Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ај озбилно сега.За помалку од 40% плус на цена ќе купам 16ка место десетка и ќе бидам хеппи! Истото важи за било кој производител/серија.
Ама ако тошиба веќе спомната во примеров,решила да направи 16ка со ист скоп како десетката,ќе требало нова(поголема,потешка,поскапа) надворешна!
И место 90000ден ќе кошта 120000ден за што?! За подобар скоп од 0.5? Кој ќе им ја купи?
Тоа е тоа што можеби недоволно добро го објаснив во првичниот пост кога пишав:пазар,економија.
plus softverce mozi ke treba da si kupi
Автоматски споено мислење:

Тоа што кошта во масовно производство е дали да пуштиш 1 или 3 производствени линии за еден модел со 3 капацитети.
Многу поефтино е да пуштиш една линија и само да мењаат плочи....денес правиме 9ки утре 16ки....само плочите ке им ги сменат, све дуго е исто
Тоа е шемата на јапанците за да ги стигнат Кинезите....негде мора да скратат за да цените им останат Јапанцки.
a kinezite ke nacukaat bakar i tezina i pak ke imaat pogolema razlika O.5 do 1 vo skopot,oti go nemaat sovtvercerto
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Тоа што кошта во масовно производство е дали да пуштиш 1 или 3 производствени линии за еден модел со 3 капацитети.
Многу поефтино е да пуштиш една линија и само да мењаат плочи....денес правиме 9ки утре 16ки....само плочите ке им ги сменат, све дуго е исто
Тоа е шемата на јапанците за да ги стигнат Кинезите....негде мора да скратат за да цените им останат Јапанцки.
Во право си се освен последниот дел!Многу паметни работи имаш да кажеш ако и само ако го намалиш цинизмот и ирационалната потреба да напаѓаш јапанци.

Ај сега искрено! Бидејќи си во бизнисот,биди отворен и кажи како поминавте на пазарот со Хансол 5.5ка која беше(е) дупло поскапа од Хансол 3.5 а дури и нема поголем СКОП?
Јас не сум ни монтер ни продавач,ама можам да претпоставам дека баш и не се чекало ред за неа? Може искрен одговор,баш сум љубопитен?
А ако Грее употребиле "јапанска" тактика,тој модел би бил далеку поефтин,попристапен и прилично сум сигурен би се продавал како алва. Не гледам причина зошто тоа би било лошо,па макар и со намален скоп.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@PticaSelica go dopisav postot....procitaj go toa na linkot
Segde e taka i za site marki, 5 i 7Kw edinici sekogas imaat pomal SCOP od 3.5ki.
Samo nedrzi voda muabetot deka 2x3.5 so povisok SCOP ke potrosat pomalku struja od 1x5.5 ili 7kw edinica.
Prvo klasite se mnogu bliski....A+++ ja deli od A++ 4.6 so 5.1 SCOP.
Dali ke trosat 2x3.5ki so SCOP 5.1 sto kostaat sekoja po 1500evra (se spomna Daisekai) so nekoja 5ka ili 7ca sto kosta kako edna edinica 5/7kw za 1500evra sekoj moze da si napravi presmetka spored bugetot dali mu se isplati ili ne. Dvete koga ke rabotat nemoze da trosat kako edna....toa barem e jasno.
I najbitno...SCOP podatocite ne se dobieni u domasni uslovi tuku laboratoriski kade prizvoditelot ima zadadena procedura kako se pusta klimata na test za da go izvadi toj SCOP. Skrieni komandi servisni se toa, i doma nema da gi vidite.
A toa deka i ima softverska procedura kako se pusta klima na test...ke go svatite ako analirizarate nekoi Nordic klimi so Tbiv=-15 i TOL -25 ili -30. Tie klimi na -7 ne rabotat na maximum, zatoa i SCOP imaat visok(vo sredna zona)..Nordici Panasonici i Daikini imate na Eurovent i analizirajte zasto na -7 davaat skoro isto kako na -15.
Автоматски споено мислење:

Eve primer za Temperaturnata kompenzacija koga zborime za Gree klimite....kompenzacijata ja pisuva i po servisnite za Fujitsu( i na nikoj ne mu uspeala da ja napravi kaj Fujitsu), no kompenzacijata nema da ja najdes opisana po servisni na Daikin Toshiba i Mitsu....mislis deka ja nemaat? ....za mene poverovatno e deka ne ja kazuvaat a ja imaat sekako. Daljinskoto na sekoj klimatizer krie mnogu skrieni opcii so koi moze da se vleze vo servisni komandi, ama ako ne gi znaes nema ni da gi doznaes.
Taka e i za pustanjeto na Test...skrieni komandi se kako da izvadis SCOP na test....zatoa posle doma i pri usis od 26C ne vi vadat minimum kako na testovite
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
@PticaSelica go dopisav postot....procitaj go toa na linkot
Segde e taka i za site marki, 5 i 7Kw edinici sekogas imaat pomal SCOP od 3.5ki.
Samo nedrzi voda muabetot deka 2x3.5 so povisok SCOP ke potrosat pomalku struja od 1x5.5 ili 7kw edinica.
Prvo klasite se mnogu bliski....A+++ ja deli od A++ 4.6 so 5.1 SCOP.
Dali ke trosat 2x3.5ki so SCOP 5.1 sto kostaat sekoja po 1500evra (se spomna Daisekai) so nekoja 5ka ili 7ca sto kosta kako edna edinica 5/7kw za 1500evra sekoj moze da si napravi presmetka spored bugetot dali mu se isplati ili ne. Dvete koga ke rabotat nemoze da trosat kako edna....toa barem e jasno.
I najbitno...SCOP podatocite ne se dobieni u domasni uslovi tuku laboratoriski kade prizvoditelot ima zadadena procedura kako se pusta klimata na test za da go izvadi toj SCOP. Skrieni komandi servisni se toa, i doma nema da gi vidite.
A toa deka i ima softverska procedura kako se pusta klima na test...ke go svatite ako analirizarate nekoi Nordic klimi so Tbiv=-15 i TOL -25 ili -30. Tie klimi na -7 ne rabotat na maximum, zatoa i SCOP imaat visok(vo sredna zona)..Nordici Panasonici i Daikini imate na Eurovent i analizirajte zasto na -7 davaat skoro isto kako na -15.
Се е ова убаво и јасно.Ама ајде хипотетичка ситуација?!
-Јас сум купувач и барам 5.5ка за мојот простор.Така ми кажале и негде сум прочитал нешто скоп-моп.Може?
Ти како продавач треба да ми увалиш 5.5ка!
Арно ама јас гледам дека таа 5.5ка е дупло поскапа од 2.5 3.5 од истата серија!(рецимо и ист скоп нека имаат хипотетички)!
Како ќе ми ја продадеш кога сите останати фирми ми нудат 5.5ка што е 50% поскапа од соодветната 3.5ка???
Со муабетот за ретки метали,светска гео-политика и 6-полен мотор?
Кога 5.5ка со ист СКОП во соседната продавница ми ја даваат за не мала разлика,а на хартија има ист скоп со твојата?!

Гледаш муабетов кај оди? Дури и да има разлика од 0.5 во скоп(а сам кажа колку се блиску класите) повеќето луѓе ќе се одлучат за поефтината! Значи бизнис практиката на стандардизирање држи вода,а и најголемиот дел од марките ја употребуваат.Не се само јапанците,сигурен сум да разгледам такво нешто ќе најдам и во понудата на Грее.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Јасно што сакаш да кажеш како купувач....
Ке ти објаснам како продавач
Во одредени продавници продавачите ги менуваат многу често, 3месеца и дај друго дете, и ако ти купиш клима сред лето од X продавач а климата не ти задоволува во зима, ко ке се вратиш во продавницата да се жалиш ке ти се појави друг Y продавач кој ке дига раменици.
Затоа и се отворени нашите продавници....продавачите кај нас и денес и после 3години ке бидат истите зашто таму се на НЕопределено запослени.....и си стојат зад своите препорачани модели и се обучени.
Имаме мал процент на купци што у старт лажат за квадратрура изолација итн...пример...климата ми е за 302 а на монтажа монтерот прјавува дека тие 30м2 што ги кажале се всушност 50м2 и дуќан ама и за тие имаме решение така да таквите све помалце ке ги има...
Дискусијата со такви ретки ликови е оваа...бев таму и ваму и ми рекоа за 20к ке шетам по кратки во 100м2...слободно иди таму купи си ја и греј не 100м2 туку и 200м2...кај го излажале таму нека се врати да се жали
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Јасно што сакаш да кажеш како купувач....
Ке ти објаснам како продавач
Во одредени продавници продавачите ги менуваат многу често, 3месеца и дај друго дете, и ако ти купиш клима сред лето од X продавач а климата не ти задоволува во зима, ко ке се вратиш во продавницата да се жалиш ке ти се појави друг Y продавач кој ке дига раменици.
Затоа и се отворени нашите продавници....продавачите кај нас и денес и после 3години ке бидат истите зашто таму се на НЕопределено запослени.....и си стојат зад своите препорачани модели и се обучени.
Имаме мал процент на купци што у старт лажат за квадратрура изолација итн...пример...климата ми е за 302 а на монтажа монтерот прјавува дека тие 30м2 што ги кажале се всушност 50м2 и дуќан ама и за тие имаме решение така да таквите све помалце ке ги има...
Дискусијата со такви ретки ликови е оваа...бев таму и ваму и ми рекоа за 20к ке шетам по кратки во 100м2...слободно иди таму купи си ја и греј не 100м2 туку и 200м2...кај го излажале таму нека се врати да се жали
Дај боже да е така!

