Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.712
Поени од реакции
4.037
Amber Nordik modulacija ovojpat izrazena vo (°C) na izduv a ne vo meraceto za potrosuvacka....koga ke zapagja sneg i padne minus Amberot si ja terka rabotata po Finski ;).....bas pravo kjumbe i so visok COP :D
Najnisko spusta do 41°C i posle pak diga do nad 58°C....meraci od toplina
Mene mi se cini ili pak e navistina vnatresnata edinica oddalecena od plafonot samo 5 cm. Ako e taka dali e toa dovolno (jas mislam deka e dovolno) za nesmetana rabota. Kolku sto znam AMBEROT-ot ima ogromna vn. edinica visoka celi 320mm, a vlezot na vozduhot e samo od gornata strana, kako i na site moderni inverteri, sto mene licno mi pravi problem pri kupuvanje na nova klima, bidejci takov mi e prostorot sto ne ce mozam da stavam olku visoka edinica, a da ne bide zalepena do plafonot.....
Starite klimi mozat da se lepat za plafonot bidejci imaat resetki na predniot kapak, a kaj segasnive nema nitu eden takov model.
Kaj mene nema mesto za edinica povisoka od 280-290mm i do plafonot da ostane 50-60mm, zatoa prasuvam.
Krajno resenie e koristenje kako kabriolet, so izvaden preden kapak, bidejci i ako klimata go vsisuva vozduhot od gornata strana, sepak pogolemiot del vleguva od prednata strana pod kapakot niz izmenuvacot.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989
Eve kaj mene vo detska 16 m2 mirai 2.5 kw(3.2 nom na greenje) ja zagreva od 20 do 23.5 za pola saat i si odrzuva t bez problem nam na 24 fan 3 tivka bez problemi i bez cesti difrosti barem sega ama stom skokne vlaznost nad 85 %pravi i na 90 min sega ne zs e 77 %vlaznost
Ali zatoa ima bajagi izolacija.Ako ne e dostapna izolacijata odozgora vo eden den demontiraj gips kartonot na plafon stavi izolacija pa vrati gips kartonot nazad.Ako e ploca ko glusec ke se pikas i zemi obavezno maska avtolakerska za sitnite cesticki
do izolacijata e brat. Osven nekoja od hiperinverterive, ne znam dali druga 3,5ka ke se snajdit vo spalnava, zatoa ne se somnevam vo klimava. Ne moze 3,5ka (a posebno 2,5ka kako shto e sega na - 8 temperaturive) da zagree prostor 21m2 koj ima zagubi od 150-200 w/m2. Dofolku nauchiv barem. Da e rabotava ushte polosha, ednata pafta od balkonskata vrata vo spalna, ne dihtuva dobro, si duvka vozduh od nadvor niz nea, ama koga "duvka" nadvoreshen vozduh koj e - 7/-8 togas toa e strashno. Sega ke odam da zemam kamena volna za na tavan, i ako uspeam ke ja stavam denes. I nodmalno, bez maska ne ni pomisluvam da go pravam toa.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@tzlatko taka e, krajniot del e na 5cm(4,5cm potocno) od tavan, golema skrga ima i nesmeta, prednata strana e i plus blago nakosena nadole pa od prednata strana e poveke odalecena od tavan.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Mene mi se cini ili pak e navistina vnatresnata edinica oddalecena od plafonot samo 5 cm. Ako e taka dali e toa dovolno (jas mislam deka e dovolno) za nesmetana rabota. Kolku sto znam AMBEROT-ot ima ogromna vn. edinica visoka celi 320mm, a vlezot na vozduhot e samo od gornata strana, kako i na site moderni inverteri, sto mene licno mi pravi problem pri kupuvanje na nova klima, bidejci takov mi e prostorot sto ne ce mozam da stavam olku visoka edinica, a da ne bide zalepena do plafonot.....
Starite klimi mozat da se lepat za plafonot bidejci imaat resetki na predniot kapak, a kaj segasnive nema nitu eden takov model.
Kaj mene nema mesto za edinica povisoka od 280-290mm i do plafonot da ostane 50-60mm, zatoa prasuvam.
Krajno resenie e koristenje kako kabriolet, so izvaden preden kapak, bidejci i ako klimata go vsisuva vozduhot od gornata strana, sepak pogolemiot del vleguva od prednata strana pod kapakot niz izmenuvacot.
Vakva bi odgovarala ? Napred ima resetki e sega dali bi mozelo skroz zalepena da se mesti ne znam to treba monterite da se nafatat.[DOUBLEPOST=1546679047][/DOUBLEPOST]
do izolacijata e brat. Osven nekoja od hiperinverterive, ne znam dali druga 3,5ka ke se snajdit vo spalnava, zatoa ne se somnevam vo klimava. Ne moze 3,5ka (a posebno 2,5ka kako shto e sega na - 8 temperaturive) da zagree prostor 21m2 koj ima zagubi od 150-200 w/m2. Dofolku nauchiv barem. Da e rabotava ushte polosha, ednata pafta od balkonskata vrata vo spalna, ne dihtuva dobro, si duvka vozduh od nadvor niz nea, ama koga "duvka" nadvoreshen vozduh koj e - 7/-8 togas toa e strashno. Sega ke odam da zemam kamena volna za na tavan, i ako uspeam ke ja stavam denes. I nodmalno, bez maska ne ni pomisluvam da go pravam toa.
Sekako deka e do izolacijata najmnogu no I do klimata. Tvojata vo spalna ima pdesignh od samo 2.4 kw. Greska napravi od start so takva klima. Ne morase da e mitsu mozese drug brend koj bilo. So jaka 3.5ka bi se zgreelo na povisoka T ama I pojke bi potrosila a I pojke da trosi kolki bi bilo eve negde 300-400w bar ke si podobro stoplen. Ednostavno sakase da naredish klimi od ist brend. Tundrata kaj dedoto tvoj pojaka e od mitsuto a e dosta poevtina.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.882
@Strelec ај те молам пресметај

потрошувачка 1200 вати
температура на издув 36 (мерено со топломер)
издув 900м3 турбо мод
зададена температура 20 степени што значи на внес не би требало да е поголема од 21 негде (немам мерач за да измерам)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vakva bi odgovarala ? Napred ima resetki e sega dali bi mozelo skroz zalepena da se mesti ne znam to treba monterite da se nafatat.[DOUBLEPOST=1546679047][/DOUBLEPOST]
Sekako deka e do izolacijata najmnogu no I do klimata. Tvojata vo spalna ima pdesignh od samo 2.4 kw. Greska napravi od start so takva klima. Ne morase da e mitsu mozese drug brend koj bilo. So jaka 3.5ka bi se zgreelo na povisoka T ama I pojke bi potrosila a I pojke da trosi kolki bi bilo eve negde 300-400w bar ke si podobro stoplen. Ednostavno sakase da naredish klimi od ist brend. Tundrata kaj dedoto tvoj pojaka e od mitsuto a e dosta poevtina.
Eve da rechime deka si vo pravo, ama dedoto so taa Tundra koja ne e neshto preterano pojaka od WNot gree 46m2, ne se dishi kaj niv, snoshti bev na gosti. Ako e taka kako shto kazuvas, togas mnogu faleniot Hansol (na primer) e duplo poslab i od Tundrata zoshto eve dvajca vekje na forumov se zalat deka ne se zgreani so nea i toa vo 30m2 prostor. Pa i so Pdesign 2,4 ne smee taa klima da ima nikakov problem da zgree 21m2 soba ako e stavena vo normalen prostor.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
потрошувачка 1200 вати
температура на издув 36 (мерено со топломер)
издув 900м3 турбо мод
зададена температура 20 степени што значи на внес не би требало да е поголема од 21 негде (немам мерач за да измерам)
1.2*(36-22)*900/3600=4200W
4200/1200 = 3.5COP.

Eve da rechime deka si vo pravo, ama dedoto so taa Tundra koja ne e neshto preterano pojaka od WNot gree 46m2, ne se dishi kaj niv, snoshti bev na gosti. Ako e taka kako shto kazuvas, togas mnogu faleniot Hansol (na primer) e duplo poslab i od Tundrata zoshto eve dvajca vekje na forumov se zalat deka ne se zgreani so nea i toa vo 30m2 prostor. Pa i so Pdesign 2,4 ne smee taa klima da ima nikakov problem da zgree 21m2 soba ako e stavena vo normalen prostor.
Не е поентата да се трупа јаки и прејаки клими во спална. Ќе се наруши спиењето. Потребно е да се стокми просторот. Јас не ни имам греење во спална и си седи на 21-22ц температурата постојано. Идеално за спиење и за деца и возрасни.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Аман со тие приказни. Хансол грее по сите прописи и греота е да се плука по него. Кога беа маглите и сите плачевте од дифрости, моиве два Хансола еднаш не ги фатив да прават, ни сув, ни влажен, никаков дифрост.

Еве деновиве залади малку од малку и конечно почнаа да влегуваат во дифрост на неколку часа, како што е редот. Зборувам во множина, а всушност активно го пратам првиот Хансол што ми покрива 30 м2, дел од тоа е ходникот и влезната врата што често се отвара, независно од тие десетина луфтирања во текот на денот...

Потрошувачката онака кога ќе го загледам мерачот се движи од 330 - 800 W, што е одлично. Деновиве ќе се испентарам горе кај мерачот и ќе сликам состојба. Ќе објавам резултати како и минатиот пат. Нема да биде врзано на месечно ниво, но ќе следи сметка од ЕВН, а тоа е најважно.

За празнициве имав гости што дома се греат на 25+ степени (ќумбаши), па гледав да им угодам. Едно време успеав да ги заинтересирам за греење со клими, па морав да го "рокнам" Хансолот и на 30С. Нормално, си креваше температура по п.с., со два дифроста во текот на целата вечер. Кој ме прашуе мене што бев жива вода...

Вториот Хансол не го пратам многу, но работи во 20 м2 затворен простор, така да не е многу интересен за обзервација. Кога ќе излезам на тераса, едвај го слушам вентилаторот на надворешната, кој работи на најниска брзина. Тоа ми е доволен показател за да знам дека преде во лер без никаква мака...
На форумов, само ти и уште еден имате позитивно искуство со Хансол, ама затоа напротив има лааавинс огромна негативни реални искуства, поплаки, расипувања, незатоплувања, народ се префрла на дрва поради тоа што некој им кажал дека Хансолот е топла добра моќна клима, која всушност НЕ Е!

Како навлегува зимата има СЕ ПОВЕЌЕ И СЕ ПОВЕЌЕ ПОПЛАКИ ЗА ХАНСОЛОТ, освен ти и уште еден, кој уште од лани магично греете 130 квадрати неизолирани куќи со дрвени прозори, а реално има топ поплаки како луѓето не можат 20-30 квадрати да згреат на ова време од -2, а каде е -10 или -15.


Џабе пишуваш статии коа секој што го има прочитано ова што ти го пишуваш, освен ако не е во Соба од 15 квадрати во стан, екстремно изолиран со Ципорекс и во зграда од Адора инжинеринг се има гадно и ладно заебано, како што можеш да прочиташ од сите поплаки.


Дечкото што го заебале дека со Хансол ќе згрее 33 квадрати, не го таквото брига дали ти или стрелчо или кој и да е од вас таму грее со 107вати 30000 квадрати простор.
Едноставно тој мрзне дома и климата се утепува од дифрости и не може да каче температура. И тоа само и само поради тоа што ти си пишал некакво искуство поради тоа што ти продале 1 Хансол за скоро без пари а втор ти дале буквално без пари.

Out.

Еве ти го реалното искуство и што му рекле.

Требаше појака да земам него ме убедуваа у продавница дека ќе згрее 33м2 и на јаки зими..

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
3klimi ima za 3 sobi pa go shalta meracot....sto e lajkot tuka ?
....ti za tvojata ednata ni eden merac nemas ne pa produzen...WTF
Usput si ja promasil poentata(ili namerno sakas da ja izvrtis), deckoto e od Bitola kade slusna deka vrnelo 48sati sneg, a meraceto mu e na 260W...i ocila izgleda treba da ti se kupat so produzniot
po slikata se gleda deka ima produzen kabel i smesten na zemja a vo nego e uklucen meracot... ti ako ne gleas ti treba naocari da staish...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ноќва и утрово кај нас беше ѕивра, накај минус 9-10. Приметив дека климите поубаво работат на такви минуси отколку околу нула. И впечатокот внатре е многу подобар, може е субјективно, кога знаеш дека надвор е -10 а тебе ти е ок дома :). Е сега колку трошат не се ни замарам!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
aj sega da ja spushtime topkata zs ke se preterat, ke se rechit neshto sho ne trebit, ke ni ja zatvorat temava, a mene vo temava mi e toplo, mnogu klimi ima
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Eve da rechime deka si vo pravo, ama dedoto so taa Tundra koja ne e neshto preterano pojaka od WNot gree 46m2, ne se dishi kaj niv, snoshti bev na gosti. Ako e taka kako shto kazuvas, togas mnogu faleniot Hansol (na primer) e duplo poslab i od Tundrata zoshto eve dvajca vekje na forumov se zalat deka ne se zgreani so nea i toa vo 30m2 prostor. Pa i so Pdesign 2,4 ne smee taa klima da ima nikakov problem da zgree 21m2 soba ako e stavena vo normalen prostor.
Znaci kako so imase pishano dedoto tvoj zivee vi zgrada a toa znaci deka pod nego ima stan vo koj sigurno nekoj grej a mozda I grej na 28 °. Situacijata tvoja e podruga ti si vo kujka a isto I jas I kaj mene nemam nikoj pod mene da se grej plus I otvoren e prostorot. Samo da go sozidam jas bi dobil golem benefit a ne pak nekoj da gree pod mene. Tundrata ja pisav vo posledna recenica I ne bese vi konteks so jaka klima. Sporedbata mi bese deka cenata e negde 15 iljadarki poskapa tvojata wn od tundrata a sepak ne e pojaka naprotiv e poslaba nesto. E to mi bese muabeto.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
@Strelec ај те молам пресметај

потрошувачка 1200 вати
температура на издув 36 (мерено со топломер)
издув 900м3 турбо мод
зададена температура 20 степени што значи на внес не би требало да е поголема од 21 негде (немам мерач за да измерам)
A kolku bi bilo potrosuvacka so setirana 23 stepeni I postavena na auto ili pak eve na 2 brzina ? Spored koja T nadvoresna ti e merenjeto ? Spored eurovent tundrata spajka vo klasa G I toa ne pusuva kolkav e scop . Zosto e toa taka ne znam. Na klimi.mk scopot pishan e 4.0 I toa I za 3.5ka I za 5.5ka sto ne e mozno. A mozi pak eurovent nesto greska e .....
 

Attachments

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зошто не е можно 4.0 да е на 3.5 и на 5.5 клима?

Толку имаат сите основни инвертери. А тундрата има и еуровент мерење на -7 заради кое што и бараат сите еуровент. Да знаеш колку дава на -7 и со колкава ефикасност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom