Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
Не е работата само во тоа дали климата е јапонска или кинеска. Обратете внимание какви се монтерите, каков е сервисот... Оти со лоши монтери и лош сервис џабе ви е скапа клима.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Не е работата само во тоа дали климата е јапонска или кинеска. Обратете внимание какви се монтерите, каков е сервисот... Оти со лоши монтери и лош сервис џабе ви е скапа клима.
E ovoj muabet tie sosema na mesto.....(se dodeka monterot gleda da si pomine so polesno,pomalce materijal 2m,bakar 1 kabel i red dr.raboti dzabe vie i 1500€ da dadete...a za servisot ne znaes se dodeka ne se soocis so problem,a voedno prv koj sto ke dojde na toj servis e istiot monter i ke ti tvrdi deka e se ok...! Pri doajgajne na monterot od prvo treba da mu gi kazete vasite zamisli AMA toj treba da vi kaze posoci deka taka uredot nema da raboti kako sto e navedeno vo upatstvoto od proizvoditelot i da vi posoci kako treba pravilno da se namontira ...pa posle toa ako ima problemi vie kako kraen korisnik/klient da imate osnova za zalba dokolku ima osnova za toa...bidejki monterot ve ubedil deka taka e najdobro i taka treba....Eve denesen primer od moj kolega koj namesti tosotEco12ka vo 28m2 klimata nema povejke od 2m bakar bidejki imala vo neze 60/70sm.toa bilo dovolno/nee vakumirana bidejki toa bilo glupost koga ke se pustela toa kese izmesalo so freonot posekako,nema krug pozadi od cevkite bidejki r32 bil eco freon masloto neznam kakvo bilo.....Uzass,se nadevam nedelava ke uspeam daja sliknam ako stignam.kaj kolegava ne.mozel da ja konektira na app.pa da mu pomognam....ama od start mu kazav deka 50%muja zapustile klimata...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Kakva saka neka e klimata ( Kineaka, Japonska,Maleziska ) ako monterot e nepismen za montaza na klimi od start moze da ja zafrkne klimata so nepravilna montaza zatoa obrnete vnimanie na montazata i ne odstapuvajte od slednive merki za normalna montaza a toa se:
Minimum 3 metri bakarni cevki
Vakumiranje so vakum pumpa
Bandaziranje na cevkite so bela bandaz traka
5 do 10 cm vnatresnata edinica odalecena od plafon za da ima dovolen prostor za protok na vozduh.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Kakva saka neka e klimata ( Kineaka, Japonska,Maleziska ) ako monterot e nepismen za montaza na klimi od start moze da ja zafrkne klimata so nepravilna montaza zatoa obrnete vnimanie na montazata i ne odstapuvajte od slednive merki za normalna montaza a toa se:
Minimum 3 metri bakarni cevki
Vakumiranje so vakum pumpa
Bandaziranje na cevkite so bela bandaz traka
5 do 10 cm vnatresnata edinica odalecena od plafon za da ima dovolen prostor za protok na vozduh.
Eee... se vo red ama denes kolegava mise javi otkako montiral ,ne mozel da se konektira so klimata ama sega mue kasno ....edinstveno sto moze e da napravi vakum...a da nastavuva bakar toa e veke dr, prikazna....
monterite vo MK / tie priucenite se so opcijata app,koj ne znae pominuva i posle site se nezadovolni od klimite slabo greele,bucele trosele povejke od navedenoto itn ...epa toa e ..
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Eee... se vo red ama denes kolegava mise javi otkako montiral ,ne mozel da se konektira so klimata ama sega mue kasno ....edinstveno sto moze e da napravi vakum...a da nastavuva bakar toa e veke dr, prikazna....
monterite vo MK / tie priucenite se so opcijata app,koj ne znae pominuva i posle site se nezadovolni od klimite slabo greele,bucele trosele povejke od navedenoto itn ...epa toa e ..
Koj servis mu ja montiral Tosot Muse eco na tvojot kolega ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Koj servis mu ja montiral Tosot Muse eco na tvojot kolega ?
Star serviser/monter od Prilep ,ne sakam da go kazuvam bidejki rezil i stram e za se sto pravel do sega ...a klimata mislam e od klimi.mk zemena preku Kavadarci mislam ne sum 100% siguren, i tie mu go preporacale bidejki nemalo da mu vazi garancija*
jas mu posociv podobro serviserot na Gree sto e ovlasten da muja mestese covekot navistina e na mesto,
no nemalo da ima 3god, garancija , a vaka kako sto muja namontiraja jas mu vikam alal daie na klimata ako izdrzi 3god, so ovaa montaza ...
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Star serviser/monter od Prilep ,ne sakam da go kazuvam bidejki rezil i stram e za se sto pravel do sega ...a klimata mislam e od klimi.mk zemena preku Kavadarci mislam ne sum 100% siguren, i tie mu go preporacale bidejki nemalo da mu vazi garancija*
jas mu posociv podobro serviserot na Gree sto e ovlasten da muja mestese covekot navistina e na mesto,
no nemalo da ima 3god, garancija , a vaka kako sto muja namontiraja jas mu vikam alal daie na klimata ako izdrzi 3god, so ovaa montaza ...
Би било добро да го кажеш кој е, за да не се изгорат други корисници. Мислам ако си добронамерен /на. Не е во ред некој што вложил пари, да неможе да се грее во зимо на климата или да му откаже.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Star serviser/monter od Prilep ,ne sakam da go kazuvam bidejki rezil i stram e za se sto pravel do sega ...a klimata mislam e od klimi.mk zemena preku Kavadarci mislam ne sum 100% siguren, i tie mu go preporacale bidejki nemalo da mu vazi garancija*
jas mu posociv podobro serviserot na Gree sto e ovlasten da muja mestese covekot navistina e na mesto,
no nemalo da ima 3god, garancija , a vaka kako sto muja namontiraja jas mu vikam alal daie na klimata ako izdrzi 3god, so ovaa montaza ...
Zosto ne mu ja montirale od Klimi mk bratmi ja zema Tosot Muse eco od Klimi mk od tamu mu ja montiraa i prezadovolni sme od montazata na Klimi mk stavija 3 metri bakarni cevki vakumiranje se po propis kako sto treba.

Ne mi e jasno zosto tvojov kolega ne insistiral Klimi mk da mu ja montira klimata ?
 
Член од
29 септември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
8
Zdravo decki ja kupiv klimata pred okolu 1 mesec https://klimi.mk/product/405
se si rabotese ko so treba vo posledno vreme nekako ne mi ladi kako sto ladese dali e od toa g10 tehnologijata neznam nekako perkite kako poslabo da vrtat menuva brzina na rabota a sekogas koga ja pustam fan e na max duri i nekogas ima cuden miris dali nekoj znae da mi odgovori do sto mozi da e nekoj settings ili pak da gi baram tie sto ja montiraa na drugiot sprat imam tesla bukvalno perkite nemozis da gi vidis od sto vrtat brzo isto inverter samo 24 000btu fala odnapred
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Kakva saka neka e klimata ( Kineaka, Japonska,Maleziska ) ako monterot e nepismen za montaza na klimi od start moze da ja zafrkne klimata so nepravilna montaza zatoa obrnete vnimanie na montazata i ne odstapuvajte od slednive merki za normalna montaza a toa se:
Minimum 3 metri bakarni cevki
Vakumiranje so vakum pumpa
Bandaziranje na cevkite so bela bandaz traka
5 do 10 cm vnatresnata edinica odalecena od plafon za da ima dovolen prostor za protok na vozduh.
Мин 3 метри?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Zdravo decki ja kupiv klimata pred okolu 1 mesec https://klimi.mk/product/405
se si rabotese ko so treba vo posledno vreme nekako ne mi ladi kako sto ladese dali e od toa g10 tehnologijata neznam nekako perkite kako poslabo da vrtat menuva brzina na rabota a sekogas koga ja pustam fan e na max duri i nekogas ima cuden miris dali nekoj znae da mi odgovori do sto mozi da e nekoj settings ili pak da gi baram tie sto ja montiraa na drugiot sprat imam tesla bukvalno perkite nemozis da gi vidis od sto vrtat brzo isto inverter samo 24 000btu fala odnapred
Iscisti gi filtrite.
Автоматски споено мислење:

Да, може и повеќе по потреба, но со дополнување фреон.
Freon ne se dopolnuva do 5m.
Idealno e 5m instalacija, toa e najdobro.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Би било добро да го кажеш кој е, за да не се изгорат други корисници. Мислам ако си добронамерен /на. Не е во ред некој што вложил пари, да неможе да се грее во зимо на климата или да му откаже.
Jas sum dobronameren....ama ne sum ni sud ni obvinitel ...koga gledas deka majstorot ne ti stava 3m bakar ne vakumira ke go krenes na kloci i gotovo....nee samo toj....A od klimi mk po 2 meseci mu rekle imale mn.montazi i so koronata mn.posporo odelo....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Еве кај мене сите клими се монтирани преку ѕид со макс 1.5м и работат перфектно
Така ти мислиш....
Најдобро отвори упатството за климите што ги имаш и прочитај.

Претежно пишува минимум 3м, оптимално 5м.
Исто пишува над која должина е потребно и дополнување на фреон.
Баш поради тоа и верувам дека со фабричкото полнење климата би фунционирала перфектно на препорачаната должина на инсталацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom