Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Добро е се вративте малце на конструктивизам.

Него, ајде пред сезона БИТНИТЕ ПРАШАЊА за просечниот домаќин:

1. Кои се најефтини клими со EEV еве според Стрелец тоа е битно. Па која од новопечениве е со EEV?
2. Која е најефтина клима која испорачува највеќе топлина во однос на цената. Топлина/Цена (3200W/18000 денари=0,177)

И како може Хаиерот 3.5кв да има рецимо 2.2KW според Стрелец, или некоја Вивакс, а ЛЦ да има 3.2KW? А цените се слични. Мора да се сфати зошто е ова малку тешко да се прифати, зошто е стварно чудно. 3.2KW е многу голема бројка за таа цена, што како што и напоменаа погоре го поставува прашањето зошто да се оди на Фери која е иста, односно Хансол која исто има толку? Знам дека Хансол има подобар ЦОП, ама па Фери (или која е по име другата) нема којзнае колку подобар ЦОП.
Толку 2,2кW дава на -10 според Euroventot стариот Haier, на -7*C испорачува 2,4kW колку може да се очекува од клима од 22,000 Денари!? Новиот Haer Tundra Green (што му е чудно на ts ете објави Hekoj дава 3,2, ама чини 27,000!?... Оние без Еуровент можат мануал листите да пишуваат што сакаат! Чуда не постојат... капацитетот на клима од 20-25 е таа... Инаку сите во Србија Хрватска Бугрија би купувале од еден произвоител на лоу баџет клими... а не е така! Да не се повторувам во Хрватска најпопуларна е Vivax, Toshiba, Mitsu, па останатите, кај србите најпопуларна е Midea, па Fujitsu и Vivax.... никој и никаде не преовладува еден ниту пак има убедливо најголема продажба. Технологијата е таа, иновациите се тие... трошковите исто така! Иако претходно постирав да те потсетам на уште еден “лепотан“ со налепница
1568881969654.png
а кошта во Грција од 240-270 Евра... Пиши Митре.... работава!
Престижни модели јапонски како Panasonic 35ka TKE кој кошта 55,000 има налепница 3,5kW... Fujitsu LMCA кој чини 45,000 има налепница на која пишува 3.3 ili 3,4kW....И сега за што правиме муабет!?
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Ajde edno prasanje :
Dali inverter klima koja sto ima fabricki vgradeni greaci na kompresor i kondenz dali moze da se isklucat tie greaci od nadvoresnata edinica da ne se vo funkcija bidejki ne pomagaat pri namaluvanje na defrost ciklusi znaci dali moze greacite na kondes i kopmresor da se isklucat od funkcija kaj nadvoresnata edinica ???
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
uste ne zapocnata grejnata sezona ako e ova vistina zalno... ne e se do drvogoracite sto gi spomnuvate https://www.faktor.mk/shto-kje-bide-vo-zima-skopje-denes-chetvrti-najzagaden-grad-vo-svetot
Интересно е што вчера цел ден дуваше ветер, а Скопје прв ден кој вон грејната (од Април до сега) беше загаден поголемиот дел од СК! Денес не дува, па не да е загаден.... туку е чисто!!! Дали тоа ветерот донесе во градот загадување, Lurtz спомна дека од кај Батинци и Бардовци чадело бааги ... а можда е и увезено загадувањето па ни дојде со ветерот. Имаше и една таква теорија Кој знае, само ќе нагаѓаме!
1568884184485.png
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Интересно е што вчера цел ден дуваше ветер, а Скопје прв ден вон грејната (од Април до сега) беше загаден поголемиот дел!
Денес не дува, па не да е загаден.... туку е чисто!!! Дали тоа ветерот донесе во градот загадување, Lurtz спомна дека од кај Батинци и Бардовци чадело бааги ... а можда е и увезено загадувањето па ни дојде со ветерот. Имаше и една таква теорија Кој знае, само ќе нагаѓаме!
Прегледај го приврзокот 217682
Имаше огромен пожар на Скопска Црна Гора.


Која иронија, дури и надвор од грејната сезона Скопје кога е загадено, причината е горење дрва.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
@petna
Зошто не ја зеде SF50VEH (нордик)
Мислам дека ја нудат за 89.000

btw
Имам pdf со информации кои ги бараш а се однесуваат на сите аспекти поврзани со потрошувачка и перформанси.
Покасно ќе ставам линк (на мобилен сум)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@petna
Зошто не ја зеде SF50VEH (нордик)
Мислам дека ја нудат за 89.000

btw
Имам pdf со информации кои ги бараш а се однесуваат на сите аспекти поврзани со потрошувачка и перформанси.
Покасно ќе ставам линк (на мобилен сум)
Realno Mitsubishi za vo izolirani prostorii ne GI biva mnogu nemaat mnogu komotno rabotenje- kratko kazano ne mozat Da se snajdat.
Da trcas so dalecinskoto I Da menuvas brzini ne e interesno.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Зошто не ја зеде SF50VEH (нордик)
Мислам дека ја нудат за 89.000
Ako ne se lazam mislam razlikata pomegu VE i VEH bese samo grejac na tacna. A ako kostala 89000 toa se skoro 500 eur poveke od toa sto ja plativ.
Имам pdf со информации кои ги бараш а се однесуваат на сите аспекти поврзани со потрошувачка и перформанси.
Jas gi imam podatocite samo od service manual-ot. Ako imas nesto poveke posativi gi koga ke mozes.
Realno Mitsubishi za vo izolirani prostorii ne GI biva mnogu nemaat mnogu komotno rabotenje- kratko kazano ne mozat Da se snajdat.
Prostorijata (42m2) ne e izolirana. Dokolku narednata godina ja izoliram mislam deka ke bide bas OK.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
zoshto smetash taka?
Така му кажале и нему
Клима која не може да се снајде во изолиран простор а може во неизолиран. Како да читаш форум од Монти Пајтон..

Уште еднаш
SF50VE/VEH, FH35VE2/VEHZ, FH50VE2/VEHZ се клими кои вртат кругови околу конкуренцијата. Во секој поглед!
Од изработка, квалитет на материјали, техничка поддршка, поштено наведени спецификации од кои се гледа што може а што не може одреден модел па се до перформанси.

Во групава би ги ставил Fujitsu и Daikin ама ај да не ги дразниме герилците на форумов.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Така му кажале и нему
Клима која не може да се снајде во изолиран простор а може во неизолиран. Како да читаш форум од Монти Пајтон..

Уште еднаш
SF50VE/VEH, FH35VE2/VEHZ, FH50VE2/VEHZ се клими кои вртат кругови околу конкуренцијата. Во секој поглед!
Од изработка, квалитет на материјали, техничка поддршка, поштено наведени спецификации од кои се гледа што може а што не може одреден модел па се до перформанси.

Во групава би ги ставил Fujitsu и Daikin ама ај да не ги дразниме герилците на форумов.
Go prashuvam, zatoa shto jas, kako korisnik na 3 Mitsubishi klimi vekje 2 godini mozam da go kazam skroz sprotivnoto, ako vekje treba da se karakteriziraat taka klimite... Mitusbishi se napraveni da bidat prefineti klimi, AutoFanot taka nalaga, a neli najdobar rezim na rabota na klimata e AutoFan. Napraveni se da rabotat na poniska brzina koga se na AutoFan, a toa znachi deka bas podobro bi se snashle vo prostor koj bavno ja gubi toplinata otkolku prostor koj pobrzo ja gubi toplinata, kako shto e mojot prostor.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Никогаш на ниедна клима не ми работел аутофанот јас како што сум сакал. Или бил спор или ќе варира де јако де споро..
Секој треба да си го најде начинот спрема желбите и спрема она што го налага просторот. Не само што различни клими различно работат туку и една иста клима различно работи од случај до случај.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Никогаш на ниедна клима не ми работел аутофанот јас како што сум сакал. Или бил спор или ќе варира де јако де споро..
Секој треба да си го најде начинот спрема желбите и спрема она што го налага просторот. Не само што различни клими различно работат туку и една иста клима различно работи од случај до случај.
Кога сме кај брзиниве Прва Втора Лер :) За Спијање климата работела со Прва до 12 ја ставаш во Sleep Mode 7 сати е програмиран од ко ќе завршат тие 7 сати негде сабалето 6-7 ќе си продолжи со Прва брзина или ?

п.с WiFi modul треба да земам за то Sleep Curve и сензорот за надворешна температура
 

Kajgana Shop

На врв Bottom