Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Montirana tosiba suzumi 16,deckite odlicno si ja zavrsija rabotata.Idese demontaza na mits i montaza vo druga prostorija so istite cefki i drzaci,vakumirana i pustena vo upotreba,tosibata montirana na mestoto od mits,cefki pusteni 3m i vakumirana.Pusteni na ladenje osetno tosibata poladno duva i pobrzo ja ladi prostorijata sto bi trebalo da e i normalno posto e pojaka.Ce ostavime da pokaze vremeto kako ce se ponasa tosibata pa ce spodelime iskustvo.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
@Strelec da te prasam druze klimava TST koga ja uklucuvam prvite 2min zamirisuva kako na vlaga ( turbinata e zaprljana malku od koristenje ) dali funkcijata XFAN ke pomogne da ne mirisa na vlaga od turbinata.
Jonizatorot e nonstop vklucen.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec da te prasam druze klimava TST koga ja uklucuvam prvite 2min zamirisuva kako na vlaga ( turbinata e zaprljana malku od koristenje ) dali funkcijata XFAN ke pomogne da ne mirisa na vlaga od turbinata.
Jonizatorot e nonstop vklucen.
Toa mirisa vo prvite 2min zasto na ladenje odma pocnuva da duva klimata stom se ulkuci..iako kompresorot ne e ukljucen, koga ke ukluci kompresorot mirizbata prestanuva.
Taka e kaj site klimi.
Kako i da e na 2-3 godini vo kadata ke se natalozi muvla i na ventilatorot, i na 2-3 godini resenie za toa e vodeno perenje na klimata izmenuvac+Ventilatorot. Toa cini okolu 1500 do 2000den.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Toa mirisa vo prvite 2min zasto na ladenje odma pocnuva da duva klimata stom se ulkuci..iako kompresorot ne e ukljucen, koga ke ukluci kompresorot mirizbata prestanuva.
Taka e kaj site klimi.
Kako i da e na 2-3 godini vo kadata ke se natalozi muvla i na ventilatorot, i na 2-3 godini resenie za toa e vodeno perenje na klimata izmenuvac+Ventilatorot. Toa cini okolu 1500 do 2000den.
X Fan za sto sluzi taa funkcija ?
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Stavi Sliki od HAIER 5.5kw da vidime kako ja montirale Klimi Mk

Stavija li 3 metri bakarni cevki ( minimum ) ?
Vnatresnata edinica odalecena li e 10 do 15 cm za dobar protok na vozduh ?
Gi bandaziraa li cevkite so bela bandaz traka ?
Незнам не се разбирам баш во климиве од сликиве ако може да заклучите.
 

Attachments

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Montirana tosiba suzumi 16,deckite odlicno si ja zavrsija rabotata.Idese demontaza na mits i montaza vo druga prostorija so istite cefki i drzaci,vakumirana i pustena vo upotreba,tosibata montirana na mestoto od mits,cefki pusteni 3m i vakumirana.Pusteni na ladenje osetno tosibata poladno duva i pobrzo ja ladi prostorijata sto bi trebalo da e i normalno posto e pojaka.Ce ostavime da pokaze vremeto kako ce se ponasa tosibata pa ce spodelime iskustvo.
Suzumito 16ka na r32 ti e mnogu poslabo od Fh35ve.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Незнам не се разбирам баш во климиве од сликиве ако може да заклучите.
Vaka po slikite dobro e montirana cevkite se bandazirani so bela bandaz traka ima 3 metri bakarni cevki i pozadi nadvoresnata edinica bakarnite cevki se svrteni vo krug sto e dobro za namaluvanje na bucavata na nadvoresna edinica.

Vnatresnata edinica kolku sto mozam da primetam mislam deka e odalecena od plafon 5 cm ili 10 cm ( ne se primetuva na slikata ) sto e preporaclivo za dobar protok na vozduh
Dolgo da te sluzi klimata i ekonomicno da te ladi i gree.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
X Fan za sto sluzi taa funkcija ?
X Fan se koristi samo vo mod Cooling i treba da e aktivirana i ako e sktivirana stoi vo memorijata na klimata.
A sluzi da sekogas koga ke ja ugasis klimata so dalecinskoto, nema vednas da gi zatvori zaluzinite tuku ke go iskluci kompresorot a fanot na vnatresnata ke prodolzi da duva odredeno vreme za da ja isusi vlagata/kondenzot nasobran vo vnatresnata edinica, i otkako ke ja isusi ke prestane so duvanje i ke se zatvori.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
X Fan se koristi samo vo mod Cooling i treba da e aktivirana i ako e sktivirana stoi vo memorijata na klimata.
A sluzi da sekogas koga ke ja ugasis klimata so dalecinskoto, nema vednas da gi zatvori zaluzinite tuku ke go iskluci kompresorot a fanot na vnatresnata ke prodolzi da duva odredeno vreme za da ja isusi vlagata/kondenzot nasobran vo vnatresnata edinica, i otkako ke ja isusi ke prestane so duvanje i ke se zatvori.
Sega ja ukluciv funkcijata XFAN i znaci od koga ke ja isklucam klimata vnatresnata edinica ke duva uste 1 minuta za da go isusi izmenuvacot i kondes kadickata.
A dali sekoe vklucuvanje treba da ja uklucuvam funkcijata XFAN ili koga ednas ke se aktivira funkcijata potoa sekoe vklucuvanje avtomacki ke ja aktivira funkcijata ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Sega ja ukluciv funkcijata XFAN i znaci od koga ke ja isklucam klimata vnatresnata edinica ke duva uste 1 minuta za da go isusi izmenuvacot i kondes kadickata.
A dali sekoe vklucuvanje treba da ja uklucuvam funkcijata XFAN ili koga ednas ke se aktivira funkcijata potoa sekoe vklucuvanje avtomacki ke ja aktivira funkcijata ?
Ednas aktiviras XFan i dur e u mod ladenje na sekoe gasenje ke duva uste 2min najmalku
 

Kajgana Shop

На врв Bottom