@damjov прво постави техничко и хипотетичко прашање.После подолга дискусија за која верувам дека даде одговор,а и повеќе од тоа на долго и широко...
Повторно прашуваш,ама нешто трето!
Ќе се најде некој тука да ти одговори сигурно!
П.С.кај е Климе кога му треба на човек (n)
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Daljinskoto na sekoj klimatizer krie mnogu skrieni opcii so koi moze da se vleze vo servisni komandi
Ќе љуфнеше за малку. Даљинското на Mitsubishi има „финти“ ама главните финти сепак се скриени зад CN105 конекторот во електрониката кој е 5V TTL UART порт или за комуникација со ова се користи USB-TTL UART serial adapter.
Како што гледаш, ова е добро скриено од обични коирсници кои дефинитивно немаат што да бараат овдека.
cn105-connector-pinout.png

После имаш вакви команди (request)
Код:
Setting Fan Speed
  {"c":{"indoorUnit":{"status":{"fanSpeed":"quiet"}}}}
  {"c":{"indoorUnit":{"status":{"fanSpeed":"low"}}}}
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"fanSpeed":"powerful"}}}}
Setting Vent Direction
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"vaneDir":"auto"}}}}
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"vaneDir":"horizontal"}}}}
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"vaneDir":"midhorizontal"}}}}
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"vaneDir":"midpoint"}}}}
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"vaneDir":"midvertical"}}}}
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"vaneDir":"vertical"}}}}
 {"c":{"indoorUnit":{"status":{"vaneDir":"swing"}}}}
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Uopste ne e treto. Rezime e. Ne sekoj so razbiranje gi cita potehnickite odgovori, pa na kraj ostanuva bez konkreten odgovor. Ne gledam sto loso napraviv? ;)
Ustvari ni ja ne skontav dali vo spomenatiot slucaj dve poefikasni ke trosat poveke od pogolema so pomal scop
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Нема изолација, 100 квадрата правилен простор кафич. Јакава (таа што работи цело време на зададени 25с) е стоечка 14ка, другата е сплит 5ка. Двете се aux инвертери ги наследивме со просторов. Во моментов со само јаката, на нула надвор, во средина на просторот е 21с
Neka se izjasni prvo @damjov kolku i kakvi m2 misli da gree ili ladi...кафич или што е?
А после ке ја думаме за SCOP.
Да немав одоговорност во препораките сеа најефтинта ке ја понудев и избере...ама неможам така зашто ке ми се врати и ке лапам пенали.
ЗА каде ти требаат клими пријателе и што мислиш да грееш ?
Уште едно блиц прашање. Во голем простор кај што една голема клима едвај постига греење, а има плус една трииполка клима што ја пуштаме ептен кога заладува, дали е подобро и поекономично така, или двете да работат цело време? Фала :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Uopste ne e treto. Rezime e. Ne sekoj so razbiranje gi cita potehnickite odgovori, pa na kraj ostanuva bez konkreten odgovor. Ne gledam sto loso napraviv? ;)
Ustvari ni ja ne skontav dali vo spomenatiot slucaj dve poefikasni ke trosat poveke od pogolema so pomal scop
Требаше во старт да кажеш! Сакам клима,таков и таков простор,се двоумам меѓу две 3.5ки или една 5.5ка?
Со прашањето за ефикасност се залетавме во друга насока,а после(што е нормално за темава) на трето,четврто... и на крај ти без одговор остана.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
@Strelec togas stanuvase zbor za drug prostor neli objasniv. Sega prasuvam za nova izolirana kukja otvoren prostor dnevna kujna trpezarija 45m2 da zaokruzime.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Clenot @PticaSelica odamna sakav da go pofalam kako retko koj clen koj gi razbira rabotive i nasocuva pravilno vo izborot.
Starite kajli na temava kako sto kaza @rusrus eden den sepak ke treba nekoj da gi zameni, starite kajli se zamorni od seto ova ukazuvanje sto e pravo sto e krivo, baska sto i godini imame bajagi za po forumi da sedime do kasno vo nokjta.
Slusajte go @PticaSelica mislam deka e jako dete sto so vreme ima sto da pokaze i dokaze
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom