Gree Fairy SCOP Klasa G

Haier Tide Green Topla Klima klasa A+++

Haier Tundra Plus Topla Klima klasa A+++
Hahahhaha, ajde podobro proveri si.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Amberot Za cenata nudi najmnogu .
Ima test od 2.5kata od oficijalna eurovent laboratorija . Najsilna e od site 2.5ki nordik klimi

Testirana e vo oficijalna eurovent laboratorija jas nisto ne izmisliv.
Ima tamu mitsu,toshiba,heavi .....
scanoffice.fi е застапник за клими (топлински пумпи) во Финска, не знам дали само за Митсубиши Електрик или за повеќе производители пошто до 80% сум со читањето на нишката за Mitsu LN на финскиот форум и доста се спомнуваат scanoffice како увозници и нивните VTT тестови и таму.

Од таму можам да кажам дека финците купуваат клими (топлински пумпи) ЗА ДА ШТЕДАТ и ги буфтаат до максимум!
Подното греење и останатите начини ги ставаат како резерва.... кога климата (топлинска пумпа) нема да може да задоволи!
2.5ки ги користат во 70-100-120м2 се разбира добро изолирани.
Сум прочитал искуства за греење со 2.5ка и во 150-170м2 со подно греење вклучено само во бањи и сауни.
Максимум фан, или едно ниво испод максимум, и бркаат некоја пристојна температура 21-22-23.... ретко над тоа....
Ваљда приземјени се луѓето, си се облекуваат, зима е, -30-35 знае да се спушти таму.... ваљда не шетаат по куси гаѓи низ дома ко нас :D

Кај нас тука прикаски 2иполката била за у спална, за малечка соба... дрн дрн немало да задоволува.... па што? Ко ќе не задоволува ќе припуштиш друго грејно тело... колку? недела-две во годината?

Океј океј, нордик моделите често носат појаки компресори.
Еве конкретно за мојата клима, нордик моделот LN25VGHZ (2.5ката) го носи компресорот од овдешната LN35VG (3.5ката)
Веројатно тоа би значело дека би можел да греам 100м2 добро изолиран простор штом гледам дека финците греат и поголем простор со 2.5ката :D

VTT тестови scanoffice ги прават на најслабите/најекономичните модели 9ки или 2.5ки (околу 9000 BTU) како што пиша @GT1 ги има за Нордик моделите покрај за Амбер-от на Грее и за врвните модели на Мицу, Тошиба, Мицу Хеви, Панасоник.... не се многу, може да се споредат на брзанка.

значи решена мистеријата на Гри.

прави 3,5 клима,ама ја декларира како 2,5 и на сите тестови е прва.
исто прави 5,5 амбер ама ја деклрарира 3,5
Па заклучокот од @macci и мене ми држи вода, можеби Грее вади модел со појак компресор кој софтверски го ограничува и го декларира како 2.5ка.
Она што го забележав во тие графиконите од VTT тестовите го поддржува тоа зашто Грее-то е единствена од тие тестирани модели која максимално повлекува ~2.2kw.... сите останати се држат 1.5kw-1.7kw.

Screen Shot 2020-10-01 at 16.09.03.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
scanoffice.fi е застапник за клими (топлински пумпи) во Финска, не знам дали само за Митсубиши Електрик или за повеќе производители пошто до 80% сум со читањето на нишката за Mitsu LN на финскиот форум и доста се спомнуваат scanoffice како увозници и нивните VTT тестови и таму.

Од таму можам да кажам дека финците купуваат клими (топлински пумпи) ЗА ДА ШТЕДАТ и ги буфтаат до максимум!
Подното греење и останатите начини ги ставаат како резерва.... кога климата (топлинска пумпа) нема да може да задоволи!
2.5ки ги користат во 70-100-120м2 се разбира добро изолирани.
Сум прочитал искуства за греење со 2.5ка и во 150-170м2 со подно греење вклучено само во бањи и сауни.
Максимум фан, или едно ниво испод максимум, и бркаат некоја пристојна температура 21-22-23.... ретко над тоа....
Ваљда приземјени се луѓето, си се облекуваат, зима е, -30-35 знае да се спушти таму.... ваљда не шетаат по куси гаѓи низ дома ко нас :D

Кај нас тука прикаски 2иполката била за у спална, за малечка соба... дрн дрн немало да задоволува.... па што? Ко ќе не задоволува ќе припуштиш друго грејно тело... колку? недела-две во годината?

Океј океј, нордик моделите често носат појаки компресори.
Еве конкретно за мојата клима, нордик моделот LN25VGHZ (2.5ката) го носи компресорот од овдешната LN35VG (3.5ката)
Веројатно тоа би значело дека би можел да греам 100м2 добро изолиран простор штом гледам дека финците греат и поголем простор со 2.5ката :D

VTT тестови scanoffice ги прават на најслабите/најекономичните модели 9ки или 2.5ки (околу 9000 BTU) како што пиша @GT1 ги има за Нордик моделите покрај за Амбер-от на Грее и за врвните модели на Мицу, Тошиба, Мицу Хеви, Панасоник.... не се многу, може да се споредат на брзанка.




Па заклучокот од @macci и мене ми држи вода, можеби Грее вади модел со појак компресор кој софтверски го ограничува и го декларира како 2.5ка.
Она што го забележав во тие графиконите од VTT тестовите го поддржува тоа зашто Грее-то е единствена од тие тестирани модели која максимално повлекува ~2.2kw.... сите останати се држат 1.5kw-1.7kw.

Прегледај го приврзокот 268791
Znaci ne samo Gree, I tvojata Mitsu 9k ima kompresor od 12k, taka kazi.
Koga kazuvas kolku vlece, kazi I kolku dava kw vo sporedba so drugite.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Океј океј, нордик моделите често носат појаки компресори.
Еве конкретно за мојата клима, нордик моделот LN25VGHZ (2.5ката) го носи компресорот од овдешната LN35VG (3.5ката)
Tvojata klima prvo ne e Nordic tuku e EU model....potpolno isto kako sto Amber modelot za EU ne e ist so Amber Nordic modelot.

Eve ja tvojata 3.5ka za EU pazar so kompresor od 9.000btu a so slicna cena kako 3.5kata Nordic vo Finska i oznaka *VGHZ a ne samo *VG :D
LN35 EU.jpg

LN Nordic modelot ima pobajagi pojak kompresor ;)
LN Nordic1.jpg LN Nordic2.jpg
Автоматски споено мислење:

VTT тестови scanoffice ги прават на најслабите/најекономичните модели 9ки или 2.5ки (околу 9000 BTU) како што пиша @GT1 ги има за Нордик моделите покрај за Амбер-от на Грее и за врвните модели на Мицу, Тошиба, Мицу Хеви, Панасоник.... не се многу, може да се споредат на брзанка.
Pak si greska....na VTT se testirani najskapite klimi i skoro site se deklarirani do -30, a testirani se zasto cenite na tie modeli e bajagi povisoka od EU modelite.... takov test lugeto sto gi baraat tie modeli nemozat da procitaat na Eurovent zasto testiranjeto na Eurovent e bukvalno pretplata, moze tripati u godinata da ti ja testiraat klimata i za toa da ti pratat debela faktura.
Ovde ke im platata na VTT ednas i toa e toa, nemoraat da plakjaat na Eurovent arac za test na -15 ili -30 tripati godisno.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Tvojata klima prvo ne e Nordic tuku e EU model....potpolno isto kako sto Amber modelot za EU ne e ist so Amber Nordic modelot.

Eve ja tvojata 3.5ka za EU pazar so kompresor od 9.000btu a so slicna cena kako 3.5kata Nordic vo Finska i oznaka *VGHZ a ne samo *VG :D
Прегледај го приврзокот 268811

LN Nordic modelot ima pobajagi pojak kompresor ;)
Прегледај го приврзокот 268814Прегледај го приврзокот 268812
Автоматски споено мислење:


Pak si greska....na VTT se testirani najskapite klimi i skoro site se deklarirani do -30, a testirani se zasto cenite na tie modeli e bajagi povisoka od EU modelite.... takov test lugeto sto gi baraat tie modeli nemozat da procitaat na Eurovent zasto testiranjeto na Eurovent e bukvalno pretplata, moze tripati u godinata da ti ja testiraat klimata i za toa da ti pratat debela faktura.
Ovde ke im platata na VTT ednas i toa e toa, nemoraat da plakjaat na Eurovent arac za test na -15 ili -30 tripati godisno.
Не си ме разбрал, поистоветив 25ка нордик и 35ка не-нордик LN модел на Мицубиши

Во целиот пост погоре зборував за NORDIC 2.5kw моделите од 9000 BTU за кои читав на финскиот форум и се тестирани со scanoffice.fi VTT тестовите.
Ги имам и јас сервисните доста детално споредувано меѓу овие два (25 нордик и 35 не-нордик) LN модели на Мицубиши...
Така да LN25 нордик VGHZ моделот го има истиот компресор (SVB092FBAMT) со овдешниот LN35 не-нордик VG модел

LN25VGHZ.png LN35VG.png

Како влијаат разликите во напоните и електрониката појма си немам, битно компресорот е исти.

Од тоа што до сега го исчитав во нишката за Mitsu LN на тој форум, можам да кажам дека 80% од пишаните постови беа од корисници на LN25 а многу поретко со LN35 или LN50.
Замислете дури и таму имаше дискусија дека некоја фирма ја правела македонската.... баш легално официјално увезувале не-нордик модели и ги прилагодувале со инсталирање на греачи на тацна и со маркер допишувале HZ назнаки на надворешната при што ги продавале по пониска цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom