Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Се дур читаат дека ни со Митсубиши неможат да се загреат ако падне студот ке ги има и дрвата и дрварите и чадот.
На накој -7 не му е крајна опција :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Греење на дрва е ефтино само ако ги крадеш дрвата.
SO KRADENO NE SE Goi vikase dedomi i vo pravo e ......ama eden poznanik uste po sudovi odi od pred 2god.se setaat....mu prodal nekoj 4m.kubni.i po 2500den.najverojatbo toj go prijavil i bez dokument...pa na lice mesto na secejne vo garaza sumskaPolicija go fatija ,pa krivicna deka bez dokument pa prekrsocna..pa bla bla 500€+500€×sudovi i na kraj ke izlezi kako da si kupi 2 najskapi klimi....
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Се дур читаат дека ни со Митсубиши неможат да се загреат ако падне студот ке ги има и дрвата и дрварите и чадот.
На накој -7 не му е крајна опција :)
Ме интересира ако надворешната температура падне под -7, дали инвертерот не може да ја постигне потребната внатрешна температура или воопшто не може да работи.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Уште поефтино е на струја. Ако ја крадеш. :)
Ама еден ден...
:tapp:
Ete taka ...ako ja krades ,zatoa evn mesecno pravi proverki kade nese poklopuvaat potroseni Kwh od trafostanica i na strujomerite koi trgaat od nea....i opssss boli glava....toa bese dodeka beae Esm.....
Автоматски споено мислење:

Ме интересира ако надворешната температура падне под -7, дали инвертерот не може да ја постигне потребната внатрешна температура или воопшто не може да работи.
Koj ti kazal deka pod -7 nema da raboti..?ke raboti ama nema da postigne +25 da receme vo zavisnost od prostor izolacija a pred se od Modelot na klimata.!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ме интересира ако надворешната температура падне под -7, дали инвертерот не може да ја постигне потребната внатрешна температура или воопшто не може да работи.
Ke raboti, ama ima tolku slabi modeli sto recimo ako e reklamirana kako 3,5ka, na -7 moze maximumot da i e 2,5kw, pa ako togas prostorot ti ima zagubi od 3,5kw ke treba da dogrevas so nesto i toa se vika bekap heater. Ova e klasika kaj Vivax modelite, site im se reklamirani kako 3,8kw ama toa na ladenje samo vazi, na greenje se tolku slabi da veke od -4 -5 ili -7 ti treba panelka(kalorifer) kako bekap za dogrevannje zavisno od model od 300W 500w 700W 1000W....ili kako sto drvarite vikaat si cuvaat drva za poladno.
U realnost toa vaka ke go osetis....sakas vnatre primer da ti e 23C, ama gledas deka na -7 samo so klimata nepostigas 23C tuku edvaj 20C......togas za tie 3C treba da vklucis dopolnitelno grejno telo ili bekap heater.
Trolovive ova go oprevduvaat so mal broj na takvi casovi koga ke treba da dogrevas zavisno od geografskata polozba kaj sto zivees.....ama ti klimata ne si ja kupil za da dogrevas pak so kjumbeto tuku da te gree i vo najladnoto i da nedogrevas so drugo grejno telo.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Без дрва не смеам да останам. Може да се случи 2-3 дена да нема струја...
За жал така е, сеуште има реони што и без струја може да останат со денови.
За агрегат си размислувал ? Бар за светло да имате, 2-3дена без струја е долг период
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Не знам дали дрвата се најекономично греење. Ако ги купуваш во Скопје. Сигурно не се поекономични од греење со топлинска пумпа. Јас се греам од сопствена шума, ама размислувам за инвертер...
каков е тој инвертер?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
За агрегат си размислувал ? Бар за светло да имате, 2-3дена без струја е долг период
Не може агрегат во стан. Попрво би одел на акумулаторски претворувач. Во последно време струјата не е толку проблематична, ама морам да бидам спремен на сè.
каков е тој инвертер?
Најчесто бел.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Каде бе 2-3 дена без струја, од 86та не се случило такво нешто. Од 3-4 сати повеќе не се случило да нема струја.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Sakate Тосхиба Nordic ili EU verzija ? Da ne se bunite posle :)
Кратка Анализа на Toshiba Daisekai Nordik(до -30) споредена со ЕU верзијат Daisekai16 до (-15) што ја има кај нас во продажба за цена солена 90.000ен.
Daisekai Nordik35 кошта само 100евра ПОСКАПО или 1600евра во Шведска, на Alibaba и сигурно испод 1000 евра (@Lithium002 neka proveri)
Нордикот 3,5ка испорачува 4,49kw на -15Ц, а онаа кај нас за која ке платите само 100евра помалку едвај испорачува 2,4kw на -7??? wtf?
Ако некој сака да ја мења тукашнава Даисекаи16 со цена од 90к за Нордик35 верзија нека дигне рака ке му ја донесеме :)

DAisekai35 Nordik....со амплитуда- BIVALENCIJA na -15C иапорачува 4.49kw. Ко за 3,5ка доста солидно.
Daisekai35 Data1.jpg
За само 100евра помалку но сепак 1500евра кај нас ке добиете мизерија капацитет од само 2,4Kw на -15ц наместо 4.49kw....друга електроника и климата е намалена за 50% за ЕУ моделот, рекламиран божем како 16ка :)
Daisekai16 Data.jpg к
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
И на оваа напредна медицина во 2019та година за некои болести нема лек!!!

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Не може агрегат во стан. Попрво би одел на акумулаторски претворувач. Во последно време струјата не е толку проблематична, ама морам да бидам спремен на сè.
Најчесто бел.
А го има и во разни бои а? Според бојата на просторијата што ја има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom