Најекономично греење (затоплување)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
A koj pa si ti na temava, nemas ni klima, klimata ja kupuvas 3godini i uste se grees na termo pecka
3god jades zeleni na temava...za koj ?
Da sum Admin BAN ke popies za temava i uste ednas nema da imas pravo da napises ni tocka ni zapirka.....
Poleka be malce, smiri gi konjite. Temata e najekonomicno greenje a ne klimatizeri. Otvori si posebna tema za klimi kako sto si otvorija za pecki na peleti i prijavuvaj za offtopik ako vekje tolku ti e kef.
Автоматски споено мислење:

So merac na pertikuli ke ti dojdam do vrata po EU stanadradi i ke ti izmeram kolku cadis....i ako cadis nad dozvoleno gjabe korijata sto ja imas i korijata ke ti ja zaplenam selo edno nepismeno
Tebe klimata na sonceva ti raboti?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@мкд владе
Тебе не те сматрав за глуп чоек како @dastan
Овде дрва не продаваме ни печки на пелети....пријатно!
За Бан на тема ако не сте чуле сеа ке чуете
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
@мкд владе
Тебе не те сматрав за глуп чоек како @dastan
Овде дрва не продаваме ни печки на пелети....пријатно!
За Бан на тема ако не сте чуле сеа ке чуете
кој си бе па ти да банираш некого, ни темата ни форумот не се твои,
те трпиме овде со години се понашаш како газда да си на форумов,
навредуваш, ословуваш со погрдни имиња, негираш искуства и поплаки од корисници, се закануваш,
и ај подсмири се и ти малку оти секогаш кога ти ќе изгубиш контрола темата некое време ја затвараат а за тоа ти си нај виновен сакаш да признаеш или не.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Netocno...
Kvisko u slednata epizoda vi sleduva zaedno so Dastanot
Автоматски споено мислење:


Greacot u dupe koga ke si go piknes nema da ti dade otpor(konstanta) POMALA SNAGA, a toa znaci deka si peder...kapiras sea zasto ides na odmor?
Grejacot od 1000W e konstanta glupson eden...grealkata od 1000W si ja kupil 500den i za tie pari nemoze da trosi 500W, mokjnosta e konstantna govedo edno.
Ти благодарам на искрените комплименти тоа говори за тебе а не за мене.

Само ќе те молам малце да прочиташ и да се едуцираш во однос на Омов закон кој се учи ако не се лажам уште во основно. А во однос на телата кој што имаат греач користат само активна моќност односно кај нив cosf=1. Додека кај наизменичните ел. мотори се користи и реактивната моќност за магнетизирање на јадрото и кај нив cosf=(0.8 - 0.95). Моќноста зависи само од напонот и ништо друго, отпорот е фиксен кај сите апарати со греачи и неможи да варира само ќе повлече помала струја при помал напон. И моќноста еурека ке биде помала.

И Рамче го прашале колку е ватна(W) сијалицата, тој му рекол невероВатна.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
кој си бе па ти да банираш некого, ни темата ни форумот не се твои,
те трпиме овде со години се понашаш како газда да си на форумов,
навредуваш, ословуваш со погрдни имиња, негираш искуства и поплаки од корисници, се закануваш,
и ај подсмири се и ти малку оти секогаш кога ти ќе изгубиш контрола темата некое време ја затвараат а за тоа ти си нај виновен сакаш да признаеш или не.
Ne se moi ama ne se ni tvoi ;)
Vazno drva imate za zimava
kolku e naponot kaj vas u selo ?
Автоматски споено мислење:

Ти благодарам на искрените комплименти тоа говори за тебе а не за мене.

Само ќе те молам малце да прочиташ и да се едуцираш во однос на Омов закон кој се учи ако не се лажам уште во основно. А во однос на телата кој што имаат греач користат само активна моќност односно кај нив cosf=1. Додека кај наизменичните ел. мотори се користи и реактивната моќност за магнетизирање на јадрото и кај нив cosf=(0.8 - 0.95). Моќноста зависи само од напонот и ништо друго, отпорот е фиксен кај сите апарати со греачи и неможи да варира само ќе повлече помала струја при помал напон. И моќноста еурека ке биде помала.

И Рамче го прашале колку е ватна(W) сијалицата, тој му рекол невероВатна.
Jamajkata sea i treba da citam da se educiram za tebe....sto ke platis ?
Omov zakon....ajdeee sve novi naucnici pilistari ko pecirki niknaa....u kasno doba noci doisle do nekoj zakljucok hahaha
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Ne se moi ama ne se ni tvoi ;)
Vazno drva imate za zimava
kolku e naponot kaj vas u selo ?
1 - точно така на друг се
2 - колку за твоја информација не сум од село живеам во централно градско подрачје и се греам на струја,
3 - а напонот бидејќи сум блиску до трафостаницата е 225-230V
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ne se moi ama ne se ni tvoi ;)
Vazno drva imate za zimava
kolku e naponot kaj vas u selo ?
Автоматски споено мислење:


Jamajkata sea i treba da citam da se educiram za tebe....sto ke platis ?
Omov zakon....ajdeee sve novi naucnici pilistari ko pecirki niknaa....u kasno doba noci doisle do nekoj zakljucok hahaha
Па изгледа треба, ко не си го правел тоа на време ќе мораш сега. Нема срамота од тоа да признаеш дека нешто не се знае.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Zosto gi pravat so greaci na kompresor i kondez stvarno nemi e jasno namesto kinezive da napravat kako sto e kaj Panasonic inverter modelite
A toa e namesto greac na kompresor i kondez da stavat okolu kompresorot bakarno cevce sto kruzi vi nego topol freon i go zagreva dodatno kompresorot na poniski nadvoresni temperaturi isto takvo cevce ima i na tacnata kaj kondez bakarno cevce so topol freon i pri defrost ne zamrznuva kondez vodata znaci ova enmnogu pododobro poekonomicno odkolku graci da stavaat.
OVA E TOA ZA STO ZBORAM






ZNACI NAMESTO GREAC NA KOMPRESOR BAKARNO CEVCE SO KRUZENJE NA TOPOL FREON !!!
zosto ova go nema kaj Midea i Gree ?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Zosto gi pravat so greaci na kompresor i kondez stvarno nemi e jasno namesto kinezive da napravat kako sto e kaj Panasonic inverter modelite
A toa e namesto greac na kompresor i kondez da stavat okolu kompresorot bakarno cevce sto kruzi vi nego topol freon i go zagreva dodatno kompresorot na poniski nadvoresni temperaturi isto takvo cevce ima i na tacnata kaj kondez bakarno cevce so topol freon i pri defrost ne zamrznuva kondez vodata znaci ova enmnogu pododobro poekonomicno odkolku graci da stavaat.
OVA E TOA ZA STO ZBORAM






ZNACI NAMESTO GREAC NA KOMPRESOR BAKARNO CEVCE SO KRUZENJE NA TOPOL FREON !!!
zosto ova go nema kaj Midea i Gree ?
Се сретнав со еден човек некни што работи со расхладни комори,ми спомна дека се што е на фреон се заменува у велико со co2 по Франција а веќе и низ други држави по Европа поради економичност.Си чул нешто за ова? 10 пати било поевтино со CO2 наместо фреон?Има врска со климиве тоа или не?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Секако дека не чул. Никој не чул. Ниту ќе чуе.

Не се заменува туку веќе новите инсталации се со R32, а не со 410 како што беа. Никој никаде не ги менува старите, туку новите се со друг поеколошки фреон.

Тоа за самиот корисник нема апсолутно никаква врска, ниту разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom