Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 септември 2019
Мислења
39
Поени од реакции
17
Vcera DF bea poretki mislam od prilika na 3 saati, deneska seuste nema napraeno df. Tri ili cetiri dena kolku sto bese visoka vlaznost i magla praese preku den df na 55 minuti a preku nokj poretki. Nadvoresnata nema i nemashe mraz
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
66
Поени од реакции
101
K
Автоматски споено мислење:

Kaj mene na sekoj okolu cas ipol, 7-8 min defrost odi do 700w ,prekinva i posle toa prodolzuva kreva do 2250w i se vrka okolu 1000 w
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.397
Поени од реакции
420
А да си ги оставите климите да си работат и да ве топлат и да си уживкате. Еве две ги имам, од првиот момент кога затреба греење се пуштени на 24 степени и не се чепнати.

Чистете филтри и не им бројте дефрости.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
809
Поени од реакции
397
А да си ги оставите климите да си работат и да ве топлат и да си уживкате. Еве две ги имам, од првиот момент кога затреба греење се пуштени на 24 степени и не се чепнати.

Чистете филтри и не им бројте дефрости.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Sto marka ti se inverter klimite i kolku m2 grees so klimite?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
745
Поени од реакции
586
Јас не знам од каде потребата да се лаже за потрошувачка/модулација и еве сега за дефростите.
Егото не ви дава? Другите сакате да ги понижите во стилот „ти имаш глупа клима а јас не“? Навистина, мислите дека некој ви верува дека на овие магли со вакви температури немате дефрости? Или пак ги имате „на секои 6 саати“?

Епа лоша вест, да ви кажам. Тоа што немате дефрости на ова време покажува каква тиња од клима всушност имате. Каква (непостоечка) логика истата има.

Кога ќе поставите и логер на температурата паралелно со логерот за потрошувачка тогаш ќе докажете дека немате дефрости. До тогаш сте најобични клонови на Стрелец и неговиот дупли акаунт Св Б.

Или пак мислите дека некој ви верува дека имате модулации од 140W! Стварно ова го мислите?
Kolku si gi sakam vakvi plackovci....hahhaha.
Mali zapalenkovci.
Uzivkaj si, prodavaj, montiraj si po 5 klimi mesecno.
So sreka, koga ke porasnes, pisi.
Автоматски споено мислење:

Во Прилеп начекав два случаи со Gree клими кои воопшто немаа нафатено мраз. Во двата случаи се работеше за дуќани кои се издаваат под кирија и беа затворени.

Останатото беше микс од случаи. Од претерано натрупан мраз на изменувач, мраз дури и на предната страна до случаи каде што едната поливина на изменувачот има дебел слој кој претекува а другата сосем малку.
Ова индицира недостаток на фреон иначе.

Исто така знам за два случаи каде што мои блиски комплетно ја исклучија климата и запалија ќумбе. Едниот случај е Gree Amber 5,5-ka а другиот Cooper Hunter (или како и да се пишува клонот на Gree)

Значи, штета на штета. Затоа не давајте совети додека не испитате каква изолација има и кои му се преференците. Иначе надвор не се дише во моментов.
Haahaha.....tezok slucaj si dete.
Idi setaj po ulici i snimaj, ama godini ke ti trebaat da gi izbrois Gree klimite....
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
331
Поени од реакции
514
Idi setaj po ulici i snimaj, ama godini ke ti trebaat da gi izbrois Gree klimite....
Чекај малку...
Ти дење си Sv B а навечер си Strelec, така? Баш симпатично..
Dr Jekyll and Mr Hyde

Само кој ви напика во главата дека сум монтер да го честам нешто. Да бев безобразен би рекол дека требало да ви напика нешто друго ама не сум безобразен и не велам така.

:D

Самопрогласен стручњак. Ти така треба да веруваш. Дека сум монтер!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
745
Поени од реакции
586
Чекај малку...
Ти дење си Sv B а навечер си Strelec, така? Баш симпатично..
Dr Jekyll and Mr Hyde

Само кој ви напика во главата дека сум монтер да го честам нешто. Да бев безобразен би рекол дека требало да ви напика нешто друго ама не сум безобразен и не велам така.

:D

Самопрогласен стручњак. Ти така треба да веруваш. Дека сум монтер!
Mi se dopaga sto go velicas Mitsu...eden den ke me vikas sefe.....zapomni go toa.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Имам инвертер грее амбер задоволен сум многу како грее и од потрошувачка на ел. Енергија дефрост многу ретко прави кога е ладно ама еве неколку дена магла и скоро на 2-3 саати прави дефрост. Значи кога има магла често прави дефрост.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
331
Поени од реакции
514
Mi se dopaga sto go velicas Mitsu...eden den ke me vikas sefe.....zapomni go toa.
Уште 5 животи да живееш нема да го дочекаш тоа.
„Вие“ со Стрелец продолжете вака. Откако терате вака продажбата на другите брендови скокна до невидени граници.
Најголем ќар имаат Mitsubishi, Toshiba и Fujitsu
 
Член од
3 март 2010
Мислења
1
Поени од реакции
1
Грее Хансол на оваа густа малга во Прилеп прави дф на 45 мин. Дење трајат по 10мин а на вечер 15 мин што мислам дека е доста долго. Одрзава температура на 21ајфил а потрошната е од 1000 до 1400 вати
 
Последно уредено:
На врв Bottom