Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
@PticaSelica Eve jas sum vo neizolirana kukja. Golema kvadratura. Pa ke mi se placheshe da trebeshe 15000 sega da gi dadam za peleti za da ja dobijam istata kilovataza shto ja troshea klimive. Ne razbiram zoshto bi staval peleti za da me chini duplo poskapo greenjeto. Plus, da ne dodadam na muabetov site varijabli shto postojat vo greenjeto na peleti. Kakvi ke se peletite, gorlnikot kakov ke bil, chadelo, ne dogorvelo peleti, ognot te bil slab, te bil jak. Pa cistenje sekoi dva dena, prashina, krevanje vrekji na vtor sprat od kukjava. Pa kako na berza da si, brkas cena dobra za peletite. Ne nozam da tvrdam, ama od toa shto chitam, mnogu cesto se javuva nekakov defekt, dali necisti peletite pa zatnala spiralata ili ne znam ti jas shto. Pa poske chrkas majstor da ti dojde. Ednostavno, koga ke stavis na kantar, mnogu poevtino i polesno izgleda greennjeto na inverteri. Eve jas pred godina dena ja imav dilemata dali parno na peleti ili inverter, pa se odluchiv za inverter i fala Bogu shto e taka.

Primerov shto go kazuvas so edna i pol vrekja, pa toa ti e choveche 270 denari a den. 3*3,5ki imam i toa ednata izmachena, pa trite troshat zaedno neceli 200 denari na den vo najladnovo. I toa vo neizolirana kukja.

Eve, nd vikam koe greenje e najdobro, taze greach na klimi sum, i ovie temi mi se novi, ama ne mozam da vidam zoshto koga nekoj se odluchuva na shto da se gree, bi se odluchil na peleti, a ne na inverter. Pa pishav tuka nekolku pati, pinudata mene za parno na peleti mi beshe 2600€ za cel sprat. Da recime deka sigurno edno 150€ plus ke me koshtashe vo realnost, toa se 2750€ za 140m2 instalacija. Plus, za prvata zima ke zemis 3ili 4 toni naednas po 170 denari vrekja toa se 44000 denari. 2750€ se 6 i pol Haier Tundri 3,5ki, 4 Toshiba Suzumi/Gree Hansol, 6 Vivax Aeri klimi. Plus, eve nekoj ko mene nema potreba site sobi da gi gree znaci ne ke mora vo site sobi odednas da stava klimi. Ne znam, matematikata nikako ne mi izleguvase vo polza na peleti. Mozda neshto propustam. Za drva ne padna muabet kaj mene niednas zoshto nikoj ne bevme spremni da se zaebavame so takva arhaichna rabota, vo zivot ne sme se greele na drva.
@Fikshe1989 отиде далеку со математиката.Не го зимај мојот пример како аналогија за тебе.Ти колку што знам грееш голем салон со две клими!? Една дувалка од 6кв шо кошта некој 500-600€ ќе ти ја направи просторијата бара,на кратки ракави ќе шеташ и ќе трошиш макс 2/3 вреќичка на ден,или 120ден.Како ти изгледа математикава сега? Гајле ќе ти биде дали надвор е -5 или -15 или влажност или незнам што,па де млако дувала де модулирала....
А и за одржувањето си грешка!Тоа што читаш за проблеми се од луѓе што купувале шкарт пелети “ш” класа као за поефтино па после главата си ја чукаат.Или треторазредни марки на печки (исто како и за климите е муабетот) па немала оџак,па небила наштелувана.... од народов се ќе видиш.А за чистење,на сабајле пушташ правосмукалче(обично и го чуваат до печката оти мало е) и за 30сек е спремна за палење,дали одма дали на тајмер.И за пелетите нетреба стручњак да бидеш,мајсторот во старт ти препорачува марки и исто од кои да бегаш!Моиве последно земаа од нашиве еколајф(што како нови уште никој ништо незнаеше да им каже за нив) и се задоволни.Наводно хрватските нсјдобри биле,ама и меѓу најскапите.
 
Член од
16 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Me interesira vashe mislenje koja klima da ja kupam 1. Midea MA-12N1D0-I / MA-12N1D0- ili 2. Haier Tundra AS12TA2HRA/1U12BE imam i dopolnitelni tela za greenje kako kotel na drva so instalacija za parnoto . uste edna klima gree lomo 3.5 vo dnevnata , a ovaa mi treba za dogrevanje vo druga dnevna so kujna okolu 30m2 , pa ako moze nekoe mislenje za da se resam , inaku budzetot e toj do 30k so montaza?
Ili eventualno nekoj sto gi koristi g.n. klimi da go kaze iskustvoto?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ili eventualno nekoj sto gi koristi g.n. klimi da go kaze iskustvoto?
jas samo za Haier 3,5kata mozam da kazam, i imam pushano nekolku pati. Od zena mi nejzinite ja imaat, 50m2 izoliran stan na prizemje so PVC prozori. Prezadovolni se. Klimata odlichno im raboti i vo najladnite denovi nemaa nikakvi problemi. Racunaj drvadzii bea do ovaa zima.

Za kakov prostor ti treba? Malce detali kazi za dnevnata, kukja, stan, izolacija i slichno.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
jas samo za Haier 3,5kata mozam da kazam, i imam pushano nekolku pati. Od zena mi nejzinite ja imaat, 50m2 izoliran stan na prizemje so PVC prozori. Prezadovolni se. Klimata odlichno im raboti i vo najladnite denovi nemaa nikakvi problemi. Racunaj drvadzii bea do ovaa zima.

Za kakov prostor ti treba? Malce detali kazi za dnevnata, kukja, stan, izolacija i slichno.
Hahahah, Klime 2 ( new generation ), na zena mi, komsiite, rodninte....hahhahha[DOUBLEPOST=1547831894][/DOUBLEPOST]
По мене мидеата од сетек ама Mission поскапата 3.5 ка 25999. По еуровент добри перформанси, а другава слаба е.
Se samo da e od Setek, a be ne se sramoti na forumov.[DOUBLEPOST=1547833336][/DOUBLEPOST]
jas samo za Haier 3,5kata mozam da kazam, i imam pushano nekolku pati. Od zena mi nejzinite ja imaat, 50m2 izoliran stan na prizemje so PVC prozori. Prezadovolni se. Klimata odlichno im raboti i vo najladnite denovi nemaa nikakvi problemi. Racunaj drvadzii bea do ovaa zima.

Za kakov prostor ti treba? Malce detali kazi za dnevnata, kukja, stan, izolacija i slichno.
Koga ke pravis krstevka..vikaj.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
jas samo za Haier 3,5kata mozam da kazam, i imam pushano nekolku pati. Od zena mi nejzinite ja imaat, 50m2 izoliran stan na prizemje so PVC prozori. Prezadovolni se. Klimata odlichno im raboti i vo najladnite denovi nemaa nikakvi problemi. Racunaj drvadzii bea do ovaa zima.

Za kakov prostor ti treba? Malce detali kazi za dnevnata, kukja, stan, izolacija i slichno.
Se raboti za kukja od 120 m2 no 40m2 e prostorot vo koj ziveat staricive moi i mi treba za nivnata dnevna so kujna od 28m2 , inaku zidot e 25ka so vnatresna izolacija 3cm i nadvoresna +5 cm , a tavanot e 5 cm tervol + 3 cm tvrdo presuvan stiropor . 90% se gream na drva od alfa kamince povezano na parno i kaj niv , no ne mozam da im pustam topla voda povekje od 50stepeni poradi pregolemata toplina sto ja zraci kaminot kaj mene.inaku kaj niv imam klima fonko 2.5 starra povekje od 10 god. koja raboti no poradi pregolemata bucava ( koja starive ne ja trpat) sakam da im stavam nova , a sega se dogrevaat so konvektor no trosi mnogu struja. i kaj mene vo dnevna imam gree 3.5 inventer , lani ja staviv no na ponisko od -2 ne ja ukluciv , go palam kjumbeto, inaku sum zadovole n od greeto vo mesecite 09,10 ,11 kako i sega mart, april gree ubavo i ne mi trosi mnogu struja .[DOUBLEPOST=1547835155][/DOUBLEPOST]A setec mi odgovara zatoa sto imame pisma od rabota za na rati da ne misli nekoj deka go favoriziram
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Se raboti za kukja od 120 m2 no 40m2 e prostorot vo koj ziveat staricive moi i mi treba za nivnata dnevna so kujna od 28m2 , inaku zidot e 25ka so vnatresna izolacija 3cm i nadvoresna +5 cm , a tavanot e 5 cm tervol + 3 cm tvrdo presuvan stiropor . 90% se gream na drva od alfa kamince povezano na parno i kaj niv , no ne mozam da im pustam topla voda povekje od 50stepeni poradi pregolemata toplina sto ja zraci kaminot kaj mene.inaku kaj niv imam klima fonko 2.5 starra povekje od 10 god. koja raboti no poradi pregolemata bucava ( koja starive ne ja trpat) sakam da im stavam nova , a sega se dogrevaat so konvektor no trosi mnogu struja. i kaj mene vo dnevna imam gree 3.5 inventer , lani ja staviv no na ponisko od -2 ne ja ukluciv , go palam kjumbeto, inaku sum zadovole n od greeto vo mesecite 09,10 ,11 kako i sega mart, april gree ubavo i ne mi trosi mnogu struja .
i dvete klimi shto gi postira pogore imaat Eurovent, a za Tundrata ti postirav iskustvo deka mnogu cesto sum kaj baba mi i dedo mi i ja sledam klimata kako raboti. Topol izduv ima, ne im praveshe defrosti, vnatreshnata e mnkgu tivka toa go zaprimetiv. Mideata malku podobar Eurovent ima ama ete za iskustvo neka pishe nekoj tuka ako ima. Cisto da znaes, Tundrata ima Mitsubishi kompresor i 5 godini garancija na kompresorot.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
jas samo za Haier 3,5kata mozam da kazam, i imam pushano nekolku pati. Od zena mi nejzinite ja imaat, 50m2 izoliran stan na prizemje so PVC prozori. Prezadovolni se. Klimata odlichno im raboti i vo najladnite denovi nemaa nikakvi problemi. Racunaj drvadzii bea do ovaa zima.

Za kakov prostor ti treba? Malce detali kazi za dnevnata, kukja, stan, izolacija i slichno.
Ne ti e malce krivo sto si dal 40k za WNto a si mozel da pominesh so 20k?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Se raboti za kukja od 120 m2 no 40m2 e prostorot vo koj ziveat staricive moi i mi treba za nivnata dnevna so kujna od 28m2 , inaku zidot e 25ka so vnatresna izolacija 3cm i nadvoresna +5 cm , a tavanot e 5 cm tervol + 3 cm tvrdo presuvan stiropor . 90% se gream na drva od alfa kamince povezano na parno i kaj niv , no ne mozam da im pustam topla voda povekje od 50stepeni poradi pregolemata toplina sto ja zraci kaminot kaj mene.inaku kaj niv imam klima fonko 2.5 starra povekje od 10 god. koja raboti no poradi pregolemata bucava ( koja starive ne ja trpat) sakam da im stavam nova , a sega se dogrevaat so konvektor no trosi mnogu struja. i kaj mene vo dnevna imam gree 3.5 inventer , lani ja staviv no na ponisko od -2 ne ja ukluciv , go palam kjumbeto, inaku sum zadovole n od greeto vo mesecite 09,10 ,11 kako i sega mart, april gree ubavo i ne mi trosi mnogu struja .[DOUBLEPOST=1547835155][/DOUBLEPOST]A setec mi odgovara zatoa sto imame pisma od rabota za na rati da ne misli nekoj deka go favoriziram
Да не им бучи и новата па џабе да е?!??!

Пази со старци треба убедување до бескрај!!!!!!!!!!!!

Ќе ја гасат ќе ја гњават, маста ќе и ја вадат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom