Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
810
Поени од реакции
858
@Androit ако добро го имам разбрано поентата му е дека климата може подолго време да модулира со ниска ватажа а не дека дење ноќе работи со таа снага, нормално е да е така како што ти кажуваш.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.662
Поени од реакции
1.010
Да и кај мене си доаѓа инкасатор секој месец ,сега со вирусов нели каснеа
ама нема врска 10 години ми беше струјомерот ( дигитален )
фино лепо си го сменија
и бум 500 евра ми опнаа сметка МИ ЗАТАЈУВАЛ СТРУЈА СТРУЈПМЕРОТ
Значи и 5000 евра можеа да ме фукнат
Ми нема никаква логика чиста превара ми прават
Како вака ова како
Odi vo KEC ( korisnicki energo centar ) si pisuva na smetkata na koj kec pripagas prema gradot ulicata i adresata NA EVN i pobaraj kontrola na merno mesto da se ispita dali strujomerot e ispraven iako e nov mozebi e fabricki defekt.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.741
Поени од реакции
1.686
Odi vo KEC ( korisnicki energo centar ) si pisuva na smetkata na koj kec pripagas prema gradot ulicata i adresata NA EVN i pobaraj kontrola na merno mesto da se ispita dali strujomerot e ispraven iako e nov mozebi e fabricki defekt.

Dodeka nie tuka se prepukuvame...tie sto najmalce plajkaat za struja a del.ne ni plajkaat se pobunija ostanatite* si dremat i cekaat sama od sebe da se resi situacijata a pokacuvajnevo se sluci za vreme na.izbori koga nena vlada i odgovornost samo na Rke...
Ajde site na normalen protest nee potrebno palejne na vozila....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.662
Поени од реакции
1.010

Dodeka nie tuka se prepukuvame...tie sto najmalce plajkaat za struja a del.ne ni plajkaat se pobunija ostanatite* si dremat i cekaat sama od sebe da se resi situacijata a pokacuvajnevo se sluci za vreme na.izbori koga nena vlada i odgovornost samo na Rke...
Ajde site na normalen protest nee potrebno palejne na vozila....
Druze bidi siguren deka nemoze da ne plakaat a da imaa struja sega ima novi broila so dalecinska kontrola i dalecinsko citanje isklucuvanje i vklucuvanje na korisnici ( tie broila gi stavaat prvo na problematicnite potrosuvaci neplakaci A Naskoro kaj site korisnici ke ima takvi broila i ke nema potreba da doaga inkasator za citanje na broiloto ) pa ako ne plaka nekoj odma go gasat od centrala ne e potrebno fizicko doaganje do broiloto i gasenje na strujata

Kaj mene ednite komsii ( so transportna firma znaci ne se finansiski zagrozeni ) imaa dolg za struja 3.000 evra i nonstop doagaa od EVN gi gasea ovie pak ke priklucat struja gi dadoa i na izvrsitel dzabe ovie nemaat aber za plajanje i na kraj im stavija broilo so dalecinsko citanje isklucuvanje i vklucuvanje i vidoa komsiive deka poveke nema igracka dolgot go isplatija na rati napravija sega traen nalog za da si gi plakaat smetkite na vreme sekoj mesec taka da za se ima resenie nemoze be nekoj da plaka redovno a nekoj da si igra igracki

Sto se odnesuva do protestot normalno sekoj treba da odvoi vreme i da go iskaze svojot revolt da izleze na miren protest.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2018
Мислења
48
Поени од реакции
72
TOSHIBA Suzumi Plus inverter клима уреди (R32):

• A++ / А+ висока енергетска класа при ладење /греење
• зголемени капацитети и опсег на работа на ладење /греење
• најнова Toshiba TWIN ROTTARY компресорска технологија
• COP = 3,61 и SCOP = 4,40 фактори на ефикасност
• 7 во 1 IAQ антибактериски филтрирачки систем, функција на самочистење
• „3D smart” проток на воздух
• ”dustless coil coating” премаз на изменувачот од внатрешната единица за нефаќање на прашина
• Eurovent сертификат
• опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46°C
• опсег на работа греење –надворешна температура од -15 ÷ 24°C

  • НАЈНОВА понуда на TOSHIBA RAS-24PKVSG-E SUZUMI PLUS R32 inverter - 94,990,оо ден -- 82.000,оо ден.

  • Најголем избор на премиум инвертер клима уреди во Енергија доо од светските лидери за греење, ладење и климаризација
  • Над 25 модели со фактор на ефикасност COP>3.5 како услов за добивање на субвенција на Град Скопје и Град Кичево од 62.000,оо ден.
za kajgana (1).jpg

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.
*Акцијата трае додека има залиха.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
 
Член од
14 август 2020
Мислења
83
Поени од реакции
207
Монтирана Toshiba Daisekai 9 13ka на место на Mirai 13 која е преместена во друга соба.67м2 постара градба со пвц и 5 цм фасада.Презадоволен од Miraito, решив да одам со најдобриот модел па ќе видиме дали и колку има разлика во модулација комфорт и дали вреди толкава разлика во цена.Огромен хендикеп што на таа сума нема wi-fi.Задоволен од монтажата која мораше да биде со custom made држачи кој ги заштрафив на греди од кров поради неможност никаква типла да стегне во блокот.Во моментов на 35 степени надворешна температура а зададена 25c на климата работи со 220w. IMG_20200814_012817.jpg IMG_20200814_012012.jpg IMG_20200813_113701.jpg
 
Член од
29 август 2019
Мислења
200
Поени од реакции
374
Монтирана Toshiba Daisekai 9 13ka на место на Mirai 13 која е преместена во друга соба.67м2 постара градба со пвц и 5 цм фасада.Презадоволен од Miraito, решив да одам со најдобриот модел па ќе видиме дали и колку има разлика во модулација комфорт и дали вреди толкава разлика во цена.Огромен хендикеп што на таа сума нема wi-fi.Задоволен од монтажата која мораше да биде со custom made држачи кој ги заштрафив на греди од кров поради неможност никаква типла да стегне во блокот.Во моментов на 35 степени надворешна температура а зададена 25c на климата работи со 220w.Прегледај го приврзокот 262447Прегледај го приврзокот 262448Прегледај го приврзокот 262449
Топ! Долго да те служи!
Гледам имаш и Broadlink мерач, обавезно сподели резултати :)
Пошто и јас се двоумев за овој модел и Mitsubishi LN35 кој го одбрав, страшно ме интересира ниската модулација на Daiseikai-во (тоа што јас го мерев изминатиов период доцна навечер кога условите се идеални за да спушти најниско што може)
 
Член од
14 август 2020
Мислења
83
Поени од реакции
207
Топ! Долго да те служи!
Гледам имаш и Broadlink мерач, обавезно сподели резултати :)
Пошто и јас се двоумев за овој модел и Mitsubishi LN35 кој го одбрав, страшно ме интересира ниската модулација на Daiseikai-во (тоа што јас го мерев изминатиов период доцна навечер кога условите се идеални за да спушти најниско што може)
Уште не ми е целосно проучена па незнам да ја сетирам најекономично и најкомфортно.Мираиво летово не качи повеќе од 300w очекувам од новава поекономичност.
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
200
Поени од реакции
374
Местиш 25 степени на мод ладење, ауто фан и мислам се викаше PowerSelect копчето на далечинското за да ја поставиш на 50%
Eco модот не знам како ќе работи ќе пробаш, да не прави повеќе он-офф одколку да спушти на ниска модулација.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
943
Поени од реакции
871
Топ! Долго да те служи!
Гледам имаш и Broadlink мерач, обавезно сподели резултати :)
Пошто и јас се двоумев за овој модел и Mitsubishi LN35 кој го одбрав, страшно ме интересира ниската модулација на Daiseikai-во (тоа што јас го мерев изминатиов период доцна навечер кога условите се идеални за да спушти најниско што може)
Podobra e od mitsuto LN .
Na greenje e podobro avtomatizirana.
Ama zabelezani se i slucaevi deka se mozni uspivanja(toa ti e primer na sred zima se zaglavuva na primer na 250w i ne mrda-temeraturata vo sobata opaga ama nea ne ja interesira ):)
Ima dosta pogolem kompresor vo odnos na mitsuto ama cenata e previsoka kaj nas-ima bricenje na suvo :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
83
Поени од реакции
207
Podobra e od mitsuto LN .
Na greenje e podobro avtomatizirana.
Ama zabelezani se i slucaevi deka se mozni uspivanja(toa ti e primer na sred zima se zaglavuva na primer na 250w i ne mrda-temeraturata vo sobata opaga ama nea ne ja interesira ):)
Ima dosta pogolem kompresor vo odnos na mitsuto ama cenata e previsoka kaj nas-ima bricenje ma suvo :)
Хрватска 1250eu
Бугарија 1470eu
Грција 1400 eu
Мкд 1200 eu

Ги разгледав цениве во соседство скупа е сегде.
Ова копчево pure e јонизатор? Може ли цело време да е уклучен?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.741
Поени од реакции
1.686
Јас сум човек од збор.
Специјално за @Strelec
Druze stom si covek od zbor...eve edno kratko video od mene jas nemam tolku slobodno vreme za da snimam 30/40min, kazimi mits,so 60w rabotese.? Eve nesto najevtino od klima znaci ona poevtina amin*300€ Neo smart-Gree bora R32
Se izvinuvam za pozadinskite zvuci ama toa e so 2 mali deca, sakam samo da vidite deka klimata perfektno skoro bescujno (iako nema silet mod) si krcka povejke od 1h so otvoreni vrati detska/spalna/dnevna raboti so ova tempo* 25° fan1 ,namerno ja menuvam od mod cooling na ventilator kako i ti za da vidis deka od 70w sleguva na 45w na 2ventilatori samo i potoa samo vnatresen 23w+elektronika
Taka da ne mi treba mene 1*2*3h, za da snimam nesto
Ova nee za dokazuvajne sakam samonda vi skrenam vnimanie deka nee samo vo Mitsu i Tosiba i eventualno vikate daikin videte malce slezete,na zemja i dostae plukajte po proizvodite sto gi pravi Gree bidejki si se odlicni za cenata/kvalitet/funkcionirajne..itn...
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
104
Поени од реакции
120
Vaka po slikite koj bi bil oem proizvoditelot bar po dalinskoto moze da se pogodi mislam, toj sto znae neka kaze.fala

P.s mene nekoj model na gree mi izgleda po specifikacii ama koj potocno lomo lc ....
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
200
Поени од реакции
374
Druze stom si covek od zbor...eve edno kratko video od mene jas nemam tolku slobodno vreme za da snimam 30/40min, kazimi mits,so 60w rabotese.? Eve nesto najevtino od klima znaci ona poevtina amin*300€ Neo smart-Gree bora R32
Se izvinuvam za pozadinskite zvuci ama toa e so 2 mali deca, sakam samo da vidite deka klimata perfektno skoro bescujno (iako nema silet mod) si krcka povejke od 1h so otvoreni vrati detska/spalna/dnevna raboti so ova tempo* 25° fan1 ,namerno ja menuvam od mod cooling na ventilator kako i ti za da vidis deka od 70w sleguva na 45w na 2ventilatori samo i potoa samo vnatresen 23w+elektronika
Taka da ne mi treba mene 1*2*3h, za da snimam nesto
Ova nee za dokazuvajne sakam samonda vi skrenam vnimanie deka nee samo vo Mitsu i Tosiba i eventualno vikate daikin videte malce slezete,na zemja i dostae plukajte po proizvodite sto gi pravi Gree bidejki si se odlicni za cenata/kvalitet/funkcionirajne..itn...
Абе друже, @Strelec се фалеше ќе ги терал колешките од работа да снимат вакво видео, ама испадна ти да се појавиш со видеото :pos:
Може да е добра климата за парите, не викам не, како викаат... нејаван коњ не се куди....

Ама секој за себе нека си носи заклучоци, јас сепак повеќе верувам на 40 минутно видео, со стабилна слика, сo постојано видлива моментална потрошувачка на WattMeter, со дополнителен дигитален мерач на електрична енергија од кој може да се виде 24 часовна модулација, и плус со постојано видливи температури на усис и издув.

Како бе... по 10 години кисните на форумов секој божји ден а и лебот си го вадите од продавање клими.... НИКОЈ од вас што ги величате кинескиве над јапанските клими да се опреми со достојна опрема за мерење и споредување на перформансите, се нешто немате време, нејќете да се замарате.... а на кој и да побара совет први сте да му препорачате од галичките?!
Автоматски споено мислење:

Podobra e od mitsuto LN .
Na greenje e podobro avtomatizirana.
Абе чудно, и јас читав некаде по форумиве дека има поголем компресор и сето тоа....
Ама пак Eurovent вика поинаку.... иако се многу слични во останатите ставки Eurovent вика дека Мицуто испорачува значително повеќе топлина на Tbiv и TOL
 
Последно уредено:
На врв Bottom