Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Вие ако сте нормални да го терате некој во 25м2 да ја клава климата на аутофан денес, за да се излади утре јас главата ќе ја пресечам.

@Strela05 Пушти ја на најјак фан, ако има турбо вклучи турбо. Ако не може во рок од 30 мин да излади соба од 25м2 си ја ебал работата.

Ни аутофан не ти треба, ни курци ни палци!!!!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Utre cel den e eftina tarifa i moze da probuva.
U normalno izoliran prostor ako zadade na daljinskoto X temperatura, vnatre mora da bide temperaturata X-1C....ako takva temperatura X-1Cnemoze da postigne ni so casovi ladenje togas ima problem so izolacija pa mora da zadava 2-3 stepeni poniska temperatura.
Normalno e so zadadena 26, a nadvor 35 vnatre da ima 25/26...ama ako ladi kontinuirano 24/7.
Preku nokj lesno ke izladi do 25....ama ako utre pak bide 35 i nemoze so 26 zadadena da odrzi 25/26 ima problem so izolacija, i ke treba da namali zadadena od 26 na 24/23 no toa i pojse struja ke vlece...
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Нема проблем со изолацијата, има проблем со климата!!!!

Кафичи во град со најлони ладат и грејат без проблем, "а" не велат ни во најладно ни во најжешко сега.

Во гаража да пикнеш клима на +40 ќе излади за пола сат!!! (нормална што работи)

Ех форумски експерти тешко на луѓе со вас

Ќе го натерате човек за 10 денари заштеда да се излади по три недели, или на ноќе кога нема сонце
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Може мислење kоја клима ја препорачувате за 30м2:
DAIKIN FTXF35A/RXF35A или TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E ?

Која е разликата меѓу DAIKIN FTXF35A/RXF35A и FTXB35C/RXB35C
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kako ne ladele u kafici..uste pa i najloni imale sred leto, koi gluposti lupas
Toa najlonite se vo zima...si gi pomesal loncinjata.
Sea Stipjanecot so 35c nadvor so Daisekaino 500w ko nisto vlece.
Tvojata i pojse
Автоматски споено мислење:

Која е разликата меѓу DAIKIN FTXF35A/RXF35A и FTXB35C/RXB35C
Site se za do 25m2...na greenje....najdobri se za vo 10-15m2....
Која е разликата меѓу DAIKIN FTXF35A/RXF35A и FTXB35C/RXB35C
Freonot e razlicen
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А која би ја одбрал?
Za koj grad? Za u Gevgija i dvete ke ti zavrsat rabota....FTXBC u 10m2 trosi 150w na Eco mod u greenje, baraj gi mislenjata na Rovaccccc na elitemadzone.org forumot....a kaj nas vo ladna zima na -10 tropa ko traktror taa klima. Za mala soba e Top, ama ti imas 30m2 sto ne e bas malo....Hansol ti treba.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Ок, терајте ги да ги пуштаат на аутофан, тогаш климите дуваат со факинг 50м3, за фиктивна заштеда на едниот крај од собата ќе имаат 24 степени, на другиот 28!!!

@гринго Човекот една страна пред оваа не може да излади со Хансол не да стопли!!!
Само грејачите работат кај таа клима и тоа со бааѓи голема потрошувачка, па ќе те лажат како климата модулирала!!!
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
не е лошо да се провери климата.Стрелец одма кога се работи ГРЕЕЕ тогаш веднаш проблемот го бара во се друго, но не и во климата и обратно кога се работи за уред од друг производител.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Како и да е изборот најверојатно ќе е меѓу Даикин или Тошиба. Двете одговараат, но ме интересира разлика во однос на компресор, модулации, квалитет, искуства ...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
не е лошо да се провери климата.Стрелец одма кога се работи ГРЕЕЕ тогаш веднаш проблемот го бара во се друго, но не и во климата и обратно кога се работи за уред од друг производител.
Од искуство проблемите се најчесто банални, неправилно користење со 19Ц зададена, неисчистени филтри цела година и слично.Најубаво ке беше да видевме слики од монтажата за да дискутираме. Инаку монтери што монтираат за Грее монтираат и за Тошиба и за Митсубиши и за Хидросет...ако една од 100 има проблем не е до климите до монтажите е.
Дечкото има Хансол12 во 25м2, пошто знам дека имаш Фуџитсу од ниска класа мислиш твојата да ја стави ке промени нешто? Да му ја ставиме твојата ако сакаш у поткровјето со 40C.?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom