Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.306
Hansol12 SCOP=4,6 A++
Tundra18 SCOP=4.0 A+

Tundra Pdesign 4,8 ama do 4,8 ke stigne so grealka od 900w
mokjnosta na klimata e 3,9kw a ne 4,8
Razlika vo mokjnost e samo 400W, no vo SCOP e golema razlika
3,9kW е на -15 степени кај тундрата. Колку дава хансолот на -15?
Исто ве прашав и за краунот и амберот, како се перформансите на минусни температури, за жал не добив одговор.

Инаку моментално тундрата е на акција во сетек за 33250, уште утре трае попустот.
Прашање до сите, има ли подобра понуда за тие пари на нашиов пазар?
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
217
Поени од реакции
103
Abe -15 stepeni se 2-7 dena od 150 do 180 dena grejna sezona ,eden panel za tie ladni denovi i zavrsena rabota.
Ние ваму долу Аласка Прилеп/Битола не би рекле дека неколку дена се над -10 :))) сепак имаш добра поента неколку дена се -15 во други градови
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.662
Поени од реакции
3.637
Ако ги занемариме тие 7дена со темп од -15 тогаш Тундрата18 во сите преостанати 180дена од грејната сезона по она што е покажано за двата модела ке работи многу поглупо од Хансолот12 или ке работи како Он/Офф клима.
Дефрости по часовник.... издув огромен....мислам дека е 18кава е погрешен избор за простор од 35 како што најчесто и ја ставаат.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.306
Abe -15 stepeni se 2-7 dena od 150 do 180 dena grejna sezona ,eden panel za tie ladni denovi i zavrsena rabota.
Потполно се согласувам со тебе, но информацијата е полезна за да се добие сознание за реалниот капацитет на климата. Очигледно на климиве на грее ова им е слабата точка.
И за Скопје е така, често не се ни толку, но во добар дел од Македонија овие температури траат многу подолго.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
519
Поени од реакции
275
Ако ги занемариме тие 7дена со темп од -15 тогаш Тундрата18 во сите преостанати 180дена од грејната сезона по она што е покажано за двата модела ке работи многу поглупо од Хансолот12 или ке работи како Он/Офф клима.
Дефрости по часовник.... издув огромен....мислам дека е 18кава е погрешен избор за простор од 35 како што најчесто и ја ставаат.
Ja stavaat bidejki nemaat izolacija pa mislat da nadpolnat toplotni zagubi so pogolem kapacitet.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
151
Поени од реакции
187
Не бе СвБ не плачам само те боли вистината. стрелецов пења му фати устата од лажење и вртење на вистината како му одговара на кинезов. прочитани сте од сите. не манипулирај, отвори си форум нова тема нови другарчиња па ќе те прашуваат која клима иде со бокалче која со апарат за турско. итн... тука си битен. инаку мора да разберете сите ниту грее е посебен ниту тундра е посебна клима, едноставно се погодиле картите на некој модел во некој период од годината со увозот за добра цена и тоа е тоа. а причи земи си хансол кроун биле најјаки клими па некој си амбер, абе иди олади се. кои се тие муабети. на волку избор и квалитет во светот да ми величаш некој си амбер или некое си грее таму. ќе треснеш многу брзо.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
578
Поени од реакции
455
Не бе СвБ не плачам само те боли вистината. стрелецов пења му фати устата од лажење и вртење на вистината како му одговара на кинезов. прочитани сте од сите. не манипулирај, отвори си форум нова тема нови другарчиња па ќе те прашуваат која клима иде со бокалче која со апарат за турско. итн... тука си битен. инаку мора да разберете сите ниту грее е посебен ниту тундра е посебна клима, едноставно се погодиле картите на некој модел во некој период од годината со увозот за добра цена и тоа е тоа. а причи земи си хансол кроун биле најјаки клими па некој си амбер, абе иди олади се. кои се тие муабети. на волку избор и квалитет во светот да ми величаш некој си амбер или некое си грее таму. ќе треснеш многу брзо.
Baterija, treba da razberes edno...mnogu bitno, koe go kazav mnogu pati, se osvestija lugeto....barat kvalitet/cena.....zatoa GREE ima uspeh. Neke nikoj veke da plaka za takanareceni brendovi...japonski, proizvedeni vo Kina. Nema veke nepismeni.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.739
Поени од реакции
771
Ако ги занемариме тие 7дена со темп од -15 тогаш Тундрата18 во сите преостанати 180дена од грејната сезона по она што е покажано за двата модела ке работи многу поглупо од Хансолот12 или ке работи како Он/Офф клима.
Дефрости по часовник.... издув огромен....мислам дека е 18кава е погрешен избор за простор од 35 како што најчесто и ја ставаат.
Ok ajde tundrata ke raboti poglupo, a kako ke raboti
MIDEA MA-18NXD0-I BLANC R32 WiFi INVERTER AIR CONDITIONER
ajde da znaeme dali da mislime na tundra ili dase otkazeme od neze da odime so drugo. bidejki nemame50/ 60k za gree, toa e toa ...
http://www.hidroset.mk/mk/11-midea/30-midea-18
tundrata 33.250k
ili midea 38k
razlikata e taman za montaza .....[DOUBLEPOST=1559925172][/DOUBLEPOST]
Hansol12 SCOP=4,6 A++
Tundra18 SCOP=4.0 A+

Tundra Pdesign 4,8 ama do 4,8 ke stigne so grealka od 900w
mokjnosta na klimata e 3,9kw a ne 4,8
Razlika vo mokjnost e samo 400W, no vo SCOP e golema razlika
a ova beckUp heating 0.9, ? sto znaci toa ... ?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
192
Поени од реакции
188
Baterija, treba da razberes edno...mnogu bitno, koe go kazav mnogu pati, se osvestija lugeto....barat kvalitet/cena.....zatoa GREE ima uspeh. Neke nikoj veke da plaka za takanareceni brendovi...japonski, proizvedeni vo Kina. Nema veke nepismeni.
Јас не знам како само опстојуваат јапонците на толку освестени луѓе? Изгледа ќе затварат :)

или само вие кој продавате Грее сте освестени.

и оние кои мислат дека ќе купат Шкода Суперб за пола цена од Е класа и Шкодата ќе е подобра :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.461
Поени од реакции
1.465
Ok ajde tundrata ke raboti poglupo, a kako ke raboti
MIDEA MA-18NXD0-I BLANC R32 WiFi INVERTER AIR CONDITIONER
ajde da znaeme dali da mislime na tundra ili dase otkazeme od neze da odime so drugo. bidejki nemame50/ 60k za gree, toa e toa ...
http://www.hidroset.mk/mk/11-midea/30-midea-18
tundrata 33.250k
ili midea 38k
razlikata e taman za montaza .....[DOUBLEPOST=1559925172][/DOUBLEPOST]
a ova beckUp heating 0.9, ? sto znaci toa ... ?
каква е, ако ја земеш ти ќе кажеш прв, бидејки се кладам на форумот ја нема никој...
изгледа доста моќно 6,9кW во максимум, на изглед добра (подобра модулација од Тундрата)... но! Енергетската налепница ќе ти каже доста за оваа клима...
SCOP 4/A+.... ама дизајнирана на скромнички 4,1kW.... колку беше Green? Иста цена а 5,2кW!? Није свеједно нели!?

(спореди ги само типот буквите и бројките да не сум погрешил.... јас немам живци со називите на Midea)... MSM-BUB0...ми се сите некако! Што им е О (буква) што им е 0 (број)
Бекап 09 не значи скоро НИШТО, во ова климатско подрачје каде 80% територија на МКД е со просечните зимски температури во Декември (дневната просечна +5, а минимална просечна -2) и Јануари (максимална дневна просечна +4, а минимална просечна -3,2)... тоа значи дека сите два дена у годината ко ќе падне температурата на -15 (ќе треба да уклучиш грејно тело од 0,9kW) за да ги достигне оние 4,8кW од енергетската налепница старата, или 5,2кW новата Тундра 18 Грин ... ама тогаш ќе спиеш па ќе заборавиш те не ќе можеш! Исто и ние останатите! ;)
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.662
Поени од реакции
3.637
Ok ajde tundrata ke raboti poglupo, a kako ke raboti
MIDEA MA-18NXD0-I BLANC R32 WiFi INVERTER AIR CONDITIONER
ajde da znaeme dali da mislime na tundra ili dase otkazeme od neze da odime so drugo. bidejki nemame50/ 60k za gree, toa e toa ...
http://www.hidroset.mk/mk/11-midea/30-midea-18
tundrata 33.250k
ili midea 38k
razlikata e taman za montaza .
Begaj od Midea, ako vaka im rabotese najizvikanata Midea so Eurovent Mission18, taa u Idroset moze samo da e beter.
A po ona sto se pisuvase tuka, mnogu slicna rabota na Mideava18 ima i Tundrata18 samo sto prodavacive tuka nesakaat da pokazat zaso ke bide smejurija.

Najinterseniot del e od 2:45 nataka, od 800w potrosuvackata pagja na 50w (rabotat 2ta ventilatora) pa na 20w (samo eden od vnatresnata) klimata e na greenje, a duva ventilatorot ko tajfun. So 20w na Input mozes da zmislis kolku topol vozduh isfrla ventilatorov :)
Ako ti se rizikuva bujrum......Sekogas kje vazi kolku pari tolku i muzika.
3 vakvi Missioni18 @Jozza topan im gi vrati na sitkacite, ovde i da im rabotat vaka ke vikaat kjuti dobro e
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.739
Поени од реакции
771
Begaj od Midea, ako vaka im rabotese najizvikanata Midea so Eurovent Mission18, taa u Idroset moze samo da e beter.
A po ona sto se pisuvase tuka, mnogu slicna rabota na Mideava18 ima i Tundrata18 samo sto prodavacive tuka nesakaat da pokazat zaso ke bide smejurija.

Najinterseniot del e od 2:45 nataka, od 800w potrosuvackata pagja na 50w (rabotat 2ta ventilatora) pa na 20w (samo eden od vnatresnata) klimata e na greenje, a duva ventilatorot ko tajfun. So 20w na Input mozes da zmislis kolku topol vozduh isfrla ventilatorov :)
Ako ti se rizikuva bujrum......Sekogas kje vazi kolku pari tolku i muzika.
3 vakvi Missioni18 @Jozza topan im gi vrati na sitkacite, ovde i da im rabotat vaka ke vikaat kjuti dobro e
Ajde do nekade te razbiram (ako vivaksot e midea/togas site tie aeri/aeji.itn...sekako midea a ?).....ama sto da pravime nemam 50/60k za 5.5kw,
eve ti kako odlicen poznavac na situacijava sto bi odbral imas budzet max 40k.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.739
Поени од реакции
771
Член од
7 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас не знам како само опстојуваат јапонците на толку освестени луѓе? Изгледа ќе затварат :)

или само вие кој продавате Грее сте освестени.

и оние кои мислат дека ќе купат Шкода Суперб за пола цена од Е класа и Шкодата ќе е подобра :)


tie se vo dpabok zimski son , sonuvaat deka seuste e zimo pa moduliraat po cel den so 150 vati[DOUBLEPOST=1559939390][/DOUBLEPOST]
Abe se ok, ama pisav nemam 60k za u crown. ...da imav 1000eu,. ni ke pisuvav tuka ni nisto odis/plajkas zemas mestis i toa e toa ....prasav za drugo do 40k

star model so freon 410 go namalija za 30k pa gledat da dojdat do nekoj denar, ne im zamaraj[DOUBLEPOST=1559939541][/DOUBLEPOST]
Po ona sto kazuvaat Hansolot do 1900W moze da povlece, a minimalno imase video ovde ama go izbrisal, do 110W spustase odlicna modulacija imase na videoto
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1131#post-8320401
Za Tundrata slucajno ili namerno nikoj nepokaza minimum


110 w e sto ke zagrevas ti be , sigurno 4 kvadrata so 110w hahahahha ili vasive gree klimi se na solarna energija ????
 
На врв Bottom